Zinterpretuj wybrane dzieło sztuki renesansu, w którym pojawiają się nawiązania do mitologii. Artyści renesansu często pracowali pod dyktando humanistów, którzy podpowiadali im tematy dzieł. Tak było w przypadku Sandra Botticellego(1445-1510), który obracał się w kręgu florenckich zwolenników i kontynuatorów filozofii Platona.Znasz odpowiedź na zadanie: opisz antyczne dzieło sztuki na podstawie wybranej reprodukcji z podręcznika? Kliknij i odpowiedz.Napisz rozprawkę, w której rozważysz w jaki sposób miłość wpłynęła na przemianę wybranych przez Ciebie bohaterów literackich. Opisz antyczne dzieło sztuki na podstawie wybranej reprodukcji z podręcznika.Oxford słynie, i nie bez powodu, z pięknej gotyckiej i neogotyckiej architektury. Prawie każdy z koledży, z których składa się uniwersytet, może się pochwalić jakąś perełką - na przykład jadalnią wyjętą żywcem z filmu o Harrym Potterze, kaplicą, przy której blednie niejedna katedra, czy biblioteką tak piekną, że nie sposób się w niej skupić na lekturze.Opisz wybrane dzieło. Opisz wybrane dzieło sztuki, którego reprodukcja znajduje się w twoim podręczniku. Możesz skorzystać z planu 1. Tytuł(nazwa) i autor 2. Rodzaj dzieła sztuki 3. Cechy charakterystyczne : tematyka, tworzywo, kolorystyka , faktura. 4.Prezentacja dzieła autor Leonardo da Vinci tytuł Mona Lisa rok wiek powstania ok r technika olej deska wymiary cm x cm miejsce.
sciaga.pl menu profil.
Wiedza o kulturze. Analiza obrazu, dzieła sztuki - Leonardo da Vinci - Mona Lisa drukuj.7. Rzeźba - w rzeźbie odrodzenia, podobnie jak w architekturze tej epoki, obserwujemy silny wpływ sztuki antyku. Wzorem stały się antyczne posągi bogów i bohaterów, w których ówczesny artysta wyrażał swój podziw dla idealnej harmonii ludzkiego ciała, starając się stworzyć dzieło o najdoskonalej wyważonych proporcjach.Wybrane motywy mitologiczne w literaturze i sztuce. Wskaż je i omów ich funkcje na wybranych przykładach z różnych epok. Mit to opowieść o bogach, stworzeniu świata i człowieka, dziejach rodów, ludzkich uczuciach. Wyraża wierzenia danej społeczności, jest własnością wszystkich jej członków, obrazuje emocje i postawy człowieka.Sztuka klasyczna narodziła się w Grecji, gdzie w V i IV w. p.n.e. osiągnęła szczyty artyzmu (Sofokles, Fidiasz, Platon, Arystoteles). Główne założenia sztuki klasycznej: Sztuka hellenistyczna jest pełna harmonii, piękna, spokoju, równowagi. Nie zna starości ani cierpienia, miłuje doskonałe proporcje."Umysłowość europejska, nawracając wielokrotnie do starożytności, zawsze szukała i znajdowała w kulturze klasycznej to, co odpowiadało istocie jej wła Sztuka antyczna na długie lata określiła europejskie kanony piękna. Uznano ją za wzór doskonały - klasyczny.9 Literackie reinterpretacje mitów antycznych.
Scharakteryzuj, analizując wybrane przykłady, sposoby funkcjonowania tego zjawiska literackiego.
10 Moralizatorski i dydaktyczny charakter literatury. Zinterpretuj wybrane przykłady z literatury staropolskiej. 11 Omów, analizując wybrane przykłady, obrazy Polski szlacheckiej.Zanalizuj i zinterpretuj wybrane dzieła kultury II połowy XX wieku. Różnorodne ujęcia motywu ogrodu w literaturze i sztuce. Przedstaw na wybranych przykładach. Bohater literacki a jego filmowe kreacje. Przedstaw i oceń na wybranych przykładach. Przedstaw różne ujęcia motywów pasyjnych w wybranych dziełach kultury. 10.Analiza dzieła sztuki (obrazu, rzeźby) Dzieło sztuki jest wytworem artysty, posiadającym sens, wartość estetyczną i moralną (chociaż nie zawsze). Przedstawia jego wizję określonego zjawiska, sytuacji, wydarzenia, nawet emocji. Artysta chce przez swoje dzieło coś zakomunikować światu.Wykorzystując podane fragmenty mitu o Prometeuszu, zinterpretuj obraz Gustave'a Moreau ,, Prometeusz''. Dokonaj oceny postępowania tej postaci w kontekście kary, która ją spotkała. Artysta Gustav Moreau reprezentuje w kulturze surrealizm, kierunek, którzy charakteryzuje się buntem przeciwko tradycji, akcentuje swobodę twórczą malarza , a przede wszystkim wyobraźnię, która .Impresjonizm jako środek budujący nastrój. Przeanalizuj temat, wykorzystując dowolnie wybrane utwory poetyckie i inne dzieła sztuki.
Kulinaria w literaturze.
Omów funkcję tego motywu w wybranych utworach literackich. Sposoby portretowania ludzi starych w literaturze i sztuce. Przedstaw na podstawie wybranych dzieł z różnych epok.Opisz i zinterpretuj wybrane dzieło malarskie z drugiej lub trzeciej dekady XX w. Porównaj sposoby mówienia o rzeczywistości w wierszach Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej; Przedstaw najważniejsze przemiany społeczne i polityczne, jakie zaszły po I wojnie światowej.Opisz antyczne dzieło sztuki na podstawie wybranej reprodukcji z podręcznika. W historii sztuki do najbardziej znanych rzeźb należy Wenus z Milo.Najpiękniejsza z boginek przybrała imię rzymskie - Wenus, ale nazywana też jest Afrodytą ze względu na nawiązania do greckiej mitologii ( Aphrodite of Milos).Omów funkcję motywów antycznych w literaturze współczesnej, analizując i interpretując wybrane utwory. Dokonaj analizy i interpretacji różnych sposobów funkcjonowania motywów prometejskich w literaturze wybranych epok. Dokument i parabola jako dwa sposoby przedstawiania rzeczywistości w dziełach współczesnych twórców.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Propozycję tez do matury17. Omawiajqc wybrane teksty kultury, przedstaw róŽne sposoby ujqcia postaci šw. Franciszka z AsyŽu. Przedstaw motyw taóca w literaturze i sztuce na wybranych dzie\ach z róŽnych epok.
Oblicza wtadzy.
Przedstaw sposób ujqcia tego motywu w wybranych tekstach kultury z XIX i XX wieku. Wampiryzm w literaturze i filmie.Na wybranych przykładach omów różne zależności między tymi dziedzinami sztuki. Porównaj różne realizacje motywów pasyjnych w literaturze i sztukach plastycznych. Portrety sarmackie w literaturze i malarstwie od XVII do XIX wieku. Wykorzystując wybrane dzieła, zaprezentuj różne spojrzenia na szlachecką przeszłość Polaków.Sztuka - część dorobku kulturowego cywilizacji, manifestująca się poprzez utwory, w tym dzieła artystyczne. Zdaniem niektórych, pojęcie sztuka jest niemożliwe do kompletnego określenia, albowiem jej granice są redefiniowane w sposób ciągły i w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści.II. Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki. advertisement .3 "Danse Macabre", mistrz krakowski, ok. roku 1670 W sztuce średniowiecznej i barokowej najsłynniejszym motywem tańca był tak zwany taniec śmierci, zachowany w tradycyjnej formie tańca kołowego, uosabiał w plastyczny sposób bodaj najważniejszą prawdę tych epok. MEMENTO MORI pamiętaj o śmierci, po w każdej chwili może cię ona wciągnąć w twój ostatni taniec.ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych4.Na wybranych przykładach zaprezentuj plastyczne i/lub filmowe oraz literackie przedstawienia PRL -u. 5.Literackie i plastyczne kreacje Boga. Zinterpretuj wybrane dzieła z różnych epok. 6.Sceny z życia świętych w literaturze i malarstwie. Omów i porównaj wybrane teksty kultury. 7.Mit o Orfeuszu, jego literackie i malarskie przetworzenia.To pytanie nasuwa się nie tylko pasjonatom sztuki, ale także zwyczajnym odbiorcom. Zdarza się nie raz, że odbiorca zastanawia się, czy jego tok rozumowania przy odbiorze dzieła jest prawidłowy. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj!1. Analizując wybrane utwory, przedstaw różne sposoby ujęcia tematu emigracji w literaturze polskiej XIX i XX wieku. Analizując wybrane utwory, zbadaj związek symbolu obecnego w dziele literackim z wymową tekstu. Antyestetyzm jako zabieg literacki służący tworzeniu obrazu świata. Dokonaj analizy wybranych przykładów. 4.Zinterpretuj sposób przedstawienia ciała, gesty, grę światła i cienia na obrazie Leona Bonnata. Znajdź w Biblii fragment, do którego malarz mógłby nawiązywać. Bonnat przedstawił Hioba jako centralną postać obrazu, nagość symbolizuje ubóstwo, stratę wszelkich dóbr materialnych, pozbawienie Hioba, majątku.5. Odwołując się do wybranych utworów uzasadnij, że są one zwierciadłem czasu, w którym powstały. Wina i kara jako motyw tworzący moralne przesłanie dzieła literackiego. Zinterpretuj wybrane przykłady tego motywu w twórczości A. Mickiewicza i innych pisarzy XIX wieku.
Brak komentarzy.