Interpretacja filmu katedra

2 stycznia 2020 20:49


"Katedra" NIE MA prawidłowej interpretacji. Każdy rozumie to po swojemu i jeśli ten twój nauczyciel tego nie wie, to może powinien się zastanowić nad zmianą zawodu? To, co on wam powiedział to jedna z wielu interpretacji tego filmu, ale szczerze - ja jej nie kupuję. Ma to sens, ale ja widzę film inaczej.Niespełna siedmiominutowy film animowany "Katedra" w reżyserii Tomasza Bagińskiego" jak najbardziej zasługiwał na Oscara. Sposób wykonania, animacja, muzyka i wieloznaczność tego dzieła, która sprawia, że każdy może go interpretować po swojemu, sprawiają, że ten króciutki filmik zapada w pamięć na długo.„Katedra" jest filmem 7-minutowym, opartym na opowiadaniu Jacka Dukaja pod tym samym tytułem. Nad tą animacją pracował tylko on, między innymi dlatego jest to tak wybitne i docenione przez krytyków dzieło. W napisach do filmu widnieje tekst: Film powstał dzięki wytrwałości i kreatywności twórcy.Jacek Dukaj, Katedra. Przeżycie Katedry otworzyło moją świadomość na nieznane wcześniej obszary egzystencjalnej trwogi. W przepaści, która otwarła się pod stopami bohatera po drugiej stronie katedry-bez-wyjścia, i w niemym nad nią kosmosie, odczułam nieskończoną pustkę, której doświadczenie jest najgorszym możliwym cierpieniem."Katedra" Tomasza Bagińskiego, to już nie wielka, kamienna budowla, ale króciutki film animowany, który zdumiewa wielowymiarowością.

Powstał obraz niejednorodny pod względem stylistyki, scalający jednocześnie elementy różnych poetyk:.

Musze zinterpretowac ten film ale niemam pojecia o co tam chodzi. POMOCY!„Katedra" „Katedra" jest krótkometrażowym filmem animowanym z 2002 roku, stworzonym przez Tomasza Bagińskiego. Jest to film z gatunku fantasy, science - fiction, który pozostawia wiele miejsca do samodzielnej interpretacji.to nie jest recenzja, a dodatkowo interpretacja filmu jest przedziwna, to nie jest ukończona katedra? to jest katedra w której zamiast ołtarza człowiek szukający Boga znajduje pustkę, obraca się w proch i daje temu wyraz niemego świadectwa, siły wyższej, światła, które ma moc niszczycielską, obezwładniającą lecz trwałą, a człowiek jej oddany odnajduje w niej ukojenie .Katedra - opowiadanie science-fiction, autorstwa Jacka Dukaja, napisane i opublikowane w 2000 roku, ukazało się w zbiorze opowiadań W kraju niewiernych (2000), wyróżnione nagrodą im. Janusza A. Zajdla jako najlepsze opowiadanie za 2000 rok.Każda klatka tego filmu jest wybitnym dziełem artystycznym. Na film ten nie zostaje obojętna żadna osoba która go widzi, chodź interpretacja i odzczucia są różnorodne, od głębokiego pesymizmu przez refleksję nad sensem naszej drogi na Ziemi, aż do optymistycznej wizji żywego kościoła którego jesteśmy częścią.„Katedra" Tomasza Bagińskiego jest to krótki utwór trwający zaledwie sześć minut i trzydzieści dwie sekundy lecz robi na widzu o wiele większe wrażenie niż nie jeden film pełnometrażowy.

Daje nam on wiele powodów do przemyśleń.

Katedra posiada wiele symboli, a więc otwiera nam różne drogi interpretacji.Nad animacją komputerową w filmie pracował tylko jeden człowiek - Tomasz Bagiński. Stworzenie filmu zajęło mu trzy lata. W napisach widnieje tekst: Film powstał dzięki wytrwałości i kreatywności twórcy. Renderowania filmu dokonano w studiu Digital FilmlabFilm opowiada historię pielgrzyma zwiedzającego tajemniczą gigantyczną konstrukcję budzącej skojarzenia ze szkieletem średniowiecznej katedry. Wraz z głównym bohaterem przemierzamy .Widzenie katedry w Chartres - analiza Wiersz Widzenie katedry w Chartres posiada nieregularną budowę. Przyboś podzielił go za pomocą graficznych wyodrębnień na pięć nierównych części: 1.pierwszą zwrotkę, 2.pojedyncze zdanie Krążę z tobą pod strażą witraży, 3.drugą strofę,Katedra to siedmiominutowy film krótkometrażowy z 2002 roku w reżyserii Tomasza Bagińskiego, oparty na opowiadaniu Jacka Dukaja — polskiego pisarza SF pod tym samym tytułem. Film był nominowany do Oskara w kategorii filmu animowanego. Tomasz nieźle podniósł nam ciśnienie w 2002 roku.Film mroczny, tajemniczy, ale jakże zmuszający do myślenia. Katedra ma nie tylko świetną fabułę i oprawę muzyczną. To także doskonała grafika i animacja. Wydanie DVD jeszcze bardziej, to wszystko podkreśla! "Katedrę na DVD" nie tylko warto nabyć ze względu na dobrą jakość dźwięku i obrazu.Katedra to Fantasy/SF wydany w 2003 roku.

niż jej wiernym przełożeniem na język filmu.

Dzięki temu ludzie skłonni są zapoznać się z tą historią w wersji pisanej, co sprawia, że w tym przypadku, to właśnie literatura wyprzedza kinematografię o jeden krok. Osobiście nie widzę .SYMBOLIKA KATEDRY GOTYCKIEJ W FILMIE ANIMOWANYM-SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE I TECHNIKUM GEODEZYJNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ DRZEWNYCH I OCHRONY ŚRODOWISKA W ZWIERZYŃCU Temat: Symbolika katedry gotyckiej w filmie animowanym.Przebieg zajęć: 1. Sprawdzenie pracy domowej dotyczącej symboliki katedry w wierszu Juliana Przybosia „Widzenie katedry w Chartres"(w celu .Katedra gotycka miała stać się SPECULUM MAIUS - wielkim zwierciadłem, w którym człowiek mógłby odnaleźć odbicie całego boskiego świata. Pokonując materię istota ludzka chciała sięgnąć wyżyn duchowości, stworzyć dzieło, które wzniesione na chwałę Boga byłoby jednocześnie triumfem jego możliwości kreacji.Tomek Bagiński - twórca Katedry, filmu nominowanego do Oskara i Jacek Dukaj - autor prozy, na której motywach powstał film, wznoszą Katedrę wspólnie. Jej architektura to wartka akcja, tajemnicza historia oraz porywające wyobraźnię, najbardziej efektowne kadry filmu.Ale dziś mowa o "Katedrze", czyli filmie, który jest najtrudniejszym ze wszystkich, które widziałam. Obejrzałam do co najmniej dziesięć razy i nie jestem pewna tego, co o nim sądzę.

Jednak pragnę podzielić się z tobą moją własną interpretacją tego dzieła.

Jest ona niepełna i gdy tylko zauważę coś nowego, dopiszę to tu.Analiza i interpretacja wiersza Tadeusza Śliwiaka pt. „Katedra w Chartres" „Katedra w Chartres" to wiersz napisany w 1976 przez Tadeusza Śliwiaka (poeta, tłumacz i aktor. Pochodził z Lwowa, jednak od 1948 r. był związany z Krakowem).2. Wyszukanie informacji w podręczniku na temat genezy krótkometrażowego filmu animowanego „Katedra". (Bagiński zainspirował się opowiadaniem „Katedra" Jacka Dukaja - prozaika nurtu fantazy) 3. Obejrzenie filmu Tomasza Bagińskiego pt. "Katedra" w wersji multimedialnej. Interpretacja dzieła:Pielgrzym przybywa do przedziwnej, ni to organicznej, ni to kamiennej budowli, gdzieś w kosmosie. Czega go tam los, jakiego sobie nawet nie wyobrażał. "Katedra" to krótkometrażowy film wykonany w całości na komputerze przez Tomka Bagińskiego. Kanwą filmu jest opowiadanie Jacka Dukaja o .Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000). Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych.Katedra (The Cathedral) by Tomek Baginski HD 720p HQ High Quality - Sound by Paweł Rowiński - Duration: 6:38. p4u1r 124,246 views. 6:38. Tajemnice historii - Kim jesteśmy?Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze ."Katedra" dość szybko zaistniała w Internecie, jako "Projekt Katedra" i trudno byłoby się z niego wycofać. Pierwsze kadry z filmu znalazły się w Internecie chyba pół roku po rozpoczęciu pracy. Jest masa materiałów, szkiców, które wrzucałem na stronę internetową w trakcie pracy.Widziana we śnie katedra stanowi zapowiedź dużych sukcesów, jeśli tylko będziemy się trzymać właściwej drogi. Sen ten wskazuje na wielkie gesty i Twoje świadome pragnienie wielkości. Gdy we śnie widzisz piękną, olśniewającą katedrę, oznacza to, że powinieneś pohamować swoje ambicje. Nie porywaj się z motyką na słońce..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz