(zestawienie wyników z pomiarów w kierunku przewodzenia i zaporowym, przykład Rys. Charakterystykę napięciowo-prądową diody prostowniczej w kierunku przewodzenia w skali półlogarytmicznej (przykład Rys. Wyznaczone parametry badanej diody prostowniczej (UF, n). 4.Diody Zenera (stabilistory) mają określone napięcie w kierunku zaporowym, przy którym zaczyna gwałtownie wzrastać ich prąd wsteczny. Są wykorzystywane w układach stabilizacji napięcia. Podobne diody lawinowe stosuje się w układach zabezpieczających przed przepięciami, mają one dużą zdolność absorbowania energii.Diody prostownicze Ogólna charakterystyka Diodami prostowniczymi nazywa si ę diody przeznaczone do prostowania pr ądu przemiennego. W domy śle rozumie si ę prostowanie pr ądu o ma łej cz ęstotliwo ści (z regu ły chodzi o sie ć przemys łow ą 50 Hz) przy znacznych lub zgo ła du Ŝych mocachPrzy polaryzacji w kierunku przewodzenia dioda stabilizacyjna zachowuje się tak jak "zwykła" dioda prostownicza, tzn. spadek napięcia na niej jest niewielki i wynosi ok. 0,6 0,7 V. Przy polaryzacji diody w kierunku zaporowym dla pewnej wartości napięcia (zależnej od sposobu wykonania diody) następuje gwałtowny wzrostUżyłem baterii 9V. Wstawiłem diodę w szereg z multimetrem i spadek wynosił ok. 0.14V. Ustawiłem diodę w kierunku zaporowym i ku mojemu zdumieniu multimetr pokazała napięcie ok 3V.
Zrobiłem też test z dwiema bateriami 1.5V oraz diodą LED i przy ustawieniu diody schottkiego w kierunku.
W kierunku przewodzenia zachowuje sie jak zwykla dioda tyle ze zaczyna przewodzic przy nieznacznie wyzszym napieciu, chyba ok 0,9V (zwykla dioda prostownicza ma ok.Poniewa Ŝ dioda jest elementem nieliniowym, dlatego jej charakterystyka pr ądowo - napi ęciowa odbiega od prawa Ohma. Opory statyczne i dynamiczne, z uwagi na nieliniowo ść charakterystyki, zale Ŝą od wyboru punktu pracy diody. Przy tym opory te w kierunku zaporowym wyznacza si ę dla ustalonego napi ęcia, a w kierunkuRozni sie charakterystyka w kierunku zaporowym, czyli przy ustalonym tzw napieciu zenera dioda w kierunku zaporowym zaczyna przewodzic. W kierunku przewodzenia zachowuje sie jak zwykla dioda tyle ze zaczyna przewodzic przy nieznacznie wyzszym napieciu, chyba ok 0,9V (zwykla dioda prostownicza ma ok.Wariant diody prostowniczej z barierą Schottky'ego (zaletą jest U F = 0,5 ÷ 0,6, wadą natomiast małe napięcie w kierunku zaporowym) jest szczególnie ceniony w układach cyfrowych, gdzie szybkość przełączania diody odgrywa istotną rolę. Parametry techniczne diody prostowniczej: dopuszczalne parametry graniczne:Złącze niespolaryzowane.
W stanie równowagi termodynamicznej, tj.
gdy z zewnątrz nie przyłożono żadnego pola elektrycznego, w pobliżu styku obszarów p i n swobodne nośniki większościowe przemieszczają się (dyfundują), co spowodowane jest różnicą koncentracji nośników. Gdy elektrony przemieszczą się do obszaru typu p, natomiast dziury do obszaru typu n (stając się .Symbol graficzny takiej diody jest przedstawiony na rys. W diodzie Schottky'ego miejsce złącza p-n zajmuje złącze metal-półprzewodnik, które też ma właściwości prostownicze (przepuszczanie prądu w jednym kierunku). Ładunek magazynowany w takim złączu jest bardzo mały i dlatego typowy czas przełączania jest rzędu 100ps.Dioda prostownicza w obwodzie prądu zmiennego, zadanie z Elektroniki. Bo to jest napięcie na diodzie podczas przewodzenia. Z charakterystyki prądowo- napięciowej diody widać, że duży wzrost prądu, powoduje niewielki wzrost napięcia na diodzie.Tak samo jest w Twoim przypadku, tyle że Ty masz przebiegi czasowe a nie prądowo-napięciowe.Dioda Zenera (inaczej: stabilistor) - odmiana diody półprzewodnikowej, której głównym parametrem jest napięcie przebicia złącza p-n.Po przekroczeniu napięcia przebicia ma miejsce nagły, gwałtowny wzrost prądu.W kierunku przewodzenia (anoda spolaryzowana dodatnio względem katody) zachowuje się jak normalna dioda, natomiast przy polaryzacji zaporowej (katoda spolaryzowana .Stan zaporowy - stan elementu półprzewodnikowego zawierającego złącze p-n, w którym oporność pomiędzy jego połączeniami wyjściowymi jest stosunkowo duża.
Dla podstawowego złącza p-n jakim jest dioda stan zaporowy uzyskuje się przez polaryzację w kierunku.
Diody germanowe mają niższe napięcie progowe (0,2÷0,3 V) niż diody krzemowe (0,6÷0,7 V). Dlatego w zakresie polaryzacji w kierunku przewodzenia charakterystyka diody germanowej jest bardziej zbliżona do charakterystyki diody idealnej.Istnienie ładunku Qs jest powodem zaniku właściwości zaporowych diody. Silne przewodzenie w kierunku zaporowym trwa do czasu zaniku ładunku Qs, tj. przez czas. Z (4.22) i (4.24) wynika, że czas ustalania charakterystyki wstecznej /? jest proporcjonalny do stosunku IFM: IRM.Można przyjąć, że w kierunku przewodzenia dioda stanowi zwarcie a w kierunku zaporowym rozwarcie. W zależności od konstrukcji i materiału, z którego jest wykonana wyróżnia się diody o różnych charakterystykach i przeznaczeniu. Do najpopularniejszych należą diody prostownicze i diody świecące (LED). Krzemowe diody prostownicze w .Czy dioda półprzewodnikowa ma opór? Witam! Bardzo proszę odpowiedź na pytanie z tematu - czy dioda półprzewodnikowa (taka najprostsza, prostownicza), patrząc na nią czysto teoretycznie ma opór? Z jednej strony jej charakterystyka prądowo-napięciowa nie jest liniowa.
Z drugiej mamy na niej spadek napięcia, który w jakiś sposób jest.Przeznaczone są głownie do stosowania w.
Diody germanowe mają niższe napięcie progowe (0,2÷0,3 V) niż diody krzemowe (0,6÷0,7 V). Dlatego w zakresie polaryzacji w kierunku przewodzenia charakterystyka diody germanowej jest bardziej zbliżona do charakterystyki diody idealnej.Dioda Zenera jest elementem elektronicznym której właściwości ( duże zmiany prądu w kierunku zaporowym, przy małych zmianach napięcia) pozwalają na użycie tej diody do stabilizacji napięć. Ale stabilizacja nie jest zadaniem tej diody, czego przykład mamy choćby w tym projekcie. Dawniej budowano.Narysuj charakterystykę diody krzemowej w kierunku przewodzenia i kierunku zaporowym. Zaznaczać napięcie progowe i podaj jego wartość. Czy może mi ktoś powiedzieć, czy o to chodzi? Czy trzeba coś jeszcze obliczyć? Czy napięcie progowe to jest równe dla diody krzemowej od 0.5V do 0.8V?• „dioda" baza-emiter musi by ć spolaryzowana w kierunku przewodzenia, a „dioda" kolektor-baza w kierunku zaporowym, • nie mog ą zosta ć przekroczone maksymalne warto ści I C, I B, U CE, moc wydzielana na kolektorze (IC·UCE), temperatura pracy, oraz napi ęcie U BE (parametry podane przez producenta w karcie katalogowej).Dioda półprzewodnikowa - element elektroniczny należący do rodziny diod, zawierający w swojej strukturze złącze „p-n" wykonane z materiałów półprzewodnikowych.
Jest to nieliniowy, dwukońcówkowy element, którego wyprowadzenie przymocowane do warstwy "p" (+ positive).
DIODY PROSTOWNICZE Diodami prostowniczymi nazywamy diody przeznaczone do prostowania prądu przemiennego. Zjawisko prostowania polega na przepuszczaniu przez diodę prądu w jednym kierunku, wtedy gdy chwilowa polaryzacja diody jest w kierunku przewodzenia, i nieprzepuszczaniu prądu, gdy chwilowa polaryzacja diody jest zaporowa.i blokowanie jego przepływu w kierunku przeciwnym. Dioda idealna pracująca w takim układzie powinna charakteryzować się zerową rezystancją w kierunku przewodzenia, nieskończenie wielką rezystancją w kierunku zaporowym oraz zupełnym brakiem inercji podczas przełączania. Dioda rzeczywista nie spełnia oczywiście tych warunków.Pora, aby poznać w praktyce diody, które znaleźć można dosłownie wszędzie. W tej części naszego kursu podstaw elektroniki sprawdzimy w praktyce działanie diod prostowniczych oraz świecących. Artykuł omawia najważniejsze informacje takie jak budowa, podział, zastosowanie diod oraz dobór rezystorów do LEDów.Wpływ temperatury na charakterystykę diody w kierunku przewodzenia 1N4001. Diody półprzewodnikowe - parametry. Charakterystyki i symbol takie jak dla diody prostowniczej (oprócz diody wstecznej). duża w kierunku zaporowymDiody Zenera Praca przy polaryzacji w kierunku zaporowym wykorzystując dużą stromość charakterystyki prądowo napięciowej. Po szeregowym włączeniu rezystora uniezależniamy napięcie na diodzie od zmian napięcia zasilającego oraz prądu obciążenia - cecha stabilizatora napięcia. Wada diod Zenera: duży poziom szumów.wyznaczania charakterystyki diody w kierunku przewodzenia. Układ „b" przypomina układ do pomiaru dużych rezystancji i przeznaczony jest do wyznaczania charakterystyki diody w kierunku zaporowym. Należy wyznaczyć charakterystykę prądowo- napięciową diody prostowniczej. Odpowiednie wartości napięć i prądów wpisać w tabeli nr1..
Brak komentarzy.