• szkolnasciaga.pl

Charakterystyka fotodiody

2 grudnia 2019 04:55






Temat: Fotodioda - budowa, parametry, zastosowanie. Fotodioda - jest zbudowana podobnie jak zwykła dioda krzemowa w której znajduje si ę soczewka płaska lub wypukła umo Ŝliwiaj ąca o świetlenie jednego z obszarów zł ącza. W czasie normalnej pracy jest spolaryzowana zaporowo, a jej charakterystyka pr ądowo-Fotodioda - dioda półprzewodnikowa pracująca jako fotodetektor. Fotodiody wykonane są jako elementy złącza p-n lub p-i-n, z warstwą samoistną (niedomieszkowaną). Fotony padające na złącze są absorbowane (zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne) w rezultacie czego elektron zostaje przeniesiony do pasma przewodnictwa i powstaje para elektron-dziura.Tematy o charakterystyka fotodiody, Fotodiody i inne detektory światła - część 1, Fotodiody i inne detektory światła - część 2, Ładowanie kondensatora poprzez fotodiodę, fotodioda na 450nm, Symulacja fotodiody w PSpice - help, Detektor podczrewieni na fotodiodzie.Badanie własności fotodiody Ryszard Kostecki 13 maja 2002 Wstęp Celem tego doświadczenia było wykonanie charakterystyki prądowo-napięciowej fotodiody dla różnych wartości natężenia padającego światła, a także zbadanie zależności napięcia i prądu zwarcia otrzymywanych na oświetlanej fotodiodzie. Układ doświadczalnyZasada działania fotodiody. Charakterystyki prądowo - napięciowej fotodiody Przy oświetleniu fotodiody w pobliżu jej powierzchni są generowane pary nośników dziura-elektron.

Obszar ładunku przestrzennego i związana z nim bariera potencjału uniemożliwiają przepływ nośników.

W fotodiodach pod wpływem padającego światła zmienia się położenie charakterystyki statycznej złącza PN. Fotodiodę polaryzuje się zaporowo zewnętrznym źródłem napięcia i od wpływem oświetlenia przez fotodiodę płynie prąd wsteczny, który zwiększa się wraz ze .4. Włączyć oświetlenie fotodiody wybierając określoną jasność żarówki za pomocą autotransformatora. Zdjąć charakterystykę oświetlonej fotodiody (podobnie jak w punkcie 3). Włożyć do komory pomiarowej zamiast badanej diody czujnik luksomierza i zmierzyć natężenie oświetlenia wytwarzanego w komorze przez żarówkę.Fotodioda lawinowa Fotodioda lawinowa jest elementem pracującym w zakresie przebicia lawinowego złącza pn. Fotodioda lawinowa jest najbardziej czułym, półprzewodnikowym detektorem światła. Fotoprąd jest tak duży, jak w zwykłej fotodiodzie, ale jest wzmacniany w warstwie, gdzie fotoelektrony są przyspieszane przez silne pole elektryczne.Charakterystyka widmowa fotodiody zależy od rodzaju wykorzystanego materiału półprzewodnikowego. Fotodiody stosowane są m.in. w fotometrii, przy odtwarzaniu zapisu dźwiękowego z taśmy filmowej, w urządzeniach automatyki przemysłowej.Do elementów rezystancyjnych nieliniowych zaliczamy: termistory, beretyry, lampy łukowe, prostowniki lampowe i półprzewodnikowe, żarówki z włóknem wolframowym, rezystory wilitowe lub tyrytowe itp.

Na rysunku 3.31 przedstawiono charakterystyki.Zasada działania fotodiody.

Charakterystyki prądowo - napięciowej fotodiody. Przy oświetleniu fotodiody niedaleko jej powierzchni generowane są pary nośników dziura-elektron. Obszar ładunku przestrzennego oraz powiązana z nim bariera potencjału powodują, że możliwy jest przepływ nośników większościowych.Charakterystyka diody Na rys. 3.2 przedstawiona jest charakterystyka diody I D =I D (U AK).Jak widać na rysunku już przy bardzo małych napięciach U AK (jest to napięcie na diodzie) prąd płynący przez diodę I D (prąd przewodzenia) bardzo mocno wzrasta do dużych wartości. Tak jak każdy element dioda ma również swoje parametry graniczne, których nie można przekroczyć bez jej .Rys.4. Schemat elektryczny fotodiody Na rys. 5 przedstawiono charakterystykę prądowo - napięciową fotodiody nieoświetlonej i oświetlonej. Rys.5. Charakterystyka prądowo - napięciowa fotodiody nieoświetlonej (czarna krzywa) i oświetlonej (niebieska krzywa). I sc - prąd zwarcia, V oc - napięcie rozwarcia.czy mozliwe jest ze przy roznych natezeniach swiatla spadki napiecia na diodzie i rezystorze byly zawsze te same np przy 200 i 500 luksachPlik charakterystyka spektralna fotodiody.pdf na koncie użytkownika mut2kumaran • Data dodania: 13 kwi 2016. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Symbol elektryczny diody tunelowej oraz jej charakterystyka są przedstawione na rysunku poniżej.

Fotodioda.

Fotodioda jest złączem p - n, które wykrozystuje zjawisko generowania nośników mniejszościowych, pod wpływem energii dostarczanej przez światło.współczynnik n - jest to stosunek rezystancji ciemnej od rezystancji przy danej warto ści nat ęŜenia o świetlenia R50 R n =D RD - rezystancja ciemna R50 - rezystancja przy natęŜeniu o świetlenia równym 50 lx 5. Charakterystyka fotorezystora (CdS) a) widmowa (przedstawia zale Ŝno ść czuło ści widmaDioda półprzewodnikowa - element elektroniczny należący do rodziny diod, zawierający w swojej strukturze złącze „p-n" wykonane z materiałów półprzewodnikowych. Jest to nieliniowy, dwukońcówkowy element, gdzie wyprowadzenie przymocowane do warstwy "p" (+ positive) nazywane jest anodą i do "n" warstwą (- negative) katodą.zliczanie impulsów z fotodiody. nie no charakterystyka widmowa się zgadza, światło widzialne jest detekowane przez tą fotodiodę. Kiedy oświetlę ją powyżej pewnego progu natężenia światła widać że na woltomierzu ( mierzącym napięcie na samej diodzie niewpiętej do żadnego obwodu) mam wartość 0,38V a przy zaciemnionym .Fotodiody Fotodioda jest zbudowana podobnie jak krzemowa dioda prostownicza, z tym, że w obudowie znajduje się okienko wypełnione soczewką płaską lub wypukłą, umożliwiającą oświetlenie jednego z obszarów złącza strumieniem skupionym.

Jako detektor pracuje ona przy polaryzacji w kierunku zaporowym.Rys.

Charakterystyka napięciowo- prądowa złącza p-n. Na Rys. 1 przedstawiona jest charakterystyka diody I D=I D(U AK). Jak widać już przy bardzo małych napięciach U AK (jest to napięcie na diodzie) prąd płynący przez diodę I D (prąd przewodzenia) bardzo mocno wzrasta do dużych wartości.Charakterystyka prądowo-napieciowa fotodiody (rys.9) jest zbliżona do charakterystyki zwykłej diody spolaryzowanej w kierunku zaporowym. Rys.9. Przykładowe charakterystyki prądowo-napięciowe fotodiody. Graniczna częstotliwość pracy fotodiody zależy od wielkościKażda fotodioda zaopatrzona jest w osobny, niezależny od innych rezystor tłumiący (quenching resistor). Dodatkowo, kontakty każdej fotodiody (anoda i katoda) pozwalają na to, aby była ona dołączona do pojedynczego źródła napięcia. Dzięki temu wszystkie fotodiody lawinowe mogą być polaryzowane jednocześnie tym- pomiar charakterystyki prądowo-napięciowej fotodiody, - pomiar charakterystyki prądowo-napięciowej ogniwa słonecznego (wyznaczenie parametrów charakterystycznych) III. Literatura C. Świt, J. Pułtorak - Przyrządy półprzewodnikowe. Ohly, Z. Radzimski - Elementy elektroniczne, Skrypt do Laboratorium.1. Klasyfikacja detektorów - opisa ć i porównać charakterystyki czułości (wykres) 2. Naszkicować charakterystykę czułości detektora krzemowego. Jak charakterystyka zależy od typu i konstrukcji detektora. Jak zmieni się jeżeli zmienimy materiał, na przykład na arsenek galu. 3.Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Opracował zespół: Marek Panek, Waldemar Oleszkiewicz, Ryszard Korbutowicz, Iwona Zborowska-Lindert, Bogdan Paszkiewicz, Małgorzata Kramkowska, Zdzisław Synowiec,Fotodioda jest spolaryzowana napięciem stałym w kierunku zaporowym i oświetlona przez specjalne okienko w obudowie, wykonane w postaci soczewki. Przez fotodiody w stanie nieoświetlonym przypływa nieznaczny prąd wsteczny zwanym prądem ciemnym powstały wskutek istnienia w złączu nośników mniejszościowych, generowanych termicznie.Fotorezystor, fotodioda, wygląd charakterystyki? Podobne tematy Fotorezystor, fotodioda, wygląd charakterystyki? Fotodioda,fotorezystor- co lepsze do pomiaru krótkich odcinków czasu(np.1/1000s) RitterX --> Rozumiem że stąd wnioskujesz że i z użyciem zasilania i bez niego wynik będzie .Diody LED - charakterystyka Gwałtowny rozwój w dziedzinie diod LED cieszy, ale jednocześnie rodzi pewne kłopoty i wątpliwości, związane z ich możliwościami i parametrami. W przypadku starych klasycznych żarówek nie było problemu, ponieważ w ich przypadku jedynym podawanym parametrem była moc - moc pobierana ze źródła .Ze względu na nieliniowość i zmienność charakterystyki np. w funkcji temperatury, transoptory pozwalają na bezpośrednią transmisję jedynie sygnałów dyskretnych. Do transmisji sygnałów produkowane są transoptory wyposażone dodatkowo w układy służące do dopasowania poziomów logicznych do odpowiednich standardów..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz