• szkolnasciaga.pl

Charakterystyka amplitudowo fazowa zadania

14 grudnia 2019 10:01






5.1 Charakterystyka amplitudowo-fazowa Graficznym obrazem charakterystyki widmowej jest charakterystyka amplitudowo- fazowa, np. : Transmitancja widmowa jest liczb ą zespolon ą, a wi ęc wyznacza dla ka Ŝdej pulsacji ωi na płaszczy źnie zespolonej P(ω), jQ (ω) punkt o współrz ędnych [P(ωi),Q(ωi)].Zadanie 6. (Charakterystyki częstotliwościowe) Problem: Na wejściu układu przedstawionego na schemacie blokowym, wprowadzono sygnał harmoniczny o amplitudzie x0 = 2 i częstotliwości ω = 0,5 rad/sek. Wyznaczyć amplitudę y0 = i kąt przesunięcia fazowego ϕ sygnału wyjściowego.Pozwala to przedstawi ć charakterystyki (modułu i fazy) zło żonego układu automatyki za pomoc ą sumy charakterystyk członów podstawowych. Eksperymentalne zdejmowanie charakterystyk amplitudowo-fazowych. W celu okre ślenia charakterystyki amplitudowo-fazowej zmieniamy cz ęstotliwo ść sygnałuCharakterystyka amplitudowo-fazowa obiektu (układu, elementu) jest wykresem transmitancji widmowej obiektu na płaszczyźnie zmiennej zespolonej o współrzędnych prostokątnych Re{G(jω)}, Im{G(jω)} lub współrzędnych biegunowych G(jω), ϕ(ω) Logarytmiczne charakterystyki częstotliwościowe:charakterystyka amplitudowo-fazowa tzw. wykres Nyquista, logarytmiczna charakterystyka amplitudowa i fazowa (wykres Bode'a) logarytmiczna charakterystyka amplitudowo- fazowa (wykres Blacka) dr inż.

Jakub Możaryn Podstawy Automatyki.ZADANIE 4.

Wyznaczenie wartości szczytu rezonansowego Mp i częstotliwości rezonansowej ωR wartość szczytu rezonansowego Mp = 5,524 częstotliwość rezonansowa układu ωR = 4,881 [1/s] ZADANIE 5. Interpretacja graficzna Rys.1. Charakterystyka amplitudowo-częstotliwościową przetwornika (miernika) magnetoelektrycznegoNiestety, ale wartość tych rezystorów nie wpływa na opadanie charakterystyki przedstawionej na wykresie. Ponadto wykres składa się z prostych linii, ale skala jest logarytmiczna. Zatem charakterystyka opada logarytmicznie. charakterystyka zależy od wartości kondensatora i rezystora znajdującego się przy nim.Charakterystyka amplitudowo-fazowa H(ejΩ) = H(z) z=ejΩ Funkcja wykładnicza ejΩ jest okresowa o okresie 2π, stąd transmitancja H(z) także jest okresowa z okresem 2π dla zmiennej Ω lub o okresie 2π Ts dla zmiennej ω Przedział zmienności ogranicza się do pojedynczego okresu Transmitancja H(z) jest funkcją zespoloną zmiennejWitam wszystkich Jestem tutaj nowy Mam problem z jednym zadaniem, które polega na wyznaczeniu charakterystyki amplitudowo-fazowej dla G s = \frac{2}{2s 1}. Proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania krok po kroku, ponieważ nie wiem, jak się z nim uporać. .Charakterystyka amplitudowo-fazowa, charakterystyka Nyquista, wykres Nyquista (ang. polar plot, Nyquist plot) - w automatyce, wykres transmitancji widmowej układu na płaszczyźnie zmiennej zespolonej.

Można ją wyznaczyć doświadczalnie, dokonując pomiarów (w stanie ustalonym) amplitudy oraz przesunięcia.

Gdy charakterystyka ta przechodzi przez punkt (−,) to układ jest na granicy stabilności.Mam wykreslić charakterystykę amplitudowo - fazową. Niby wszystko ok. Ale nie wiem co to jest i jak to wyliczyć. Bo w zadaniu miałem coś takiego: wykreslić logarytmiczne charakterystyki częstotlioświowe amplitudowa i fazową M=f(logf), φ=f(logf) oraz charakterystykę amplitudowo - fazową.Charakterystyka amplitudowo-fazowa (charakterystyka Nyquista) - w automatyce, wykres transmitancji widmowej układu na płaszczyźnie zmiennej zespolonej. Można ją wyznaczyć doświadczalnie, dokonując pomiarów (w stanie ustalonym) amplitudy oraz przesunięcia fazowego sygnału wyjściowego układu, gdy sygnałem wejściowym jest sygnał sinusoidalny o stałej amplitudzie i częstotliwości.Witam Mam problem z rozwiązaniem zadań z automatyki i robotyki. Zadanie brzmi następująco: Narysuj charakterystykę skokową oraz Nyquista elementu z podaniem współrzędnych punktów charakterystycznych o transmitancji: G s = \frac{5}{s 3} oraz charakter.charakterystyki amplitudowe [w matlabie] dla transmitancji.

Witam, Tematem jest wykreslanie charakterystyk fazowych, amplitudowych i fazowo-amplitudowych dla danej.

Za pomocą odpowiedniego programu(który to uzyskałem od prowadzącego) wykresliłem charakterystyki, które do wglądu przedstawiam w załacznikach.Charakterystyka amplitudowa i fazowa członu o transmitancji. Post autor: matekpl96 » 28 kwie 2019, 21:19 Mam za zadanie narysować logarytmiczne charakterystyki amplitudową i fazową członu o podanej transmitancji G(x)=10x/1+0,1x zaczełem tak:do ∞ nazywa się charakterystyką amplitudowo‐fazową → charakterystyką Nyquista. Charakterystyka amplitudowo‐fazowa elementu proporcjonalnego. Zadanie. Wyznaczyć charakterystyki amplitudowo‐fazową oraz charakterystykę logarytmiczną amplitudową .typ charakterystyki filtru - dolnoprzepustowy, górnoprzepustowy, itp., częstotliwości graniczne filtru - zwykle wyznaczana za pomocą kryterium 3 dB1, charakterystyka amplitudowa filtru - zmiana tłumienia w funkcji częstotliwości, charakterystyka fazowa filtru - zmiana przesunięcia fazowego w funkcji częstotliwości,Rys.3. Charakterystyka fazowa filtru dolnoprzepustowego o częstotliwości granicznej 1kHz. Przesunięcie fazy dla tej częstotliwości wynosi według wzoru (3.) ω = - 45̊. Jak widać na rysunku (2.) charakterystykę amplitudową można łatwo skonstruować wykorzystując jej dwie asymptoty: - dla małych częstotliwości f≪ fg mamy Ku = 1 .3.2 Wyznaczenie charakterystyki amplitudowej i fazowej Zadania do zrealizowania: wykonanie pomiarów dwoma metodami: - metoda klasyczna - oscyloskop w trybie XT, - metoda figur Lissajous - oscyloskop w trybie XY.

wykonanie obliczeń oraz wykreślenie charakterystyki amplitudowej i fazowej GENERATOR OUT OSCYLOSKOP CH1.

wzmacniacza albo filtra) w funkcji częstotliwości lub pulsacji. Charakterystyka amplitudowa obrazuje, jak układ zmienia widmo amplitudowe sygnału, który przez niego przechodzi.Charakterystyka amplitudowo - fazowa (wykres Nyquista): Charakterystyki amplitudowo - fazowe są półokręgami o środku w punkcie (k / 2 , 0), i promieniu równym k / 2 , położonymi pod osią ω. Amplitudowo - fazowa charakterystyka częstotliwościowa c.Rys. 4 Charakterystyki amplitudowo-fazowe układu otwartego Go(jw) z regulatorem proporcjonalno-całkującym przy k p = 1 dla czasu izodromu T i = 0,8, 1 i 2 Układ otwarty jest w tym przypadku astatyczny ze wzgl ędu na akcj ę całkuj ącą regulatora. Charakterystyka Nyquista biegnie po ujemnych warto ściach od minus niesko ńczono ści doZadanie 2.2 Narysuj charakterystyki amplitudowo-fazowe funkcji z zadania 1.2. Twierdzenie 6 Charakterystyka amplitudowa jest zawsze funkcją parzystą. Twierdzenie 7 Charakterystyka fazowa jest zawsze funkcją nieparzystą.Zadanie 1 Podaj model matematyczny układu jak na rysunku: a) w postaci transmitancji,. (wynika to z warunku fazowego stabilno ści) Zadanie 9. zamkni ętego na podstawie charakterystyki amplitudowo-fazowej układu otwartego. 11 Rozwi ązanieCharakterystyka amplitudowa- jest to zależność stosunku w funkcji częstotliwości. Jeżeli charakterystyka wyrazona jest w dB to koniecznie trzeba zrobić logarytm i przemnożyć x20. Charakterystyki fazowe- oś częstotliwości jest jak charakterystyce amplitudowej (liniowe bądź logarytmicznie) a na osi współrzędnych przedstawia się .rakterystyka skokowa i amplitudowo-fazowa członu, charakterystyki logarytmiczne amplitudowa i fazowa członu. Pytanie opisowe. Obiekt inercyjny pierwszego rzędu z opóźnieniem: przykład tech-niczny, funkcja przejścia obiektu, charakterystyka skokowa, charakterystyka amplitu-dowo-fazowa. Pytanie opisowe.decybelach w funkcji przesunięcia fazowego w prostokątnym układzie współrzędnych przy zmianach jako parametru na tych wykresach. Charakterystyki amplitudowo - fazowe (Nyquist'a) Charakterystyki amplitudowo-fazowe są używane przede wszystkim w analizie i projektowaniu układów realizowanych z wykorzystaniem kryterium Nyquist'a.Innym sposobem wykreślania charakterystyki amplitudowo-fazowej jest tzw. wykres Nicholsa A=f(ϕ), w którym na osi OX odkłada się przesunięcie fazowe ϕ(ω), a na osi OY - wzmocnienie A(ω) w skali logarytmicznej. Rys.2.2. Charakterystyka amplitudowo-fazowa (Nyquista) na płaszczyźnie zespolonej2 Wprowadzenie Projektuj c układy sterowania, w szczególno ci liniowe, staramy si , aby zaprojektowany układ sterowania był stabilny i posiadał pewne dodatkowe własno ci, np. miał odpowiedni.


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz