• szkolnasciaga.pl

Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego uwzględnij odpowiedzi na pytania czemu

11 listopada 2019 14:22






Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego. Uwzględnij odpowiedzi na pytania. • jak rozumiesz metaforę "zdawać z historii ludzi"? • o czym świadczy wyznanie osoby mówiącej "jąkam się i brnę"? • czego symbolem mogą być małpy? • dlaczego - twoim zdaniem - osoba mówiąca odczytuje spojrzenie zwierzęcia jako ironiczne?Logikę tę potęguje fakt, że podmiot liryczny składa egzamin maturalny przed małpami. Pytania dotyczą zaś historii ludzi. Jedna z małp „ironicznie słucha", a więc traktuje abiturientkę z wyraźnym lekceważeniem. Druga natomiast próbuje pomóc poetce w odpowiedzi na pytanie i potrząsa swoim łańcuchem.Ze względu na sposób wypowiedzi podmiotu lirycznego Ze względu na tematykę utworu: 1. Bezpośrednia / 2. Pośrednia. wypowiedź w pierwszej osobie. Podmiot przedstawia myśli w formie bezpośredniego wyznania. podmiot liryczny nie ujawnia się wprost, pozostaje ukryty za przedstawionymi myślami i wykreowanym światem, opisem .Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze .- określenie podmiotu lirycznego - wypowiada się w 1 os.

l.m., w imieniu swoim i jakiejś bliskiej osoby, z którą dane było mu doświadczyć bliskości, dzielić.

Nawiązuje do obrazu Bruegela pt. "Upadek Ikara". Świadczy o tym : oracz, pasterz, port przeznaczenia i tonący Ikar. Wiersz ma kompozycję dwudzielną, a uwagę zwraca środkowy .Wczuj się w rolę podmiotu lirycznego i zredaguj prozatorską wypowiedź. Wczuj się w rolę podmiotu lirycznego i zredaguj prozatorską wypowiedź, rozpoczynającą się od słów"Jak dobrze". Chodzi tu o wiersz Tadeusza Różewicza pt. "Jak dobrze" Proszę pomóżcie, ja w ogóle nie mam pomysłu.liryka roli - w tym przypadku podmiotu lirycznego nie możemy identyfikować z autorem (np. w wierszu poety-mężczyzny podmiotem lirycznym jest kobieta lub podmiotem lirycznym jest jakaś postać historyczna czy bohater literacki, np. wiersz Wisławy Szymborskiej "Monolog do Kasandry").JAKIE SĄ RELACJE MIĘDZY PODMIOTEM LIRYCZNYM I ADRESATEM JEGO WYPOWIEDZI? Adresatem wypowiedzi jest …. Podmiot liryczny zwraca się do …. Podmiot liryczny jest dla adresata mistrzem, uczniem, synem …. Podmiot liryczny oczekuje od adresata odpowiedzi na pytania, pocieszenia, przyjęcia określonej postawy życiowej, zmiany poglądów….Polega ona na opisie budowy i kompozycji wiersza.

Na tym etapie najważniejsze jest udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: 1) Czy wiersz ma tytuł -.

Zwróć uwagę na to, jaką formę ma .Nie jest rzeczą prostą zinterpretować wiersz. Dzieje się tak choćby dlatego, że nie każdy potrafi na podstawie często abstrakcyjnego opisu jakiejś sytuacji sformułować sensowną odpowiedź na pytanie „co poeta miał na myśli?". Jednak nie jest to niemożliwe. Przejdźmy teraz do podstaw, czyli zdefiniowania kilku pojęć:Zobacz 2 odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób została wzmocniona wypowiedź podmiotu lirycznego w wierszu pt. "Rota" ?Dostrzegamy tutaj jednak, brak znaku zapytania, który użyty został w pytaniu „otwierającym". To może przemawiać za tym, że „ja" liryczne, mimo że o coś pyta - nie oczekuje na owe pytanie odpowiedzi. Jego odpowiedź bowiem jest tak klarowna, że nikt nie musi się na ten temat wypowiadać. Tu widzimy też negatywny obraz świata.Na szczęście, koszmar senny ma jedną zaletę: szybko się kończy. Budzimy się z uczuciem ulgi i rozkosznym stwierdzeniem: to tylko sen… Prawdziwy egzamin też się kończy, ale przeżywanie go na jawie nie należy do rozkoszy, a wynik może przynieść ulgę - ale nie musi. Co innego we śnie. Sen to kraina zupełnie innych praw.Przyjrzyj się wypowiedzi podmiotu lirycznego.

Widzisz już pewnie, że jest to liryka bezpośrednia, ponieważ podmiot liryczny wypowiada się w I.

Jego wypowiedź stanowi bezpośrednie wyznanie. Określ temat utworu. Są nim rozważania podmiotu lirycznego na temat własnego życia, które przepełnił koszmar II wojny światowej .Pytanie o charakter wypowiedzi podmiotu lirycznego słyszycie ciągle przy omawianiu wierszy. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że takie zadanie pojawi się także w teście egzaminacyjnym! Podmiot liryczny może: kierować prośbę, wyrażać różne uczucia (żal, smutek, miłość, tęsknotę), dziękować, apelować o coś, nakazywać .Typy liryki Ze względu na sposób istnienia podmiotu lirycznego w tekście i uzewnętrzniania przeżyć: bezpośrednia (wyznania) pośrednia (opisowa) inwokacyjna (zwrotu do adresata) Ze względu na pozycję autora wobec świata przedstawionego: podmiot liryczny porte-parole autora maski (wyrażane treści można przypisać autorowi) roli .W bardzo niewielu przypadkach można utożsamiać autora i podmiot liryczny. Tylko wtedy, kiedy miejsca przebywania, przeżycia, doświadczenia i znajomi podmiotu lirycznego są zbieżne z biografią autora, a w wierszu nie ma informacji zaprzeczających utożsamianiu ze sobą tych instancji, można stwierdzić, że autor i podmiot liryczny to jedna i ta sama osoba.utworu; podmiot liryczny, zabiegi. poetyckie, motyw utworu, sytuacja.

liryczna, zasady, którymi kierował się poeta.

Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze zmierzające do wydobycia sensu danego .Kompozycja wypowiedzi podmiotu lirycznego jest nieregularna, występują liczne wykrzyknienia oraz pytania retoryczne, nie bez przyczyny zastosowano także hiperbole, które jeszcze lepiej oddają uniesienie podmiotu lirycznego. Nastrój utworu, zobrazowany przez środki stylistyczne oraz didaskalia jest pełen emocji oraz kontrastów.Przygotowując odpowiedzi na pytania, możesz skorzystać z miejsc opatrzonych napisem. Dwukropek w tym przypadku nie poprzedza wypowiedzi podmiotu lirycznego stanowiącej wspomnienie. Zadanie 7. Jak można zinterpretować metaforę, która znajduje się w utworze BolesławaZinterpretuj figurę kołysanki obecną w wierszu. Określ nacechowanie tego motywu. a następnie zinterpretuj znaki i atrybuty śmierci obecne w wypowiedzi podmiotu lirycznego. Wykorzystaj słownik symboli. Odpowiedz na pytania. Swoje odpowiedzi uzasadnij odpowiednimi cytatami z tekstu.Podmiot liryczny nawołuje adresata do odwagi: „bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy" Nakazuje on także gniew wobec krzywdy i poniżania innych, pogardy dla „szpiclów, katów, tchórzy", choć oni i tak wygrają.

Nawołuje więc do odwagi z góry skazanej na przegraną.Jana, gdzie jest właśnie mowa o spadaniu gwiazd) „na.

„Dlaczego klasycy?", dlaczego to oni nadal trwają w pamięci potomnych, czym na to zasłużyli? Pierwsza część utworu, na którą składa się pięć strof, jest opisem nieudanej wyprawy Tukidydesa, który nie zdążył z odsieczą swemu miastu Amfipolis.Kreacja podmiotu lirycznego/poety Kreacja bohatera lirycznego Sytuacja, rodzaj liryki Forma utworu: kompozycja, język wypowiedzi lirycznej, charakterystyczne środki stylistyczne Tematyka wiersza, podjęte w nim problemy Sformułowanie wniosków, odpowiedź na pytanie postawione w temacie lekcji.Liryka bezpośrednia Podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie. Liryka osobista - wypowiedź podmiotu lirycznego jest odbierana jako wypowiedź autora utworu. Liryka roli - podmiot liryczny wypowiada się jako postać historyczna, mitologiczna itp. Liryka maski - podmiot liryczny wypowiada się jako przedmiot, zwierzę, roślina itp.wyznanie podmiotu lirycznego - odczytać ideę utworu. przerywać wypowiedzi, komentować odpowiedzi ani zadawać. Zaznacz, na które pytania udzielasz odpowiedzi np. „Odpowiadam na pytanie 2" i przeczytaj je w pełnym brzmieniu. Odwołuj się do tekstów, które otrzymałeś jako .O tym, jak niewłaściwe, a czasem wręcz absurdalne bywają szkolne metody nauczania literatury, świadczy przykład pewnej amerykańskiej poetki. Sara Holbrook mogła zapoznać się z testem, który zdają uczniowie teksaskich szkół. Jak się okazało, miała niemały problem z odpowiedzią na pytania.W zależności od konkretnego wiersza, jaki będziesz opracowywać, nasuną Ci się oczywiście inne pytania dotyczące podmiotu lirycznego. Te przedstawione wyżej traktuj jedynie jako przykłady. Pamiętaj, że nie spotkasz wiersza, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz