• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj tytuł barbarzyńca w ogrodzie odwołaj się do mitu

Barbarzyńca w ogrodzie - zbiór esejów Zbigniewa Herberta, który ukazał się po raz pierwszy w 1962 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik w Warszawie.Poświęcone są one kulturze i sztuce Włoch i Francji.Ale nieruchoma strzała Zenona z Elei nie sprawdziła się w historii, W roku 400 przed naszą erą Posejdonia została podbita przez okolicznych górali Lukań-czyków. W siedemdziesiąt lat później król Epiru Aleksander, bratanek Aleksandra Wielkiego, poczuwając się do helleńskiej solidarności, gromi Lu-kańczyków.Antykwariat oferuje Barbarzyńca w ogrodzie Herbert Zbigniew. Przepraszamy, książka została już sprzedana.Tytuł „Barbarzyńca w ogrodzie" można rozumieć w ten sposób, że Odpowiedź na zadanie z Ponad słowami 1.Część 1. Zinterpretuj tytuł „Barbarzyńca. 1 Zadanie. 2 Zadanie. 3 Zadanie. Przykładowe …

Czytaj więcej

Zinterpretuj postać konia i byka odwołując się do wskazówek malarza

Jej postać wygląda jak rzeźba ,,Pieta", lecz różni je położenie głowy, która na obrazie jest uniesiona wysoko a szeroko otwarte usta rozdziera rozpacz i bezsilność. Zaraz na nimi widzimy postać byka- symbol faszyzmu i okrucieństwa wojny, nazwanej przez artystę "maszyną do mielenia mięsa". Poniżej widać zmarłego żołnierza. Wg.A może hiszpański symbol zemsty w postaci byka, który naciera na czarnego konia generała Franco ? Na prawo widać zbombardowany i płonący dom, z którego wyłaniają się trzy kobiety. Jedna z nich, z rękoma uniesionymi w górę w geście rozpaczy, zdaje się spadać w przepaść. Druga stara się wyjść przez okno, lecz na próżno.Zamiast słońca mamy do czynienia z elektryczna żarówką, co buduje atmosferę martwoty i sztuczności. Picasso przedstawił też postać byka, który ma symboli…

Czytaj więcej

Zinterpretuj nie porzucaj nadzieje

Pieśń IX o incipicie Nie porzucaj nadzieje jest utworem o tematyce refleksyjno-filozoficznej. Widać w niej wyraźne wpływy poglądów stoików. Już pierwsze dwa wersy przekonują nas do tego, aby zachować nadzieję, bez względu na to, w jakiej życiowej sytuacji jesteśmy:Nie porzucaj nadzieje - znajdziesz tutaj interpretację, analizę dzieła oraz omówienie wykorzystanych motywów. Wszystko co trzeba wiedzieć o utworze Nie porzucaj nadzieje znajdziecie na streszczenia.pl.Nie porzucaj nadzieje - Interpretacja utworu Pieśń IX stanowi swoisty wykład renesansowego światopoglądu i filozofii życia. Poeta prezentuje postawę optymistyczną, zachęca do zachowania nadziei w każdych, nawet najbardziej nieprzyjaznych okolicznościach.W pierwszej strofie poeta zawiera myśl przewodnią całej pieśni, która brzmi "ni…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego uwzględnij odpowiedz na pytania

Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego. Uwzględnij odpowiedzi na pytania. • jak rozumiesz metaforę "zdawać z historii ludzi"? • o czym świadczy wyznanie osoby mówiącej "jąkam się i brnę"?Logikę tę potęguje fakt, że podmiot liryczny składa egzamin maturalny przed małpami.Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego. Uwzględnij odpowiedzi na pytania. • jak rozumiesz metaforę "zdawać z historii ludzi"? • o czym świadczy wyznanie osoby mówiącej "jąkam się i brnę"? • czego symbolem mogą być małpy? • dlaczego - twoim zdaniem - osoba mówiąca odczytuje spojrzenie zwierzęcia jako ironiczne?Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .Zinterpretuj wypowiedź podmiotu…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa josepha można by powiedzieć że ojciec

Zinterpretuj słowa Josepha:Można by powiedzieć, że ojciec jest Noem, a ja ojca synem. Chodzi o tekst Eric-Emmanuel Schmitt "Dziecko Noego". Proszę o szybką odpowiedź. Dam naj. Z góry dziękuję."Można by powiedzieć że ojciec jest Noem a ja ojca synem" Uważam, że to zdanie jest jak najbardziej prawdziwe i w pełni się z nim zgadzam. Podczas potopu Bóg kazał Noemu zbudowac arkę i wten sposób uratował on ludzkośc od zagłady.Znasz odpowiedź na zadanie: Zinterpretuj słowa josepha "mozna by powiedziec ze ojciec noem a ja ojcem synem,,? Kliknij i odpowiedz.a) Powiedz, czego o ojcu Ponsie dowiadujemy się na podstawie jego: - reakcji na deklarację chłopca dotyczącą przejścia na chrześcijaństwo; - rozważań dotyczących misji narodu żydowskiego - kolekcji w podziemnej krypcie - rozmowy z Josephem b) Sch…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł gloria victis

„Gloria victis" to okrzyk, który wydaje z siebie wiatr po wysłuchaniu historii powstańców. Roznosi swą wiadomość po całym świecie, chcąc, by wszyscy poznali prawdę. Oznacza „Chwała zwyciężonym" i jest wykrzykiwany naprzeciw szeptowi drzew, pamiętających krwawą rzeź: „Vae victis!" („Biada zwyciężonym").Tytuł „gloria victis" oznacza z łaciny „chwała zwyciężonym". „Vae victis" - „biada zwyciężonym". Powstaje pytanie - dlaczego powstańcom, mimo ich przegranej, należy się „chwała"? Na pytanie to odpowiedzieć stara się autorka w całym cyklu.Gloria Victis to gra MMORPG osadzona w średniowiecznym świecie z elementami low fantasy. Głównym założeniem projektu jest realizm. Świat gry to alternatywna wizja Europy i Bliskiego Wschodu między X a XV wiekiem, z analogicznymi dla tego okresu nacjami.Glori…

Czytaj więcej

Zinterpretuj gest ktory wykonuje rzezba

Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Zainterpretuj gest. Ktory wykonuje rzezba oddajaca pistac jana kazimierza .Zinterpretuj sposób przedstawienia ciała, gesty, grę światła i cienia na obrazie Leona Bonnata. Znajdź w Biblii fragment, do którego malarz mógłby nawiązywać. Bonnat przedstawił Hioba jako centralną postać obrazu, nagość symbolizuje ubóstwo, stratę wszelkich dóbr materialnych, pozbawienie Hioba, majątku.Polski nagrobek renesansowy dzieli się na dwa główne rodzaje: architektoniczno-zdobniczy, która pojawia się w Krakowie po 1502 r. w związku z budową nagrobka Jana Olbrachta na Wawelu i figuralny od 1521 r. także na Wawelu, w związku z budową nagrobka biskupa Jana Konarskiego w formie poziomej, pulpitowej płyty z płaskorzeźbioną postacią zmarłego.***RZEŹBA W OKRESIE …

Czytaj więcej

Zinterpretuj dwuwiersz kończący przegląd wojska

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Zinterpretuj dwuwiersz kończący ,,Przegląd wojska" w ,,Dziadach" cz. III Adama Mickiewicza. Z góry dzięki. Daję NAJ !Znasz odpowiedź na zadanie: Dziady cz 3. PRZEGLĄD WOJSKA 1.Sporządź pal wydarzeń przedstawionych w wierszu. Zinterpretuj dwuwiersz kończący przegląd wojska? Kliknij i odpowiedz.III - Ustęp" - przegląd wojska "Dziady cz. III - Ustęp" - przegląd wojska. Sporządź plan wydarzeń przedstawionych w wierszu 2. W jaki sposób poeta ukazał osoby występujące w utworze?. Zinterpretuj dwuwiersz kończący. 0 ocen | na tak 0%. 0 0 .„Przegląd Wojska" stanowi jeden z ustępów III części „Dziadów" Adama Mickiewicza. Fragment opisuje dokonywany codziennie rano przegląd żołnierzy armii rosyjskiej. Widzami sceny jest tłum ludzi, którzy pragną zaskarbić sobie łas…

Czytaj więcej

Zinterpretuj jedną z pieśni chóru król edyp

Sofokles - Król Edyp - rola chóru w Królu Edypie - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury. Rolą chóru tebańskich starców w Królu Edypie jest uzupełnianie, komentowanie i wyjaśnianie następujących po sobie perypetii oraz ocena działań bohaterów,Następnie od czterech ostatnich wersów pierwszej strofy do ońca pieśni adresatem jest sam Edyp. W drugiej strofie zastosowano retrospekcję. Chór opowiada o dawnych latach szczęścia Edypa, kiedy poddania szanowali go i wychwalali pod niebiosa. "Uczcił w tobie lud rycerza I wywyższył cię ku niebom, Byś królem był Tebom."Chór w tragedii antycznej "król Edyp", doradza, podsuwa rozwiązania. Pomaga bohaterowi zrozumieć prawdę. Niekiedy prosi o pomoc dla ludu Teb. Komentuje zdarzenia, jakie mają miejsce w tragedii. Ocenia postępowanie bohatera. M…

Czytaj więcej

Zinterpretuj historie pandory wyjasnij dlaczego nadzieja

Zinterpretuj historię Pandory. Wyjaśnij, dlaczego nadzieja pozostała w naczyniu, które podarowali Pandorze Pandora otwierając naczynie ( glinianą beczkę ) wypuściła wszystkie nieszczęścia, które sprawiły, że w życiu człowieka pojawił się ból, cierpienie, rozpacz, zazdrość, gniew, wściekłość, zazdrość, choroby, zarazy, epidemie i całe zło świata.Znasz odpowiedź na pytanie: Zinterpretuj historie Pandory.Wyjaśnij dlaczego nadzieja pozostała w naczyniu. Proszę o odpowiedź chodziać na jeden aspekt? Kliknij i odpowiedz.Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ zinterpretuj historię Pandory. Dlaczego nadzieja pozostaje w naczyniu, którym bogowie obdarzyli Pandorę?Zadanie: zinterpretuj historię pandory dlaczego nadzieja pozostaje w naczyniu, którym bogowie obdarzyli pandorę Zamknij W ram…

Czytaj więcej

Zinterpretuj jedną z pieśni chóru z dramatu król edyp

Sofokles - Król Edyp - rola chóru w Królu Edypie - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury. Rolą chóru tebańskich starców w Królu Edypie jest uzupełnianie, komentowanie i wyjaśnianie następujących po sobie perypetii oraz ocena działań bohaterów,Chór w tragedii antycznej "król Edyp", doradza, podsuwa rozwiązania. Pomaga bohaterowi zrozumieć prawdę. Niekiedy prosi o pomoc dla ludu Teb. Komentuje zdarzenia, jakie mają miejsce w tragedii. Ocenia postępowanie bohatera. Mówi mu, czy robi dobrze, czy źle. Głos chóru jest głosem Boga, który radzi, co zrobić.Następnie od czterech ostatnich wersów pierwszej strofy do ońca pieśni adresatem jest sam Edyp. W drugiej strofie zastosowano retrospekcję. Chór opowiada o dawnych latach szczęścia Edypa, kiedy poddania szanowali go i wychwalali pod n…

Czytaj więcej

Zinterpretuj rzezbe mysliciel

Według początkowego konceptu Mysliciel przedstawiał samego Dantego przed wrotami piekieł, tworzącego swoją epopeję. Ostatecznie identyczna figura trafiła w wersji miniaturowej na szczyt Bramy Piekieł , gdzie rozmyśla nad tragicznym losem tych, którzy przedstawieni są poniżej.Myśliciel (fr. Le Penseur) - rzeźba w brązie/marmurze wykonana w 1880 przez Auguste'a Rodina, znajduje się w zbiorach Muzeum Rodina w Paryżu.Przedstawia postać zamyślonego mężczyzny, zmagającego się z przejmującym wewnętrznym konfliktem.Charakterystyczna sylwetka używana jest czasami jako symbol filozofii.Według początkowego konceptu Mysliciel przedstawiał samego Dantego przed wrotami piekieł, tworzącego swoją epopeję. Pierwsza - gipsowa wersja Myśliciela powstała około roku 1880.Pełnowymiarowy odlew z brązu został uk…

Czytaj więcej

Zinterpretuj stwierdzenie że kogoś gryzie mól zakryty

[SIÓDMA KLASA] Zinterpretuj stwierdzenie, ze kogoś gryzie mól zakryty. Jak ktoś taki - według podmiotu lirycznego, się zachowuje?Zinterpretuj stwierdzenie że kogoś gryzie mól zakryty jak według podmiotu lirycznego zachowuje się taka osobaPrzejdźmy do zagadnienia "Ale kogo gryzie mól zakryty nie idzie mu w smak obiad obfity" - chociażby ten fragment pieśni przekonuje nas w utwierdzeniu co do tego, iż grzesznik nie zazna radości i nie dostrzeże otaczającego go piękna, dopóki się swej winy nie pozbędzie.Gdy ktoś nie ma sobie nic do zarzucenia, to Temu wina nie trzeba przylewać, ponieważ będzie wesół […] i o wodzie. Z drugiej strony, kiedy ktoś czuje w duszy niepokój, gdy go„gryzie mól zakryty (wyrzuty sumienia), to ani dobry obiad, ani wesołe pieśni nie poprawią mu nastroju.Ale kogo gryzie m…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wiersz jako utwór historiozoficzny pisany z perspektywy

Zinterpretuj sonet Bakczysaraj - A. Mickiewicza jako utwór historiozoficzny pisany z perspektywy zniewolonego narodu. bardzo proszę o pomoc. daje naj -Zinterpretuj wiersz jako utwór o konflikcie między kulturą (cywilizacją) a naturą. Mickiewicz "Bakczysaraj" Jeszcze wielka, już pusta Girajów dziedzina! Zmiatane czoła baszów ganki i przedsienia, Sofy, trony potęgi, miłości schronienia. Przeskakuje sarańcza, obwija gadzina. Skroś okien różnofarbnych powoju roślina,Zinterpretuj wiersz jako utwór historiozoficzny, pisany z perspektywy przedstawiciela zniewolonego. BAKCZYSARAJ-A.Mickiewicz Jeszcze wielka, już pusta Girajów dziedzina. Zmiatane czołem baszów ganki i przedsienia, Sofy, trony potęgi, miłości schronienia, Przeskakuje sarańcza, obwija gadzina.Zinterpretuj wiersz jako utwór historioz…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa artura forma nie zbawi świata

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Zinterpretuj słowa Artura "forma nie zbawi świata"Czego Poszukuję bohater?Pierwszym krokiem ku przywróceniu świata do normy ma być tradycyjny ślub Artura z Alą (suknia z welonem, błogosławieństwo babci, rodzinna fotografia w odświętnych strojach). Arturowi udało się wprowadzić „FORMĘ", ale męczy go świadomość braku idei, wie, że forma nie zbawi świata.Jednak gdy już wszyscy założą odświętne ubrania (niewygodne, więc siedzą sztywno i nieruchomo), gdy już posprzątają, Artur rezygnuje ze swojego planu. Przychodzi spóźniony, „wyblakły jakiś", pijany i całkowicie pewny, że pusta forma nie odmieni świata. Forma wyrastała przecież zawsze z jakiejś idei! Co mogłoby nią być?Konflikty te wynikają przede wszystkim z różnorodnego sposobu postrzegania świata i inter…

Czytaj więcej

Zinterpretuj inwokacje pana tadeusza

W Inwokacji do Pana Tadeusza, duchowym patronem Mickiewicza jest Matka Boża Ostrobramska, Patronka Emigrantów i postać, która odgrywała w życiu Wieszcza rolę szczególną od wczesnego .Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza" jest, być może, najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie do antycznego eposu, w którym adresatką prośby narratora (głównie o natchnienie) były Muzy lub bogowie.Rola Inwokacji Inwokacja w „Panu Tadeuszu" pełni podobną funkcję jak w innych epopejach, a więc w patetycznym nastroju otwiera wielkie dzieło. W tradycji gatunku przyjęło się, że inwokację poeta kierował do muz lub w kulturze chrześcijańskiej do Boga. Tymczasem Mickiewicz rozpoczyna swój utwór zwrotem d.Inwokacja to rozbudowana apostrofa o w…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł i motto wiersza bema pamięci

Bema pamięci żałobny rapsod - geneza utworu, motto Wiersz Bema pamięci żałobny - rapsod został napisany jesienią 1851 roku. Jest to wiersz okolicznościowy, powstał w pierwszą rocznicę śmierci generała Józefa Bema (zm. 10 grudnia 1850), dowódcy artylerii podczas powstania listopadowego, feldmarszałka armii turecki.Bema pamięci żałobny rapsod. Zinterpretuj tytuł i motto wiersza. Co mówią one o Generale Bemie. Wiersz powstał w 1851 roku. Autor uczcił pierwszą rocznicę zgonu generała Józefa Bema.Motto „Iusiurandum patri datum usque ad hanc diem ita servavi" pochodzi z „Żywotów sławnych mężów" Corneliusa Neposa i stanowi tekst przysięgi złożonej przez Hannibala (247-183 r. pWedług mnie najciekawszym dziełem Norwida jest wiersz pt. „BEMA PAMIĘCI ŻAŁOBNY RAPSOD". Powstał on w roku 1851 prawdopod…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wiersz kazimierza przerwy tetmajera koniec wieku xix

„Koniec wieku XIX" Kazimierza Przerwy-Tetmajera jest swoistym manifestem dekadentów. W tym celu w wierszu użyto liryki zwrotu do adresata, a odbiorcami tekstu mają być ludzie żyjący w okresie, kiedy powstał utwór („człowiecze z końca wieku.").Interpretacja wiersza Koniec wieku XIX, Kazimierz Przerw-Tetmajer Koniec wieku XIX Kazimierza Przerwy-Tetmajera jest swoistym manifestem dekadentów. W tym celu w wierszu użyto liryki zwrotu do adresata, a odbiorcami tekstu mają być ludzie żyjący w okresie, kiedy powstał utwór (człowiecze z końca wieku.).KONIEC WIEKU XIX. Przekleństwo. Tylko dziki, kiedy się skaleczy, złorzeczy swemu bogu, skrytemu w przestworze. Ironia. Lecz największe z szyderstw czyż się może. równać z ironią biegu najzwyklejszych rzeczy?. człowiecze z końca wieku. Głowę zwiesił ni…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zasadę si vis pacem para bellum

Free Shipping Available On Many Items. Buy On eBay. Money Back Guarantee! But Did You Check eBay? Check Out Si Vis Pacem On eBay.Si vis pacem, para bellum (Classical Latin: [siː wiːs ˈpaːkẽː ˈpara ˈbɛllũː]) is a Latin adage translated as "If you want peace, prepare for war". The phrase is used to attest that one of the most effective means to ensure peace for a person is always to be armed and ready to defend oneself.Si Vis Pacem seeks to provide information from a variety of sources regarding the preservation of life, self-defense, and the use of firearms. These sources include the Bible preeminently, as well as the standards of the Reformed churches, and also foundational principles of the United States.Si vis pacem, para bellum definition is - if you want peace, prepare for war.This Yo…

Czytaj więcej

Zinterpretuj bajke lew pokorny

Lew pokorny. Lew chciał udowodnić wszystkim swoim poddanym, jaki on jest dobry i pozwolił przy wszystkich żeby mu mówili jaki on jest i co złego robi. Lis powiedział, że jest zbyt dobry, łaskawy i za dużo czyni dobra. Gdy to owca usłyszała, zawołała, że jest okrutny, żarłok i tyran. Lew gdy to usłyszał, zjadł owcę."Źle zmyślać, źle i prawdę mówić w pańskim dworze. Lew, chcąc wszystkich przeświadczyć o swojej pokorze, Kazał się jawnie ganić. Rzekł lis: «Jesteś winny, Boś zbyt dobry, zbyt .Tzw. antypowieść. Główną osią dzieła jest dialog, jaki w czasie podróży toczą ze sobą sługa Kubuś i jego pan. Kolejne przygody dostarczają bohaterom tematów do dyskusji, choć większość dysput toczy się wokół fatalizmu Kubusia, który uważa, że "wszystko, co zdarza się nam na ziemi, zarówno dobrego, jak i z…

Czytaj więcej