• szkolnasciaga.pl

Interpretacja xix trenu

12 października 2019 00:07






Interpretacja "Trenu XIX" Jana Kochanowskiego. "Tren XIX" jest ostatnim z trenów Kochanowskiego poświęconych zmarłej córce. Zgodnie ze schematem budowy całego cyklu znajdujemy w nim dwa ostatnie punkty - pocieszenie i napomnienie.Tren XIX, ostatni z „Trenów", można z pewnością uznać za kluczowy dla całego cyklu. Jest to utwór nietypowy ze względu na sytuację liryczną - tym razem poeta nie wypowiada się bezpośrednio, ale przytacza treść swojego snu (lub widzenia), oddając głos zmarłej matce.Z trenu na tren, żal i smutek opisywany jest co raz dokładniej. Dopiero ostatni utwór „tren XIX" jest jakoby obrazem ukojenia ojcowskiego cierpienia, w ten sposób chce Kochanowski przywrócić ład i porządek w swoje jakże zmienione przez los życie.Tren XIX stanowi zamknięcie całego cyklu, jego podsumowanie. Ujmując go w kategoriach kompozycji epicedium, można powiedzieć, że przynosi pocieszenie (consolatio) oraz napomnienie (exhortatio).Dotyczy przede wszystkim spraw ziemskich oraz problemu przywrócenia pierwotnego ładu i spokoju związanych z przeżyciami człowieka.„Tren XIX albo sen" łączy wątki cyklu, stanowi też jego podsumowanie.Poetę przez niemal całą noc dręczy bezsenność, dopiero tuż przed świtem udaje mu się zasnąć. We śnie widzi swoją zmarłą matkę, trzymają na rękach Urszulę.Tren XIX, ostatni z „Trenów", można z pewnością uznać za kluczowy dla całego cyklu.

Jest to utwór nietypowy ze względu na sytuację liryczną - tym razem poeta nie wypowiada się bezpośrednio,.

klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki .Tren I Wszytki płacze, wszytki łzy Heraklitowe I lamenty, i skargi Symonidowe, Wszytki troski na świecie, wszytki wzdychania I żale, i frasunki, i rąk łamania, Wszytki a wszytki za raz w dom się mój noście, A mnie płakać mej wdzięcznej dziewki pomożcie, Z którą mię niepobożna śmierć rozdzieliła I wszytkich moich pociech nagle zbawiła.Tren I przysparza najczęściej sporo kłopotów interpretatorom. Jest to pierwsze ogniwo cyklu Trenów, więc można się po nim spodziewać tego, że będzie zapowiadał treści zawarte w zbiorze, może zawierał je w formie zalążkowej, może sygnalizował ich pojawienie się itd.Powyższe przypuszczenia w odniesieniu do Trenu I sprawdzają się w dużej mierze.Obecnie „Treny" uważane są za najwybitniejsze dzieła Kochanowskiego. Powstały później niż „Fraszki", „Pieśni" itd. Jan Kochanowski nazywany jest inaczej = poeta doctus, czyli wszechstronny, bywalec świata. INTERPRETACJA TRENÓW TREN V Tren ten mówi o córce Kochanowskiego-Urszuli, która zmarła jak była bardzo młoda.Kreacja podmiotu lirycznego.

W Trenach podmiot liryczny wyraża ogrom bólu i żalu spowodowanego śmiercią córki.

Zbliża się przez to do samego Jana Kochanowskiego i niemal możemy go z nim utożsamiać. Treny są dziełem tak osobistym, że poszczególne etapy rozmyślań i przeżywania podmiotu odpowiadają w dużej mierze myśleniu i odczuwaniu poety.Tren IX Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze! Która, jeśli prawdziwie mienią, wszytki żądze, Wszytki ludzkie frasunki umiesz wykorzenić, A człowieka tylko nie w anioła odmienić, Który nie wie, co boleść, frasunku nie czuje, Złym przygodom nie podległ, strachom nie hołduje. Ty wszytki rzeczy ludzkie masz za fraszkę sobie, Jednaką myśl tak w szczęściu, jako i w .„Treny" Jana Kochanowskiego to bodaj najpopularniejsze polskie dzieło dotyczące problematyki śmierci, utraty ukochanej osoby. Zgodnie z wymogami gatunku, w całym cyklu pojawiają się kolejno wątki: żalu, opłakiwania straty, pochwał zalet zmarłej, pocieszenia i ukojenia bólu (napomnienia).W "Trenie XIX" poeta opowiada o pewnej nocy, gdy z żali po stracie córki nie może zasnąć. Udaje mu się zmrużyć oczy dopiero tuż przed świtem. Wted.1. Żałość moja długo w noc oczu mi nie dała. Zamknąć i zemdlonego upokoić ciała. Ledwie mię na godzinę przed świtanim swemi. Sen leniwy obłapił skrzydły czarnawemi. Na ten czas sie matka własnie ukazała,. A na ręku Orszulę moję wdzięczna miała,.

Jaka więc po paciorek do mnie przychodziła, .„Tren X" zawiera ważne - w kontekście całego cyklu -.

Podmiot liryczny zadaje serię pytań skierowanych bezpośrednio do Urszulki. Poeta, ojciec, ale i filozof poszukuje tej sfery (poziomu duchowości), w której mógłby nastąpić kontakt z dus.Jan Kochanowski - „Treny" - „Tren XIX (albo Sen)" - interpretacja i analiza trenu. Ostatni z cyklu trenów jest bardzo ważnym wierszem w cyklu. Wyróżnia się formą (jest wyraźnie dłuższy, składa się ze 158 wersów), stanowi także dopełniające i zamykające ogniwo drogi, jaką .Pierwszy utwór z cyklu XIX Trenów Jana Kochanowskiego w pewnym stopniu wprowadza odbiorcę w sytuację liryczną i zapowiada dalszy ciąg. Już w tym utworze podmiot liryczny daje się poznać jako nieszczęśliwy ojciec, poeta i filozof. Te trzy role będą nieustannie obecne w całym cyklu.Podmiot liryczny żali się, skarży na nieszczęsne ochędóstwo, które przypomina mu o jego utraconej córce.Podmiot liryczny mówi o swojej córce używając zdrobnienia: Już ona członeczków swych wami nie odzieje.Używanie zdrobnień świadczy zwykle o pieszczotliwym nastawieniu mówiącego do przedmiotu, o którym mówi, i tak samo jest w tym przypadku.Jan Kochanowski - „Treny" - „Tren XIII" - interpretacja i analiza trenu.

W „Trenie XIII" podmiot liryczny opłakujący swoją maleńką córeczkę, ostatecznie zdaje sobie sprawę z.

We wcześniejszych utworach tego cyklu .TREN XIX - ALBO SEN. Żałość moja długo w noc oczu mi nie dała. Zamknąć i zemdlonego upokoić ciała ; Ledwie mię na godzinę przed świtaniem swymi. Sen leniwy obłapił skrzydły czarnawymi. Natenczas mi się matka włamie ukazała, A na ręku Orszulę moję wdzięczną miała, Jaka więc po paciorek do mnie przychodziła,TREN XIX albo SEN. Żałość moja długo w noc oczu mi nie dała Zamknąć i zemdlonego upokoić ciała. Ledwie mię na godzinę przed świtanim swemi Sen leniwy obłapił skrzydły czarnawemi. Na ten czas sie matka własnie ukazała, A na ręku Orszulę moję wdzięczna miała, .Tren XIX (albo Sen) „ Tren XIX ", znany także po tytułem „ Sen " to utwór zamykający żałobny, poświęcony niespełna trzyletniej Urszulce Kochanowskiej cykl wierszy jej ojca. Renesansowy poeta zawarł w nim całą gamę poglądów, wypełniających jego humanistyczny umysł i cierpiące po stracie dziecka serce.Jest kto, co by wzgardziwszy te doczesne rzeczy Chciał ze mną dobrą tylko sławę mieć na pieczy, A starać się, ponieważ musi zniszczeć ciało, Aby im.Jan Kochanowski - Tren XIX albo sen - najlepsza i najdokładniejsza analiza i interpretacja, opracowanie wiersza. Ostatni tren z cyklu przynosi obszerną relację ze snu, w którym podmiotowi mówiącemu, poecie cierpiącemu po śmierci córki, ukazuje sięTreny - streszczenie utworów Jana Kochanowskiego. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze jak również treść, genezę i analizę budowy utworu, omówienie najważniejszych wątków i motywów oraz opis sytuacji lirycznej, czyli okoliczności wypowiedzi, nastroju panującego w wierszu oraz emocji towarzyszących osobie mówiącej.Tren XIX (albo sen) - analiza i interpretacja Tren XIX stanowi zamknięcie całego cyklu, jego podsumowanie. Ujmując go w kategoriach kompozycji epicedium, można powiedzieć, że przynosi pocieszenie (consolatio) oraz napomnienie (exhortatio).Śmierć w pewnym sensie wybawiła ją od trudności, pracy, zmartwień, łez, żalu, zdrady, czyli wszystkich złych rzeczy, na jakie może napotkać na swojej drodze człowiek.Niestety, w życiu doczesnym dominują wartości oraz stany, które zabierają „smak" człowieczeństwu. Babka zmarłej dziewczynki zastanawia się w formie wyliczanych pytań, co ominęło jej wnuczkę wraz ze .Jan Kochanowski - „Treny" - „Tren XVIII" - interpretacja i analiza trenu. Człowiek jest istotą niezwykle zmienną. Podlega czynnikom, które są od niego niezależne. Jednocześnie błądzi, szukając swojej drogi, dokonuje wyborów, akceptuje bądź neguje to, co przynosi los. Jest .Jan Kochanowski - „Treny" - „Tren XVI" - interpretacja i analiza trenu „Treny" Jana Kochanowskiego stanowią nie tylko literacki pomnik zabranej przez śmierć w młodym wieku Urszuli, ale są także odbiciem psychiki jej ojca - wybitnego poety doby renesansu.


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz