50% KUP - w oczekiwaniu na interpretację ogólną MF. zgodnie z którym preferencja (50% KUP) nie ma zastosowania, jeżeli nie można ustalić jaka część wynagrodzenia dotyczy wykonania prac o charakterze twórczym. Wskazał również ze wydana zostanie interpretacja ogólna w .Interpretacja ta ma ułatwić stosowanie przepisów prawa podatkowego przez podatników i płatników, co do którego było bardzo dużo pytań kierowanych do Krajowej Administracji Skarbowej w kwestii KUP 50 proc. W ramach tych konsultacji podatkowych projekt interpretacji ogólnej zawiera wyjaśnienia dotyczące:Interpretacja ogólna w zakresie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów coraz bliżej Organy podatkowe przychylne naukowcom Zapraszamy na webcast EY: Bezpieczne warunki stosowania 50% KUP dla pracowników w świetle nowej interpretacji ogólnej Ministra FinansówMinisterstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji nad projektem interpretacji ogólnej dotyczącej 50% kosztów uzyskania przychodów (KUP) z tytułu praw autorskich. Interpretacja ogólna może mieć istotny wpływ na model rozliczeń praw autorskich w firmach informatycznych zatrudniających programistów.Minister Finansów opublikował planowaną treść interpretacji ogólnej w sprawie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów twórców. W dokumencie wskazano na warunki formalne rozpoznawania 50% kosztów i wyjaśniono kto uprawniony jest do tej preferencji, w świetle nowych przepisów.Interpretacja ogólna w sprawie 50% KUP? Śledząc oficjalne wypowiedzi Ministra Finansów dotyczące 50% KUP w działalności twórczej, trafiłem na odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską dotyczącą sytuacji nauczycieli akademickich.
W odpowiedzi z 30 lipca 2018 r.
na interpelację nr 22980 Minister podkreślił, że:Ministerstwo Finansów opublikowało projekt interpretacji ogólnej w sprawie warunków zastosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Zaprasza zainteresowanych do konsultacji w tej sprawie .Jak stosować 50% KUP? Pracodawcy czekają na interpretację. 50% kosztów uzyskania przychodów do pracy twórczej. W ich wyjaśnieniu ma pomóc interpretacja ogólna, której wydanie zapowiedziało MF. Z tekstu dowiesz się: Limit stosowania 50% kosztów - co zmieniło się od 2018 r?Ministerstwo Finansów 3 stycznia 2019 r. przedstawiło projekt interpretacji ogólnej w sprawie stosowania 50 proc. kosztów autorskich, która ma ułatwić stosowanie przepisów prawa podatkowego przez podatników i płatników.Wielu programistów świadcząc swoje usługi tworzy nowe aplikację, programy, utwory dla których płatnik przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy stosuje 50% KUP. Czy płatnik ma prawo do stosowania 50% KUP? Zapraszam do zapoznania się z zmianą podejścia urzędów w zakresie 50% KUP stosowanych dla programistów.Przychody z praw autorskich oraz praw pokrewnych, do których można stosować 50% KUP >> Koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy >> Skutki interpretacji ogólnej. Sama instytucja interpretacji ogólnej ma na celu, jak wskazują przepisy ordynacji podatkowej, zapewnić jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe.Będzie interpretacja ogólna w sprawie 50% KUP dla twórców.
11:39, 08.01.2019 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy.
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się projekt interpretacji ogólnej dotyczącej warunków umożliwiających zastosowanie przez pracodawcę 50% kosztów .Na co zwrócić uwagę i jakich błędów w kwalifikacji i administracji unikać. Analizę bieżącego podejścia przedsiębiorców w kontekście rozstrzygnięć w zakresie 50% KUP oraz projektu ogólnej interpretacji Ministra Finansów przedstawili i skomentowali nasi eksperci. Uczestnicy webcastu poznają odpowiedzi na pytania:Interpretacje indywidualne i ogólne (SIP) Wyszukiwarka interpretacji (SIP) Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów znajduje się wyszukiwarka interpretacji prawa podatkowego (odnośnik otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).W myśl art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala .„Podjęta została decyzja o wydaniu ogólnej interpretacji prawa podatkowego w sprawie 50-proc. kosztów. Dotyczyć ona będzie wszystkich pracowników-twórców i ich pracodawców, będących .Odnosząc się do interpelacji (która dotyczyła nauczycieli akademickich i zwracała uwagę, że w interpretacjach podatkowych organy przyznają prawo do 50% KUP jedynie w odniesieniu do utworów i dzieł zakończonych, a nie do tzw.
ciągłej pracy twórczej), wiceminister wskazał, że nowe przepisy (obowiązujące od 2018 i zawężające.
Interpretacja ogólna odnosi się w szczególności do twórców programów komputerowych. W ocenie Ministerstwa Finansów dla zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu kluczowym jest aby:Po zmianach wprowadzonych w 2018 r. wątpliwości wielu pracodawców budzi zakres zastosowania podwyższonych, 50% kosztów uzyskania przychodów do pracy twórczej. W ich wyjaśnieniu ma pomóc interpretacja ogólna, której wydanie zapowiedział resort finansów.Poniższy formularz umożliwia wyszukiwanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz innych informacji podatkowych. Opis działania formularza.To dobra wiadomość dla twórców. Naszym zdaniem przy odpowiedniej dokumentacji (oczywiście odzwierciedlającej stan faktyczny) i sensownych procedurach już dziś w sposób bezpieczny jest możliwe wdrożenie ulgi 50% KUP dla twórców. Projekt interpretacji ogólnej tylko potwierdza nasze stanowisko.Co prawda organy podatkowe niższego szczebla nie są formalnie związane interpretacjami ogólnymi, tym niemniej takie interpretacje respektują. Niestety Minister Finansów niechętnie i dość rzadko wydaje interpretacje ogólne.
Od ich wprowadzenia w lipcu 2007 r.
do ordynacji podatkowej .Interpretacja ogólna jest przygotowywana w duchu „polityki 3P" (przejrzystość, prostota i przyjazność systemu podatkowego). Jej celem jest zatem określenie prostych i zrozumiałych dla pracodawców i zatrudnianych przez nich twórców zasad stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r.Interpretacja ogólna: jedno pytanie w jednej sprawie. Od 2012 r. podatnicy mogą zwrócić się do Ministra Finansów o interpretację ogólną. Jej celem jest ujednolicenie stosowania przepisów podatkowych, które były różnie stosowane i interpretowane przez organy skarbowe w kraju.Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% są preferencją, z której niestety coraz trudniej skorzystać. Nie dość, że taka możliwość ograniczona została przez zmiany ustawy o PIT wprowadzone od 1 stycznia 2018 r., to jeszcze resort finansów coraz bardziej restrykcyjnie podchodzi do wymagań, jakie muszą zostać spełnione, aby autorskie koszty mogły znaleźć zastosowanie w .Trwają konsultacje dot. projektu interpretacji ogólnej ws. 50% kosztów uzyskania przychodów. Opublikowany projekt wyjaśnia wiele z istniejących wątpliwości, ale też rodzi kilka nowych w obszarze postanowień umów o pracę dot. przeniesienia praw autorskich. 3 stycznia 2019 r.1. Projekt interpretacji ogólnej przewiduje możliwość stosowania 50% KUP również wtedy gdy: a) wynagrodzenie autorskie jest wypłacane zaliczkowo b) za miesiące w którym pracownik przebywa na urlopie czy też zwolnieniu lekarskim Powyższe, tj. możliwość zastosowania 50% kosztów dla wynagrodzenia zaliczkowego oraz zaWydanie ogólnej interpretacji w zakresie uwarunkowań niezbędnych dla zastosowania tzw. 50% autorskich kosztów uzyskania przychodów zapowiedział przedstawiciel resortu finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 22908.Struktura wynagradzania oparta o prawa autorskie (50% KUP) - interpretacja ogólna MF. W jaki sposób bezpiecznie stosować 50% koszty dla twórców? Jakie są prawidłowe zasady wyceny honorarium autorskiego? Zakończył się etap konsultacji projektu interpretacji ogólnej w sprawie warunków stosowania podwyższonych kosztów dla pracowników..
Brak komentarzy.