• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj balladę romantyczność

„Romantyczność" jest typową balladą romantyczną. Na taki stan rzeczy wskazuje występowanie w niej wzorcowych, dla epoki w której powstała, cech. Już sam gatunek, jakim jest ballada, wskazuje iż wywodzi się ona z wierzeń ludowych. Utwór ma także w sobie motywy fantastyczne, jak np.: Jasieńko w postaci zjawy.85% Interpretacja ballady Adama Mickiewicza "Romantyczność" oraz wiersza Władysława Broniewskiego "Ballady i romanse". 88% „Romantyczność" Adama Mickiewicza - interpretacja. 85% Ludowa koncepcja świata i człowieka w balladach i II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. 86% Interpretacja wiersza "Ballady i romanse" Władysława ."Romantyczność" Adama Mickiewicza to modelowy utwór należący do gatunku ballady romantycznej. Jest to gatunek, którego tradycja sięga swymi korzeniami kultury i liter…

Czytaj więcej

Zinterpretuj autocharakterystykę osoby mówiącej

Zinterpretuj autocharakterystykę osoby mówiącej. 1 Zadanie. 2 Zadanie. 3 Zadanie. 4 Zadanie. 5 Zadanie. 6 Indywidualne. Na autocharakterystykę osoby mówiącej we fraszce "Ku muzom" pokaż więcej. Zadanie premium.Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .Polski! Błagam, pomózcie! Wynagrodzę napewno :);* Wyjaśnij, jaką formę ma medytacja osoby mówiącej w wierszu "Gorzka medytacja".w tym celu:-wpisz do tabeli przekształcone cytaty będące próbą znalezienia odpowiedzi na z…

Czytaj więcej

Zinterpretuj naukę moralną wypowiedzianą przez ducha

Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Zinterpretuj naukę moralną wypowiedzianą przez wybranego ducha z II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.W utworze Adama Mickiewicza pod tytułem \"Dziady\" występują trzy rodzaje duchów. Są to duchy lekkie - dwójka dzieci Józio i Rózia, duchy średnie młoda dziewczynka Zosia oraz duchy ciężkie - widmo złego dziedzica. Każde z duchów wnosi przestrogę moralną.Duchy zamęczonych przez okrutnego pana poddanych zabierają swemu oprawcy jadło i napój podawane przez uczestników obrzędu. Duch pokutującego dziedzica wygłasza naukę moralną, którą powtarza chór wieśniaków: "Sprawiedliwe zrządzenie Boże! Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże".Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, g…

Czytaj więcej

Zinterpretuj drugą strofę zwróć uwagę na to kto jest sprawcą

3 Zinterpretuj drugą strofę. Zwróć uwagę na to, kto jest sprawcą poruszającym "wicher międzyplanetarny", oraz skutki działania tej siły. 5 Jak, myślenie o śmierci wpływa na życie człowieka i podejmowane przez niego decyzje?Analiza i interpretacja wiersza Analiza i interpretacja wiersza jest jednym z najtrudniejszych zadań maturalnych.Zinterpretuj drugi człon tytułu powieści frankenstein Następny post Zinterpretuj drugą strofę zwróć uwagę na to kto jest sprawcą poruszającym. Komentarze. Brak komentarzy. Dodaj komentarz. Twój nick. Twój email. Treść komentarza. Dodaj komentarz.Drugi człon tytułu powieści brzmi "współczesny Prometeusz".Mało kto wie, że przeciwieństwem hiperboli jest litota (figura stylistyczna polegająca na minimalizowaniu znaczenia zjawiska). Oksymoron - zestawienie dwóch w…

Czytaj więcej

Zinterpretuj alegoryczne znaczenie postaci oblubieńca

Tytuł "Pieśni nad pieśniami" znaczy tyle co najdoskonalsza pieśń. Jest to jedyna w całym piśmie świętym księga, w której pozornie nie mówi się o Bogu, ani rodzie wybranym, nie zawiera również pozornie żadnej myśli religijnej.Dzięki atrybucji Salomonowej oraz ponaddosłownej interpretacji, w starożytnym Izraelu rozeznano Pieśń nad Pieśniami jako tekst natchniony. W postaci oblubieńca odczytywano Boga, oblubienicą zaś był lud Izraela. Targum interpretuje poemat w kontekście historii Izraela, poczynając od wyjścia z Egiptu a kończąc na czasach mesjańskich.Coś jest alegoryczne, to znaczy, że oprócz sensu dosłownego, ma jakiś przenośny. Czyli na przykład mówiąc, że krzyż jest alegoryczny, myślę, że oprócz tego, że jest krzyżem kojarzy nam się ze śmiercią, zbawieniem, wiarą, odkupieniem.W sensie…

Czytaj więcej

Zinterpretuj metafore a ja przespie

A ja prześpię czas wielkiej rzeźby Z głową ciężką na karabinie. Czasem wielkiej rzeźby był czas zmian, czas tworzenia, tworzenia wolnej Polski - z karabinem w dłoni, z krwią i ryzykiem śmierci. Poeta pisze o patriotach, którzy z wielkiej miłości do ojczyzny gotowi byli iść na śmierć: Umrzeć przyjdzie, gdy się kochałoPodmiot przekonany o swej rychłej śmierci postanawia walczyć, bronić ojczyzny. Potwierdzenie faktu, iż podmiot bierze udział w wojnie znajdujemy w słowach - „a ja prześpię czas wielkiej rzeźby z głową ciężką na karabinie", karabin jest przecież atrybutem żołnierza. Jednakże słowa te mają o wiele większy sens.Wojna i udział w walce pozbawiły go praw do korzystania z młodości, czasu wielkiej rzeźby, czyli okresu tworzenia, który przypadł na lata okupacji, rzezi i pożogi: Krąg ja…

Czytaj więcej

Zinterpretuj pieśń xxiv z ksiąg wtórych

Można znaleźć ironie „Mój pled z kaszmiru żegnam tkliwie". Kontekstem do tego utworu może być oprócz dzieła Horacego wcześniej omówiona Pieśń XXIV Kochanowskiego. Wiersz jest gorzką, ale prawdziwą ironią, podmiot liryczny jest świadomy tego, że wiele ludzi jest materialistami.Pieśń XXIV z Ksiąg wtórych - Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony. Pieśń XXIV z Ksiąg wtórych jest ostatnim utworem Ksiąg wtórych, stąd zajmuje w nim szczególne miejsce. W takiej sytuacji można by spodziewać się, że będzie ona syntezą wszystkich jego utworów, zgrupowanych wokół rozmaitych tematów (np. wiersze patriotyczne, biesiadne, miłosne, religijne, refleksyjne).W „Pieśni XIX" (Księgi wtóre), zwanej pieśnią o dobrej sławie, Jan Kochanowski tłumaczy, na czym polega cnota dobrej sławy. Zdaniem poety, po śmierci, …

Czytaj więcej

Zinterpretuj wiersz jako utwór o konflikcie między kulturą

Zinterpretuj wiersz jako utwór o konflikcie między kulturą (cywilizacją) a naturą. Mickiewicz "Bakczysaraj" Jeszcze wielka, już pusta Girajów dziedzina! Zmiatane czoła baszów ganki i przedsienia, Sofy, trony potęgi, miłości schronienia. Przeskakuje sarańcza, obwija gadzina. Skroś okien różnofarbnych powoju roślina,Wy macie trwać na wieki, źródło szybko płynie, O hańbo! wyście przeszły, a źródło zostało". Zinterpretuj wiersz jako utwór historiozoficzny, pisany z perspektywy przedstawiciela zniewolonego narodu. Zinterpretuj wiersz jako utwór o konflikcie między kulturą (cywilizacją) a naturą. 3.Zinterpretuj sonet Bakczysaraj - A. Mickiewicza jako utwór historiozoficzny pisany z perspektywy zniewolonego narodu. bardzo proszę o pomoc. daje naj -Zinterpretuj wiersz jako utwór historiozoficzny,…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zawarte w akapicie 7 metafory obrazujace role klasztorow

Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: 7.wskaz i zinterpretuj zawarte w akapicie 7 metafory obrazujace role klasztorow zenskich w regulowaniu kwestii majaktowych z zachodniej europy 8.opisz jaki sposob kobiety z nizszych warstw spolecznych mogly wowczas osiagnac samorelizacje w klasztorach 9Kobieta Renesansu. 7.Wskaz i zinterpretuj zawarte w akapicie 7 metafory obrazujace role klasztorow zenskich w regulowaniu kwestii majaktowych w zachodniej Europie XVI w. 8.Opisz jaki sposob kobiety z nizszych warstw spolecznych mogly wowczas osiagnac samorealizacje w klasztorach 9.Wymien te elementy zyciorysu sw. katarzyny ze Sieny ktore byly niedostepne kobietom zyjacym w XVIw poza zakonami .🎓 Zawarte w akapicie 7. metafory odnoszące się do roli klasztorów żeńskich w Odpowiedź na zadanie z Nowe ZROZUMIEĆ TEKS…

Czytaj więcej

Zinterpretuj znaczenie obrazów obecnych w zacytowanych fragmentach

shaddow33. Zinterpretuj znaczenie obrazów obecnych w zacytowanych fragmentach "Czyż na niej pisać będzie palec boski/ I ludzi dobrych używasz za głoski/ Czyliż tu skreślić prawdę świętej wiary/ Że miłość żądzi plemieniem człowieczem/ Że trofeami świata są: ofiary?/Zinterpretuj znaczenie obrazów obecnych w zacytowanych fragmentach (,,Dziady cz.3'' ,,Droga do Rosji'') Wymień elementy, które łączą Drogę do Rosji z III cz.Czy w obecnych czasach słowa ''kocham cię'' są nadużywane(zmieniły znaczenie)? 2011-03-31 21:44:29; literatura często posługuje się motywem zwierciadła. Zinterpretuj go w cytacie - Lustra to są cieplarnie, w których hoduje się próżność - co symbolizuje, jakie znaczenie skrywa 2009-09-10 10:56:40Na co zwraca on uwagę? 3.Jak zostali przedstawieni w wierszu ludzie zamieszkujący…

Czytaj więcej

Zinterpretuj utwor slysze czas

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Zinterpretuj utwór Słyszę czas[MATURA2018] Zinterpretuj podany utwór Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Interpretacja utworu słyszę czas. 0 ocen | na tak 0%. 0 0 Odpowiedz. Odpowiedzi. lesteter odpowiedział(a) 20.10.2017 o 19:08 W wierszu tym chodzi o to ze autor mysli dopiero w nocy, a czas nie czeka na nikogo. .MATURA 2017 POLSKI PODSTAWOWY: POPRAWNE ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANY ARKUSZ CKE. INTERPRETACJA. ZOBACZ, PORÓWNAJ. MATURA 2017 z języka polskiego nie należała do najłatwiejszych. Maturzyści mieli .Kazimierz Wierzyński żył w latach 1894-1969 i był polskim poetą i prozaikiem. Debiutował on w 1913 roku i szybko odniósł literacki sukces. Początkowo jego poezja…

Czytaj więcej

Zinterpretuj biblijny obraz rdz 28

Znasz odpowiedź na pytanie: zinterpretuj biblijny obraz rdz 28 10-15? Kliknij i odpowiedz.Rdz 1,26-28. 1 26 *A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»zinterpretuj biblijny obraz rdz 28 10-15 plis na dzisiaj Tu dodasz ZA DARMO zadanie! Wejdź i dodaj zadane wypracowanie, projekt, prezentację. Tylko na zadanie.pl - bez żadnych opłat.na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. 28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po …

Czytaj więcej

Zinterpretuj motyw zagubienia się narratora w znanej mu przestrzeni miasta

Zinterpretuj motyw zagubienia się narratora w znanej mu przestrzeni miasta 3. Zinterpretuj motyw zagubienia się narratora w znanej mu przestrzeni miasta 4. Jaki symboliczny sens mają motywy labiryntu i wędrówki wykorzystane w utworze?. Ponadto w opowiadaniach jest przestrzeń, zwana .Gubi się jednak po drodze, ponieważ miasto przybiera wieczorem zupełnie innego kształtu niż w dzień (kiedy chłopiec zazwyczaj po nim chodzi), a on postanawia zboczyć ze znanej trasy i wejść do sklepu. W utworze pokazane jest zgubienie się młodego człowieka w nieznanej mu przestrzeni. Inne przykłady literackie: Mitologia grecka .Narrator zdaje się dowodzić, że współcześni mu ludzie zatracili w sobie najbardziej elementarne wartości, stają się nienaturalni, sztuczni, zbliżają się do bycia lalkami. W niektórych o…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zakończenie utworu list do ludożerców

Wiersz Tadeusza Różewicza pt. "List do ludożerców" ma nieregularną budowę, nie występują w nim rymy ani znaki interpunkcyjne, co pozwala nam na różną jego intonację. Jest on ubogi w środki stylistyczne. Każda z czterech zwrotek zaczyna się od apostrofy - "kochani ludożercy".Wiersz „List do ludożerców" powstał w wyniku obserwacji funkcjonowania społeczeństwa w Polsce komunistycznej. Tadeusz Różewicz dostrzegał wówczas, że oprócz represji nakładanych przez system, istniało w społeczeństwie egoistycznie nastawienie przede wszystkim na prywatne interesy i zaspokajanie własnych .„List do ludożerców" Tadeusz Różewicza pochodzi z tomu „Formy" (1958). Mamy tu do czynienia z liryką zwrotu do adresata. Podmiot liryczny w formie listu zwraca się do „ludożerców", którymi okazują się po prostu zwykli …

Czytaj więcej

Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty wierzą w miłość większą od przykazań

3.Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty:-,,wierzą w miłość większą od przykazań''-,,są cierpienia ale nie ma nieszczęść''-,,wolą klękać przed Bogiem niż płaszczyć się przed człowiekiem''-,,znajdują samotność oddalając się od siebie a nie od świata''-,,są tak obecni że ich nie widać''1.Skomentuj tytuł wiersza.Jakie znaczenie ma słowo ,,plotka'''w kontekście zjawiska świętości? 2.Opisz kompozycję utworu.Zwróć uwagę na pierwszy wers oraz na kolejne. 3.Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty:-,,wierzą w miłość większą od przykazań''-,,są cierpienia ale nie ma nieszczęść''3.Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty:-,,wierzą w miłość większą od przykazań''-,,są cierpienia ale nie ma nieszczęść''-,,wolą klękać przed Bogiem niż płaszczyć się przed człowiekiem''-,,znajdują samotność o…

Czytaj więcej

Zinterpretuj dwa ostatnie wersy i nazwij środek stylistyczny tworzący obraz poetycki

Kazimierz Wierzyński, lekcja konwersacji, Miedzy Nami kl 3 podręcznik str 54, potrzebuję zadania 5,6,7 ! Liczę na Was. Daję jan - od tyłu ; D "Nie mów o Polakach i Żydach to pole minowe Nie mów o Polakach i Ukraińcach to pole minowe Nie mów o Polakach i Czechach to pole minowe Nie mów o Polakach i Litwinach to pole minowe Nie wstępuj na pole minowe Wylecisz w powietrze Są jeszcze .b) objaśnij jak rozumiesz metaforę " to pole minowe" i jaką funkcję to pelni w 1 cześci utworu. zinterpretuj 2 ostatnie wersy i nazwij środek stylistyczny tworzący obraz .Nuju. Środki stylistyczne: apostrofa, pytanie retoryczne.zinterpretuj dwa ostatnie wersy i nazwij środek stylistyczny tworzący obraz poetycki. Określ problematykę utworu. Wyjaśnij związek tytułu z treścią wiersza.Co to jest obraz poetycki? Nie …

Czytaj więcej

Zinterpretuj utwor jako refleksje nad sensem swietosci

Znasz odpowiedź na pytanie: Zinterpretuj utwór Jana Kochanowskiego "Malowani Święci" jako refleksję nad sensem świętości we współcesnym świecie? Kliknij i odpowiedz.1.Zinterpretuj wiersz jako polemikę poety z kulturą (religijnością) masową: a)Wyjaśnij sens metafory "szminka świętości",zestaw ją z określeniami z wersów 3 i 4., d)Wyjaśnij,czego naprawdę "wstydzą się" święci opisani w wierszu. 2.Zinterpretuj utwór jako refleksję nad sensem świętości we współczesnym świecie:Ksiądz Jan Twardowski jest wybitnym przedstawicielem .1.Zinterpretuj wiersz jako polemikę poety z kulturą (religijnością) masową: a)Wyjaśnij sens metafory "szminka świętości",zestaw ją z określeniami z wersów 3 i 4., d)Wyjaśnij,czego naprawdę "wstydzą się" święci opisani w wierszu. 2.Zinterpretuj utwór jako refleksję nad s…

Czytaj więcej

Zinterpretuj fraszkę o doktorze hiszpanie

O doktorze Hiszpanie to chyba jedna z najsłynniejszych fraszek Jana Kochanowskiego. W utworze tym poeta odwołuje się do swoich doświadczeń związanych z długoletnim pobytem na dworze, z niezwykłą sprawnością odmalowuje atmosferę biesiad, w jakich zapewne wielokrotnie sam brał udział.Fraszka „O doktorze Hiszpanie" przedstawia dowcipną anegdotę związaną z okresem, gdy Kochanowski żył na dworze królewskim. Doktor Hiszpan to Piotr Rozjusz, pochodzący z Hiszpanii doradca królewski, doktor praw. Doktor decyduje skończyć biesiadowanie i udaje się na spoczynek. Jednak jego przyjaciele postanawiają najść go w nocy i zmusić do dalszego picia - wyłamują .Fraszka „O doktorze Hiszpanie" wpisuje się w nurt dworski twórczości Kochanowskiego. To utwór o charakterze obyczajowym, pokazujący rzeczywistość w …

Czytaj więcej

Zinterpretuj wymienione elementy obrazu co mogą symbolizować

Opis obrazu Stworzenie Świata drukuj. coś co nadejdzie. Według mnie na obrazie tym widoczny jest nastrój grozy i tajemniczości. Natomiast kolor żółty rozświetlający Boga świadczy o jego wielkości i sile. Obraz mi się bardzo podoba. Daje do myślenia jak powstał świat.Zastanów się i napisz, co mogą symbolizować wskazane elementy obrazów. Sprawdź w dowolnym źródle, czy masz rację. Jan van Eyck, Portret małżonków Arnolfinich 1. Świeca - 2. Pies - 3. Złączone dłonie - 4. Porzucone buty - B. Tycjan, Ranuccio Farnese 1.Wykorzystując podane fragmenty mitu o Prometeuszu, zinterpretuj obraz Gustave'a Moreau ,, Prometeusz''. Dokonaj oceny postępowania tej postaci w kontekście kary, która ją spotkała. Artysta Gustav Moreau reprezentuje w kulturze surrealizm, kierunek, którzy charakteryzuje się buntem…

Czytaj więcej

Zinterpretuj na podstawie przytoczonego fragmentu metaforyczny sens tytulu ksiazki

W tym podejściu do tytułu oznacza on, że ludzi bogatych i biednych dzieli granica nie do przebycia. Przykładem tego może być kamienica Kolichowskiej - na górze żyją bogatsi, na dole biedota - w rodzaju Justyny. - w świetle odporności moralnej może to być granica ludzkiej krzywdy.GRANICA SPOŁECZNA Społeczeństwo polskie dzieliły w tym okresie m. duże różnice majątkowe. Tworzyły one granice warstw i klas społecznych. Granice te są trudne do pokonania, zaś przełamanie ich kończy się zwykle nieszczęściem: Justyna usiłująca zdobyć Zenona i awansować społecznie nie tylko nie osiąga swego celu, ale traci też swoje dziecko i zdrowie psychiczne.Tytuł utworu Gustaw Herling-Grudziński zaczerpnął z książki Fiodora Dostojewskiego: „Zapiski z martwego domu", którą czytał, przebywając w sowieckim obozie …

Czytaj więcej