• szkolnasciaga.pl

Interpretacja ostatniej sceny w przedwiośniu

13 grudnia 2019 18:16






Wymowa ideowa ostatniej sceny „Przedwiośnia" W 1924 roku pisze Stanislaw Żeromski „Przedwiośnie", z założeniem przedstawienia swojego stosunku do sytuacji panującej we wschodniej Europie oraz Polsce na początku wieku XX, czyli w okresie wybuchów rewolucji komunistycznych.Zakończenie powieści "Przedwiośnie". W ostatniej scenie „Przedwiośnia" Cezary idzie obok Lulka na czele protestujących robotników. Jest ubrany w polski, żołnierski strój. Robotnikom maszerującym na Belweder drogę zastępuje oddział żołnierzy. Bohater występuje z szeregu i samotnie idzie naprzód.W ostatniej scenie „Przedwiośnia" Cezary idzie obok Lulka na czele protestujących robotników. Jest ubrany w polski, żołnierski strój. Robotnikom maszerującym na Belweder drogę zastępuje oddział żołnierzy. Bohater występuje z szeregu i samotnie idzie naprzód.Interpretacja ostatniej sceny powieści Przedwiośnie zawsze była kłopotliwa, tym bardziej że wpływała na sposób odczytania całości utworu. Problem był tym większy, że rzecz dotyczyła drażliwej kwestii, jaką jest polityka. I tak tuż po napisaniu dzieła ganiono Żeromskiego propagowanie komunizmu, w PRL-u za to samo go gloryfikowano, a po 1989 r. zaczęto mętnie tłumaczyć ."Przedwiośnie" kończy się sceną manifestacji robotniczej, która zmierza w kierunku Belwederu. Jej uczestnicy wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Przyłączył się do nich także Cezary Baryka.Interpretacja zakończenia „Przedwiośnia" ostatnidzwonek.pl,.

Widzimy w niej głównego bohatera idącego na czele pochodu strajkujących robotników.Zdziwienie budzi fakt, że kilka scen wcześniej Baryka otwarcie podważa zdolność klasy robotniczej do objęcia władzy.Ostatnia scena ukazuje manifestację robotniczą udającą się pod Belweder aby protestować do nich przyłącza się główny bohater Cezary Baryka Teoretycznie. Przedwiośnie ostatnia scena. Przedwiośnie zakończenie. Przedwiośnie interpretacja ostatniej sceny. Przedwiośnie tematyka.- symbolika ostatniej sceny powieści, - symbolika szklanych domów, - symbolika walizki Seweryna Baryki. Symbolika tytułu - Przedwiośnie Przedwiośnie symbolizuje w powieści etap rozwoju, na jakim znajduje się niepodległa Polska w momencie przybycia na jej tereny Cezarego Baryki.Obraz i ocena rewolucji w „Przedwiośniu" Interpretacja ostatniej sceny „Przedwiośnia" Konfrontacja poglądów Szymona Gajowca, Antoniego Lulka i Seweryna Baryki; Motyw ojca w „Przedwiośniu" Motyw matki w „Przedwiośniu" Motyw szklanych domów w „Przedwiośniu" Koncepcje Polski w „Przedwiośniu"Wymowa ideowa ostatniej sceny „Przedwiośnia" W 1924 roku pisze Stanislaw Żeromski „Przedwiośnie", z założeniem przedstawienia swojego stosunku do sytuacji panującej we wschodniej Europie oraz Polsce na początku wieku XX, czyli w okresie wybuchów rewolucji komunistycznych."Przedwiośnie" kończy scena manifestacji robotniczej, której uczestnikami są także Cezary Baryka i Lulek.

Na początku główny bohater, ubrany w lejbik i czapkę żołnierską, znajduje się wśród tłumu.„Przedwiośnie".

Najogólniej sugeruje on pewien początek, moment rozpoczynania jakiegoś zdarzenia, bez wcześniejszego doświadczenia. Przedwiośnie to pora budzenia się do życia przyrody.Obraz i ocena rewolucji w „Przedwiośniu" Interpretacja ostatniej sceny „Przedwiośnia" Konfrontacja poglądów Szymona Gajowca, Antoniego Lulka i Seweryna Baryki; Motyw ojca w „Przedwiośniu" Motyw matki w „Przedwiośniu" Motyw szklanych domów w „Przedwiośniu" Koncepcje Polski w „Przedwiośniu"Metaforycznie można odczytywać przedwiośnie jako okres budzenia się polski do życia po wielu dziesięcioleciach zaboru. Przebudzenie to nie nastaje w łatwych warunkach, o czym przekonuje się Cezary Baryka, który przybywa do Polski w „pierwszy dzień przedwiośnia".Interpretacja ostatniej części "Przedwiośnia" Ostatnia scena ukazuje manifestację robotniczą udającą się pod Belweder, aby protestować; do nich przyłącza się główny bohater - Cezary Baryka; Teoretycznie można to uznać za zaakceptowanie programu komunistycznego; ale trzeba .Obraz i ocena rewolucji w „Przedwiośniu" Interpretacja ostatniej sceny „Przedwiośnia" Konfrontacja poglądów Szymona Gajowca, Antoniego Lulka i Seweryna Baryki; Motyw ojca w „Przedwiośniu" Motyw matki w „Przedwiośniu" Motyw szklanych domów w „Przedwiośniu" Koncepcje Polski w „Przedwiośniu"Ostatnia scena ukazuje manifestację robotniczą udającą się pod Belweder, aby protestować; do nich przyłącza się główny bohater - - XX-lecie wypracowania, opracowania lektur Mamy na stronie: 30552 materiałówKluczowe fragmenty Przedwiośnia.

Kluczowe dla interpretacji powieści są: ostatnia scena.

Decyduje o ostatecznej interpretacji utworu. Żeromski ostrzega, że gdy państwo nie spełni oczekiwań młodego pokolenia, to może ich duszami zawładnąć komunizm, a to grozi rewolucją komunistyczną w Polsce.Interpretacja zakończenia „Przedwiośnia" Ostatnia scena powieści jest zaskakująca. Widzimy w niej głównego bohatera idącego na czele pochodu strajkujących robotników. Zdziwienie budzi fakt, że kilka scen wcześniej Baryka otwarcie podważa zdolność klasy robotniczej do objęcia władzy.Obraz i ocena rewolucji w „Przedwiośniu" Interpretacja ostatniej sceny „Przedwiośnia" Konfrontacja poglądów Szymona Gajowca, Antoniego Lulka i Seweryna Baryki; Motyw ojca w „Przedwiośniu" Motyw matki w „Przedwiośniu" Motyw szklanych domów w „Przedwiośniu" Koncepcje Polski w „Przedwiośniu"Obraz i ocena rewolucji w „Przedwiośniu" Interpretacja ostatniej sceny „Przedwiośnia" Konfrontacja poglądów Szymona Gajowca, Antoniego Lulka i Seweryna Baryki; Motyw ojca w „Przedwiośniu" Motyw matki w „Przedwiośniu" Motyw szklanych domów w „Przedwiośniu" Koncepcje Polski w „Przedwiośniu"Losy Baryki schodzą w tej części na dalszy plan, dopiero w dwóch ostatnich scenach, czyli spotkaniu z Laurą i marszu na Belweder powraca jako główny bohater. Narrator pozostaje bezstronny podczas wygłaszania poszczególnych koncepcji, pozwala to na dowolną interpretację zakończenia.W ostatniej scenie powieści widzimy Cezarego idącego na czele pochodu robotników, protestujących przeciw zduszeniu strajku.

Idącym w pochodzie robotnikom drogę zastąpił kordon żołnierzy, a wtedy Cezary odłączył się od.

Powiał wiatr południowy i w płynne błoto zamienił stosy śniegu uzgarniane wzdłuż chodników". Słowo „przedwiośnie" pada więc w bardzo znaczących momentach, ale bardziej trafna .Dostrzega świece ustawione na ołtarzu, przygląda się też obrazowi przedstawiającemu rycerza w zbroi nie Chrystusa, choć tematem malowidła jest scena złożenia do grobu. W tej pustej przestrzeni, ogromnej, mrocznej, cichej, słyszy tylko odgłos własnych kroków. Józef K. czuje się samotny, opuszczony, zagubiony.Ostatnia scena w "Przedwiośniu". pozostawia to do interpretacji czytelnika. Możemy wnioskować, że decyzja bohatera jest wyrazem buntu, złości, a także obojętności w stosunku do całego, otaczającego świata, po odrzuceniu przez Laurę. Wydaje się, że Cezary postąpił tak pod .„Przedwiośnie" to oczywiście tytuł metaforyczny, który skupia w sobie najważniejsze płaszczyzny problemowe powieści. W sensie dosłownym tytuł oznacza przejściową porę roku usytuowaną pomiędzy zimą i wiosną. Istotą przedwiośnia jest jego odpychający i ponury charakter.Opis życia w Nawłoci Cezary Baryka przyjmując zaproszenie Hipolita Wielosławskiego do Nawłoci ma okazję zasmakować życia polskiego ziemiaństwa. Pobyt w wiejskim majątku, w pobliżu Częstochowy jest dla bohatera wspaniałym odpoczynkiem po traumatycznych doznaniach rewolucji w Baku, a następnie wojny z bol.Zadanie: zinterpretuj scenę finałową quot przedwiośnia quot w kontekście całości , ze wskazaniem na głównego bohatera Rozwiązanie: quot przedwiośnie quot s żeromskiego jest powieścią o rozczarowaniu rozwojem sytuacji poGdy w Rydze podpisano zawieszenie broni, Baryka wrócił do Warszawy oraz odwiedził posiadłość Wielosławskiego w Nawłoci. Akcja powieści kończy się w okresie przedwiośnia roku 1924, kiedy to główny bohater dołącza do manifestacji robotniczej. Akcja „Przedwiośnia" rozpoczyna się w Baku, gdzie mieszka rodzina Baryków..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz