• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj widzenie ewy

Dalej dochodzi do metamorfozy Ewy - dziewczyna przeobraża się w zaślubioną Jezusowi Polską. Jej historia daje świadectwo prawidłowej postawy wobec Boga oraz narodu. Nie buntowniczy charakter Konrada, lecz skromność Ewy umożliwią przebudowę Ojczyzny. Najważniejszym momentem widzenia Ewy jest akt złożenia Róży na sercu dziewczyny.- Widzenie Ewy - interpretacja sceny IV dramatu. W takiej interpretacji scena IV jest wskazaniem właściwej drogi Konradowi. Nie ma być dyktatorem dziejów narodowych, czego żądał w Wielkiej Improwizacji. Od tej pory stanie się cichym robotnikiem historii, pracującym wśród ludów .Adam Mickiewicz, "Dziady III", widzenie Ewy. Poznasz streszczenie i interpretację sceny IV, III części "Dziadów" i pojęcie mistycyzm. Dowiesz się, jak uwielbiani i adorowani byli poeci w rom…

Czytaj więcej

Zinterpretuj scene przedstawiona na plakacie

Postacie przedstawione na plakacie są głównymi bohaterami powieści. Ukazane są w różnych momentach. Wyraźnie widać Dunkena z koroną na głowie, co symbolizuje władzę, obok niego znajduje się Lady Makbet z dość dziwnym wyrazem twarzy, wyrażającym, ból, szok, bądź złość.Zobacz 2 odpowiedzi na pytanie: Jak zinterpretować ten plakat na j.polski? Pytania. Zwykłe pytania; Sondy&Ankiety. Na czarnym tle w centralnej części został przedstawiony metalowy trójkąt rozciągnięty na łańcuchach tworzących kształt krzyża. Zastosowana na plakacie .Zinterpretuj sposób przedstawienia ciała, gesty, grę światła i cienia na obrazie Leona Bonnata. Znajdź w Biblii fragment, do którego malarz mógłby nawiązywać. Bonnat przedstawił Hioba jako centralną postać obrazu, nagość symbolizuje ubóstwo, stratę wszelkich d…

Czytaj więcej

Zinterpretuj romantyczność

"Romantyczność"-jedna z ballad Adama Mickiewicza jest niezwykłą opowieścią opisującą siłę i magię miłości oraz istnienie świata ponadzmysłowego, do którego często to uczucie prowadzi, w imię Romantyzmu. Przedstawiona sytuacja ma miejsce w małym miasteczku.85% Romantyczność-interpretacja ballady Adama Mickiewicza; 86% Porównanie "Romantyczności" Mickiewicza z "Balladami i romansami" Broniewskiego. 85% Interpretacja ballady Adama Mickiewicza "Romantyczność" oraz wiersza Władysława Broniewskiego "Ballady i romanse"."Romantyczność" Adama Mickiewicza to modelowy utwór należący do gatunku ballady romantycznej. Jest to gatunek, którego tradycja sięga swymi korzeniami kultury i literatury ludowej. Widoczne są również wpływy ludowe na treść ballady: zazwyczaj zaczerpnięta jest ona z opowieści, pod…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwor ta jedna sztuka

[MATURA2018] Zinterpretuj podany utwór Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. "Ta jedna sztuka" może nasuwać skojarzenie z Kochanowskim - poetą oddanym stoickim ideałom, dopóki jego światopoglądu nie złamała utrata ukochanej córki.Znasz odpowiedź na pytanie: Elizabeth Bishop " Ta jedna sztuka " Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słow? Kliknij i odpowiedz.Zinterpretuj podany utwór (Elizabeth Bishop, "Ta jedna sztuka"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Zinterpretuj podany utwór - Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Zinterpre…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zakończenie noweli mendel gdański

" Mendel Gdański "Marii Konopnickiej :1. Zinterpretuj zakończenie noweli. Określ, na czym polega pozytywistyczny charakter utworu. Zwróć uwagę na związki jego przesłania z programem ideowym epoki.Zadanie: zinterpretuj zakończenie noweli ,,mendel gdański. Przydatność 70% Na podstawie fragmentu noweli Marii Konopnickiej "Mendel Gdański" przedstaw źródła i konsekwencje antysemityzmu. Nowela „Mendel Gdański" nie jest pierwszym utworem w którym zawarty jest problem antysemityzmu.„Mendel Gdański" Marii Konopnickiej to opowieść o antysemityzmie, którego ofiarą pada stary Żyd i jego dziesięcioletni wnuk. Obaj mieszkają spokojnie w kamienicy przy jednej z cichych warszawskich ulic. Mendel prowadzi warsztat introligatorski, naprawiając i klejąc książki, Kubuś chodzi do gimnazjum.Geneza utworu i gat…

Czytaj więcej

Zinterpretuj cytat z pieśni konrada tak zemsta

Myśl tę potwierdza cytat: ?[.] zemsta na wroga, Z Bogiem i choćby mimo Boga. Konrad ożywiając pieśń mówi o swoim celu. Utwór macharakter pieśni tyrtejskiej wzywającej rodaków do walki z wrogiem?Komu tylko zapuszczę kły w duszę, Ten jak ja musi zostać upiorem? W trzeciej strofie znajduje się naturalistyczny opis zemsty.Konrad Wallenrod, Kordian i Konrad z III części "Dziadów" podejmują walkę o sprawę narodową. Pragną oni zemsty za krzywdy swoich rodaków. Często nie jest to walka otwarta ze względu na warunki - Konrad Wallenrod musi walczyć w przebraniu, jako spiskowiec, oszust, nie może wystąpić otwarcie i postępować w sposób rycerski.Dziady część III. Dokonaj interpretacji pieśni zemsty Konrada ze sceny więziennej. Pieśń ma była już w grobie, już chłodna, - Krew poczuła - spod ziemi wyglą…

Czytaj więcej

Zinterpretuj drugą strofe

Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.Nov 12, 2014Oblicz pierwszą i drugą pochodną funkcji uwikłanej Pierwsza i druga pochodna funkcji uwikłanej Zapraszam do obejrzenia kolejnych części. WWW.MATEMATYKANAPLUS.COM.PL Pytania o inne .Zinterpretuj ostatnia strofe wiersza Wisławy Szymborskiej pt. "NOC" Od tej nocy ponad miarę złego snu, od tej nocy, ponad miarę samotności, zaczął Pan Bóg pomalutku dzień po dniu przeprowadzkę z dosłowności do przenośni.Poszukiwanie sensu życia jest jednym z najstarszych i najdonioślejszych, ale i najbardziej frustrujących zajęć ludzkości. Porażki w tym poszukiwaniu stanowią nie tylko przejaw dzisiejszych kryzysó…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł utworu inny świat

Tytuł utworu Gustaw Herling-Grudziński zaczerpnął z książki Fiodora Dostojewskiego: „Zapiski z martwego domu", którą czytał, przebywając w sowieckim obozie i która wywarła ogromny wpływ na jego przemyślenia o sytuacji, w której się znalazł.Inny świat wyrastał z osobistych doświadczeń i przeżyć pisarza, związanych z koszmarem pobytu w łagrach. Grudziński spędził dwa lata w Jercewie, obozie w systemie łagrów kargopolskich. Zwolniony stąd został dopiero po wielodniowej głodówce, proteście przeciw nie respektowaniu praw polskich więźniów politycznych.„Inny świat" - tytuł Pełny tytuł dzieła Gustawa Herlinga-Grudzińskiego brzmi „Inny świat. Zapiski sowieckie". Od razu uwidacznia się więc łączność utworu polskiego twórcy z „Zapiskami z martwego domu" Fiodora Dostojewskiego - książką, którą narra…

Czytaj więcej

Zinterpretuj koncowe zdanie wiersza lwow jest wszedzie

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .Pomożecie określić kilka rzeczy z tekstu Joanny Kulmowej "Kwitną Gawrony" ? Oto ten tekst: Joanna Kulmowa Kwitną Gawrony A czym drzewa kwitną w styczniu? Wróblami. Żeby ćwierkać, a nie szumieć nad nami.Utwór kończy się opisem pola bitwy, które rysuje przed nami obraz leżących, martwych ciał, zarówno powstańców jak i napastników. Pomimo iż został zawarty pokój, straty poniesione przez obydwie strony były duże. Zakończenie wie…

Czytaj więcej

Zinterpretuj relacje między ojcem a adelą

Adela, jedna z bohaterek opowiadań Brunona Schulza Sklepy cynamonowe i Sanatorium Pod Klepsydrą. jest służącą w domu Jakuba, ojca Józefa, narratora opowiadań. Jest antagonistką Jakuba, pozostaje z nim w nieustającym konflikcie. To ona niszczy ptasie królestwo ojca Józefa, wyrzucając fantastyczne zwierzęta przez okno.Ojciec może być "czarodziejem codzienności", o którym pisał Zbigniew Herbert w wierszu ,,Mój ojciec". Rodzicem można być normalnym, zwykłym, takim jak każdy inny, a zarazem kimś niezwykłym, kimś, kto buduje most dla dzieci między światem magii a szarą, zwykłą rzeczywistością.Książka Między ojcem a synem. O budowaniu relacji autorstwa Nembrini Franco , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie 30,99 zł. Przeczytaj recenzję Między ojcem a synem. O budowaniu relacji. Zamów dostawę do …

Czytaj więcej

Zinterpretuj morał utworu wieje wiatr historii

z ballndy morał gada, morał następujący. GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM. Konstanty Ildefons Gałczyński 1953 Wersja do druku Wyślij znajomemu Komentarze artykuł / utwór: Ballada o trzęsących się portkachPosłuchajdzie, o dziatki, bardzo ślicznej balladki: Był sobie pewien pan na twarzy kwaśny i wklęsły, miał portek z pętnaście parBallada o trzęsących się portkach zinterpretuj morał utworu Zapraszamy do naszych zbiorów zgromadzonych w działach: Ściągi gotowce wydrukowane , czy też Ebuda-cd - ściągi na płycie.Zinterpretuj morał. 3 Zadanie. 4 Zadanie. 5 Zadanie. 6 Zadanie. 7 Zadanie. 8 Zadanie. 9 Zadanie. a) wieje wiatr historii - zmiany polityczne. pokaż więcej. Zadanie premium. Pozostała część rozwiązania tego zadania …

Czytaj więcej

Zinterpretuj jedną z sentencji zawartych w hamlecie

Fraszka „Do Hanny" jest jedną z krótszych zawartych w Księgach Kochanowskiego. Wszystkie krótkie utwory poety zawierają celną puentę upodabniającą wierszyk do sentencji, bawią się ponadto słowami wykorzystując ich wielorakie znaczenia. „Do Hanny" porusza częsty temat fraszek Kochanowskiego, mianowicie miłość.Odwołując się do realiów współczesnego świata, którego mottem byłaby jedna z sentencji moralnych zawartych w II części Dziadów piszesz opowiadanie z dialogiem. napisz opowiadanie inspirowane jedną z sentencji moralnych z Dziadów.5. "Nawet w obliczu śmierci, przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela"- człowiek potrzebuje przyjaciela w każdej sytuacji życia, nawet tej najgorszej 6. "Tylko oswajając możemy kogoś poznać"-aby kogoś poznać należy stworzyć z nim więzy i rozmawiać 7.Po…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł 100 pociech skorzystaj z podanego fragmentu ze słownika frazeologicznego

Zadania domowe z kategorii Język Polski. Uzyskaj pomoc i dziel się wiedzą rozwiązując zadania.Na stronie znajdują tematy maturalne, które pojawiły się na maturze ustnej z polskiego w dniu 09.05.2019 do 22.05.2019 - OKE Łódź. Pytania są przesłane przez maturzystów.Szukasz prac z przedmiotu język polski? Sprawdź w Sciaga.pl. Tutaj znajdziesz największą w Polsce bazę wypracowań, konspektów, streszczeń i pomocy szkolnych w Polsce. Posiadamy prawie 100 tysięcy materiałów dla gimnazjum, szkoły średniej oraz z zakresu studiówKolejna witryna sieci „Poddębice" 43 678 30 43, 694-483-071. [email protected]ęła się matura 2015. JĘZYK POLSKI poziom podstawowy - to z nim uczniowie musieli się zmierzyć na początku. ODPOWIEDZI, ARKUSZE, ROZWIĄZANIA ZADAŃ - to wszystko jeszcze dzisi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj myśl zawartą w wierszu i wyjaśnij jaką funkcję pełni zastosowana zabawa literacka

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .Często aluzja jest ukryta w utworze (np. w motcie), aluzją może być nawet sama forma wiersza. Kolejny etap to odpowiedź na pytanie, po co autor przywołuje inne utwory - może chce np. ukazać znane już motywy w nowym świetle? Jeśli tak, spróbuj odpowiedzieć na pytanie, jaką oryginalną myśl zawarł poeta w wierszu.Płoche myśli też da się oswoić. Rzadko mówią o tym książki, gdzie słowo wymawiane poprzez mnogość postaci jest wyważ…

Czytaj więcej

Zinterpretuj obecność powtórzenia cząstki nie w ostatniej strofie

Jak warstwa brzmieniowa drugiej strofy została zbudowana na zasadzie instrumentacji głoskowej r i rz, trzeciej strofy a i e, tak w ostatniej następuje kumulacja cząstki nie, a więc swego rodzaju negacja: uczenie - nie - kamienie - nie - nie, co stanowić może ukryte rozstrzygnięcie sporu przez osobę mówiącą na korzyść .Zinterpretuj metaforę zawartą w ostatniej strofie wiersza E. Stachury. Człowiek człowiekowi wilkiem Człowiek człowiekowi strykiem Lecz ty się nie daj zgnębić Lecz ty się nie daj spętlić Człowiek człowiekowi szpadą Człowiek człowiekowi zdradą Lecz ty się nie daj zgładzić Lecz ty się nie daj zdradzić Człowiek człowiekowi .„Piosenka o końcu świata" - analiza „Piosenka o końcu świata" jest wierszem Czesława Miłosza, pochodzącym z opublikowanego w 1945 r. tomu pt.: „Ocalenie". Ut…

Czytaj więcej

Zinterpretuj pojęcie bezpieczeństwa własnymi słowami

Bezpieczeństwo - stan braku zagrożeń i poczucia zagrożenia podstawowych dla narodu wartości[1]. Bezpieczeństwo to stan, który daje poczucie pewności i gwarancje jego zachowania oraz szanse na doskonalenie. Jest to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Odznacza się brakiem ryzyka utraty .Wyjaśnij własnymi słowami pojęcie bezpieczeństwa \ 0 ocen | na tak 0%. 0 0 Odpowiedz. Odpowiedzi. Bądź pierwszą osobą, która udzieli odpowiedzi! Uważasz, że znasz lepszą odpowiedź? lub. Biznes i Finanse .Pojęcie bezpieczeństwa. Pojęcie bezpieczeństwa państwa ewoluowało przez wieki, a w ostatnich dekadach szczególnie szybko zmieniało znaczenie. Wobec zmiany środowiska międzynarodowego na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku i związanej z tym ewolucji postrzegania zagrożeń coraz wi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj refren pieśni konrada

W pieśni zemsty odnaleźć można elementy ludowości. W utworze Konrada jest mowa o upiorach rozprawiających się z nieprzyjacielem. Można wyciągnąć wniosek, że Konrad dla spełnienia zemsty pragnienie wyzwolenia dzikości w ludziach.View Zrozumiec_tekst_NPP_2_1_kartkowka_03 (1).pdf from DSG 2 at University of Szczecin. Kartkwki z lektur | Zrozumie tekst zrozumie czowieka Adam mickiewicz dziady, cz. iii kartkwka z lektury GrupaPieśń ta pokazuje jaką nienawiścia daży Konrad ciemiężycieli swojego narodu.Na samym początku pieśni mówi o swojej wielkiej chęci zemsty na wrogach.Nienawiść tak bardzo przemawia przez bohatera że jest on gotów zerwać ze swoimi dawnymi przekonaniami i zasadami postępowania.Konrad pokazuje jak bardzo buntuje się przeciw temu co dzieje sie z jego narodem.Nazywana jest piesn…

Czytaj więcej

Zinterpretuj puentę fraszki do gór i lasów

1)Zinterpretuj fraszkę " Do gór i lasów" 2) Wyjaśnij, dlaczego poeta przywołał we fraszce "Do gór i lasów" postać mitologicznego Prometeusza.• Do gór i lasów - analiza i interpretacja • Na dom w Czarnolesie - analiza i interpretacja • O doktorze Hiszpanie - analiza i interpretacja • O miłości - analiza i interpretacja • Do fraszek ("Fraszki moje") - analiza i interpretacja • O żywocie ludzkim ("Fraszki to wszytko") -analiza i interpretacjaDo gór i lasów to fraszka o charakterze autobiograficznym. Podmiot liryczny, którego tym razem możemy utożsamiać z samym Kochanowskim, pod wpływem obserwowanego krajobrazu przywołuje z pamięci dawne zdarzenia, wymieniając w wierszu najważniejsze z nich:Fraszka „Do gór i lasów" ma charakter autobiograficzny. Autor ujmuje w niej pokrótce swoje losy. Reflek…

Czytaj więcej

Zinterpretuj religijne znaczenie psalmu 23

Psalm 23 to modlitwa wychwalająca nieskończoną dobroć Boga. Utwór ukazuje głęboki związek pomiędzy Panem i jego stworzeniem. Bóg jest niczym dobry pasterz, który nigdy nie zapomina o swoich owcach. Człowiek może liczyć na Niego w każdych okolicznościach.Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ zinterpretuj religijne znaczenie psalmu 23 prooosze o szybko odpowiedz1.Określ gatunek literacki psalmu 23, zinterpretuj jego religijne znaczenie. 2.Uporządkuj chronologicznie:Przejście przez Jordan, działalność Samuela, niewola babilońska, Przejście przez Morze Czerwone, Proroctwo Eliasza, Izajasza i Jeremiasza, Przymierze na Synaju, walki Gedeona, panowanie króla Saula, Dawida i Salomona, niewola egipska, walki machabeuszów, zajęcie Ziemi ObiecanejPsalm 23 o incipicie Pan jest moim paste…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tren x

Tren XI to utwór regularny (wersy trzynastozgłoskowe), ma rymy parzyste (aabb). Środki stylistyczne: wykrzyknienia, powtórzenia („Fraszka, kto się przypatrzy, fraszka z każdej strony!"), pytania retoryczne („Żałości! co mi czynisz?").Tren IX jest rozliczeniem Kochanowskiego z filozofią stoicką.Stoicy uważali, że człowiek może stać ponad cierpieniem i nędzą, gdy posiądzie mądrość, wyjaśniającą świat (głosił tak między innymi popularny w okresie renesansu Marek Aureliusz, cesarz rzymski, autor „Rozmyślań").85% Kryzys światopoglądowy poety w Trenach IX i X. 87% Czy „Treny" Jana Kochanowskiego świadczą o bankructwie ideałów humanistycznych? 86% Różne wizje zaświatów. Analizując „Tren X" Jana Kochanowskiego oraz wiersz „Urszula Kochanowska Bolesława Leśmiana, zwróć uwagę na portret dziecka ora…

Czytaj więcej