• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj tytul wiersza wskaz te cechy utworu

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .Zinterpretujcie tytuł utworu. weżcie pod uwagę informację z zadania wprowadzającego wnioski z zadania 2 to że prawdziwe perły powstaną w wyniku reakcji organizmu małża na ciało obce , które przedostało się do muszli. Jest to zad z wiersza Zbigniewa Herberta "Pan Cogito a perła "Brainly to platforma social learningowa, dzięki której otrzymasz pomoc w zadaniu domowym. Dołącz do nas i ucz się w grupie.Geneza utworu Wiersz „Dlac…

Czytaj więcej

Zinterpretuj metaforę a ja prześpię czas wielkiej rzeźby

A ja prześpię czas wielkiej rzeźby Z głową ciężką na karabinie. Czasem wielkiej rzeźby był czas zmian, czas tworzenia, tworzenia wolnej Polski - z karabinem w dłoni, z krwią i ryzykiem śmierci. Poeta pisze o patriotach, którzy z wielkiej miłości do ojczyzny gotowi byli iść na śmierć: Umrzeć przyjdzie, gdy się kochałoPodmiot przekonany o swej rychłej śmierci postanawia walczyć, bronić ojczyzny. Potwierdzenie faktu, iż podmiot bierze udział w wojnie znajdujemy w słowach - „a ja prześpię czas wielkiej rzeźby z głową ciężką na karabinie", karabin jest przecież atrybutem żołnierza. Jednakże słowa te mają o wiele większy sens.Giną synowie, córki, matki i ojcowie. Ci którzy ocaleli do końca życia będą nosić ciężar tragicznych wspomnień. „A ja prześpię czas wielkiej rzeźby z głową na karabinie". …

Czytaj więcej

Zinterpretuj gest ktory wykonuje rzezba oddajaca postac jana kazimierza

Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Zainterpretuj gest. Ktory wykonuje rzezba oddajaca pistac jana kazimierza .Majestatyczna postac Piotra Skargi podobna jest do Boga Ojca. Gest, który wykonuje podkreślony jest jasnym światłem za nim, na jego dłoniach i twarzy co stanowi wyraźny kontrast z ascetycznym ubraniem ożywionym jedynie żółtą lamówką. U stóp Piota Skargi siedzi Jan Piotr .a) Zinterpretuj gest, który wykonuje rzeźba oddająca postać (.) - Rzeźba oddająca postać króla Jana Kazimierza zrzeka się korony, abdykuje. Zwraca insygnia władzy monarszej - berło i koronę. W grobowcu Saint-Germain-des-Prés spoczywa do dnia dzisiejszego serce monarchy. Ciało pochowane zostało na Wawelu.Na przykładzie Sienkiewiczowskiej kreacji Jana Kazimierza ukazanej w podanym fragmencie Potopu s…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł kamienie na szaniec

Można to również zinterpretować, iż idą na wojnę z wrogiem wszyscy - jak w tym wierszu Juliusza słowackiego czytanym podczas śmierci rudego ,, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec ". Idą, chociaż wiedzą, że czeka ich koniec.` Kamienie na szaniec ` Tytuł ten oznacza ,że w czasie wojny ginie dużo ludzi. Umierają jeden po drugim, tak jak rzucane na ziemię kamienie. Bóg zabiera jednego człowieka za drugim, tak jakbyśmy rzucali kamienie , jeden po drugim.Tytuł swojego utworu Aleksander Kamiński zaczerpnął z wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój", gdzie padają takie słowa: „Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei/ I przed narodem niosą oświaty kaganiec;/ A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,/ Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec.". W tym kontekście ."Kamienie na szaniec…

Czytaj więcej

Zinterpretuj bajkę goreckiego

Tak zwana „bajka Żegoty" to paraboliczna historia opowiedziana w scenie więziennej III części „Dziadów" przez jednego z więźniów. Żegota parafrazuje tu utwór Antoniego Goreckiego, autora bajek politycznych. Jest to opowieść o tym, jak diabeł chcąc zaszkodzić człowiekowi, paradoksalnie przyczynił się do j.Bajka Grockiego opowiedziana przez Żegotę, czyli opowieść o ziarnie, zawarta została w pierwszej scenie trzeciej części „Dziadów". Mężczyzna tytułujący się żartobliwie szlachcicem sejmikowym (w ten sposób chce skłonić innych do wysłuchania jego słów) opowiada ją zaraz po relacji Jana Sobolewskiego, który mówił o młodzieńcach wywożonych na Sybir.- Bajka Żegoty - Nowoprzybyły więziń Żegota opowiada zgromadzonym bajkę o diable. który dążył do ukrycia przed Adamem wygnanym z Raju ziarna zboża…

Czytaj więcej

Zinterpretuj fragment innego swiata odczytaj go jako jeden z kluczy

Zinterpretuj fragment „Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odczytaj go jako jeden z kluczy do zrozumienia utworu, a wnioski wykorzystaj w wypracowaniu na temat: „Jak ocalić zagrożone człowieczeństwo" Pytania o ludzkie człowieczeństwo zadawane były od zawsze, jednak dopiero po II wojnie światowej, gdy zezwierzęcenie i dehumanizacja przekroczyły pojmowalne granice .Zinterpretuj fragment „Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odczytaj go jako jeden z kluczy do zrozumienia utworu, a wnioski wykorzystaj w wypracowaniu na temat: „Jak ocalić zagrożone człowieczeństwo"Zinterpretuj fragment „Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odczytaj go jako jeden z kluczy do zrozumienia utworu, a wnioski wykorzystaj w wypracowaniu na temat: „Jak ocalić zagrożone człowieczeństwo".J…

Czytaj więcej

Zinterpretuj utwór jako deklarację programową poety

Ballada jednak w tym miejscu się nie kończy. Strofy zamykające utwór wyraźnie polemizują ze stanowi-skiem starca, i to bynajmniej nie w kwestiach literackich. Poeta, jako typowy roman-tyk, wyraża się następująco: „I ja to słyszę, i ja tak wierzę, Płaczę i mówię pacierze."Zinterpretuj osiągniecia twórcze wybranego polskiego poety wyróżnionego Nagrodą Nobla. Przytocz wybrane utwory. Ojciec Wisławy zarabiał na utrzymanie rodziny jako zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie .Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie mat…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł powieści quo vadis

Tytuł powieści nawiązuje do spotkania Chrystusa z apostołem Piotrem uciekającym z Rzymu przed prześladowaniami. Piotr zapytał wówczas Jezusa: „Dokąd idziesz, Panie" („Quo vadis, Domine"), na co Chrystus odpowiedział, że idzie do Rzymu go zastąpić („Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano raz wtóry").Quo vadis - recenzja. Niespełna rok temu przeczytałem książkę zatytułowaną „Quo vadis". Napisana przez Sienkiewicza bardzo się różni od jego innych, przeczytanych przeze mnie powieści. Nie potrafię powiedzieć na czym polega ta różnica, ale podczas czytania „Quo vadis"."Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła…

Czytaj więcej

Zinterpretuj piesn xxiv jako manifest renesansowego indywidualizmu

Kochanowski w swojej twórczości posiada dzieło, w mówiące o jego „pomniku trwalszym niż ze spiżu" jest nim „Pieśń XXIV" - „Księgi Wtóre". Utworem o podobnej tematyce natomiast w trochę innej konwencji jest „Exegi monumentum" Antoniego Słonimskiego - który nawiązuje do dzieła Horacego o tym samym tytule.Jest ona swoistą formą manifestu artysty renesansowego, jak również pochwałą dla Boga za piękny świat. Z kolei swoje zdanie o artyście i sztuce Kochanowski przedstawił w Pieśni XXIV, mówiąc, że artysta żyje wiecznie w swoich dziełach. "Sztuka jest wieczna, życie krótkie". Jest to pochwała twórczości."Pieśń XXIV" to wiersz zbudowany z sześciu strof czterowersowych. Jest to 13-zgłoskowiec o urozmaiconym układzie rymów. To manifest renesansowego indywidualizmu. Utwór nawiązuje do jednego z naj…

Czytaj więcej

Zinterpretuj sens wypowiedzi ale z ciebie romeo

Zinterpretuj sens wypowiedzi ;Ale Z ciebie Romeo; Nastepnie wyjasnij jakie kompetencje musi miec odbiorca takiego komunikatu aby mogl go w pelni zrozumiec .Na koniec wskaz przyklad wypowiedzi ktora z tego samego powodu moze byc niezrozumiala dla odbiorcy .prosze o odpowiedz ///Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .4.Wypisz z tekstu 2 porównania i wyjaśnij ich sens. 5.Wskaż w tekście dowolną antytezę i zinterpretuj ich sens. 6.Określ ,kim jest podmiot wiersza. 7.…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwór. postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją milosc szczesliwa

Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. wiarę, nadzieję i miłość („List św. Pawła do Koryntian"). U Różewicza ta kolejność zostaje zmieniona na nadzieję, miłość i wiarę, co może mieć na celu, zwrócenie uwagi czytelnika na sens .Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. Ernest Bryll, [Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają] W swej twórczości Ernest Bryll często poruszał zagadnienia natury społeczno-obywatelskiej.- jak cały utwór ma się do powszechnie obowiązujących poglądów? Czy jest to coś nowatorskiego, czy może przeciwnie?. umieszczamy tu wynikającą z całej pracy tezę interpretacyjną - możemy wartościować â ocenić,. Miłość i Relacje (1143559) Motoryzacja i .Zinterpretuj poda…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa hekate na temat obracania sytuacji na swoją korzyść

Zinterpretuj słowa Hekate na temat obracania sytuacji na swoją korzyść przez Makbeta, mimo iż jest on "pełen złości" 5. Podsumowując poprzednie ustalenia, wyjaśnij, na czym w świetle tego fragmentu dramatu polega różnica pomiędzy "złością" a "złem" 6.Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny NOWE S łowa na start ! klasa 8 Prezentowane wymagania edukacyjne są zintegrowane z planem wynikowym będącym propozycją realizacji materiału zawartego w podręczniku Nowe S łowa na start !Zamiast tego obracaj to na swoją korzyść, że cieszysz się, że jej się to podoba, że zwróciła na to taką uwagę. Nawet jeśli zdarzy Ci się wyjść na trochę aroganckiego, to jest to lepsze dla Twojego doświadczenia niż ciągłe łajzowanie, podlizywanie i przepraszanie za swoje istnienie.• zinterpretować dwojakie znaczenie s…

Czytaj więcej

Zinterpretuj bajkę goreckiego którą opowiada żegota

Tak zwana „bajka Żegoty" to paraboliczna historia opowiedziana w scenie więziennej III części „Dziadów" przez jednego z więźniów. Żegota parafrazuje tu utwór Antoniego Goreckiego, autora bajek politycznych. Jest to opowieść o tym, jak diabeł chcąc zaszkodzić człowiekowi, paradoksalnie przyczynił się do j.Bajka Grockiego opowiedziana przez Żegotę, czyli opowieść o ziarnie, zawarta została w pierwszej scenie trzeciej części „Dziadów". Mężczyzna tytułujący się żartobliwie szlachcicem sejmikowym (w ten sposób chce skłonić innych do wysłuchania jego słów) opowiada ją zaraz po relacji Jana Sobolewskiego, który mówił o młodzieńcach wywożonych na Sybir.- Bajka Żegoty - Nowoprzybyły więziń Żegota opowiada zgromadzonym bajkę o diable. który dążył do ukrycia przed Adamem wygnanym z Raju ziarna zboża…

Czytaj więcej

Zinterpretuj nasz naród jak lawa

„Naród nasz jak lawa/ z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa/ Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi/ Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi" - tak cytat ten brzmi w całości. W słowach Wysockiego zawarta jest koncepcja polskiego narodu, społeczeństwa."Nasz naród jak lawa. Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa. Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi. Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi." Ich prawdę udowadnia Adam Mickiewicz w całym utworze. III cz. "Dziadów" - to pełna charakterystyka polskiego społeczeństwa.Scenę VII kończy następująca kwestia Piotra Wysockiego: „Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi; Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi". Wypowiadając to, Wysocki dokonał podziału społeczeństwa polskiego,…

Czytaj więcej

Zinterpretuj metaforyczny sens tytułu ludzie bezdomni

Ludzie bezdomni - interpretacja tytułu powieści, Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni - streszczenie, opracowanie. Bezdomność w powieści Żeromskiego posiada również znaczenie metaforyczne, rozpatrywane w kilku aspektach. Taki sens bezdomności, którą można określić jako .Interpretacji tytułu powieści należy dokonać na dwóch płaszczyznach: dosłownej i metaforycznej. Ludzie dosłownie bezdomni to nędzarze paryscy, których Judym spotyka w obskurnych domach noclegowych podczas swych wędrówek po mieście. Bezdomny jest Judym, który uznaje siebie za służebnika idei i, jak sam mówi, musi być wolny.Zinterpretuj metaforyczny sens tytułu powieści Stefana Żeromskiego LUDZIE BEZDOMNI odwołując się do kreacji dowolnych bohaterów ( poza Tomaszem Judymem) Od 1 do 1 z 1. Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na …

Czytaj więcej

Zinterpretuj fraszkę na lipę

Na lipę - treść fraszki Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,Choć się nawysszej wzbije, a proste promienieŚciągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.Z mego wonnego kwiatu pracowite.Nov 17, 2017Zachecam do przesluchania moich pozostalych interpretacji. Dzieki. This feature is not available right now. Please try again later.Na lipę to jeden z najpopularniejszych utworów Jana Kochanowskiego, który na stałe wszedł do kanonu lektur obowiązkowych każdego Polaka. Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie, Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.Frasz…

Czytaj więcej

Zinterpretuj puentę utworu stepy akermańskie

" Step akermańskie", to cykl sonetów, które opisują okolice Akermanu. Charakteryzuje je niezwykła obrazowość wypowiedzi. Stepy porównane są, do bezkresnego morza. "Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu, wóz nurza się w zieloność, i jak łódka brodzi. Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi."Analiza i interpretacja sonetu „Stepy akermańskie". „Stepy akermańskie" to pierwszy z cyklu 18 sonetów krymskich Adama Mickiewicza. Powstały one po letniej wyprawie, którą poeta odbył z Odessy na Krym w 1825r. Utwór, który wybrałam to tzw. sonet włoski. Składa się z dwóch zwrotek czterowersowych i dwóch zwrotek trzywersowych.Adam Mickiewicz - „Stepy akermańskie", analiza i interpretacja. Pierwsze dwie zwrotki utworu mają charakter opisowy. Autor swoją podróż porównuje do żeglugi - step jest ocean…

Czytaj więcej

Zinterpretuj imię francuskiego uczonego geist

1.Porównaj w czym Stanisław i jego ojciec doszukują sie klucza do lepszej przyszłości. 2.Jak wytłumaczysz ze zdolny oczytany chłopak ma według słow starego subiekta ,"ostrzyzony łeb" i "minę zbója"?Porównaj jego wygląd z wyglądem Geista. 3.Opisz pracownie uczonego. 4.Na podstawie całej powiesci Prusa powiedz z czego utrzymuje sie uczony .Gdzie szuka srodków na swoje badania ?B. Prus Lalka, bohater epizodyczny; mieszka w Paryżu, naukowiec, poświęcił pracy majątek i całe życie.Dla swoich idei próbuje pozyskać bogatych ludzi, aby móc za ich pieniądze prowadzić badania. Żyje w nędzy, ponieważ każdy grosz poświęca na doświadczenia.Kto to jest?:Imie i nazwisko francuskiego matematyka z XVI w.Uczony ten nazywany jest ,,ojcem współczesnej algebry" Podpowiem, że to MUSI być na 13 liter daje najj :…

Czytaj więcej

Zinterpretuj dramat wesele jako utwór o narodowych mitach

• Krytyka literacka o „Weselu" • „Wesele" jako rozrachunek z narodowymi mitami • Artyzm „Wesela" • „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jako dramat neoromantyczny • Obraz społeczeństwa polskiego w „Weselu" Stanisława Wyspiańskiego • Wesele - plan wydarzeń • Konfrontacje i kompromitacje narodowych mitówMit chłopa kosyniera wiąże się z kolejnym mitem przedstawionym w „Weselu". Jest to tzw. Mit Wernyhory, czyli wspólnej sprawy Panów i Ludu. Wernyhora - to na pół legendarny Kozak - wróżbita. Jego postać została wprowadzona do „Wesela" jako osoba dramatu zwiastująca narodziny powstania.Stanisław Wyspiański jest autorem dramatu pt. "Wesele". W utworze tym autor zawarł pod pewnymi hasłami myśli które miały pobudzić społeczeństwo do działania. Można powiedzieć, że utwór ten jest rozliczeniem się z m…

Czytaj więcej

Zinterpretuj obecnosc wspomnien o rabacji

Rabację galicyjską z 1846 roku sprowokowali Austriacy, którzy okłamali polskich, głodujących chłopów, że szlachta w ramach powstania krakowskiego szykuje przeciwko nim akcję zbrojną. Chłopi w bestialski sposób zamordowali blisko tysiąc szlachciców, najczęstszym sposobem zabijania było odpiłowywanie głów.Kompozycja utworu Dramat Stanisława Wyspiańskiego składa się z trzech aktów, przy czym zwyczajowo pierwszy nazywany jest realistycznym, gdyż opiera się na przedstawieniu fragmentów rozmów gości weselnych, drugi - fantastycznym, bo pojawiają się w nim „niespodziewani" goście, zjawy, trzeci - realistyczno-fantastycznym, ponieważ mówi o przygotowaniach do zrywu narodowego .Gospodarz wspomina luty roku 1846, w którym miała miejsce rabacja galicyjska. W bratobójczych walkach zginęło wówczas wie…

Czytaj więcej