• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj podany utwór. postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją pieśń ix

W świeci poddanym nieuchronnym prawom przemijalności tylko cnota ma naprawdę trwałą wartość i nakazuje "w równej fuście" płynąć "przez morskie rozruchy". Utwór ten posiada wiele środków stylistycznych, lecz według mnie najważniejszą jest przenośnia zawarta w dwóch ostatnich strofach tej pieśni.Temat 1. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. [POZIOM PODSTAWOWY] Jan Kochanowski Pieśń XII [1][2] Nie masz, i po drugi raz nie masz wątpliwości, Żeby cnota miała być kiedy bez zazdrości: Jako cień nieodstępny ciała naszladuje[3],Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. Ernest Bryll, [Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają] W swej twór…

Czytaj więcej

Zinterpretuj gest który wykonuje rzeźba oddająca postać jana kazimierza

Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Zainterpretuj gest. Ktory wykonuje rzezba oddajaca pistac jana kazimierza .Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Zainterpretuj gest. Ktory wykonuje rzezba oddajaca pistac jana kazimierza .Zinterpretuj sposób przedstawienia ciała, gesty, grę światła i cienia na obrazie Leona Bonnata. Znajdź w Biblii fragment.a) Zinterpretuj gest, który wykonuje rzeźba oddająca postać (.) - Rzeźba oddająca postać króla Jana Kazimierza zrzeka się korony, abdykuje. Zwraca insygnia władzy monarszej - berło i koronę. W grobowcu Saint-Germain-des-Prés spoczywa do dnia dzisiejszego serce monarchy. Ciało pochowane zostało na Wawelu.Polski król Jan Kazimierz był 76. opatem Saint-Germain-des-Prés, aż do nagłej śmierci w 1672 r., która nastąpiła prawdopo…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wiersz jako polemikę poety z kulturą religijnością masową

1.Zinterpretuj wiersz jako polemikę poety z kulturą (religijnością) masową: a)Wyjaśnij sens metafory "szminka świętości",zestaw ją z określeniami z wersów 3 i 4., d)Wyjaśnij,czego naprawdę "wstydzą się" święci opisani w wierszu. 2.Zinterpretuj utwór jako refleksję nad sensem świętości we współczesnym świecie:Ksiądz Jan Twardowski jest wybitnym przedstawicielem polskiej współczesnej liryki religijnej. Badacze jego poezji zwracają uwagę na prostotę jego przekazu połączoną z poruszaniem trudnych problemów związanych z relacją Bóg- człowiek. Utwór „Malowani święci" pisany jest wierszem wolnym, nie zawiera rymów.Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy…

Czytaj więcej

Zinterpretuj sformułowane przez ojca marty puenty historii artykułu ona serze

• przedstawić sposób pracy dziennikarzy w czasopiśmie „Time" • wyliczyć i omówić problemy, z którymizetknęła się Marta podczas wykonywania powierzonego zadania • zinterpretować sformułowaną przez ojca Marty puentęByła ona aluzją do jego wydanej przed wojną antyniemieckiej książki. Wreszcie, po zajęciu przez wojska niemieckie i radzieckie większości terytorium Polski, w nocy z 24 na 25 września 1939 Melchior Wańkowicz, ze swoją maszyną do pisania w rękach, przeszedłszy pod ostrzałem wpław Dniestr, przekroczył granicę polsko-rumuńską .Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstruk…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł utworu lalka

Czytelnicy utożsamiali tytułową lalkę z bohaterką Izabelą Łęcką. Wskazywali wówczas na podobieństwo Beli do zabawki (piękna i pusta). Inni uważali, że tytuł nawiązuje do treści epizodu procesu o lalkę. Ponadto zabawkami bawił się na początku i końcu utworu stary subiekt Rzecki.Geneza utworu i gatunek. GENEZA: Pierwodruk Lalki ukazał się w odcinkach w "Kurierze Codziennym" w latach 1887-1889, natomiast wydanie osobne ukazało się w Warszawie, w roku 1890. Autor sam określił cel powieści, którym było przedstawienie "polskich idealistów na tle społecznego rozkładu".TYTUŁ Są przynajmniej dwie interpretacje tytułu: 1.Lalką jest Izabela Łęcka.Takie przekonanie uzasadnia wypowiedź prezesowej Zasławskiej, oceniającej współczesne sobie kobiety jako lalki: „Co mnie jednak dziwi najmocniej - prawiła …

Czytaj więcej

Zinterpretuj ostatnią strofę śmierć pułkownika

„Śmierć Pułkownika" to poetycki hołd dla jednej z bohaterek powstania listopadowego. Dzieło Mickiewicza stało się wspaniałą pamiątką, dzięki której rodacy na zawsze zachowają w pamięci obraz niewielkiej chatki w głuchej puszczy, jaka była świadkiem ostatnich chwil Emilii Plater.Geneza Wiersz „Śmierć Pułkownika" Mickiewicza przedstawia ostatnie chwile Emilii Plater, kapitana Wojska Polskiego w powstaniu listopadowym. Platerówna zmarła w Justianowie 23 grudnia 1831 r., dokąd dotarła z zamiarem kontynuowania przegranej już walki przeciw Rosjanom. Utwór stanowi więc hołd dla poświ.Druga strofa przedstawia rytuał, jaki zwykli odprawiać wodzowie, czując zbliżającą się śmierć - jest to pożegnanie z własnym koniem, najwierniejszym towarzyszem radości i niedoli. Umierający Pułkownik każe przynieść…

Czytaj więcej

Zinterpretuj w kontekście artykułu znaczenie użytego w tytule wyrazu włoszczyzna

a) zinterpretuj, w kontekście artykułu, znaczenie użytego w tytule wyrazu włoszczyzna. b) Wyjaśnij, jaka cecha tytułu sprawia, że przyciąga on uwagę czytelnika. zadanie 2.2. (0-1) podaj synonimy, którymi można zastąpić w akapicie 1. podane wyrazy i zwrot.Witam, skąd wzięła się nazwa włoszczyzna?Czy to dzięki Królowej Bonie, która przywiozła z Włoch te warzywa? A może, jak utrzymuje moja Teściowa, chodzi tu o kapustę włoską, dodawaną w niektórych regionach kraju do włoszczyzny?wyjaśnij znaczenie wyrazu włoszczyzna i jaki związek ma ono z królow. Włoszczyzna - ustalony tradycją zestaw jarzyn sprzedawany w polskich sklepach i na straganach, służący jako uniwersalny zbiór składników roślinnych do gotowania szeregu zup. A królowa Bona sprowadziłą do .W maju 2015 roku, maturzyści napiszą maturę…

Czytaj więcej

Zinterpretuj neologizmy udzielić i przekręcić

Neologizmy - są to nowe elementy języka, powstałe w zgodzie z obowiązującymi normami słowotwórczymi. Powstają zazwyczaj w wyniku konieczności nazwania czegoś, na co w danym języku nie ma nazwy. Neologizmy mogą być udane (przyjęte do ogólnonarodowego języka) lub nieudane (krótkotrwałe, nie przyjęte do ogólnokrajowego .19. Neologizmy - są to nowe elementy języka, powstałe w zgodzie z obowiązującymi normami słowotwórczymi. Powstają zazwyczaj w wyniku konieczności nazwania czegoś, na co w danym języku nie ma nazwy. Neologizmy mogą być udane (przyjęte do ogólnonarodowego języka) lub nieudane (krótkotrwałe, nie przyjęte do ogólnokrajowego .Znasz odpowiedź na zadanie: Podacie jakieś neologizmy związane z jesienią , lasem ? Kliknij i odpowiedz.Znasz odpowiedź na zadanie: Jaki jest neologizm do sl…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwór nike która się waha

Niejednokrotnie spotykamy się ze zjawiskiem wykorzystania w poezji współczesnej elementów sztuki antycznej. Autorzy robią to z różnych powodów, ale taki zabieg ukazuje uniwersalność motywu. Zbigniew Herbert w omawianym utworze „Nike która się waha" nawiązuje do greckiej bogini zwycięstwa.Zbigniew Herbert - Nike która się waha - najlepsza i najdokładniejsza analiza i interpretacja, opracowanie wiersza. Tytułowa Nike to piękna i dumna grecka bogini zwycięstwa. W rzeźbach przedstawiana j− do tekstu „Nike która się waha" Z. Herberta* Nike która się waha Najpiękniejsza jest Nike w momencie kiedy się waha prawa ręka piękna jak rozkaz opiera się o powietrze ale skrzydła drżą widzi bowiem samotnego młodzieńca idzie .Test dla tematu: Nike, która się waha (Z. Herbert).Przedstaw, jak rozumiesz nauki…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tren 9

Tren IX Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze! Która, jeśli prawdziwie mienią, wszytki żądze, Wszytki ludzkie frasunki umiesz wykorzenić, A człowieka tylko nie w anioła odmienić, Który nie wie, co boleść, frasunku nie czuje, Złym przygodom nie podległ, strachom nie hołduje.Tren IX- interpretacja i analiza Tren IX jest rozliczeniem Kochanowskiego z filozofią stoicką. Stoicy uważali, że człowiek może stać ponad cierpieniem i nędzą, gdy posiądzie mądrość, wyjaśniającą świat (głosił tak między innymi popularny w okresie renesansu Marek Aureliusz , cesarz rzymski, autor „Rozmyślań").Tren ten nawiązuje do problematyki filozoficznej. Zaczyna się apostrofą do „mądrości", którą przez całe swe życie Kochanowski tak bardzo cenił i do niej dążył. Opisuje tu ją jako niemożliwą do kupienia, ale i…

Czytaj więcej

Zinterpretuj w kontekście przedstawionej historii słowa po raz kolejny okazało

Zinterpretuj w kontekście przedstawionej historii słowa: Po raz kolejny okazało sie, że wszyscy dookoła lepiej niż ona wiedzieli, co to znaczy być Cyganem. Pytanie dotyczy opowiadania "Zupa z jeża" z pod Nowe słowa na start klasa 8 Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuje :DWówczas dostrzega w jego kieszeni fragment listu, a w nim wyrazy „non omnis moriar", padające w utworze kolejny raz. „Masz rację…" - rzecze. W tym miejscu można się zastanowić, czy słowa młodego wynalazcy okresu pozytywizmu dotyczą bezpośrednio pana Ignacego, czy też powinny zostać ujęte w szerszym kontekście całej .Egzamin ósmoklasisty uczniowie pisali po raz pierwszy w historii. Konieczność jego przeprowadzenia pojawiła się wraz z wprowadzonymi w ogromnym pośpiechu zmianami w edukacji i .Emira atakuje bohatera iż c…

Czytaj więcej

Zinterpretuj cytat z pieśni konrada tak zemsta zemsta na wroga

Myśl tę potwierdza cytat: ?[.] zemsta na wroga, Z Bogiem i choćby mimo Boga. Konrad ożywiając pieśń mówi o swoim celu. Utwór macharakter pieśni tyrtejskiej wzywającej rodaków do walki z wrogiem?Komu tylko zapuszczę kły w duszę, Ten jak ja musi zostać upiorem? W trzeciej strofie znajduje się naturalistyczny opis zemsty.z IV części "Dziadów", Jacek Soplica, Kordian oraz hrabia Henryk z "Nie - Boskiej komedii". Wszystkich ich cechuje miłość niespełniona, ale też chęć zemsty, bo wielu z nich to popędliwi mściciele. Taki jest na przykład młody Werter, gotowy po odejściu kochanej kobiety ruszyć na spotkanie z nią w innym świecie.Dziady część III. Dokonaj interpretacji pieśni zemsty Konrada ze sceny więziennej. Pieśń ma była już w grobie, już chłodna, - Krew poczuła - spod ziemi wygląda - I jak …

Czytaj więcej

Zinterpretuj zaskakujące imię francuskiego uczonego geist

1.Porównaj w czym Stanisław i jego ojciec doszukują sie klucza do lepszej przyszłości. 2.Jak wytłumaczysz ze zdolny oczytany chłopak ma według słow starego subiekta ,"ostrzyzony łeb" i "minę zbója"?Porównaj jego wygląd z wyglądem Geista. 3.Opisz pracownie uczonego. 4.Na podstawie całej powiesci Prusa powiedz z czego utrzymuje sie uczony .Gdzie szuka srodków na swoje badania ?Rozważ kto mógłby finansowac kosztowne i niebzpoieczne badania naukowe. 5.Zinterpretuj zaskakujące imie francuskiego uczonego - Geist (czyli duch). Zaproponuj pozbawione dwuznacznosci , symboliczne nazwisko naukowca. Zgłoś nadużycie.Geist - były wielki uczony, obecnie opętany wizją stworzenia metalu lżejszego od powietrza. Wokulski spotyka go podczas wyprawy do Paryża. Próbuje przekonać Wokulskiego do swego projektu, …

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł lalki

Tytuł powieści można interpretować wieloznacznie, metaforycznie lub dosłownie: metaforyczność: pusta choć piękna Izabela Łęcka jako salonowa lalka, S. Wokulski w rękach Łęckiej jako bezwolna marionetka, człowiek jako lalka w teatrze świata, poruszana przez innych ludzi czy też siły wyższe (los, Boga, historię itp.).Interpretacja wynika z tekstu powieści w słowach prezesowej Zasławskiej, która ocenia współczesne sobie młode kobiety, nazywając je lalkami : ,, Co mnie jednak dzwiw najmocniej- prawiła - to okoliczność, że na podobnych lalkach nie poznają się mężczyźni".Jak sam autor przyznał, właśnie dlatego wybrał na tytuł to proste słowo. Doprecyzował także, iż rozważał drugą możliwość - „Trzy pokolenia", z pewnością lepiej oddawałaby ona złożoność dzieła. „Lalka" brzmiała wszak dość enigma…

Czytaj więcej

Zinterpretuj bajkę żegoty

Tak zwana „bajka Żegoty" to paraboliczna historia opowiedziana w scenie więziennej III części „Dziadów" przez jednego z więźniów. Żegota parafrazuje tu utwór Antoniego Goreckiego, autora bajek politycznych. Jest to opowieść o tym, jak diabeł chcąc zaszkodzić człowiekowi, paradoksalnie przyczynił się do j.Bajka Żegoty - interpretacja. Bajka Grockiego opowiedziana przez Żegotę, czyli opowieść o ziarnie, zawarta została w pierwszej scenie trzeciej części „Dziadów". Mężczyzna tytułujący się żartobliwie szlachcicem sejmikowym (w ten sposób chce skłonić innych do wysłuchania .- Bajka Żegoty - Nowoprzybyły więziń Żegota opowiada zgromadzonym bajkę o diable. który dążył do ukrycia przed Adamem wygnanym z Raju ziarna zboża, które otrzymał od Boga. Zakopal se więc w ziemi, aby nikt go nei znalazł. …

Czytaj więcej

Zinterpretuj ostatnią strofę śmierci pułkownika

zinterpretuj ostatnią strofę ,,Śmierci Pułkownika,, Adam Mickiewicz Dopytaj ; Obserwuj. Ostatnia strefa utworu Adama Mickiewicza ,,Śmierć Pułkownika'' mówi o zaskoczeniu żołnierzy, ponieważ pułkownikiem była kobieta Emilija PlaterZinterpretuj ostatnią strofę utworu ? Pomocy to na jutro na 1 lekcję. Ostatnia strofa brzmi tak : Orfeuszu Za późno Patrzysz czemu Tak pusto Orfeuszu Zabiło Mnie lustro Proszę o szybką odpowiedź z góry dziękujęOpracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.„Śmierć Pułkownika" to poetycki hołd dla jednej z bohaterek powstania listopadowego. Dzieło Mickiewicza stało się wspaniałą pamiątką, dzięki której rodacy na zawsze zachowają w pamięci obraz niewielkiej chatki w głuchej puszczy, jaka była świadkiem ostat…

Czytaj więcej

Zinterpretuj morał utworu

Akcja właściwa utworu rozgrywa się w latach 1878-1879, ale retrospekcje (czyli powroty pamięcią do minionych wydarzeń), na które natrafić można w Pamiętniku starego subiekta, obejmują okres od roku 1837, są w nich opisane wydarzenia związane z Wiosną Ludów oraz kampanią węgierską (1848), a także powstaniem styczniowym (1863).Zinterpretuj wybraną bajke ignacego krasickiego wskazujac mu cechy gatunkowe, tematyke oraz morał wyjasnij na czym polega sens utworu. zinterpretuj wybraną bajkę Ignacego Krasickiego wskazując mu cechy gatunkowe tematykę oraz morał wyjaśnij na czym polega sens utworu proszę o szybką odpowiedz pliss :D„Kruk i lis" to jedna z najpopularniejszych bajek Krasickiego. Poeta posłużył się tu antycznym pierwowzorem, adaptując jeden z utworów Ezopa. Inaczej niż większość bajek,…

Czytaj więcej

Zinterpretuj utwór ta jedna sztuka

[MATURA2018] Zinterpretuj podany utwór Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Jestem ciekawa, czy ktoś zinterpretował tytuł tak jak ja: stwierdziłam,że wiersz jest odpowiedzią na niego. "ta jedna sztuka"- może mówić ktoś, kto jest przywiązany do danej rzeczy, miejsca, pojęcia, itd. I ten ktoś uważa ją za wyjątkową, bo to "tylko ta jedna sztuka".Znasz odpowiedź na pytanie: Elizabeth Bishop " Ta jedna sztuka " Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słow? Kliknij i odpowiedz.Zinterpretuj podany utwór - Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.MA…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zasade si vis

Si vis pacem, para bellum definition is - if you want peace, prepare for war.masakix3. Zinterpretuj zasadę "Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny". si vis pacem para bellumČo je ne bis in idem - ide o zá­sa­du, kto­rá za­ka­zu­je dvo­ji­té stí­ha­nie za ten is­tý sku­tok a vy­chá­dza z pred­pok­la­du, že za je­den sku­tok má byť tá is­tá oso­ba (tu sa má na mys­li nie­len fy­zic­ká oso­ba, ale nap­rík­lad aj práv­nic­ká oso­ba) pot­res­ta­ná len raz.Stara rzymska zasade "si vis pacem para bellum" zamieniono na "si vis pacem para pacem". Skonczylo sie straszliwa katastrofa dziejowa Europy. Dzis te ostatnia, wykoslawiona zasade usilowali lansowac w Europie Schröder i Chirac, wmawiajac Europejczykom, ze "atak na Irak jest bledem." Cale szczescie,Sušienky si nadrvte a zmiešajte s maslom…

Czytaj więcej

Zinterpretuj cytaty z wesela

Cytaty z Wesela. Stanisław Wyspiański. Stanisław Wyspiański Wesele. Wesele cytaty. A to Polska właśnie. A tu pospolitość skrzeczy. Chopin gdyby jeszcze żył toby pił .Rachela, jako jedyna z postaci postrzega wesele, jako przedmiot poezji i temat literacki. Za sprawą swojej tajemniczości i artystycznej duszy staję się inicjatorką przyjścia chochoła i jego czarów.Można ją porównywać do Stanisława Wokulskiego z „Lalki" B. Prusa, gdyż zarówno jak on, była samoukiem.Wesele cytaty, Stanisław Wyspiański - Wesele - streszczenie, opracowanie. klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki. Z takich, jak my, był Głowacki. A, jak myślę, ze panowie Duza by już mogli mieć, Ino oni nie chcom chcieć!Ulubiony cytat z „Wesela", który zapadł mi w pamięć? Pierwsze skojarzenie - Miałeś, chamie…

Czytaj więcej