• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj sonet 5

Sonnet 5 is part of the 154 sonnet collection that William Shakespeare wrote.The Sonnets were first published in a 1609 quarto titled: SHAKE-SPEARES SONNETS.Sonnet 5 belongs to the traditionally called "Procreation Sonnets", sonnets 1 to 17, which urge a young man to marry and have children in order to immortalize his beauty.SONNET 5 Those Hours, that with gentle work did frame The lovely gaze where every eye doth dwell, Will play the tyrants to the very same And that unfair which fairly doth excel:Sonnet 5 is one of 154 sonnets written by the English playwright and poet William Shakespeare.It is a procreation sonnet within the Fair Youth sequence. Sonnet 5 is linked to Sonnet 6, which continues the theme of distillation.Uważam, że sonet ten w sposób zachwycający opisuje moc miłości. Afir…

Czytaj więcej

Zinterpretuj biblijny opis stworzenia świata

Drugi opis biblijny nie prezentuje już tworzenia „czego z niczego", lecz tworzenia czegoś z dostępnych materiałów. Nie odnosi się on także do konstrukcji wszechświata. Opis stworzenia świata i człowieka stanowi archetyp i pojawia się u wielu twórców późniejszych epok.Opis kosmogonii biblijnej Biblia przedstawia dwa opisy stworzenia świata i człowieka. Oba zostały umiejscowione w „Księdze Genesis", której sama nazwa oznacza początek, źródło. Pierwsza z biblijnych kosmogonii pokazuje stworzenie świata jako proces etapowy, którego Bóg dokonał w ciągu siedmiu dni.Biblia - Stworzenie człowieka i stworzenie świata - opis, interpretacja, streszczenie historii biblijnej. Opis stworzenia świata znajduje się w pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju. Dowiadujemy się z niego o powstaniu ziemi i sposob…

Czytaj więcej

Zinterpretuj hymn polski

Wiersz Juliusza Słowackiego pod tytułem "Hymn", jest -- tak jak tytuł na to wskazuje -- hymnem. Nie jest to jednak hymn w pełni tego słowa znaczeniu, ponieważ nie jest on wyrazem uczuć zbiorowości. Przedstawia on uczucia tylko jednej osoby. Można powiedzieć, iż ma on prywatny charakter. Tematem tego utworu jest skarga do Boga.„Hymn" Juliusza Słowackiego - analiza i interpretacja. że ptaki te odlatują właśnie do Polski). W kolejnych wersach autor rozpacza, że kiedy umrze może nawet nie zostać pochowany, a jeśli nawet to będzie leżeć w zupełnie dla niego obcym miejscu. Wyznaje, że zazdrości .Spróbuj zaśpiewać hymn Rzeczypospolitej Polskiej Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim …

Czytaj więcej

Zinterpretuj relacje bóg fortuna

Sam Bóg wie przyszłe rzeczy, a śmieje się z nieba, Kiedy się człowiek troszcze więcej, niżli trzeba. Szafuj gotowym bacznie! Ostatek, jako zacznie, Tak fortuna niech kona: raczyli łaskawie, Raczyli też inaczej; my siedzim w jej prawie.1. Określ relacje między Bogiem a człowiekiem. W tym celu: a) przedstaw wybory, przed jakimi człowiek staje w swoim życiu; zinterpretuj użyte w tekście metafory ("zielone pastwiska", "właściwe ścieżki", "ciemna dolina" itd.) b) wskaż i zinterpretuj czasowniki, które informują o działalności boga c) zaprezentuj obraz bogaBóg, los czy właśnie my. W naszym życiu wszystko się w pewnym sensie łączy. Dla nas, katolików stwórcą i panem życia jest Bóg, a los to tylko jego twór, Bóg dał nam wolną wolę czyli możliwość dokonywania wyborów, co czyni nas odpiedzialnymi z…

Czytaj więcej

Zinterpretuj cytaty zapisane w punktach c i d

Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: Zinterpretuj podany cytat. Proszę pomocy. Oblicz gęstość benzyny wiedząc że 20dm3 waży 13.6kg.Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .W drodze do śmierci. Zgaśnij, wątłe światło! Życie jest tylko przechodnim półcieniem, Nędznym aktorem, który swoją rolę Przez parę godzin wygrawszy na scenie W nicość przepada - powieścią idioty, Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą" Akt V, Scena V. Makbet do siebie Zinterpretuj obraz. Zinterpretuj …

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł ludzie bezdomni

Tytuł powieści Stefana Żeromskiego można rozpatrywać w sensie dosłownym oraz metaforycznym. W znaczeniu dosłownym, ekonomiczno-społecznym, ludzie bezdomni to ludzie, którzy nie mają własnego domu. Zagadnieniu temu pisarz poświęca wiele uwagi na kartach dzieła. Bezdomnymi są nie .Ludzie bezdomni - Znaczenie tytułu. Poziom dosłowny - ludzie bez stałego miejsca zamieszkania, bohaterowie tułający się po świecie. Dotyczy to oczywiście Tomasza i Joanny, ale także robotników z ubogich dzielnic Warszawy, górników z Zagłębia czy chłopów z uzdrowiska Cisy. .Interpretacji tytułu powieści należy dokonać na dwóch płaszczyznach: dosłownej i metaforycznej. Ludzie dosłownie bezdomni to nędzarze paryscy, których Judym spotyka w obskurnych domach noclegowych podczas swych wędrówek po mieście. Bezdomny jest…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tren vii

Tren VII to przykład rozpamiętywania zmarłego określanej jako comploratio, czyli opłakiwanie. Poeta skupia się przede wszystkim na swoim żalu po stracie córki. Utwór rozpoczyna apostrofa, połączona z pytaniem retorycznym, zaadresowana do przedmiotów pozostałych po zmarłej Urszulce: Nieszczęsne ochędóst.Miejsce danego trenu w kontekście całego cyklu ma istotne znaczenie - Tren VIII wpisuje się w comploratio, czyli część utworów poświęconych przede wszystkim opłakiwaniu osoby zmarłej i wyrażaniu żalu. Podobnie jak w Trenie VII, punktem wyjścia dla rozważań poety staje się to, co pozostało po Urszulce.TREN VII Atmosfera w tym trenie jest bardzo pesymistyczna, zmienia się. Utwór ukazuje moment pogrzebu, kiedy to ojciec wpada w głęboką depresję po stracie córki, swojej ukochanej córki. Utwór u…

Czytaj więcej

Zinterpretuj ostatnią scenę przedwiośnia

"Przedwiośnie" kończy się sceną manifestacji robotniczej, która zmierza w kierunku Belwederu. Jej uczestnicy wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko sytuacji, w jakiej się znaleźli. Zinterpretuj ostatnią scenę „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego;Zakończenie powieści "Przedwiośnie". W ostatniej scenie „Przedwiośnia" Cezary idzie obok Lulka na czele protestujących robotników. Jest ubrany w polski, żołnierski strój. Robotnikom maszerującym na Belweder drogę zastępuje oddział żołnierzy. Bohater występuje z szeregu i samotnie idzie naprzód.Ostatnia scena ukazuje manifestację robotniczą udającą się pod Belweder aby protestować do nich przyłącza się główny bohater Cezary Baryka Teoretycznie. Jak można zinterpretować ostatnią scenę "Przedwiośnia"?. Przedwiośnie ostatnia scena. Przedwiośnie za…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa nie na cheronei

Ja rozumiem te słowa, jako strach przed tym, co nas otacza, a jest zwyczajne, naturalne. Urwisko cheronejskie może wzbudzać strach, ale w rzeczywistości jest to tylko wzniesienie. Koń jest symbolem zarówno nas, jak i naszych "kompanów"- boimy się tego co widzimy, nie patrząc w to głębiej.„Nie możecie służyć Bogu i mamonie" (Łk 16, 13) - zinterpretuj słowa Jezusa i rozwiń temat Ewangelia wg św. Łukasza przybliża przypowieść, którą Jezus opowiedział Uczniom jako pouczenie.Zinterpretuj słowa !" nie wierzył, by w tym świecie nauczyciele byli bardziej uczeni od nauczyciela, którego serce wiedziało wszystko " Prosze, ja nie wiem o co w tymchodzi, nad książkami siedze chyba od 17 i mam jeszzcze troche zadań wieć napisz bynajmniej 1 zdnaie. !Zinterpretuj słowa:,,Pan powiada, co u mnie nic nie uma…

Czytaj więcej

Zinterpretuj epilog innego świata

„Epilog: upadek Paryża" - streszczenie Wiadomość o upadku stolicy Francji przyniósł do Witebska osadzony w czerwcu 1940 r. Pośród więźniów zapanował smutek, ponieważ zdali sobie sprawę z jałowości swojego oczekiwania na jakąkolwiek poprawę losu. Z upływem czasu narratorowi udało się nawiązać bliższą zn.„Epilog. Upadek Paryża" W czerwcu 1945 roku Gustaw przebywa w Rzymie, gdzie pracuje w redakcji pewnego czasopisma. Któregoś dnia bohater spotyka byłego współwięźnia, z którym przebywał w radzieckim więzieniu, a potem w łagrze. To on, z pochodzenia Żyd, pierwszy poinformował skazańców o upadku Paryża.Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat" - interpretacja, znaczenie epilogu. Inni również poczuli, że ich nadzieja zaczyna się rozwiewać. Po kilku tygodniach Grudziński poznał go bliżej. Usłyszał …

Czytaj więcej

Zinterpretuj obraz śmierć sokratesa

Interpretacja obrazu „Śmierć Sokratesa" Jacquesa-Luisa Davida. Obraz autorstwa Jacquesa-Luisa Davida ?Śmierć Sokratesa?, w lewej części przedstawia uciekających, sędziów i żonę Sokratesa, przed niewinną śmiercią męża , lecz małżonka kieruje swą głowę w stronę celi wahając się czy być z wybrankiem w jego.Obraz J.L. Davida można interpretować na wiele sposobów, ponieważ zawiera głębokie przesłanie przekazywane odbiorcy niebanalną treścią wyrazu. Myślę, iż autor nie bez powodu namalował obraz przedstawiający śmierć słynnego filozofa. Sokrates za życia był niewątpliwie kontrowersyjną i ciekawą postacią.Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Zinterpretuj obraz Jacques-Lois Dawida "Śmierć Sokratesa" DAJE NAJ !Interpretacja obrazu Śmierć Sokratesa Jacquesa-Luisa Davida Obraz autorstw…

Czytaj więcej

Zinterpretuj myśl 685

Pascal w myśli 685 mówi o tym, jak chrześcijanin mało dumny jest z faktu, że może w przyszłości zes Odpowiedź na zadanie z Nowe ZROZUMIEĆ TEKST, zrozumieć człowieka 1.2 Zakres podstawowy i rozszerzony.Zinterpretuj 685. mysl Pascala ; uwzględnij rolę wykrzykników. Jak mało dumy budzi w chrześcijaninie wiara w zespolenie z Bogiem ! Z jak małym obrzydzeniem przyrównywa się robakom Ziemskim!Piękny sposbób przyjmowania życia i śmierci, dobra i zła!Prace maturalne, pisanie prac, matura ustna Prezentacje maturalna - napiszemy! [email protected] Blogger 12 1 25 .Pod względem budowy jest frazą (stałym związkiem frazeologicznym), czyli zdaniem pojedynczym lub złożonym, nieraz rymowanym, co ułatwia jego zapamiętanie. Zawiera jakąś ważną myśl albo ogólną naukę życiową przedstawioną w obrazowej, me…

Czytaj więcej

Zinterpretuj cytat nasz naród jak lawa

"Nasz naród jak lawa. Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa. Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi. Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi." Ich prawdę udowadnia Adam Mickiewicz w całym utworze. III cz. "Dziadów" - to pełna charakterystyka polskiego społeczeństwa.Padają one dokładnie w Salonie Warszawskim. Cytat ten ma głębokie przesłanie, które zostanie poniżej przedstawione. „Naród nasz jak lawa/ z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa/ Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi/ Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi" - tak cytat ten brzmi w całości.Jak rozumiesz słowa Wysockiego: „Nasz naród jak lawa/Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa/Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi/Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi."., streszczenia lektur, opracowania zag…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tren 10

Kolejny utwór z cyklu „Trenów" Kochanowskiego poświęcony został refleksji nad cnotą. Tekst rozpoczyna się od dramatycznego wykrzyknienia wypowiedzianego przez umierającego Brutusa (zabójca Cezara): „Fraszka cnota!".80% "Tren X" Jana Kochanowskiego - opracowanie. 78% Porównanie wierszy "Tren X" Kochanowskiego i "Urszula Kochanowska" Leśmiana. 82% Różne wizje zaświatów. Analizując „Tren X" Jana Kochanowskiego i wiersz „Urszula Kochanowska" Bolesława Leśmiana, zwróć uwagę na portret dziecka oraz kreacje innych bohaterów.13.1.2007 (10:09) anhp Warto było dodac że Kochanowski zastanawia sie także nad motywem platońskim. Zinterpretuj Tren XI Jana Kochanowskiego. InterpretacjaTren IX jest rozliczeniem Kochanowskiego z filozofią stoicką.Stoicy uważali, że człowiek może stać ponad cierpieniem i nę…

Czytaj więcej

Zinterpretuj obraz kochankowie

Autorem obrazu "Kochankowie" jest belgijski surrealistyczny malarz Rene Magritte. Obraz ten przedstawia dwie osoby- kobietę i mężczyznę w pozie pocałunku.Obie postacie mają zasłonięte twarze białymi chustami, co powoduje, że nie możemy ujrzeć wyrażanych przez nich emocji. Według mnie oznacza to , że miłość jest ślepa i w tym wypadku wręcz anonimowa.Szczypta Kultury to blog, który założyłem w styczniu 2007 r. w związku z chęcią pisania i opisywania moich wrażeń i odczuć odnośnie wszelkich tworów szeroko pojętej kultury i sztuki. Od początku istnienia bloga podkreślam, że moje wpisy mają charakter dosyć subiektywny, acz dążę też by jak najobiektywniej oceniać tematy, nad którymi się pastwię.Interpretacja obrazu "Kochankowie w bzie",,Kochankowie w bzie? to obraz Marc?a Chagall?a. Był on z po…

Czytaj więcej

Zinterpretuj lament świętokrzyski

Lament świętokrzyski - analiza i interpretacja, Znamy kilka tytułów analizowanego utworu: Lament świętokrzyski, Posłuchajcie bracia miła, Żale Matki Boskiej pod krzyżem.Pierwszy tytuł pochodzi od benedyktyńskiego klasztoru Św.Lament świętokrzyski - analiza i interpretacja, Znamy kilka tytułów analizowanego utworu: Lament świętokrzyski, Posłuchajcie bracia miła, Żale Matki Boskiej pod krzyżem.Pierwszy tytuł pochodzi od benedyktyńskiego klasztoru Św.Zadanie: zinterpretuj symbolikę słów kluczowych wymiennych mitów i określ uniwersalny problem tych opowieści , pomoże mi ktoś bardzo prosze mit o .Lament świętokrzyski, znany także jako Plankt świętokrzyski albo Posłuchajcie, bracia miła lub Żale Matki Boskiej pod krzyżem, to utwór jak na epokę średniowiecza bardzo szczególny. O niektórych fragm…

Czytaj więcej

Zinterpretuj symbolike lotu witolda

Na niebiesko zaznaczono tre ści przeznaczone dla zakresu rozszerzonego. Klasa II Zagadnienie Wymagania OCENA DOPUSZCZAJ ĄCA (tzw. wymagania konieczne) OCENA DOSTATECZNA (tzw. wymagania podstawowe)Improwizacja - to utwór wygłoszony bez wcześniejszego przygotowania, pod wpływem chwili i natchnienia.Obie części improwizacji, które Mickiewicz umieścił w III części swojego dzieła, uważane są za wielkie osiągnięcie polskiego romantyzmu.16. Obrazy trójkqtów mitosnych w literaturze. Zinterpretuj róŽne ich przedstawienia w kontekšcie obyczajowoéci i etyki epok, z których pochodzq. Scharaktyzuj zwiqzek gatunków literackich z tendencjami epoki- omów problem na przyk\adzie dwóch okresów literackich 18. Twórczoéé polskich pisarzy debiutujqcych po 1989 roku.Witolda, - wyjaśnić, w czym przejawia się lir…

Czytaj więcej

Zinterpretuj widzenie ewy

Dalej dochodzi do metamorfozy Ewy - dziewczyna przeobraża się w zaślubioną Jezusowi Polską. Jej historia daje świadectwo prawidłowej postawy wobec Boga oraz narodu. Nie buntowniczy charakter Konrada, lecz skromność Ewy umożliwią przebudowę Ojczyzny. Najważniejszym momentem widzenia Ewy jest akt złożenia Róży na sercu dziewczyny.- Widzenie Ewy - interpretacja sceny IV dramatu. W takiej interpretacji scena IV jest wskazaniem właściwej drogi Konradowi. Nie ma być dyktatorem dziejów narodowych, czego żądał w Wielkiej Improwizacji. Od tej pory stanie się cichym robotnikiem historii, pracującym wśród ludów .Adam Mickiewicz, "Dziady III", widzenie Ewy. Poznasz streszczenie i interpretację sceny IV, III części "Dziadów" i pojęcie mistycyzm. Dowiesz się, jak uwielbiani i adorowani byli poeci w rom…

Czytaj więcej

Zinterpretuj ostatnia scena przedwiosnia

Interpretacja ostatniej sceny powieści Przedwiośnie zawsze była kłopotliwa, tym bardziej że wpływała na sposób odczytania całości utworu. Problem był tym większy, że rzecz dotyczyła drażliwej kwestii, jaką jest polityka. I tak tuż po napisaniu dzieła ganiono Żeromskiego propagowanie komunizmu, w PRL-u za to samo go gloryfikowano, a po 1989 r. zaczęto mętnie tłumaczyć .Ostatnia scena powieści jest bardzo niejednoznaczna i ukazuje dramatyzm. Podkreśla motyw szukającego, nie umiejącego dokonać słusznego wyboru bohatera. Pokazuje, że nawet sam autor nie jest zdecydowany która droga odbudowy Polski jest najlepsza, ale każda z nich na pewno będzie bardzo ciężka i długa .Ostatnia scena powieści jest bardzo niejednoznaczna i ukazuje dramatyzm. Podkreśla motyw szukającego, nie umiejącego dokonać s…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa wysockiego nasz naród jak lawa

Piotr Wysocki w zakończeniu "Salonu warszawskiego" (Scena VII - III części "Dziadów") wypowiada następujące słowa: "Nasz naród jak lawa. Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa. Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi. Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi." Ich prawdę udowadnia Adam Mickiewicz w całym utworze.Scenę VII kończy następująca kwestia Piotra Wysockiego: „Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi; Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi". Wypowiadając to, Wysocki dokonał podziału społeczeństwa polskiego, które symbolizuje lawa.„ Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi; Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi". Słowa te wypowiedziane przez Piotra Wy…

Czytaj więcej