Charakterystyka achillesa i priama

6 listopada 2019 08:13


Pobierz: charakterystyka achillesa i priama.pdf
Priam był królem Troi mężem Hekaby, z którą miał dziewiętnaścioro dzieci m.in. Hektora, Parysa, Kasandrę, Polikserę i Laodikę. Po zdobyciu Troi przez Greków zamordował go syn Achillesa, Neoptolemos. Priam był już sędziwym człowiekiem. Miał siwe włosy i nosił długą białą brodę. Bardzo kochał on swoją rodzinę.Charakterystyka porównawcza Hektora i Achillesa. Charakterystyka porównawcza Hektora i Achillesa W tej pracy będę analizował bohaterów Iliady, a dokładniej pojedynku pomiędzy Achillesem a Hektorem. Ten fragment ma bardzo duże znaczenie w całym dziele. Obaj herosi byli wzorami idealnego.Achilles i Priam i ich cechy wspólne drukuj. Achilles charakterystyka. Charakterystyka Achillesa. scharakteryzuj Achillesa. Achilles cechy. Achilles cechy charakteru. jakie cechy posiadał Achilles. jakie usposobienie posiadał Achilles. wady AchillesaW zbiorowej świadomości Priam przetrwał przede wszystkim jako zrozpaczony ojciec, którego ból poruszył nawet bezwzględnego Achillesa. Priam - charakterystyka postaci. Nim rodzi się Parys, Priama i jego małżonkę Hekabe alarmuje straszna przepowiedniaAchilles i Hektor to dwaj główni bohaterowie epopei Homera, ,,Iliady". Zarówno jeden i drugi jest najdzielniejszym wojownikiem w swoim kraju. Achilles walczy po stronie Greków, a Hektor , jako syn króla Troi Priama walczy oczywiście po stronie Trojan.Achilles i Hektor - charakterystyka porównawcza, Homer Iliada - streszczenie i opracowanie.

Achilles z satysfakcją przebija jego kostki, przywiązuje do rydwanu i na oczach zrozpaczonego Priama.

Jest Achilles więc osobą nieopanowaną, mściwą i okrutną.Heros, syn boginki Tetydy i Peleusa, główny bohater „Iliady". Kluczowym motywem całego eposu, przewijającego się przez kolejne pieśni jest gniew Achillesa, urażonego koniecznością oddania ukochanej branki. Obrażony heros odmawia pomocy Grekom, co skutkuje do pewnego czasu dużą przewagą Trojan.Charakterystyka zewnętrzna. Młody, wprawiony w walce mężczyzna. Faktyczny dowódca wojsk trojańskich, w miejsce schorowanego starca Priama. Charakterystyka wewnętrzna. Podobnie jak Achilles po stronie greckiej, tak Hektor jako królewicz trojański również wzbudza największe przerażenie u swoich wrogów. Jest mężnym i odważnym .Achilles był piękny i lubił się otaczać pięknymi rzeczami. Świadczą o tym słowa: „Z piękną zbroją, przez władcę Hefajsta kowaną" Tarcza Achillesa również piękna do dnia dzisiejszego wzbudza zachwyt wśród oglądających ją, a w tamtych czasach wzbudzała respekt i odwracała uwagę od walki.Achilles pokonał go, zabił, zwłoki przywiązał za nogi do swego rydwanu i w triumfie obwiózł wokół murów miasta. Na pohańbienie syna patrzyli skamieniali z bólu rodzice - Priam i Hekuba. Achilles cisnął zwłoki Hektora w pył pod swym namiotem i pogrążył się w żalu po stracie przyjaciela.Hektor i Achilles - charakterystyka porównawcza postaci.

Nie był jednak zupełnie pozbawiony uczuć, co można było zaobserwować, kiedy wydał Priamowi ciało.

Wtedy na twarzy tego okrutnego zabójcy pojawiły się nawet łzy smutku i .Dba bardziej o dobro kraju niż o swoją sławę. Wie, co to strach, np. zdominował go w chwili, gdy zaczął uciekać przed Achillesem, lecz w końcu przełamał się i stanął do walki, w której zginął. Zabity przez Achillesa, który w ten sposób pomścił śmierć Patroklosa, którego wcześniej zgładził Hektor.Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora. 2010-09-24 17:52:09;. Achilles i Hektor to dwaj główni bohaterowie ,,Iliady'' Homera. Ten pierwszy jest synem Pelleusa i Tetydy walczącym po stronie obozu greckiego. jest synem Priama, władcy Troi. Najodważniejszy wśród Trojan .Przydatność 80% Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora. W micie o wojnie trojańskiej najbardziej zaznaczają się dwie postacie- Achilles i Hektor. Achilles walczył po stronie obozu greckiego, a Hektor jako obrońca Troi. Achilles był synem Peleusa i Tetydy.Hektor starał się nie ulegać emocjom. Cechowały go honor i odwaga (pomimo strachu, stanął do pojedynku z Achillesem), którym to wartościom pozostał wierny do końca. Był również bardzo przywiązany do rodziny - żony Andromachy i syna Astyanaksa. Hektor kochał swojego ojca Priama oraz Troję i oddał za nich życie.lub krótsze Hektor był synem króla Priama i jednym z najdzielniejszych trojańskich wojowników, któremu nikt z Greków nie potrafił stawić czoła.

Bohater wyróżniał się pięknym, wyrzeźbionym ciałem jak przystało na walecznego rycerza.

Hektor był w pewnym sensie przeciwieństwem Achillesa, ponieważ charakteryzował się mniejszą ambicją.Przydatność 65% Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora na podstawie pieśni XXII "Iliady". Głównymi bohaterami „Iliady" Homera są Achilles i Hektor. Pierwszy z nich był synem bogini morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusa , drugi zaś wywodził się z rodu Priama - króla starożytnej Troi.Syn króla Troi - Priama, bohater i wielki, trojański wojownik, mąż Andromachy. Hektor jawi się jako postać szlachetna, honorowa, gotowa do największych poświęceń. Homer opisuje szczegółowo jego liczne czyny na polu walki, m.in. poprowadzenie ataku na flotę Achajów. Hektor jest godnym przeciwnikiem Achillesa.Przeżycia i reakcje Priama i Achillesa podczas ich spotkania. Podczas spotkania Achillesa z Priamem, władca Troi wcale nie przypominał swoim zachowaniem dumnego monarchy lecz załamanego i zrozpaczonego po śmierci syna ojca. Krótka charakterystyka Achillesa. zadanie dodane 9 września .Priam prosi Achillesa o zwrot ciała Hektora (ros. Приам, испрашивающий у Ахиллеса тело Гектора) - powstały w 1824 obraz rosyjskiego malarza Aleksandra Andriejewicza Iwanowa, obecnie w Państwowej Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.Tuż po urodzeniu Achillesa zanurzyła go ona w Styksie, czyniąc go odpornym na wszystkie ciosy.

Tylko pięta, za którą trzymała go matka, pozostała wrażliwa, co przyczyniło się do późniejszej śmierci.

Hektor natomiast był najstarszym synem Priama i Hekaty. Ożeniony z Andromachą, miał z nią synka Astyanaksa.Mimo próśb Trojańczyka, aby ten nie bezcześcił jego ciała, Achilles z satysfakcją przebija jego kostki, przywiązuje do rydwanu i na oczach zrozpaczonego Priama obwozi dookoła murów miasta. Jest Achilles więc osobą nieopanowaną, mściwą i okrutną. Hektor jest osobą zdecydowanie bardziej opanowaną niż jego przeciwnik.(2/2) Achilles i Hektor - charakterystyka porównawcza, Homer Iliada - streszczenie i opracowanie. Wrażliwość herosa ujawnia się także, gdy przychodzi do niego król Priam, prosząc o oddanie zwłok zabitego przez Achillesa Hektora. Achilles wzrusza się cierpieniem starca i rezygnuje z .Priam (gr. Πρίαμος Príamos, łac. Priamus) - w mitologii greckiej król Troi; jeden z bohaterów Iliady Homera. Wnuk Ilosa, uchodził za syna Laomedona i nimfy Strymo, córki boga rzeki Skamander.Według Iliady [] miał 20 żon, a z nimi 50 synów oraz 12 córek. Był mężem Arisbe, córki Meropsa, a później Hekaby (potomstwo z Hekabą zaznaczono gwiazdką*).charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora. Darmowe rozwiązanie pracy domowej, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum studia. Toggle navigation Z. (Achillesa lub Priama) i napiszę opowiadanie. zadanie dodane 6 października 2010 w Język polski przez użytkownika Karolina1275 .Inni bohaterowie Iliady, Homer Iliada - streszczenie i opracowanie. Grecy: Grecy są przedstawieni w Iliadzie jako zdyscyplinowani, honorowi żołnierze. Agamemnon, syn Atreusa (zwany dlatego Atrydą), król Myken, dowódca wojsk greckich.Mężny, bohater, często jednak zapatrzony w siebie i sprzyjający tylko własnym, partykularnym interesom.Dzieło to opisujące fragmenty wojny trojańskiej, skupia się przede wszystkim na gniewie Achillesa, jednak nie pomija osoby Hektora, który jest postacią zdecydowanie pozytywną. Hektor był dzieckiem Priama i Hekate, ze względu na swoje przymioty został także faworytem boga piękna i światła - Apolla.Jednak w chwili, gdy zbolały król Priam przychodzi do obozu Greków i błaga o wydanie zwłok syna, Achilles przechodzi głęboką wewnętrzną przemianę. Okazuje litość, pozwala zabrać i pogrzebać ciało Hektora. Dla Achillesa ważną, decydującą o jego losie wartością jest duma oraz chęć uzyskania nieśmiertelnej sławy.Obiecuje Priamowi, że na czas pogrzebu, jego syna, nie będzie walk pomiędzy Grekami a Trojanami. W ten sposób Achilles pokazuje swoją drugą twarz, udowadnia, że jest zdolny do wzruszeń i współczucia. Hektor jest synem króla Troi, Priama i jego żony Hekabe, jego rodzeństwo to m.in. Parys, Kasandra i Antenor.Parys (także Aleksander, gr. Πάρις Páris, łac. Paris) - w mitologii greckiej królewicz trojański. Uchodził za syna Priama i Hekabe.Był bratem Hektora, Deifobosa i Kasandry oraz ukochanym królowej Sparty - Heleny. Na kilka dni przed porodem jego matka miała sen, że „wydała na świat żagiew płonącą, od której spłonęło całe miasto"..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz