Rozpoznanie i wstępny opis sytuacji rodziny Asystent rodziny prowadzi obserwację i wywiady z rodziną dotyczące pogłębionej diagnozy rodziny w sferze nie tylko socjalnej, ale przede wszystkim oddziaływań o charakterze wychowawczym rodziny, obejmujące postawy wychowawcze rodziców, style wychowania w rodzinie, metody wychowawcze .sko. Z opinii pracownika socjalnego, asystenta rodziny, pedagoga szkolnego, kura-tora społecznego i dzielnicowego wyłonił się ogólny obraz rodziny i proces jej przemiany. Przedstawię sytuację tego środowiska od momentu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie, podczas jego trwania oraz tuż po zakończeniu współ-pracy.Pracownik socjalny zadecydował aby wysłać tam mnie na okres wakacji. Rodzina jest bardzo fajna, mogę z czystym sumieniem przyznać, że tak jak podejrzewał socjalny, który bardzo dobrze znał tę rodzinę wcześniej, nie ma tam żadnych problemów. I tak wakacje się skończyły i moja współpraca z rodziną też.sytuacji rodziny" •Ocena może być: kwartalna, podsumowująca pracę z rodziną, na wniosek sądu •Ocena zawiera opis problemów i zasobów, zmian jakie zaszły w rodzinie, osiągniętych efektów „Opis przebiegu spotkania" •Asystent wypełnia po każdym spotkaniu z rodziną „Umowa o współpracy" •Ustala zasady współpracyKlientka ,orygniirowala, Ze nie ma ona wsparcia ze strony swojej rodziny (ojciec jq naduZywa alkoholuf Kontaktuje siE z nimi tylko teletbnicznie ito bardzo rzadko' Pan Hubert oznajmil.
Ze Zona nigdy nie pracorvala zawodowo.
zajmowala siE domem i dziecmi, z rbLnym efektemlsporadyczne i niedokiadne sprzqtanie. raczej byla z dzieimi, aleopis sytuacji rodziny oraz efekty pracy (wg opracowanego formularza). Udział asystentów rodziny w cotygodniowych spotkaniach zespołu z liderem/koordynatorem oraz w superwizjach. Weryfikacj ę planów pracy z rodzin ą, odbywaj ącą si ę raz na pół roku podczasAsystent rodziny przez pewien czas wspiera rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci. Asystent rodziny pomaga zrealizować to, co rodzina chce oraz co inne służby społeczne wymagają od rodziny. Pomaga tylko w tym, co możliwe jest do osiągnięcia.(opis obszarów poprawy lub pogorszenia sytuacji rodziny w danej sferze oraz przyczyn zmian, bariery, ograniczenia le żące po stronie rodziny, asystenta lub sytuacji zewn ętrznej) - sfera psychologiczna i dotycz ąca relacji w rodzinie - sfera opieku ńczo-wychowawcza - sfera aktywno ści społecznej - sfera zawodowaPo przeprowadzeniu wywiadu, pracownik socjalny dokonuje analizy sytuacji rodziny. Jeżeli z analizy sytuacji rodziny wynika konieczność przydzielenia rodzinie asystenta rodziny, pracownik socjalny występuje do kierownika ośrodka pomocy społecznej z wnioskiem o jego przydzielenie.cele usługi asystenta rodziny (towarzyszenie) zakres działań- katalog usług etapy pracy z rodziną : fazaprzygotowawcza (działania do momentu objęcia rodziny pomocą asystenta) faza realizacyjna (działania podejmowane w ramach pracy asystenta) narzędzia pracy (umowa o współpracy, plan pracy z rodziną, opis przebiegu spotkania, ocenaKobieta w ciąży powikłanej lub rodzina w sytuacji poważnej choroby dziecka jest w stanie kryzysu, wymagającym fachowego wsparcia.
To jaki styl pracy przyjmie asystent rodziny zależy od stanu psychicznego kobiety w ciąży lub rodziców.
Termin asystent został wyprowadzony od słowa „asysta", które jest określeniem na osobę towarzyszącą komuś, współobecną, pomagającą, będącą w pogotowiu.2011, s. 83-90): asystent rodziny zastępuje pracownika socjalnego w pracy z rodzi-ną z wieloma problemami, asystent rodziny - pracownik socjalny prowadzi pogłę-bioną, specjalistyczną pracę socjalną oraz asystent rodziny wspomaga pracownika socjalnego. Od przyjętej roli zależy pozycja asystenta w placówce, obszar współ-Warto dokonać opisu z kilku perspektyw: członków rodziny, asystenta rodziny, pracownika socjalnego oraz innych przedstawicieli służb społecznych. Opis sytuacji rodziny powinny być przestawiony rodzinie (najlepiej, gdyby rodzina miała udział w jej tworzeniu).Wspólnie z rodziną, pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny ustalany jest plan pracy z rodziną. Pracownik socjalny przygotowuje rodzinę i asystenta rodziny do wzajemnej współpracy. Pracownik socjalny spotyka się minimum raz w miesiącu z asystentem rodziny, celem omówienia sytuacji rodziny.
Ad.1.Rozpoznanie i wstępny opis sytuacji rodziny Asystent rodziny prowadzi obserwację i wywiady z rodziną.
Opis sytuacji dzieci w rodzinie - co wynika z relacji wychowawców, pedagoga i z obserwacji asystenta, jakie relacje panują w rodzinie itp 6. Wnioski do dalszej pracy, może być prośba o wgląd kuratora w sytuację rodziny jeśli są ku temu przesłanki.Diagnoza pedagogiczna w metodycznym działaniu asystenta rodziny (3.30 MB) Narzędzia przydatne asystentowi rodziny - druki dokumentów.pdf (753.12 KB) Narzędzia przydatne asystentowi rodziny - druki dokumentów.doc (615.50 KB) Opis sytuacji rodziny i plan pracy do filmu Usłyszeć śmiech.pdf (337.15 KB)Przy zlecaniu asystentowi rodziny pracy z daną rodziną, brany jest pod uwagę głównie zakres pomocy, jaki powinien zostać udzielony danej rodzinie. Z ustawy wynika ponadto, że asystent rodziny powinien swą pracę prowadzić za zgodą i przy aktywnym udziale rodziny oraz pobudzać ją do aktywnego współdziałania.Wykres: Finansowanie asystentów rodziny w Polsce (opis wykresu) Znaczącym problemem w pracy z rodzinami była także duża fluktuacja na stanowiskach asystentów.
W połowie skontrolowanych instytucji asystenci zmieniali się co najmniej dwa lub więcej razy w ciągu roku.
to z kolei przerywało ciągłość pracy z rodzinami.Zakres obowiązków: -współpraca i wspieranie rodziny w różnych aspektach życia; -wspieranie rodziny przez konsultacje i działania o charakterze edukcyjnym w zakresie: prawidłowego prowadzenia gosp. domowego, rozwiązywania problemów socjalno-bytowych, problemów wychowawczych z dziećmi, dbania o zdrowie członków rodziny; -wspieranie aktywności społecznej rodzin; -wspieranie w .2. Asystent rodziny realizuje czynności, o których mowa w pkt. I ust. 2 - 4 w godzinach od 7.00 do 21.00,. Do czasu pracy asystenta rodziny nie wlicza się czasu przeznaczonego na dojazd do miejsca zamieszkania rodziny lub miejsca spotkania z rodziną. Asystent rodziny przed pierwszą wizytą u rodziny:Zakres obowiązków: Do podstawowych obowiązków należeć będzie szeroko pojęta środowiskowa praca socjalna zrodziną: - opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym; - opracowanie, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest .Opis stanowiska: Prowadzi pracę z rodziną w miejscu zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę; udziela pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych, wychowawczych, w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy przez członków rodziny; wspiera aktywność społeczną rodzin; podejmuje działania interwencyjne i .Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Rodziny.
Poradnik zawiera opis sytuacji, w których może zostać udzielone kobiecie i rodzinie wsparcie asystenta.
Jana Długosza w Częstochowie Diagnoza pedagogiczna w metodycznym działaniu asystenta rodziny Asystent rodziny jest nową służbą społeczną w systemie pomocy społecznej powołaną Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczejw celu udzielenia wsparcia rodzinom przeżywającymrodziny i systemie pieczy zastępczej. Asystent rodziny jako doradca i osoba wspierająca mobilizuje rodziny do zmiany swojej sytuacji. Kompleksowa pomoc ma doprowadzić do poprawy funkcjonowania rodziny, która umożliwi pozostanie dziecka w rodzinie lub pozwoli na jak najszybszy powrót do domu rodzinnego dziecka umieszczonego w pieczy .Opis stanowiska pracy. Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną w miejscu zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę. Udziela pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych, wychowawczych, w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy przez członków rodziny.Kim jest asystent rodziny? W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma przede wszystkim na celu pomoc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze oraz zmienić system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców.NABÓR NA STANOWISKO ASYSTENTA RODZINY Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolonowskiem ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy - Asystent rodziny - pełny etat lub umowa zlecenia Obowiązki (opis stanowiska): Zakres wykonywanych zadań na stanowisku:.
Brak komentarzy.