Interpretacja kopenhaska funkcji falowej jest interpretacją probabilistyczną.Mianowicie gęstość prawdopodobieństwa znalezienia cząstki w danym punkcie jest równa kwadratowi modułu funkcji falowej (funkcji falowej pomnożonej przez jej sprzężenie) w tym punkcie. Interpretacja kopenhaska nie jest jedyną możliwą interpretacją - alternatywy to m.in. teorie zmiennych ukrytych, np.Interpretacja Borna funkcji falowej Kwadrat modułu funkcji falowej Ψ jest równy gęstości prawdopodobieństwa p znalezienia cząstki w punkcie przestrzeni o współrzędnej x. Ψ*Ψ=Ψ2 =p Prawdopodobieństwo znalezienia cząstki w elemencie dx przestrzeni .Interpretacja probabilistyczna-połączenie opisu korpuskularnego i falowego Rozważmy doświadczenie mające na celu zlokalizowanie elektronów w kierunku poprzecznym do ich ruchu. W celu ich zlokalizowania użyjemy szczeliny o szerokości ∆x. Zgodnie z teoriąfalowąelektron po przejściu przez szczelinę podlegnie dyfrakcji, a natężenie faliFunkcja falowa zawiera pełną informację o układzie, dostępną z punktu widzenia mechaniki kwantowej, i spełnia równanie Schrödingera (Schrödinger, 1926). Interpretacja probabilistyczna funkcji falowej Kwadrat modułu funkcji falowej jest gęstością prawdopodobieństwa znalezieniaPozwoliłem sobie pogrzebać w necie i znalazłem, że Einstein prawdopodobnie po raz pierwszy użył powyższego sformułowania w liście do Maxa Borna w 1926 roku (a więc tuż po fakcie, gdy Born przedstawił swoją probabilistyczną interpretację funkcji falowej).
Później wielokrotnie używał tego argumentu w różnych rozmowach i .Interpretacja całkowitego rozmycia.
Dopiero Max Born - niemiecki fizyk podał, jeszcze w tym samym 1926 roku, statystyczną interpretację funkcji falowej. Jego zdaniem kwadrat amplitudy funkcji falowej reprezentuje gęstość prawdopodobieństwa znalezienia całej cząstki w danym miejscu .ad 3. Zgodnie z interpretacją kopenhaską, podstawowe prawa przyrody mają naturę probabilistyczną. Funkcje falowe obiektów mikroskopowych ewoluują deterministycznie do momentu pomiaru, czyli do momentu takiego oddziaływania z obiektem makroskopowym, które wywołuje tzw. rzutowanie funkcji falowej.jednocześnie żywy i martwy. Dopiero akt obserwacji zredukuje funkcję falową kota i ustali jego stan. To jedna z możliwych interpretacji funkcji falowej. Istnieją jeszcze inne, w tym np. interpretacja s-f Everetta. Mówi ona, iż fakt pomiaru rozszczepia wszechświat na dwa równoległe: w jednym z nich kot dalej miauczy, aPonieważ poczynili oni błędne założenia kilka kroków wstecz, które doprowadziły ich do błędnych wniosków, na których następnie opierają swoje następne interpretacje. Tymi błędnymi założeniami są interpretacja probabilistyczna funkcji falowej oraz wiara w punkowe cząstki.Jeżeli funkcja ta opisuje stan kwantowy układu cząstek bez spinu, to jest to funkcja skalarna (ma pojedyncze wartości).
Dla cząstek ze spinem funkcja falowa jest wielowartościowa - jej wartości przedstawia się zwykle w.
Funkcja falowa może być charakteryzowana dodatkowo przez inne liczby kwantowe, np.Funkcja falowa, podstawowa wielkość opisująca stan układu kwantowego (położenie cząstki w przestrzeni w danej chwili czasu) w ujęciu nierelatywistycznym lub w prostych układach relatywistycznych (np. cząstka swobodna lub w słabym polu). Opis ma charakter probabilistyczny. Kwadrat modułu funkcji falowej dla danych wartości zmiennych określa prawdopodobieństwo znalezienia układu .Ogólnie również wiadomo, że jednym z głównych postulatów mechaniki kwantowej jest interpretacja probabilistyczna kwadratu modułu funkcji falowej. Już w tym miejscu można zauważyć określone związki z pojęciami znanymi z rachunku prawdopodobieństwa.6.Fale de Broglie'a. Pakiet falowy. Prędkość grupowa. Interpretacja probabilistyczna funkcji falowej. Zasada nieokreśloności Heisenberga. 7.Cząstka w studni potencjału. Równanie Schrödingera. Operator Hamiltona. Operatory po-łożenia i pędu. Funkcja własna i wartość własna. 8.Teoria kwantowa atomu wodoru. Liczby kwantowe.Złożona funkcja falowa jest centralną koncepcją mechaniki kwantowej. Funkcja fali zmienia się na nowy pomiar. Wynik tego pomiaru zależy od funkcji falowej w sposób probabilistyczny.
Wartość fizyczna ma tylko kwadrat modułu funkcji falowej, co potwierdza prawdopodobieństwo, że badany.
Przedstawiona wyżej charakterystyka Quantum Bayesianism nie przekonuje mnie. Jestem przekonany, że w rzeczywistości należy rozróżniać dwa typy funkcji falowych, które poza wspólną ideą interpretacji statystycznej mocno .problemu opisu obserwacji, interpretacji funkcji falowej przedstawiającej kwantowo-mechaniczny stan układu. Historycznie matematyczny forma-lizm teorii kwantowej powstał przed zrozumieniem jego interpretacji. Wczesna historia mechaniki kwantowej nie jest tego odosobnionym przy-kładem. Podobnych przykładów może dostarczyć historia .Metryka probabilistyczna - funkcja definiująca odległość pomiędzy zmiennymi bądź wektorami losowymi.Funkcja ta nie jest, jak sugeruje nazwa, metryką, gdyż nie spełnia jej pierwszego aksjomatu, jakim jest identyczność przedmiotów nierozróżnialnych.Należy jednak zauważyć, że funkcja ta jest metryką w przestrzeni probabilistycznej, co więcej, jest to metryka wyznaczona .Mechanika falowa.
Mechanika kwantowa postuluje, że każdy układ może być opisany za pomocą funkcji falowej, która jest.
Wszystkie funkcje falowe interesujące z punktu widzenia chemii nieorganicznej muszą być rozwiązaniami równania Schrödingera:W filmie omówione są następujące zagadnienia chemii/mechaniki kwantowej: - funkcja falowa i kwadrat jej modułu;interpretacja - orbital atomowy - liczby kwantowe i ich interpretacja .Teoria de Broglie-Bohma (także: teoria fali pilotującej, mechanika Bohma, interpretacja Bohma lub interpretacja przyczynowa) - interpretacja mechaniki kwantowej zakładająca, że:. stan układu fizycznego zależy od funkcji falowej, która jest określona w przestrzeni konfiguracyjnej układu oraz stanowi rozwiązanie równania Schrödingera,Przejście od teorii klasycznej do kwantowej zostało osiągnięte za ceną utraty naoczności. Dyskusja koncentruje się głównie wokół problemu opisu obserwacji, interpretacji funkcji falowej przedstawiającej kwantowo-mechaniczny stan układu. Historycznie matematyczny formalizm teorii kwantowej powstał przed zrozumieniem jego .Interpretacja stanów własnych i wartości własnych Interpretacja probabilistyczna funkcji falowej Postulaty mechaniki kwantowej Baza - własności Zasada nieoznaczoności Heisenberga Równanie Schrodingera, bariera potencjału Operator momentu pędu Zakaz Pauliego Liczby kwantowe Lasery trój- i czteropoziomowe Budowa jądraProbabilistyczna interpretacja funkcji falowej była krytykowana przez A. Einsteina już na Kongresie Solvay'a. Jeszcze przez wiele lat dyskutowano, czy funkcja ta może dać kompletny opis rzeczywistości fizycznej i czy taki opis jest w ogóle możliwy.Interpretacja stanów własnych i wartości własnych Interpretacja probabilistyczna funkcji falowej Postulaty mechaniki kwantowej Baza - własności Zasada nieoznaczoności Heisenberga Równanie Schrodingera, bariera potencjału Operator momentu pędu Zakaz Pauliego Liczby kwantowe Lasery trój- i czteropoziomowe Budowa jądraFunkcja falowa w tym obszarze wynosi: Ψ (x) = Aeikx + Be−ikx 1 W obszarze III występuje tylko fala przechodząca przez barierę potencjału, funkcja falowa w tym obszarze wynosi: Ψ (x) = Feikx 3 W powyższych wzorach A,B i F oznaczają odpowiednio amplitudy fali padającej, odbitej oraz przechodzącej przez barieręSyllabus AGH - Education offer, study programmes, learning outcomes, modules, syllabusFunkcja falowa i jej interpretacja probabilistyczna 1882-1970 W 1926, niemiecki fizyk teoretyk Max Born zaproponował interpretację funkcji falowej wprowadzonej przez Schrödingera. (r,t) & \ r r \ ( ,t) 2d3 & Interpretacja ta polega na tym, że wyrażenie jest miarą prawdopodobieństwaznalezienia elektronu w chwili t w sześciennym pudełku o> jest, ze Einstein oponowal przyjeciu probabilistycznej interpretacji. O ile rozumiem, to w nieprobabilistycznej interpretacji funkcja falowa jest rzeczywista, ale wyniki eksperymentow na tej funkcji falowej potrafimy (na razie?) przewidziec tylko z pewnym prawdopodobienstwem. A wiecZaloguj się / Załóż konto. Mój e-podręcznik. Fizyka.
Brak komentarzy.