• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj drugą strofę zwróć uwagę na to kto jest sprawcą poruszającym

3 Zinterpretuj drugą strofę. Zwróć uwagę na to, kto jest sprawcą poruszającym "wicher międzyplanetarny", oraz skutki działania tej siły. 5 Jak, myślenie o śmierci wpływa na życie człowieka i podejmowane przez niego decyzje?Analiza i interpretacja wiersza Analiza i interpretacja wiersza jest jednym z najtrudniejszych zadań maturalnych. Wymaga umiejętności napisania eseju interpretacyjnego, znajomości teorii liryki. Podjęcie się tego zadania wymaga wyobraźni, oczytania, swego rodzaju wrażliwości na język poetycki.Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wyni…

Czytaj więcej

Zinterpretuj motto utworu pochodzące z dramatu

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o zinterpretuj motto utworu pochodzące z dramatu szekspira są dziwy w niebie i na ziemi o których ani śniło się waszym filozof…Bema pamięci żałobny rapsod - geneza utworu, motto Wiersz Bema pamięci żałobny - rapsod został napisany jesienią 1851 roku. Jest to wiersz okolicznościowy, powstał w pierwszą rocznicę śmierci generała Józefa Bema (zm. 10 grudnia 1850), dowódcy artylerii podczas powstania listopadowego, feldmarszałka armii turecki.Bema pamięci żałobny rapsod.zinterpretuj motto Shakespeare'a do II części "Dziadów":" Są dziwy w niebie i na ziemii, o których ani śniło się waszym filozofom".Motto utworu. Motto, które otwiera dramat, pochodzi z Szekspirowskiego "Hamleta": Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom. Słowa te w…

Czytaj więcej

Zinterpretuj użyte przez konrada symbole ptaków. jakie sensy mogą przywoływać

Konrad, figura romantycznego poety, pod wpływem chwili, jej nastroju, a także z wielkiej miłości do ojczyzny i z patriotycznego obowiązku, w sposób bardzo emocjonalny i patetyczny wygłosił swą sławną mowę - nazywaną Małą Improwizacją.Misja, jaką Konrad ma do spełnienia, przysłania mu wszystko inne i dlatego bohater przestaje się liczyć nawet z Najwyższym. Głosi więc szatańskie hasła, zarzucając Bogu złe zamiary wobec Polaków, a już na pewno niszczącą naród obojętność. Porządek świata stworzonego przez Boga jest dla Konrada nie do zaakceptowania.Sam termin po raz pierwszy został użyty w 1934 roku przez Gentile'a na oznaczenie państwa, któremu przysługuje pełna władza nad obywatelami. W tym sensie totalitaryzm był odrzuceniem idei społeczeństwa obywatelskiego, postulował zarówno rozszerzeni…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł powieści granica

"Granica" - symboliczne znaczenie tytułu powieści. GRANICA SPOŁECZNA Społeczeństwo polskie dzieliły w tym okresie m. duże różnice majątkowe. Tworzyły one granice warstw i klas społecznych. Granice te są trudne do pokonania, zaś przełamanie ich kończy się zwykle nieszczęściem: Justyna usiłująca zdobyć Zenona i awansować społecznie nie tylko nie osiąga swego celu .82% Co różni „Granicę" Zofii Nałkowskiej od innych znanych Ci powieści? 81% Analiza i interpretacja fragmentu „Granicy" Zofii Nałkowskiej. 85% Twoja interpretacja tytułu 'Granica' 85% Interpretacja i rola tytułu oraz motta w wybranych 3-4 utworach różnych epok. 85% Interpretacja tytułów.Tytuł powieści Zofii Naukowskiej „Granica" należy rozumieć w sposób symboliczny. Zostały w nim przedstawione granice: społeczno-obyczajowa, cierpi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwór. postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją do niemna

Interpretuj podany utwór postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją twoja praca powinna liczyc co najmniej 250 slow Zinterpretuj podany utwór postaw tezę. - sciaga.pl menu profil. Język polski /. W utworze "Do Niemna" opisuje z utęsknieniem lata młodości które spędził w .B. Uzasadnienie tezy interpretacyjnej: 10 pkt - uzasadnienie tezy interpretacyjnej trafne, ale niepogłębione (zawiera powiązane z tekstem, wynikające ze sfunkcjonalizowanej analizy, argumenty pozwalające odczytać sens utworu; nie wykorzystano kontekstów interpretacyjnych). Poprawność rzeczowa: 4 pkt - brak błędów rzeczowych.B. Uzasadnienie tezy interpretacyjnej: 15 pkt - uzasadnienie tezy interpretacyjnej trafne i pogłębione (zawiera powiązane z tekstem, wynikające ze sfunkcjonalizowanej analizy, argumenty pozwalające odc…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł książki kamienie na szaniec

Tytuł swojego utworu Aleksander Kamiński zaczerpnął z wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój", gdzie padają takie słowa: „Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei/ I przed narodem niosą oświaty kaganiec;/ A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,/ Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec.". W tym kontekście .Można to również zinterpretować, iż idą na wojnę z wrogiem wszyscy - jak w tym wierszu Juliusza słowackiego czytanym podczas śmierci rudego ,, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec ". Idą, chociaż wiedzą, że czeka ich koniec."Kamienie na szaniec" to przenośnia. Autor zaczerpnął ten tytuł z wiersza Słowackiego ("Testament mój") Owa metafora oznacza setki ludzi walczących w obronie ojczyzny, idących na śmierć- w szczególności zaś Alka, Rudego i Zośkę.Wiele czytelników zast…

Czytaj więcej

Zinterpretuj cytat z pieśni konrada tak zemsta zemsta zemsta na wroga

Myśl tę potwierdza cytat: ?[.] zemsta na wroga, Z Bogiem i choćby mimo Boga. Konrad ożywiając pieśń mówi o swoim celu. Utwór macharakter pieśni tyrtejskiej wzywającej rodaków do walki z wrogiem?Komu tylko zapuszczę kły w duszę, Ten jak ja musi zo.Myśl tę potwierdza cytat: ?[.] zemsta na wroga, Z Bogiem i choćby mimo Boga. Konrad ożywiając pieśń mówi o swoim celu. Utwór macharakter pieśni tyrtejskiej wzywającej rodaków do walki z wrogiem?Komu tylko zapuszczę kły w duszę, Ten jak ja musi zostać upiorem? W trzeciej strofie znajduje się naturalistyczny opis zemsty.Myśl tę potwierdza cytat: ?[.] zemsta na wroga, Z Bogiem i choćby mimo Boga. Konrad ożywiając pieśń mówi o swoim celu. Utwór macharakter pieśni tyrtejskiej wzywającej rodaków do walki z wrogiem?Komu tylko zapuszczę kły w duszę, Ten …

Czytaj więcej

Zinterpretuj fakt że bohater nie może zakryć swoich rekopisow

Nie może zapanować nad swoją przeszłością, nie może jej uporządkować, nie może zapanować nad swoimi doświadcze-niami. W jego stanie obecnym objawia się stan historii. Doświad-czenia wojny i klaskania, czyli zniewolenia komunizmem sprawia-ją, że bohater nie może zapanować nad swoim życiem.Józio broni się za wszelką cenę tłumacząc, że jego dorosłość mu na to nie pozwala. Pimko nie chce słuchać tych wyjaśnień i pod przymusem zaprowadza go do szkoły, daje mu szkolne ubranie (mundurek). Zjawiający się tam uczniowie zdają się nie zauważać, że Józio jest o wiele starszy od nich.Schemat odpowiedzi TEMAT Zinterpretuj podany fragment Ferdydurke Witolda Gombrowicza oraz w kontekście całego utworu rozważ problem poszukiwania własnego3 marca 1999 roku miała miejsce premiera jednej z najlepszych gier w…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wiersz jako symboliczny obraz tęsknoty za utraconą bliską osobą

Scharakteryzuj postać Orfeusza ukazanego w wierszu; znajdź w nim elementy archetypu poety. Wyjaśnij sens 2 ostatnich linijek wiersza. Zinterpretuj wiersz jako symboliczny obraz tęskonoty za utraconą bliską osobą.5. podziw czy współczucie - jaki storunek do Orfeusza wyraża utwór? uzasadnij odpowiedz.Zaintepretuj wiersz jako symboliczny obraz tęsknoty za utraconą bliską osobą. jest to utwór jacka Kaczmarskiego "Przechadzka z Orfeuszem"Proszę o pomoc 1 Wyjaśni sens dwu ostatnich wersów wiersza Jacka Kaczmarskiego "Przechadzka z Orfeuszem" 2. Zinterpretuj wiersz jako symboliczny obrazek tęsknoty za utraconą bliską osobąPodmiot liryczny tęskni również za bliską osobą. Jest to kobieta, z którą utracił kontakt i nie wie co się z nią dzieje. Czuje się osamotniony. Nie ma przy sobie nikogo bliskie…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwór postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją spojrzenie

Zinterpretuj utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Pokolenie [2]". Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją zadanie dodane 7 lutego 2017 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia]Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: PILNE! Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Twoja praca powinna liczyć min 250 słow. pieśń 14 lub pieśń o spustoszeniu podolaZinterpretuj podany utwór.Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. Poniżej tekst utworu „Dałem słowo" -.Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Odnaleźć samego siebie - interpretacja Tadeusz Różewicz, jako wnikliwy obserwator rzeczywistości go otaczającej, świadek swojej epoki, często podejmuje w twórczości próby diagnozy sytuacji społecznej.B. U…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego uwzględnij odpowiedzi na pytania jak rozumiesz metafore

Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego. Uwzględnij odpowiedzi na pytania. • jak rozumiesz metaforę "zdawać z historii ludzi"? • o czym świadczy wyznanie osoby mówiącej "jąkam się i brnę"?Logikę tę potęguje fakt, że podmiot liryczny składa egzamin maturalny przed małpami. Pytania dotyczą zaś historii ludzi. Jedna z małp „ironicznie słucha", a więc traktuje abiturientkę z wyraźnym lekceważeniem. Druga natomiast próbuje pomóc poetce w odpowiedzi na pytanie i potrząsa swoim łańcuchem.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Wyjaśnij jak rozumiesz metaforę życia jako podróży. wykorzystaj wiadomosci o juliuszu slowackim i wskaz podobienstwo miedzy podmiotem lirycznym w utworze a poetą. Napisz rozprawkę w której odpowiesz na pytanie czy warto podejmować walki mimo .Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowie…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa hekate na temat

Zinterpretuj słowa Hekate na temat obracania sytuacji na swoją korzyść przez Makbeta, mimo iż jest on "pełen złości" 5. Podsumowując poprzednie ustalenia, wyjaśnij, na czym w świetle tego fragmentu dramatu polega różnica pomiędzy "złością" a "złem" 6.Co to znaczy zinterpretuj. Mam Zinterpretowac obraz układ zamknięty Andrzeja Dudzińskiego i niewiem jak to zrobic pomóżcie proszę to pilneProblem ten ukazany został przez Szekspira w sposób wieloaspektowy. Zło ujawnia się w działaniu na dwóch płaszczyznach: realistycznej i fantastycznej. W pierwszej sferze znajdują się ludzie, którzy są prowokowani do dokonywania zła przez fantastyczne wiedźmy i postać Hekate. Wiedźmy jako personifikacje zła1.Przypomnij, jaki warunek - według Hekate - musi spełnić Makbet,. Tu dodasz ZA DARMO zadanie! Wejdź i …

Czytaj więcej

Zinterpretuj przywołanie w weselu wspomnień o rabacji galicyjskiej w kontekście problematyki utworu

Kompozycja utworu Dramat Stanisława Wyspiańskiego składa się z trzech aktów, przy czym zwyczajowo pierwszy nazywany jest realistycznym, gdyż opiera się na przedstawieniu fragmentów rozmów gości weselnych, drugi - fantastycznym, bo pojawiają się w nim „niespodziewani" goście, zjawy, trzeci - realistyczno-fantastycznym, ponieważ mówi o przygotowaniach do zrywu narodowego .(1 p.) Wytłumacz sens tytułu Skrwawiona sukmana. Zadanie 14. (2 p). Zinterpretuj przywołanie w Weselu wspomnień o rabacji galicyjskiej w kontekście problematyki utworu.W gromach i wichrze szalejąi gasną w gromach i wichrze -w mroku mdlejące i cichsze -już ledwo, ledwo widnieją -znów wstają - wracają ogromne,olbrzymie, żyjące .I. Zadanie 12. (1 p.) Objaśnij na podstawie całego artykułu Franciszka Ziejki, dlaczego chłopi tra…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwór. postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją dałem słowo

[MATURA 2018] Zinterpretuj podany utwór Zbigniewa Herberta "Dałem słowo". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słówNa tegorocznej maturze z jęz. polskiego pojawiło się zadanie, w którym uczniowie musieli analizowac i interpretować wiersz Zbigniewa Herberta - "Dałem Słowo" z ostatniego tomu pt. "Epilog .Zinterpretuj podany utwór.Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. Poniżej tekst utworu „Dałem słowo" -.Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Słowo „samego" jest tu znaczące w podkreśleniu realizacji pewnego procesu poszukiwania własnej tożsamości, który powinien odbywać się w samotności, odosobnieniu, z dala od tłumów, bo tylko tak można .Zinterpretuj podany…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł noweli gloria victis

Znaczenie tytułu „Gloria victis" (podtytuł „R.1863") ostatnidzwonek.pl, „Gloria victis" w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „Chwała zwyciężonym".Autorka ma tu na myśli powstańców - bojowników o wolność i niepodległość Polski, wszystkich tych, którzy wzięli udział w walkach.Sama autorka oddaje swoją nowelą hołd ich heroizmowi. Orzeszkowa uważa, że poległym należy się chwała za ich gotowość do czynu i niezłomną walkę przeciw rosyjskiemu agresorowi. „Gloria victis", czyli „Chwała zwyciężonym", to okrzyk, który wiatr roznosi po świecie, by uczcić odwagę powstańców.Gloria victis to nowela powstała o wiele później, choć bezpośrednio nawiązująca do przeżyć autorki z młodości. Czas powstania utworu. Utwór Gloria victis został wydany w zbiorze o takim samym tytule (w jego skład wchodzą jesz…

Czytaj więcej

Zinterpretuj epilog pana tadeusza

Epilog Pana Tadeusza powstał po napisaniu całego dzieła, jako jego uzasadnienie. Mickiewicz tłumaczy w nim konieczność napisania utworu krzepiącego i wzywającego do walki. Dowiadujemy się z Epilogu, że poeta jest emigrantem i bardzo cierpi z powodu tęsknoty za ojczyzną i niemożliwości wzięcia udziału w walkach o jej wolność.Epilog jest swego rodzaju podsumowaniem „Pana Tadeusza", próbą objaśnienia jej kompozycji oraz treści. Najpierw namalowany zostaje obraz realiów, w których dzieło powstało. Wśród Polaków i Litwinów mieszkających w Paryżu nie ma miejsca na konstruktywne dialogi i rozwijające spotkania.Poeta poświęcił Epilog na wyjaśnienie genezy utworu i przedstawienie siebie na tle środowiska emigrantów. Oprócz tego, Mickiewicz wyraźnie okazuje w nim tęsknotę za krajem. Jest mu wstyd, …

Czytaj więcej

Zinterpretuj fragment ja z nizin

Chciałem dać wszystkie kody do opisu, ale niestety opis .Post na samej górze strony jest o tym samym i chyba na poprzednich stronach też były podawane nie potrzebnie się wysilałeś. podalem tylko info ze te 4 kody sa dawane wraz z oryginalem, i wiem ze sa na samej goreze strony bo z tamtad je skopiowalem ^^Kody Subnautica.Bądź dumna z moich zasług i delfickim laurem Melpomeno łaskawie opleć moje włosy. 1.zacytuj fragment tekstu,w którym widoczna jest aluzja autobiograficzna? 2.zinterpretuj fragment : ja z nizin wyrosły pierwszy doprowadziłem nurt eolskiej pieśni do Italów. 3.jaki środek stylistyczny pojawia się w ostatnim dwuwieszu tekstu: a. apostrofęNo, cóż, zakładam, że mimo wszystko obaj panowie jednak trochę trenują w prawdziwych górach, ale wygląda na to że naprawdę nie powinnam się …

Czytaj więcej

Zinterpretuj cytaty zwróć uwagę na obecność czarów

A to Polska właśnie Postać Poeta do Panny Młodej akt III scena A tu pospolitość skrzeczy Inne wersje często przekręcane na a tu rzeczywistość13. Zwróć uwagę na polski strój Wernyhory, jego ukraińskie pozdrowienia, powołanie się na przymierze i zapowiedź powrotu z Archaniołem. Czy te elementy dadzą się połączyć w wspólną znaczeniową całość. Wernyhora przybywając w polskim stroju podkreśla swoje podwójne obywatelstwo polsko-ukraińskie.Kiedy weszliśmy na lodowiec Khumbu, zaszokował nas widok ilości śmieci, które tam leżały, na lodzie i pod lodem. Torby foliowe, opakowania po lekach, stary sprzęt wspinaczkowy… Podczas wypraw w góry musimy zwracać uwagę na to, by nie zostawiać po sobie niczego.1) Nauczyciel zapisuje na tablicy cytat pochodzący z filmu na podstawie powieści "Tajemniczy ogród". …

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł powieści inny świat

Tytuł utworu Gustaw Herling-Grudziński zaczerpnął z książki Fiodora Dostojewskiego: „Zapiski z martwego domu", którą czytał, przebywając w sowieckim obozie i która wywarła ogromny wpływ na jego przemyślenia o sytuacji, w której się znalazł.Inny świat - opracowanie powieści Grudzińskiego Interpretacja tytułu Innego świata. 3.71875 1 1 1 1 1 Rating 74%. Znaczenie i funkcja tytułu "Innego świata" Tytuł "Innego świata" sugeruje, że obóz jest absolutnie niepodobny do normalnego świata (nie-ludzki, nie-człowieczy). Panują .Tytuł autor zaczerpnął z powieści Dostojewskiego „Zapiski z martwego domu". Fragment ten pojawia się także w motcie książki: „Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za …

Czytaj więcej

Zinterpretuj utwór jako refleksję nad sensem świętości we współczesnym świecie

a)Wyjaśnij sens metafory "szminka świętości",zestaw ją z określeniami z wersów 3 i 4., d)Wyjaśnij,czego naprawdę "wstydzą się" święci opisani w wierszu. 2.Zinterpretuj utwór jako refleksję nad sensem świętości we współczesnym świecie: b)wyjaśnij sens metafory w wersu 15., c)wskaż wątki kreacji autobiograficznej w wierszu.,Znasz odpowiedź na pytanie: Zinterpretuj utwór Jana Kochanowskiego "Malowani Święci" jako refleksję nad sensem świętości we współcesnym świecie? Kliknij i odpowiedz.2 Wprowadzenie W refleksji nad człowiekiem nauki humanistyczne ukazują go i jego działalność w wielu specyficznych wymiarach. Przedstawiają człowieka jako osobę, która ciągle pyta o sens własnego życia, o to, kim jest i dokąd zmierza. Równocześnie pyta o swoją tożsamość i przeznaczenie, a niekiedy o sposób os…

Czytaj więcej