• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj moral utworu wyjasnij metaforyczne znaczenie

"Granica" - symboliczne znaczenie tytułu powieści. GRANICA SPOŁECZNA Społeczeństwo polskie dzieliły w tym okresie m. duże różnice majątkowe. Tworzyły one granice warstw i klas społecznych. Granice te są trudne do pokonania, zaś przełamanie ich kończy się zwykle nieszczęściem: Justyna usiłująca zdobyć Zenona i awansować społecznie nie tylko nie osiąga swego celu .Ludzie bezdomni - Znaczenie tytułu Poziom dosłowny - ludzie bez stałego miejsca zamieszkania, bohaterowie tułający się po świecie. Dotyczy to oczywiście Tomasza i Joanny, ale także robotników z ubogich dzielnic Warszawy, górników z Zagłębia czy chłopów z uzdrowiska Cisy.Znaczenie tytułowego słowa można wielorako odczytywać. Dosłownie przedwiośnie to pora roku, kiedy świat wydaje się szary, brudny, jest błotnisty, a topniejący śnie…

Czytaj więcej

Zinterpretuj jedno z 8 błogosławieństw

TEMAT I. Mie­siąc: WRZESIEŃ 2016. ZNACZENIE 8 BŁOGOSŁAWIEŃSTW (Mt 5,1-12). W roz­po­czy­na­ją­cym się roku for­ma­cyj­nym, roz­wa­żać będzie­my KAZANIE NA GÓRZE - OSIEM BŁOGOSŁAWIEŃSTW z Ewan­ge­lii św.Mate­usza roz­dział 5, wer­se­ty: 1-12.Osiem Błogosławieństw. Błogosławieństwa z Kazania na Górze (Mt 5,1-8) nie są dla nas, ludzi początku trzeciego tysiąclecia, czymś bardziej oczywistym i zrozumiałym niż dla ludzi, do których przemawiał sam Jezus.Serwis biblijni.pl funkcjonuje od ponad 7 lat i zdążył już na trwałe wpisać się w świadomość wielu osób, dla których codzienne obcowanie z Biblią jest wewnętrzną koniecznością. Otrzymujemy często dowody takiego stanu rzeczy, najczęściej w przypadku awarii czy niedostępności pewnych funkcji.„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy K…

Czytaj więcej

Zinterpretuj drugi człon tytułu powieści frankenstein

Drugi człon tytułu powieści brzmi "współczesny Prometeusz". Tym Prometeuszem miałby być Victor Frankenstein - naukowiec zafascynowany nowymi dokonaniami nauki, możliwościami jakie rysują się przed człowiekiem w obliczu nowych wynalazków.Zinterpretuj drugi. 1 Zadanie. 2 Zadanie. 3 Indywidualne. 4 Indywidualne. Drugi człon tytułu odwołuje się do mitologicznej postaci. pokaż więcej. Zadanie premium. Pozostała część rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premium .Drugi człon tytułu odsyła nas bowiem do postaci mitologicznego tytana, który dał życie człowiekowi. Wiktor Frankenstein uczynił podobnie, wykreował wszak postać inteligentną, a przynajmniej odczuwającą, jednak wyparł się swojego nieboskiego dziecka.Utworem, od którego rozpocznę swoją prezentacje jest Jądro ciem…

Czytaj więcej

Zinterpretuj gest bogumiła

Zespół Muzyczny Gest Tadeusz Ingram Bogumiła Rudol in Lędziny, reviews by real people. Yelp is a fun and easy way to find, recommend and talk about what's great and not so great in Lędziny and beyond.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.An-Sport - ul. Wojska Polskiego 12, 67-100 Nowa Sól - Rated 5 based on 4 Reviews "Pełna profesjonalna i fachowa obsługa z szerokim wachlarzem usług.A N T Y K 1. RAMY CZASOWE Początek: VIII w.p.n.e. - Homer Koniec: IV w.n.e. - upadek imperium Rzymskiego 2. TYPOWE CECHY SZTUKI GRECKIEJ, HELLEŃSKIEJ I RZYMSKIEJ 1. Domy, w których GRECY były budowane z umiarem, wszyscy prowadzili podobny tryb życia nacechowany…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł barbarzyńca w ogrodzie odwołaj się do mitu arkadii

Zanim jeszcze doszło do wydania zbioru, poszczególne eseje ukazywały się w latach 1960-62 w czasopismach: „Twórczość", „Więź" i „Tygodnik Powszechny". Książka ukazała się w grudniu 1962. Dwa lata później ukazało się II wydanie w Czytelniku, a potem kolejne w tym wydawnictwie i innych.Zinterpretuj tytuł barbarzyńca w ogrodzie odwołaj się do mitu Arkadii oraz przenośnego znaczenia słowa ogród DAJE NAJNa jutroPraca argumentacyjnaCzy autorzy podrecznika dobrze zrobili że dodaji wiersz Cz Miłosza i K Wierzyńskiego do działu z J Kochanowskim Przedstaw w jaki sposób współcześni twórcy kultury wykorzystują motywy .Nawet odkrycie daktyloskopii nie przyszło bez trudu. Dziś wydaje się tak oczywiste, że aż dziwimy się, że nie dokonano go jeszcze w epoce jaskiniowych malowideł. Tymczasem ludzkość czek…

Czytaj więcej

Zinterpretuj fraszkę o żywocie ludzkim

71% Analiza i interpretacja fraszki Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim". Koncepcja losu człowieka w utworze. 86% Jaką prawdę o ludzkiej egzystencji odkrywa J. Kochanowski we fraszkach "O żywocie ludzkim"? 85% Która z postaw stoicka czy epikurejska twoim zdaniem jest bardziej przydatna w życiu? W refleksjach odnieś się do pieśni i .O żywocie ludzkim (Fraszki to wszytko) - interpretacja i analiza ostatnidzwonek.pl, Podobnie jak utwór o incipicie „Wieczna Myśli", także i ten rozpoczynający się słowami „Fraszki to wszytko" nosi tytuł „O żywocie ludzkim".Wynika to z prostego faktu - Jan Kochanowski porusza w nim motyw życia człowieka nieustannie przegrywającego w walce ze zmienną i .Fraszka „O żywocie ludzkim" ma charakter refleksyjny. Podmiot liryczny podejmuje trudną problematykę ludzkie…

Czytaj więcej

Zinterpretuj gesty postaci ukazanych na obrazie

Zinterpretuj sposób przedstawienia ciała, gesty, grę światła i cienia na obrazie Leona Bonnata. Znajdź w Biblii fragment, do którego malarz mógłby nawiązywać. Bonnat przedstawił Hioba jako centralną postać obrazu, nagość symbolizuje ubóstwo, stratę wszelkich dóbr materialnych, pozbawienie Hioba, majątku.Zinterpretuj gesty przedstawionych na obrazie caravaggia.Znajdz we fragmentach Pisma Swiętego cytaty opisując… Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.5. Przedstaw wygląd syna marnotrawnego. Zwróć uwagę na jego postawę. Opisz uczucia, jakie Twoim zdaniem, wyraża twarz ojca. Zwróc uwagę na gest rąk ojca i natężenie światła w tym fragmencie obrazu. Zinterpretuj ten gest. Określ uczucia postaci po prawej stronie obrazu, uwzględanijąc mimikę ich twarzy i układ rąk. 9.„Skały kredowe na Rugii"…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł i motto medalionów

Geneza utworu. Medaliony to cykl ośmiu opowiadań powstałych w 1946 roku. Zofia Nałkowska pracowała w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich i jako członek tej komisji rozmawiała ze świadkami zbrodni, którym udało się przeżyć koszmar wojny, zwiedzała miejsca kaźni i stąd Medaliony to nie tylko zwykłe opowiadania, ale utwory mające charakter reporterski, w których .Zofia Nałkowska "Medaliony" , motto utworu: "Ludzie ludziom zgotowali ten los". - tytuł "Medaliony" został zaczerpnięty z jednego z opowiadań - "Kobieta cmentarna", a pochodzi od medalionów nagrobnych, zamieszczanych na grobach portretów ludzi zmarłych.„Ludzie ludziom zgotowali ten los" - to pierwsze słowa, które czyta odbiorca, zasiadając do „Medalionów" Zofii Nałkowskiej. Motto zbioru opowiadań pochodzi z „Dzienników cza…

Czytaj więcej

Zinterpretuj uzyty w balladzie bezludnej

Czas, w którym sytuacja ta ma miejsce zdaje się być krótką chwilą, mgnieniem oka, dzięki czemu utwór nabiera lekkości. „Ballada bezludna" znacznie różni się od tradycyjnych ballad, jednak nie odbiega od nich rytmiką. Myślę, że można się pokusić o stwierdzenie, że jest ona balladą niezwykłą!Seria ballad poety zamieszczonych w tomie "Łąka", stylizowana jest na tradycyjne ludowe opowieści poetyckie, choć z wyraźnie rozbudowanymi podtekstami metafizyczno - moralnymi. W tę konwencję wpisuje się również "Ballada bezludna". Zacząć jednak wypada od zawartej w tytule bezludności.Zinterpretuj użyty w "Balladzie bezludnej" 1. Nauczycielka w liceum z 5-letnim doświadczeniem. Kocham gotowanie i francuską literaturę. Podziękuj Napisz do mnie! Wiedza. Zobacz także. Dodawanie i odejmowanie pierwiastków Z…

Czytaj więcej

Zinterpretuj hasło propagowane w xix w brzemię białego człowieka

Uważam, że brzemię białego człowieka miało dobrą i złą stronę. W XIX wieku, kiedy po rozwoju myśli technicznej zapotrzebowanie na surowce i tanią siłę roboczą znacznie wzrosło, słowo kolonializm było na ustach prawie każdego Europejczyka.Nie pamiętam hasła. Indie, Chiny i Japonia w dobie ekspansji krajów europejskich XIX i początek XX w. Kształtowanie się stanu szlacheckiego w dobie panowania dynastii jagiellońskiej (w latach 1385-1572). „Brzemię białego człowieka w dobie kolonializmu" .Brzemię białego człowieka - kolonializm w XIX wieku Poddanie się księcia Pangerana Dieponegoro, przywódcy powstania antyholenderskiego, generałowi Hendrikowi Merkusowi baronowi de Kock (28 marca 1830 roku), które zakończyło wojny jawajskie (1825-30).Wiersz zatytułowany Brzemię Białego Człowieka autorstwa b…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zasadę jeśli chcesz pokoju szykuj się do wojny

Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Zinterpretuj zasadę "Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny".Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Si vis pacem, para bellum (dosł. „Jeśli chcesz pokoju , przygotuj się do wojny ") - przysłowie łacińskie .POMÓŻCIE. wie ktoś chociaż do czego miał się tyczyć zwrot 'chcesz pokoju, szykuj się do wojny' ? musi być cos z Rzymem, musze napisać wypracowanie a nie wiem wgl do której wojny sieto tyczyło, będzie coś p.n.r. DAM NAJJeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Si vis pacem, para bellum (łac.) Opis: przysłowie łacińskie wywodzące się od słów Liwiusza (patrz niżej). Gotujcie się do wojny, skoroście pokoju ścierpieć nie potrafili.— Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Tytus Liwiusz. Idealna sentencja w PR kryzysowym. Monitoring, wychwytywanie …

Czytaj więcej

Zinterpretuj tren xix

Tren XIX (albo sen) - analiza i interpretacja, Jan Kochanowski - życie i twórczość, opracowania Fraszek, Trenów, Pieśni klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki ☰ Jesteś w: Jan KochanowskiInterpretacja "Trenu XIX" Jana Kochanowskiego. "Tren XIX" jest ostatnim z trenów Kochanowskiego poświęconych zmarłej córce. Zgodnie ze schematem budowy całego cyklu znajdujemy w nim dwa ostatnie punkty - pocieszenie i napomnienie. Tren jest najdłuższy, ale i spójny, niezależny od pozostałych trenów.Tren IX- interpretacja i analiza Tren IX jest rozliczeniem Kochanowskiego z filozofią stoicką. Stoicy uważali, że człowiek może stać ponad cierpieniem i nędzą, gdy posiądzie mądrość, wyjaśniającą świat (głosił tak między innymi popularny w okresie renesansu Marek Aureliusz , cesarz rzymsk…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwor slysze czas

Pobierz: zinterpretuj utwor slysze czas.pdf. Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Zinterpretuj utwór Słyszę czas[MATURA2018] Zinterpretuj podany utwór Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów .Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Zinterpretuj utwór Słyszę czasZinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. który powinien odbywać się w samotności, odosobnieniu, z dala od tłumów, bo tylko tak można stworzyć prawdziwą przestrzeń refleksji - zapewnić autentyczne odnalezienie samego siebie.[MATURA2018] Zinterpretuj podany utwór Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Zinterpretuj podany utwór.…

Czytaj więcej

Zinterpretuj apokalipse sw jana

Jana to zagłada totalna, całkowite zniszczenie. Księga ta stanowiła źródło inspiracji dla twórców późniejszych epok. Najbardziej charakterystyczne nawiązania odbywają się podczas trwania II wojny światowej, która nazywana została apokalipsą spełnioną, gdyż nieszczęścia przewidziane przez św.Apokalipsa Świętego Jana [Ap], Księga Objawienia, Objawienie Jana [Obj] (gr. Ἀποκάλυψις Ιωάννου, „Objawienie Jana") - jedyna prorocza księga Nowego Testamentu, opisująca wizje dotyczące końca istnienia obecnego świata, dzieje wierzących w Jezusa Chrystusa i całej ludzkości oraz Sąd Ostateczny.Apokalipsa Św. Jana 1. Słowo apokalipsa pochodzi z języka greckiego (apokalipsis ) i oznaczało odsłonięcie, objawienie. Jest to rodzaj utworu biblijnego w którym mówi się o tajemnicach dotyczących sensu dziejów i …

Czytaj więcej

Zinterpretuj fraszkę do gór i lasów

1)Zinterpretuj fraszkę " Do gór i lasów" 2) Wyjaśnij, dlaczego poeta przywołał we fraszce "Do gór i lasów" postać mitologicznego Prometeusza.Fraszka „Do gór i lasów" ma charakter autobiograficzny. Autor ujmuje w niej pokrótce swoje losy. Refleksję nad przeszłością wywołuje widok górzystego krajobrazu, a od rozważań o swojej młodości poeta przechodzi do bardziej ogólnych przemyśleń na temat przemijania.Do gór i lasów to fraszka o charakterze autobiograficznym. Podmiot liryczny, którego tym razem możemy utożsamiać z samym Kochanowskim, pod wpływem obserwowanego krajobrazu przywołuje z pamięci dawne zdarzenia, wymieniając w wierszu najważniejsze z nich:(2/2) Do gór i lasów - analiza i interpretacja, Jan Kochanowski - życie i twórczość, opracowania Fraszek, Trenów, Pieśni klp.pl Lektury Anali…

Czytaj więcej

Zinterpretuj piesn nie porzucaj nadzieje

Scharakteryzuj pieśń Nie porzucaj nadzieje. jako wyraz światopoglądu renesansowego humanisty. Renesansowi humaniści marzyli o świecie, w którym najwyższą wartością jest ro­zum. Tak jak kosmosem rządzi wola Boża, stojąca na straży harmonii i ładu .Pieśń IX o incipicie Nie porzucaj nadzieje jest utworem o tematyce refleksyjno-filozoficznej. Widać w niej wyraźne wpływy poglądów stoików. Już pierwsze dwa wersy przekonują nas do tego, aby zachować nadzieję, bez względu na to, w jakiej życiowej sytuacji jesteśmy:W pierwszej strofie poeta zawiera myśl przewodnią całej pieśni, która brzmi "nie porzucaj nadzieje". Wskazuje nam tym samym, że nigdy nie wolno nam się załamywać, że zawsze trzeba się umieć cieszyć tym co mamy i mieć nadzieję na lepsze jutro.Pieśń IX z Ksiąg wtórych - Nie porzucaj nadzi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj ostatnią strofę wiersza jako przesłanie o charakterze uniwersalnym

Znasz odpowiedź na pytanie: Zinterpretuj ostatnią strofę hymnu[ smutno mi, Boże] J. Słowackiego jako przesłanie o charakterze uniwersalnym. ? Kliknij i odpowiedz.W ostatniej strofie wiersza Herodiada zachęca mężczyznę by poddał się jej Odpowiedź na zadanie z 2015 Nowe ZROZUMIEĆ TEKST zrozumieć człowieka 1.1 .Podręcznik zakres podstawowy i rozszerzony. Po gimnazjum. Zinterpretuj ostatnią strofę wiersza. Określ przewidywane. 1- zinterpretować ostatnią strofę wiersza jako przesłanie o charakterze uniwersalnym, zawierającym romantyczny - przedstawić ewolucję hymnu jako gatunku; - swobodnie odnieść się do motywu wędrowca i pielgrzyma w różnychW pierwszej strofie tego wiersza, podmiot liryczny podziwia zachód słońca. Patrzy on na to zjawisko i stwierdza, że jest ono jednym z najprzecudniejszych…

Czytaj więcej

Zinterpretuj ostatnią strofę wiersza śmierć pułkownika

zinterpretuj ostatnią strofę ,,Śmierci Pułkownika,, Adam Mickiewicz. ponieważ pułkownikiem była kobieta Emilija Plater. na tej niskiej ziemi, Jedno zawżdy niech będziem pod skrzydłami Twemi. Podaj po 3 przykłady z wiersza: a=przenośnii b=epitetów c=personifikacji daje najj plissŚmierć pułkownika - treść wiersza W głuchej puszczy, przed chatką leśnika,Rota strzelców stanęła zielona;A u wrót stoi straż pułkownika,Tam w izdebce pułkownik ich kona.Z wiosek zbiegły się tłumy wieśniacze.Wódz to był wielkiej mocy i sławy,Kiedy po nim lud prosty tak płaczeI o zdrowie tak pyta ciekawy.Druga strofa przedstawia rytuał, jaki zwykli odprawiać wodzowie, czując zbliżającą się śmierć - jest to pożegnanie z własnym koniem, najwierniejszym towarzyszem radości i niedoli. Umierający Pułkownik każe przynieść …

Czytaj więcej

Zinterpretuj obraz skały kredowe na rugii

„Skały kredowe na Rugii" to jeden z obrazów romantycznego artysty - Caspara Davida Friedricha. Opis. Artysta przedstawił na obrazie niezwykle piękny krajobraz oraz ludzi, którzy niejako się w niego wpisują. Przedstawione przez niego osoby to para, która jednak znajduje się w pewnym oddaleniu od siebie.Caspar David Friedrich-Skały Kredowe Na Rugii Opis obrazu Obraz Caspara Davida Friedricha pod tytułem „Skały kredowe na Rugii" przedstawia nam piękne uroki natury. Pokazany jest widok ze stromego, klifowego zbocza gór, na rozciągającą się aż po horyzont tafle Morza Bałtyckiego.Caspar David Friedrich - Kredowe skały Rugii.„Skały kredowe na Rugii" to jeden z obrazów romantycznego artysty - Caspara Davida Friedricha. Opis. Artysta przedstawił na obrazie niezwykle piękny krajobraz oraz ludzi, kt…

Czytaj więcej

Zinterpretuj gesty postaci ukazanych na obrazie friedricha

„Skały kredowe na Rugii" to jeden z obrazów romantycznego artysty - Caspara Davida Friedricha. Opis. Artysta przedstawił na obrazie niezwykle piękny krajobraz oraz ludzi, którzy niejako się w niego wpisują. Przedstawione przez niego osoby to para, która jednak znajduje się w pewnym oddaleniu od siebie.Zinterpretuj sposób przedstawienia ciała, gesty, grę światła i cienia na obrazie Leona Bonnata. Znajdź w Biblii fragment, do którego malarz mógłby nawiązywać. Bonnat przedstawił Hioba jako centralną postać obrazu, nagość symbolizuje ubóstwo, stratę wszelkich dóbr materialnych, pozbawienie Hioba, majątku.„Wędrowiec przed morzem mgły" - opis obrazu Caspar David Friedrich, Wędrowiec przed morzem mgły (1818) „Wędrowiec przed morzem mgły" to jeden z najbardziej znanych obrazów Caspara Davida Frie…

Czytaj więcej