• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: zinterpretuj

Zinterpretuj aforyzmy stanisława jerzego leca

Zinterpretuj aforyzmy Stanisława Jerzego Leca. Wskaż wyrazy wieloznaczne oraz podaj ich znaczenie. Określ funkcję polisemów w każdym z aforyzmów. Nie załamuj się , bo cię wyprostują. Gdy wywołujesz wspomnienia , nie pomyl klisz. Pieniądz jest bezwonny , ale się ulatnia. Myśli , że jest pomnikiem , bo zwapniał .Zinterpretuj aforyzmy Stanisława Jerzego Leca. Wskaż wyrazy wieloznaczne oraz podaj ich znaczenie. Określ funkcję polisemów w każdym z aforyzmów. Nie załamuj się , bo cię wyprostują. Gdy wywołujesz wspomnienia , nie pomyl klisz. 3.Pieniądz jest bezwonny , ale się ulatnia. 4.Myśli , że jest pomnikiem , bo zwapniał .Oceń aforyzmy Stanisława Jerzego Leca. Zobacz jak głosowali inni. Zagłosować możesz tylko raz. Skala ocen od 1 do 5.Stanisław Jerzy Lec - Cytaty Stanisław Jerzy Lec, Cytat…

Czytaj więcej

Zinterpretuj drugi człon tytułu powieści

Zinterpretuj drugi człon tytułu powieści frankenstein Następny post Zinterpretuj drugą strofę zwróć uwagę na to kto jest sprawcą poruszającym. Komentarze. Brak komentarzy. Dodaj komentarz. Twój nick. Twój email. Treść komentarza. Dodaj komentarz.Drugi człon tytułu powieści brzmi "współczesny Prometeusz". Tym Prometeuszem miałby być Victor Frankenstein - naukowiec zafascynowany nowymi dokonaniami nauki, możliwościami jakie rysują się przed człowiekiem w obliczu nowych wynalazków. To on wnosi zmianę, o jakiej człowiek nie .Akcja powieści rozgrywa się w Rzymie, 34 lata po śmierci Chrystusa, w czasie panowania cesarza Nerona. Tytuł utworu nawiązuje do jednego z ostatnich epizodów opisanych w dziele.Tytuł omawianej powieści frapuje i zastanawia. Można go różnie zinterpretować, odnosić do różno…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wybrane postacie ukazane na płótnie tratwa meduzy

Wymowa obrazu "Tratwa Meduzy". Obraz jest przedstawieniem autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w roku 1816 na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Afryki, gdzie zatonęła francuska fregata „Meduza". Według relacji statek podczas tonięcia został opuszczony przez oficerów na.1. opisz poszczególne plany obrazu 2. Wymień kolory dominujące na obrazie. Jaki efekt powstał dzięki zastosowaniu takich barw ? 3.Opisz postacie ukazane na płótnie, zwróć uwagę na gesty, mimikę twarzy, ułożenie ciała itd. Co można powiedzieć o ich stanie psychicznym i fizycznym? Theodore Gericault- tratwa meduzyWymowa obrazu "Tratwa Meduzy". Obraz jest przedstawieniem autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w roku 1816 na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Afryki, gdzie zatonęła francuska fregata „Meduza". Według relacji st…

Czytaj więcej

Zinterpretuj podany utwór. postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją dziś

Postaw tezę interpretacji i uzasadnij ją. Kazimierz Przerwa-Tetmajer "Dziś" 0 głosów. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.Zinterpretuj podany utwór (Elizabeth Bishop, "Ta jedna sztuka"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Kazimierz Przerwa-Tetmajer "Dziś" zadanie dodane 9 stycznia 2015 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia] interpretacjaZinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. Jak rozpracować temat? Nie ma pomocy W przypadku interpretacji ut…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zachowania i gesty ukazanych na obrazie postaci

Zinterpretuj gesty przedstawionych na obrazie caravaggia.Znajdz we fragmentach Pisma Swiętego cytaty opisując… Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Zinterpretuj sposób przedstawienia ciała, gesty, grę światła i cienia na obrazie Leona Bonnata. Znajdź w Biblii fragment, do którego malarz mógłby nawiązywać. Bonnat przedstawił Hioba jako centralną postać obrazu, nagość symbolizuje ubóstwo, stratę wszelkich dóbr materialnych, pozbawienie Hioba, majątku.b) Wskaż na obrazie przedstawione poniżej fragmenty i wyjaśnij :-dlaczego-według ciebie-obraz jest zatytułowany przy śniadaniu, choc zegar wskazuje godzine obiadu, na jakie wydarzenia moga wskazywac karty,szbla i przewrócone krzesło c) Zainterpretuj zachowania i gesty ukazanych na obrazie postaciWskazuje na to godzina popołudniowa na zegar…

Czytaj więcej

Zinterpretuj funkcję współczesnych zdjęć wplecionych w kadry filmu

Wyjaśnij dlaczego w roli Adolfa obsadzono litewskiego aktora , mówiącego z wyraźnym akcentem 4. Zatytułuj sceny pojawiające się w tle wielkiej improwizacji i wyjaśnij ich znaczenie 5. Zinterpretuj funkcję współczesnych zdjęć wplecionych w kadry filmu 6.Dokrętka - Oznacza taki fragment filmu (zazwyczaj bardzo krótki), którego twórcy nie przewidzieli ani w scenariuszu, ani też w scenopisie filmu, a który został zrealizowany po zakończeniu zdjęć w okresie ostatecznego montażu filmu, albo nawet później 1.Współczesny film jest dziełem multimedialnym, łączy obraz z mową, muzyką i efektami dźwiękowymi, ale to ruchomy obraz jest jego istotą. Dialogi i muzyka pełnią funkcję pomocniczą. Cały istotny przekaz filmu mieści się w kadrze. Przekaz ten odczytujemy z kolejnych, zmieniających się obrazów.An…

Czytaj więcej

Zinterpretuj biblijne opowiadanie o uczniach z emaus w kontekście rozpoczynania nowego etapu życia

Znasz odpowiedź na pytanie: zinterpretuj biblijny obraz rdz 28 10-15? Kliknij i odpowiedz.Rdz 1,26-28. 1 26 *A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad by.W 1Kor 10, 16 aluzja do Eucharystii jest oczywista. Jest bardzo prawdopodobne, że Dz 2, 42.46 i 20, 7.11 mówią o Eucharystii, ale nie przesądza to, że o Eucharystii mówi opowiadanie o uczniach z Emaus. Równie dobrze może mówić o zwykłym posiłku, podobnie jak Dz 27, 35.zinterpretuj biblijne opowiadanie o uczniach z emaus (Łk 24, 13-35) w kontekście rozpoczynania nowego etapu. Napisz, jakie wydarzenia z życia świętego stanisława Kostki potwierdzają, że żył on dewizą: „do wyższych rzeczy jestemKryteria oceniania w zakresie VII klasy podstawowej opra…

Czytaj więcej

Zinterpretuj piesn nie porzucaj nadzieje jako wyraz swiatopogladu renesansowego humanisty

Scharakteryzuj pieśń Nie porzucaj nadzieje. jako wyraz światopoglądu renesansowego humanisty. Renesansowi humaniści marzyli o świecie, w którym najwyższą wartością jest ro­zum. Tak jak kosmosem rządzi wola Boża, stojąca na straży harmonii i ładu wszechrzeczy, tak w życiu ludzkim to, co przypadkowe i zmienne, powinno być podporządkowane rozumowi.Nie porzucaj nadzieje - analiza i interpretacja, Jan Kochanowski - życie i twórczość, opracowania Fraszek, Trenów, Pieśni. klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki. to da, to weźmie, jako się jej widzi." .Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Scharakteryzuj pieśń Nie porzucaj nadzieje. jako wyraz światopoglądu renesansowego humanisty. prosze o szybka odpowiedzScharakteryzuj pieśń [Nie porzucaj nadzieje.] jako wyraz światopoglądu…

Czytaj więcej

Zinterpretuj użyte przez konrada symbole ptaków

Konrad, figura romantycznego poety, pod wpływem chwili, jej nastroju, a także z wielkiej miłości do ojczyzny i z patriotycznego obowiązku, w sposób bardzo emocjonalny i patetyczny wygłosił swą sławną mowę - nazywaną Małą Improwizacją.Konrad pragnie pobudzić rodaków do walki o wyzwolenie ojczyzny, nawet, jeśli poniosą w niej najwyższą ofiarę - cel jest wart oddania życia. Jego słowa są odebrane przez przysłuchujących się pieśni współwięźniów jako pogański głos Szatana. Po afirmującym zemstę wstępie następuje właściwa części przemowy.Symbol pokoju, świętości, duszy ludzkiej. Starożytność Biblia, Stary Testament. PTAK - ZWIASTUN RATUNKU: Gołębica z gałązką oliwną w dziobie była dla Noego i pasażerów arki zwiastunką, że wody potopu opadają. Przynosiła radosną zapowiedź ratunku, była także zwi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wiersz hymn do nirwany

„Hymn do Nirwany" to pochwała dla Nirwany. W filozofii orientalnej jest to oderwanie się od problemów, osiągnięcie stanu prawdy, nieistnienia, niebytu. Podmiot liryczny w utworze oczekuje jej przyjścia, czekając na nią, jak na zbawienie: „przyjdź twe królestwo jako na ziemi, tak i w niebie".Wiersz został napisany w 18 wersach 17-zgłoskowcem (po 17 sylab w wersach), wierszem ciągłym. Posiada rymy żeńskie sąsiednie (aabb). Każdy wers kończy wykrzyknik "Nirwano!" - który się powtarza - epifora. Jest to hymn (liryka zwrotu do adresata), o czym świadczą apostrofy.Utwór ten to hymn, czyli podniosła i wzniosła modlitwa, występuje tu patos. Jest to liryka religijna, ponieważ wiersz ten przypomina modlitwę Ojcze nasz. Hymn ten to inwokacja - nastawienie na adresata - Nirwanę. W wierszu występują a…

Czytaj więcej

Zinterpretuj morał utworu wyjaśnij metaforyczne znaczenie fragmentów wieje wiatr historii

Tak zwana „bajka Żegoty" to paraboliczna historia opowiedziana w scenie więziennej III części „Dziadów" przez jednego z więźniów. Żegota parafrazuje tu utwór Antoniego Goreckiego, autora bajek politycznych. Jest to opowieść o tym, jak diabeł chcąc zaszkodzić człowiekowi, paradoksalnie przyczynił się do j.Znasz odpowiedź na zadanie: Na czym polega uniwersalny charakter utworu Lew? Kliknij i odpowiedz.„Gloria victis" to okrzyk, który wydaje z siebie wiatr po wysłuchaniu historii powstańców. Roznosi swą wiadomość po całym świecie, chcąc, by wszyscy poznali prawdę. Oznacza „Chwała zwyciężonym" i jest wykrzykiwany naprzeciw szeptowi drzew, pamiętających krwawą rzeź: „Vae victis!" („Biada zwyciężonym").• zinterpretować metaforyczne znaczenie oliwki i sadownika • zinterpretować znaczenie pytania…

Czytaj więcej

Zinterpretuj ballade lilie

"Romantyczność"-jedna z ballad Adama Mickiewicza jest niezwykłą opowieścią opisującą siłę i magię miłości oraz istnienie świata ponadzmysłowego, do którego często to uczucie prowadzi, w imię Romantyzmu.Romantyczność jest typową balladą romantyczną Na taki stan rzeczy wskazuje występowanie w niej wzorcowych dla epoki w której powstała cech Już samPrzed przystąpieniem do analizy jakiegokolwiek dzieła literackiego należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań Co to za dzieło Kiedy i w jakich okolicznościachMar 20, 2019This video is unavailable. Watch Queue Queue. Watch Queue QueueRybka - analiza i interpretacja, Adam Mickiewicz, życie i twórczość. Czesław Zgorzelski w swojej klasyfikacji ballad Mickiewicza (książka Czytając Mickiewicza) zalicza Rybkę, obok Świtezi i Świtezianki, do grupy utworów …

Czytaj więcej

Zinterpretuj puentę artykułu słoik pełen życia

Młoda pracownica pomocy społecznej nie daje za wygraną. Znajduje furtkę. Niemcy panicznie boją się, że szalejąca w getcie epidemia tyfusu przedostanie się poza mury. I choć nie wpu .Plik słoik pełen życia w jakim celu autor artykułu.pdf na koncie użytkownika bradschlagheck • Data dodania: 20 lis 2018 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb. → Marcin Jakimowicz → Słoik pełen życia. Słoik pełen życia Irena Sendler denerwuje się, gdy nazywa się ją bohaterką. - Nie zrobiłam niczego nadzwyczajnego - opowiada. Autor artykułu pisząc: "A jednak nazwiska skromnej Polki Ireny Sendler nie znajdziemy w ."SŁOIK PEŁEN ŻYCIA'' Czytanie ze zrozumieniem 1,W jakim celu autor artykułu uzy…

Czytaj więcej

Zinterpretuj różnorodne zapisy dotyczące wskazanych izotopów

Oznacza to, że najważniejszymi kryteriami oceny interpretacji utworu poetyckiego jest - podobnie jak w rozprawce problemowej - formułowanie stanowiska i argumentowanie. W tym wypadku zdający powinien wskazać całościowy sens utworu, a także przedstawić trafne, pogłębione, powiązane z tekstem argumenty za właściwym jego odczytaniem.Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego - kształcenie w zakresie podstawowym Plan wynikowy KRYTERIA OSIĄGNIĘĆ NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE Kryteria zostały podzielone na trzy zakresy, odpowiadające celom kształcenia ujętym w Podstawie programowej:Potrafi wskazać odpowiednie narzędzia walki z przestępczością określonego rodzaju. Potrafi uzyskać i prawidłowo zinterpretować dane statyczne dotyczące różnych form przestęp…

Czytaj więcej

Zinterpretuj morał utworu wieje wiatr

z ballndy morał gada, morał następujący. GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM. Konstanty Ildefons Gałczyński 1953 Wersja do druku Wyślij znajomemu Komentarze artykuł / utwór: Ballada o trzęsących się portkachWiersz personifikuje dwa wiatry, nadając im charakteru istot ludzkich, obdarzonych intelektem oraz wolną wolą. Jeden z nich wieje w polu, drugi natomiast w sadzie. Oba z całą pewnością czerpią wiele przyjemności z igrania pośród gałęzi drzew i pomiędzy źdźbłami traw.Zinterpretuj morał. 3 Zadanie. 4 Zadanie. 5 Zadanie. 6 Zadanie. 7 Zadanie. 8 Zadanie. 9 Zadanie. a) wieje wiatr historii - zmiany polityczne. pokaż więcej. Zadanie premium. Pozostała część rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł lalka

W powieści Lalka znajduje się rozdział poświęcony procesowi o kradzież lalki, rzeczywistej lalki dziecinnej. Otóż taki proces miał miejsce w Wiedniu. A ponieważ fakt ten wywołał w moim umyśle skrystalizowanie się, sklejenie się całej powieści, więc przez wdzięczność użyłem wyrazu Lalka za tytuł.Tytuł powieści można interpretować wieloznacznie, metaforycznie lub dosłownie: metaforyczność: pusta choć piękna Izabela Łęcka jako salonowa lalka, S. Wokulski w rękach Łęckiej jako bezwolna marionetka, człowiek jako lalka w teatrze świata, poruszana przez innych ludzi czy też siły wyższe (los, Boga, historię itp.).Interpretacja tytułu "Lalka" B. Prusa. Są różne odczytania znaczenia tytułu powieści Bolesława Prusa pt. "Lalka". Jedni uznają za słuszne wyjaśnienie tytułu "Lalka", które kładzie nacisk…

Czytaj więcej

Zinterpretuj rycinę artura

Obraz Artura Grottgera pt. Bitwa. pochodzi z cyklu Polonia. Pokazuje małą gromadkę chłopów, kosynierów w walce powstańczej. Obraz Grottgera zwraca uwagę na solidaryzm narodowy u boku chłopów widzimy również żołnierzy. Na planie obrazu widzimy również ciała poległych i tych ,którzy próbują jeszcze wytrwale walczyć.Potrzebuję zinterpretować bardziej dokładnie obrazy Artura Grottgera; 1.Pożegnanie powstańca 2.Powitanie powstańca 3.Już tylko nędza Czy zna ktoś tytuły książek, w których znajdę obszerniejsze interpretacje obrazów? Z góry dziękuję - za wszelkie wskazania. Pozdrawiam.Potraficie zinterpretować tą rycinę? Zaloguj się, aby obserwowa ć .Istotnie, w pozytywizmie sztuki plastyczne wyparły martyrologiczną rolę poezji, a coraz silniejsze stawało się wówczas przeświadczenie, że jedynym ar…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa artura forma nie zbawi świata czego poszukuje bohater

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Zinterpretuj słowa Artura "forma nie zbawi świata"Czego Poszukuję bohater?Artur, bohater Tanga Mrożka, jak każdy młody człowiek szuka własnej drogi życia. Odrzuca świat stworzony przez rodziców, buntuje się, pragnie żyć inaczej, lepiej. Nietypowe jest w jego sytuacji co innego: bohater buntuje się nie przeciwko ograniczającym go zasadom, ale przeciwkoPierwszym krokiem ku przywróceniu świata do normy ma być tradycyjny ślub Artura z Alą (suknia z welonem, błogosławieństwo babci, rodzinna fotografia w odświętnych strojach). Arturowi udało się wprowadzić „FORMĘ", ale męczy go świadomość braku idei, wie, że forma nie zbawi świata.Nie jest jednak zdolny do głębokich uczuć, co staje się jedną z przyczyn jego klęski. Porównywano go z Szekspirowskim Hamletem i M…

Czytaj więcej

Zinterpretuj pieśń xiv

Jan Kochanowski Pieśń XIV Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy, mówię, którym, ludzi paść poruczono I zwierzchności nad stadem bożym zwierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy Jako wszytek ludzki mieć rodzaj na pieczy.Pieśń XIV z „Ksiąg Wtórych" ma w całości formę apelu do najwyższych władz w kraju. Poeta - stając po stronie poddanych, prostych ludzi - przypomina władcom o ciążącej na nich odpowiedzialności.„Pieśń XIV" rozpoczyna się apostrofą do ludzi sprawujących rządy: „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie…". W ich rękach leży sprawiedliwość oraz los prostych ludzi im poddanych. W drugiej strofie podmiot liryczny przypomina im, że zajmują boże miejsce n…

Czytaj więcej

Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty

3.Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty:-,,wierzą w miłość większą od przykazań''-,,są cierpienia ale nie ma nieszczęść''-,,wolą klękać przed Bogiem niż płaszczyć się przed człowiekiem''-,,znajdują samotność oddalając się od siebie a nie od.Zinterpretuj myśl "jeden jest Pan. 6Zobacz 2 odpowiedzi na pytanie: Co Jan Kochanowski miał na myśli pisząc "Jeden jest pan smutku i nagrody"?Co Jan Kochanowski miał na myśli pisząc "Jeden jest pan smutku i nagrody"? 2013-09-17 20:03:43;. Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty .3.Zinterpretuj następujące wyrażenia i zwroty:-,,wierzą w miłość większą od przykazań''-,,są cierpienia ale nie ma nieszczęść''-,,wolą klękać przed Bogiem niż płaszczyć się przed człowiekiem''-,,znajdują samotność oddalając się od siebie a nie od świata''-,,są tak obe…

Czytaj więcej