• szkolnasciaga.pl

Interpretacja podatkowa ogólna

19 listopada 2019 18:07






System Informacji Podatkowej - wyszukiwarka: Poniższy formularz umożliwia wyszukiwanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz innych informacji podatkowych. Interpretacja indywidualna Interpretacja ogólna Broszura Orzeczenia sądów i trybunałów Inny.Interpretacje indywidualne i ogólne (SIP). System Informacji Podatkowej umożliwia wyszukiwanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wydawanych na podstawie rozdziału 1a działu II ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, oraz innych informacji podatkowych.Ogólna interpretacja podatkowa. O ile interpretacje indywidualne stanowią odpowiedź Ministra Finansów na wnioski pojedynczych podatników o zinterpretowanie przepisów prawa podatkowego w ich konkretnej sprawie, o tyle interpretacje ogólne fiskus kieruje do wszystkich podatników w celu jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.Interpretacja dotyczy sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu .Co to jest podatkowa interpretacja ogólna. Zdarza się czasami, że organy podatkowe (na przykład urząd skarbowy, prezydent miasta) stosują prawo podatkowe sprzecznie między sobą.

Minister rozwoju i finansów może wydać wtedy podatkową interpretację ogólną, aby ujednolicić stosowanie.

Minister finansów może ją wydać z własnej inicjatywy, o jej wydanie może też wnioskować podatnik. Interpretacja ogólna ma taki sam zakres ochrony, jak interpretacja indywidualna. Istotne znaczenie ma data jej publikacji.Ponadto interpretacje podatkowe nie mają mocy wiążącej. Zgodnie z polskim prawem podatkowym poszczególne interpretacje podatkowe nie wiążą ani podatnika, organów podatkowych. Dotyczy to nawet interpretacji ogólnych, które z zasady powstają po to, żeby wskazać wykładnię, którą powinni stosować urzędnicy.Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r.Podatnicy mający kłopot ze zrozumieniem prawa mogą zwrócić się do fiskusa o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Zastosowanie się do wydanej interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Natomiast postąpienie zgodnie z wydaną interpretacją ogólną nie może szkodzić nikomu, kto się do niej zastosował.W przypadku gdy do okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 4, oraz okresu 12 miesięcy przed rozpoczęciem tego okresu rozliczeniowego zastosowanie mają wydane w odniesieniu do takiego samego zagadnienia interpretacja ogólna lub objaśnienia podatkowe, wydane w takim samym stanie prawnym przed rozpoczęciem lub w trakcie okresu .Warszawa, dnia 5 kwietnia 2016 r.

31 INTERPRETACJA OGÓLNA Nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141 MINISTRA FINANSÓW z dnia 1 kwietnia 2016 r.

w sprawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanychINTERPRETACJA OGÓLNA. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi prawnopodatkowej kwalifikacji przychodów uzyskiwanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym jeżeli działalność gospodarcza .Interpretacja ogólna dotyczy statusu komorników sądowych wykonujących czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym jako podatników podatku od towarów i usług po wejściu w życie ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych oraz ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych.Co jest szczególnie istotne, interpretacja ogólna nie tylko przyczynia się do zapewnienia jednolitości stosowania prawa przez organy skarbowe, ale ma także walor ochronny - zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, zastosowanie się do interpretacji ogólnej nie może bowiem szkodzić temu, kto się do niej stosuje.Nie wiesz, czy właściwie stosujesz przepisy prawa podatkowego? Złóż wniosek o indywidualną interpretację podatkową.

Szczegóły znajdziesz poniżej.Objaśnienia podatkowe to wydawane przez Ministra Finansów z urzędu ogólne.

Jak Państwo pamiętają Minister Finansów może wydawać ogólne interpretacja prawa podatkowego - dotyczą one interpretacji przepisów.Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem interpretacji ogólnej w sprawie warunków stosowania podwyższonych kosztów dla pracowników. Pisaliśmy o tym projekcie w artykule Projekt interpretacji ogólnej w sprawie 50% KUP. Zakończył się już etap konsultacji podatkowych projektu, w których brał udział również EY.W dniu 24 stycznia br. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą niektórych zagadnień dotyczących cen transferowych (sygn. DCT.8201.1.2018). Interpretacja ogólna w zakresie cen transferowych - jakie są najważniejsze kwestie jakie wynikają z tej interpretacji?Korzystne interpretacje dla podatników. W tak nakreślonym stanie faktycznym organy podatkowe wydawały korzystne dla podatników interpretacje wskazując, że w takim przypadku nie dochodzi do świadczenia usług restauracyjnych, głównie ze względu na brak obsługi kelnerskiej, która jest elementem wyróżniającym usługę restauracyjną od zwykłej dostawy dania.Interpretacji ogólnych nie uznaje się za wiążące dla organów podatkowych.

Taki stan prawny jest skutkiem wyroku TK z 11 maja 2004 r.

(K 4/03), który uchylił art. 14 § 2 o.p. jako .Czym jest podatkowa interpretacja ogólna Zdarza się czasami, że organy podatkowe (na przykład urząd skarbowy, prezydent miasta) stosują sprzecznie między sobą prawo podatkowe. Minister finansów, inwestycji i rozwoju może wydać wtedy podatkową interpretację ogólną , aby ujednolicić stosowanie prawa podatkowego.Krajowa Informacja Podatkowa, w skrócie KIP, rozpoczęła swoje funkcjonowanie 1 lipca 2006 roku. Za pośrednictwem infolinii eksperci podatkowi odpowiedzą na pytania dotyczące tematów .- Ordynacja podatkowa 1, w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych 2 (dalej: „updof") oraz art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych 3 .• oświadczenie, że sprawa, którą opiszesz, nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej. Pamiętaj o własnoręcznym podpisie na wniosku. Ile będziesz czekać. Do 3 miesięcy od złożenia wniosku. Interpretację dostaniesz pocztą na adres, który wskażesz we wniosku.Prawo podatkowe jest niezwykle skomplikowane, a wykładnie przepisów podatkowych prezentowane w doktrynie i orzecznictwie są często niejednolite. W przypadku wątpliwości dotyczących kwalifikacji podatkowej określonego zdarzenia gospodarczego przedsiębiorcy może okazać się pomocna indywidualna interpretacja podatkowa.Wydawać by się mogło, że problem sprzecznych interpretacji indywidualnych mógłby zostać ograniczony gdyby Minister Finansów zdecydował się częściej korzystać z takiego instrumentu jak ogólna interpretacja prawa podatkowego (do tej pory niechętnie wykorzystywany - w ciągu ostatnich 2 lat wydano ok. 20 interpretacji ogólnych).Podatnik, na wniosek którego wydana zostanie interpretacja ogólna, nie jest zobowiązany, by się do tej interpretacji zastosować. Jeśli jednak jest ona korzystna, to powinien to uczynić. W takiej bowiem sytuacji organ podatkowy nie będzie mógł dokonać innej, mniej korzystnej interpretacji przepisów.Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa 1, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, wyjaśniam co następuje. Opis zagadnienia, w związku z którym jest dokonywana interpretacja przepisów prawa podatkowegoNowe regulacje zmieniły organizację służb celno-skarbowych podległych Ministrowi Rozwoju i Finansów, w tym również tych odpowiedzialnych za wydawanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Od 1 marca 2017 r. interpretacje indywidualne wydaje wyspecjalizowany organ Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) - Dyrektor Krajowej .W serwisie internetowym udostępniamy bazę interpretacji podatkowych, ZUS i innych, udostępnianych na stronach urzędów i izb skarbowych oraz Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych organów Państwa..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz