• szkolnasciaga.pl

Interpretacja liryki

15 października 2019 04:28






MODEL INTERPRETACJI LIRYKI 1. Wstępne rozpoznanie całości: a) poszukiwanie nadrzędnego sensu utworu, sprecyzowanie zakresu owych poszukiwań; b) sformułowanie wstępnej hipotezy interpretacyjnej. Nadawca - adresat: a) kto do kogo mówi - kreacja podmiotu lirycznego ("ja" liryczne) - konstrukcja adresata monologu ("ty" liryczne) - relacje między podmiotem a adresatem, np. dystans (ja .Liryka pośrednia. Liryka pośrednia natomiast charakteryzuje się tym, że podmiot liryczny nie wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej, lecz chowa się za światem przedstawionym. Ten typ liryki dzieli się na dwa podtypy: lirykę opisową i lirykę sytuacyjną.Tyrtajos Rzecz to piękna - Interpretacja Dominika Grabowska Lipiec 1, 2013 język polski , Starożytność No Comments Wiersz Tyrtajosa Rzecz to piękna jest wezwaniem do walki w obronie ojczyzny, apelem do trwania na polu bitwy, nawet za cenę poświęcenia życia włącznie.• Liryki lozańskie - opracowanie • Wstęp - powstanie i ogólna charakterystyka „Liryków lozańskich" • Snuć miłość - analiza i interpretacja • Nad wodą wielką i czystą - analiza i interpretacja • Polały się łzy - analiza i interpretacja • Gdy tu mój trup - analiza i interpretacjaTemat lekcji: Aura liryki młodopolskiej -interpretacja i analiza wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera pt. „Na Anioł Pański".

Cele lekcji: Uczeń: - potrafi wyznaczyć główne założenia młodopolskiej liryki, - interpretuje i analizuje.

Podmiotem tekstu jest poeta, który zwraca się do swojego odbiorcy w drugiej osobie liczby pojedynczej. Wiersz przybiera postać swoistego przesłania czy życiowej mądrości, jaką pisarz dzieli się z czytelnikiem. Nauka ta dotyczy sensu ludzkiej egzystencji, któr.Rzecz to piękna, Tyrteusz - interpretacja i analiza Tyrteusz stworzył poezję, która z czasem nazwana została tyrtejską. Utrzymana była w duchu patriotyzmu i zagrzewała do walki o dobro ojczyzny.Do Leukonoe; Oda I, 11 (Tu ne quaesieris, scire nefas, quem mihi, quem tibi) Typ liryki. Jest to przykład liryki zwrotu do adresata (liryka inwokacyjna). Podmiot liryczny zwraca się dziewczyny o imieniu Leukonoe, co znaczy radosna, pogodna.Interpretacja wiersza - sprawdź jak napisać interpretację wiersza, jak wygląda schemat interpretacji wiersza, zapoznaj się z przykładem interpretacji. liryka pośrednia - gdy podmiot liryczny jest ukryty i opisuje coś czego był świadkiem, jednak nie ujawnia się poprzez konkretną .Interpretacja: Matka Boska jako pośredniczka między ludźmi a Chrystusem Bogurodzica należy do najdawniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego.

Jest najstarszą pieśnią religijną, powstałą prawdopodobnie w pierwszej połowie XIII wieku, świadectwem.

Widzimy w nim nawiązania zarówno do tematyki erotycznej (co zostało zasygnalizowane przez wymienienie imienia Eros oraz przez wspomnienie o bitwie na pięści, którą chciałby stoczyć podmiot liryczny), jak również do tematyki biesiadnej.„Nike, która się waha" jest przykładem liryki opisowej - ukazuje obraz antycznej bogini w chwili wahania. Przedstawienie pięknej Nike stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat wojny. Opis bogini jest metaforyczny, nieplastyczny, brak w nim epitetów, a porównanie „prawa ręka jak rozkaz" oddaje raczej jej.Liryka (gr. λυρικóς lyrikós - "odnoszący się do liry") - jeden z trzech rodzajów literackich, obok dramatu i epiki. Obejmuje utwory, których głównym przedmiotem przedstawienia są przeżycia wewnętrzne, przekazywane za pośrednictwem wypowiedzi monologicznej (rzadziej dialogu), odznaczającej się subiektywizmem, podporządkowanej funkcji ekspresywnej oraz funkcji .Piękna to rzecz, gdy człowiek ginie za ojczyznę, walcząc za nią w pier­wszym szeregu. Ten, kto porzuca swój kraj, staje się żebrakiem. Błąka się z rodzicami-staruszkami i maleńkimi dziećmi oraz żoną.

Jest to los naj­gorszy ze wszystkich.

Ludzie, do których przybywa, wrogo witają .Title: SPRAWDZIAN Z LIRYKI, klasa 6 (poprawa) kod ucznia …………………………… Author: preinstall Last modified by: Piotr Created DateDo Afrodyty, Safona - interpretacja i analiza Safona to starożytna poetka grecka, która założyła szkołę dla dziewcząt na wyspie Lesbos. Były one jednocześnie czcicielkami Afrodyty, czego wyraz można znaleźć w niniejszym wierszu.Geneza Liryki lozańskie Adama Mickiewicza to zbiór czterech wierszy, które poeta napisał w czasie przebywania w szwajcarskiej Lozannie.Opublikowawszy epopeję „Pan Tadeusz", wieszcz postanowił przyjąć propozycję tamtejszego uniwersytetu i zgodził się dać serię wykładów z kręgu literatury łacińskiej.Sonet IV - interpretacja utworu Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę i treść utworu, analizę środków stylistycznych wykorzystanych w wierszu, charakterystykę podmiotu lirycznego, omówienie najważniejszych motywów literackich pojawiających się w utworze, a także dokładny opis sytuacji lirycznej, czyli okoliczności wypowiedzi .Liryki lozańskie to wspólny tytuł dla cyklu czterech utworów poetyckich Adama Mickiewicza, które powstały w okresie 1839-1840, w czasie pobytu ich autora w Lozannie. Nie jest to tytuł pochodzący od ich twórcy.

Nie możemy zatem mówić o cyklu świadomie zaplanowanym przez Mickiewicza, pojmowanym jako zamierzona.

Układ artykułów w niej pomieszczonych, przyjmujący za zasadę względną chronologię interpretowanych tekstów, jest porządkiem nadanym dopiero po ich napisaniu, w rzeczywistości jednak powstawaniu całości nie towarzyszyło żadne kryterium doboru .Typ liryki. Sonet Burza to typ liryki pośredniej. Podmiot liryczny i jego przeżycia ujawniają się czytelnikowi nie w postaci wyznania, ale poprzez konstrukcję świata przedstawionego, zbudowanego z elementów istniejących poza świadomością „ja" lirycznego.Na jednej z półek mojej grającej szafy wspomnień zgromadziłam utwory szczególnie bliskie memu sercu, opisujące świat, którego nie dane mi było poznać, bo zginął bezpowrotnie w najstraszliwszej zawierusze XX wieku - świat żydowskich miasteczek Europy Wschodniej - sztetl, штетл, shtetl.Liryki lozańskie - grupa wierszy Adama Mickiewicza, napisanych w latach 1839-1840 podczas pobytu poety w Lozannie. Do liryków lozańskich zalicza się wiersze: Snuć miłość, Nad wodą wielką i czystą, Gdy tu mój trup, Polały się łzy (nazywany przez Juliana Przybosia "wierszem-płaczem").Jan Kochanowski - Do Hanny - najlepsza analiza i interpretacja, opracowanie wiersza. Omawiany liryk to fraszka dworska. Podmiotem lirycznym jest tu kochanek. Skarży się on na obojętność i oziębłośćKronika olsztyńska Konstanty Ildefons Gałczyński Gdy trzcina zaczyna płowieć a żołądź większy w dąbrowie, znak, że lata złote nogi już się szykują do drogi.liryka pośrednia - "ja" liryczne jest mniej lub bardziej ukryte; odmiany liryki pośredniej to: liryka opisowa (np. opis krajobrazu) i liryka sytuacyjna (występują tu elementy narracji, partie dialogowe, a zatem liryka sytuacyjna mieści się na pograniczu liryki i epiki). Przykładem liryki sytuacyjnej jest np.Liryki lozańskie I nad którymi am dawnie rozpaczał — Morze, Bóg, Wiedza Już w nim u rzałem wszystko w głębi, na dnie,280 RECENZJE LIRYKA POLSKA. INTERPRETACJE. Pod redakcją Jana Prokopa, Ja­ nusza Sławińskiego. Kraków 1966. Wydawnictwo Literackie, s. Redaktorzy Liryki polskiej zwracają uwagę na almanachowy charakter tego zbioru: „Każde ze zgromadzonych w tej książce ujęć stanowi próbę rozszyfrowaniaZobacz też: Miron Białoszewski - biografia, liryki. Pierwsza fotografia Hitlera. Wiersz porusza uniwersalny problem ludzkich losów. Są to rozważania podmiotu lirycznego oglądającego zdjęcie „małego Adolfka", który w przyszłości stanie się największym zbrodniarzem w dziejach ludzkości.MODEL INTERPRETACJI LIRYKI. Wstępne rozpoznanie całości: a) poszukiwanie nadrzędnego sensu utworu, sprecyzowanie zakresu owych poszukiwań; b) sformułowanie wstępnej hipotezy interpretacyjnej. Nadawca - adresat: a) kto do kogo mówi - kreacja podmiotu lirycznego ( „ja" liryczne ).


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz