• szkolnasciaga.pl

Charakterystyka diody tunelowej

20 grudnia 2019 09:07






Dioda tunelowa - dioda półprzewodnikowa charakteryzująca się niewielką grubością złącza "p-n", bardzo wysokim stężeniem domieszek w obu złączach (półprzewodniki domieszkowane "p" i "n") oraz ujemną wartością rezystancji dynamicznej dla pewnego zakresu napięcia dodatnio polaryzującego.Cześć 1. poszukuje jakiejś rzeczywsitej charakterystki diody tunelowej jak ktoś ma to prosiłbym o skan albo link(w necie coś cięzko znaleść). jak ustawić w pspice transformator idelany, biore XFRM_LINEAR, a mam tam opcje COUPLING, L1_VALUE, L2_VALUE. Pierwsze to chyba przekładnia, a .Tematy o dioda tunelowa, dioda tunelowa, Jak sprawdzić omomierzem diodę tunelową, 1. Charakterystyka diody tunelowej 2. transforamtor w pspice, Kupię diody tunelowe i inne podzespoły:, Schemat generatora z diodą tunelową, Generator na diodzie tunelowej - symulacja.Bys. Charakterystyka statyczna diody tunelowej DIOda tunelowa kon omOHy(Sn-As) m Si02 Ge p Rys. Schematyezne przedstawienie diody tunelowej wykonanej technlka stopowa Rozwažmy wszystkie te prady szczególo- wiej. Naležaloby tu wrócié do normalnej diody póžprzewodnikowej o malej koncen- tracji domieszek w warstwach p i n.Diody tunelowe są stosowane między innymi w przełącznikach, we wzmacniaczach o małych szumach i w generatorach mikrofalowych, które wykorzystują ujemną rezystancję diody, a także w wielu układach impulsowych o dużej szybkości działania.

Ujemna rezystancja występuje na pewnym odcinku charakterystyki pokazanej na rysunku.

transforamtor w pspice Cześć :D 1. poszukuje jakiejś rzeczywsitej charakterystki diody tunelowej jak ktoś ma to prosiłbym o skan albo link(w necie coś cięzko znaleść). .Dioda tunelowa, dioda Esakiego, charakterystyka prądowo-napięciowa dla U>0 ma część opadającą. Odpowiada to ujemnemu oporowi diody. Dzieje się tak na skutek efektu tunelowego pomiędzy zwyrodniałymi półprzewodnikami typu p i n. Diody tunelowe charakteryzują się również bardziej stromym nachyleniem charakterystyki prądowo-napięciowej dla U<0.Rys.4. Charakterystyka diody półprzewodnikowej Na rysunku 4 przedstawiono charakterystyk ę diody I D = ID(U AK). Jak wida ć, ju ż przy bardzo małych, dodatnich napi ęciach U AK pr ąd ID płyn ący przez diod ę bardzo mocno wzrasta, osi ągaj ąc du że warto ści. Tak jak ka żdy element, dioda ma parametry graniczne, których nieDioda stałoprądowa jest właściwie tranzystorem polowym FET, w którym źródło i dren są ze sobą połączone. Dioda tunelowa zawiera silnie domieszkowane złącze P+ - N+ które ty się wyróżnia, że jego charakterystyka prądowo - napięciowa zawiera odcinek o rezystancji ujemnej. Dioda zaczynaLampowe diody próżniowe składają się z dwóch elektrod umieszczonych w szklanej lub rzadziej metalowej bańce o wysokiej próżni.Katoda jest żarzona za pomocą prądu elektrycznego, a pod wpływem wysokiej temperatury zachodzi emisja termoelektronowa.W ten sposób katoda staje się źródłem elektronów, a ich przepływ jest możliwy tylko w jedną stronę: od katody do anody.4.6.

DIODY TUNELOWE Diody tunelowe są to diody, których charakterystyka prądowo-napięciowa przy polaryzacji w.

4.9). Diody te mają silnie domieszkowane złącze p-n. W takich złączach warstwa zaporowa jest bardzoDiody tunelowe: Dioda tunelowa jest to dioda półprzewodnikowa, w której dzięki zastosowaniu bardzo dużej koncentracji domieszek powstaje bardzo wąska bariera pozwalająca na wstąpienie tzw. przejścia tunelowego. Symbol graficzny diody tunelowej (a) i jej charakterystyka (b)Dioda stabilizacyjna (dioda Zenera, stabilistor) jest diodą warstwową, zwykle krzemową, odznaczającą się nietypowym przebiegiem charakterystyki prądowo-napięciowej, tj. występowaniem w obszarze zaporowym odcinka o dużej stromości (odpowiadającego gwałtownemu narastaniu natężenia prądu); jest to spowodowane zachodzeniem zjawiska Zenera lub/i zjawiska lawinowego powielania .Diody germanowe mają niższe napięcie progowe (0,2÷0,3 V) niż diody krzemowe (0,6÷0,7 V). Dlatego w zakresie polaryzacji w kierunku przewodzenia charakterystyka diody germanowej jest bardziej zbliżona do charakterystyki diody idealnej.Dioda będzie stabilizowała tak długo, jak tylko jej prąd będzie wyższy niż I Z(min) w obszarze zaporowym. Stabilizator z diodą Zenera. Dioda Zenera może być użyta do dostarczenia stabilizowanego napięcia wyjściowego z małymi tętnieniami przy zmieniającym się prądzie obciążenia.Dioda tunelowa, rzadziej dioda Esakiego - dioda półprzewodnikowa, która dla pewnego zakresu napięć polaryzujących charakteryzuje się ujemną rezystancją dynamiczną.

Taką charakterystykę uzyskuje się w złączach silnie domieszkowanych, bowiem jest w nich możliwe przejście.

S ąto na ogół diody ostrzowe germanowe, charakteryzujące si ęniewielkim zakresem napi ęć (do 100 V) i pr ądów (doCharakterystyka diody Na rys. 3.2 przedstawiona jest charakterystyka diody I D =I D (U AK).Jak widać na rysunku już przy bardzo małych napięciach U AK (jest to napięcie na diodzie) prąd płynący przez diodę I D (prąd przewodzenia) bardzo mocno wzrasta do dużych wartości. Tak jak każdy element dioda ma również swoje parametry graniczne, których nie można przekroczyć bez jej .Wyjašnij dzialanie diody tunelowej. Podaj jej zastosowania. Co to jest dioda pojemnoéciowa? Podaj jej zastosowania. spa- lynq- na 4.1) ze- 100. sta- )usz- toso- lub trzy- wale 4,4, Diody sygna\owe i specjalne Diody sygnalowe i diody detekcyjne stosowane w ukladach detekcji sygnalów wiel- kiej czçstotliwoéci.Diody germanowe mają niższe napięcie progowe (0,2÷0,3 V) niż diody krzemowe (0,6÷0,7 V). Dlatego w zakresie polaryzacji w kierunku przewodzenia charakterystyka diody germanowej jest bardziej zbliżona do charakterystyki diody idealnej.W tym zakresie dioda wykazuje rezystancje ujemną.

Dalszy wzrost napięcia powoduje wzrost prądu.

Charakterystyka diody tunelowej pokrywa się z charakterystyką diody zwykłej. W zależności z czego wykonana jest dioda, punkt szczytu i punkt doliny przesuwa się w prawo. Parametry charakteryzujące diodę tunelową:Diody z obudową połączoną galwanicznie z anodą są specjalnie oznakowywane (litera R na końcu symbolu). Diody wysokonapięciowe są wykonywane w obudowach cera­micznych lub plastykowych. Charakterystyki statyczne diod prostowniczych mają typowy przebieg, zilu­strowany na rys. 4.2.Diody te wykorzystuje się w urządzeniach pracujących z bardzo dużymi częstotliwościami np. w układach generatorów, czy też przerzutników. * Symbol diody tunelowej. IP - prąd szczytu IV - prąd doliny UP - napięcie szczytu UV - napięcie doliny * Charakterystyka diody tunelowej.Diody impulsowe Diody ładunkowe: diody impulsowe mogące pracować z bardzo krótkimi impulsami, posiadające bardzo krótkie czasy zaniku. Poprzez odpowiedni rozkład domieszek w półprzewodniku wytwarza się pole, które przeciwdziała przepływowi wstrzykiwanych nośników mniejszościowych do bazy diody - zasada działania diod .P3.8.1.1 Rejestracja charakterystyki diody tunelowej. P3.8.1.2 Prostowanie półfali za pomocą diody tunelowej. Dioda próżniowa składa się z dwóch elektrod: podgrzewanej katody, emitującej elektrony dzięki termoemisji oraz anody. Dodatni potencjał pomiędzy anodą i katodą generuje .Diody.zip > Charakterystyki diod.doc. Oznaczenie diody: Charakterystyka diody spolaryzowanej w kierunku przewodzenia: Charakterystyka diody spolaryzowanej w kierunku zaporowym: Dopuszczalne straty mocy na diodzie: Charakterystyka diody Zenera: mnościowej: Charakterystyka diody tunelowej: Oznaczenia na schematach diod: a) dioda uniwersalna .- Diody pojemnościowe. Są to diody o konstrukcji specjalnie opracowanej do zastosowań, w których wykorzystuje się zjawisko zmian pojemności warstwy zaporowej złącza PN pod wpływem doprowadzonego z zewnątrz napięcia polaryzacji. ----- Diody tuneloweDiody impulsowe Diody przeznaczone do pracy w układach impulsowych muszą charakteryzować się małym czasem włączania i wyłączenia. Zmniejszenie czasu t rr można osiągnąć na przykład poprzez: odpowiednią geometrię złącza (krótka droga nośników), wprowadzenie gradientu domieszek w obszarze złącza,Diody na prądy powyżej 10A pracują z radiatorami odprowadzającymi wydzielane ciepło do otoczenia. Charakterystyka napięciowo- prądowa złącza p-n. Na Rys. 1 przedstawiona jest charakterystyka diody I D=I D(U AK). Jak widać już przy bardzo małych napięciach U AK (jest to napięcie na diodzie) prąd płynący przez diodę IPrzykładowy układ pracy diody: (ZDJECIE NR 3) Charakterystyka prądowo-napieciowa diody LED: Charakterystyka diody LED jest podobna do charakterystyki diody prostowniczej. Z powodu dużego przyrostu wartości prądu przewodzenia diody przy niewielkim wzroście jej napięcia przewodzenia stosuje się szeregowo z nią rezystor..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz