• szkolnasciaga.pl

Scharakteryzuj narzeczoną kurtza

18 grudnia 2019 00:07






Marlow w jakimś stopniu również urzeczony jego osobą i postawą postanawia nie niszczyć jego legendy, a nawet decyduje się ją utrwalić. Stąd wypełnia ostatnią wolę Kurtza, oddając jego dokumenty, zaś jego narzeczonej przedstawia inną wersję słów handlowca, wypowiedzianych przezeń tuż przed śmiercią.W końcu - pod wpływem afrykańskiej kultury - traci wszelkie moralne hamulce i staje się bezdusznym władcą. Marlow, w swojej opowieści, mówi o „niemym zauroczeniu dziczą - które zdawało się przyciągać Kurtza do jej bezlitosnej piersi" i które rozbudzało w nim „zapomnienie, brutalne instynkty".Przez całe dwie pierwsze części Jądra ciemności postać Kurtza rysuje się czytelnikowi niczym herosa, lecz w momencie konfrontacji z Marlowem wypada on zdecydowanie negatywnie. W postacie zdolnego agenta dużo ważniejsze jest to, co sobą reprezentuje, a nie to jak wygląda i co robi.Refleksja o naturze człowieka w „Jądrze ciemności". Rozwijając temat, scharakteryzuj Kurtza oraz zwróć uwagę na przyczyny jego upadku i postawę narratora wobec tego bohatera. Wykorzystaj znajomość utworu.Marlow nie tolerował kłamstwa, sam jednak skłamał narzeczonej Kurtza mówiąc, że ostatnimi słowami, jakie wypowiedział agent, było jej imię. Cieszy się, że kobieta dobrze zapamięta miłość swojego życia. Nie uważa swojego postępowania za haniebne.

Zachowuje równowagę i nie popada w skrajności.Pelusiaaa.

Zrekonstruuj losy Kurtza. Porównaj jego postawe i poglady przed psychiczna przemiana i po niej. Scharakteryzuj Marlowa. Zwroc uwage na to,jak wplynely na niego podroz w glab Afryki i spotkanie z Kurtzem.Każdy postrzega go nieco inaczej. Zanim bohater pojawi się w toku akcji, czytelnik poznaje wiele opinii na jego temat. Konfrontacja tego, co się o nim mówi, z jego działaniami jest dość zaskakująca. Rodzajem komentarza do tej charakterystyki jest końcowa scena, w której Marlow rozmawia o jego ostatnich chwilach z narzeczoną Kurtza.Scharakteryzuj Marlowa. Jak wpłynąła na niego podróż w głąb Afryki i spotkanie z Kutzem. Podróż w głąb Afryki zmieniła poglądy Marlowa, wrócił rozczarowany. Uczestniczył w kolejnych etapach podróży : była to podróż do Konga, stacji spółki, piesza wędrówka, stacja centralna.Po zakończeniu rejsu Marlow chodził jak pijany, miał gorączkę i nie wiedział co zrobić z paczką papierów powierzoną mu przez Kurtza. Matka tego agenta zmarła pielęgnowana przez narzeczoną Kurtza. Odwiedzali go ludzie ze spółki handlowej, aby wydobyć dokumenty z paczki Kurtza. Domyślali się, iż jest tam dużo informacji .Kurtza poznał jako okrutnego egocentryka, megalomana. Zachowywał się jak typowy kolonizator - postępował bez jakichkolwiek zasad moralnych. Kiedy Kurtz umarł, nazwał go wariatem, i próbował wytłumaczyć kochającym go tubylcom, że nie był bogiem.

Narzeczona Kurtza z „Jądra .Narzeczona Kurtza - kobieta przeświadczona o wielkości Kurtza, wierząca, że.

Marlow oddał jej listy otrzymane od Kurtza przed śmiercią tamtego.Spotkanie Kurtza z podróżnikami. Przeniesienie chorego na statek. Rozpacz murzyńskiej kochanki zarządcy. Nocna ucieczka Kurtza ze statku - interwencja Marlowa. Podróż powrotna - śmierć chorego. Spotkanie Marlowa z narzeczoną Kurtza - przekazanie dokumentów zmarłego.Znasz odpowiedź na zadanie: Refleksja o naturze człowieka w jądrze ciemności. Rozwijając temat, scharakteryzuj Kurtza oraz zwróć uwagę na przyczyny jego upadku i postawę narratora wobec tego bohatera. Wykorzystaj znajomość utworu? Kliknij i odpowiedz.Charakterystyka Kurtza. Kurtz jest postacią niejednoznaczną i kontrowersyjną - nie poddaje się łatwej ocenie, również dla Marlowa pozostał zagadką. Główny bohater ma do niego stosunek ambiwalentny. Kurtz jest doskonałym przykładem na to, co może się stać z człowiekiem w .Każdy postrzega go nieco inaczej. Zanim bohater pojawi się w toku akcji, czytelnik poznaje wiele opinii na jego temat. Konfrontacja tego, co się o nim mówi, z jego działaniami jest dość zaskakująca. Rodzajem komentarza do tej charakterystyki jest końcowa scena, w której Marlow rozmawia o jego ostatnich chwilach z narzeczoną Kurtza.Kurtz to były agent towarzystwa handlowego towarzystwa w centrum Kongo (Marlow nazwał to miejsce „jądrem ciemności").

Do Europy nie docierały wieści o postępowaniu Kurtza, dlatego tak naprawdę nikt nie znał człowieka.

Umiejętnie kłamał i przekonywał nawet światłych ludzi do swoich teorii.Charakterystyka Kurtza. Poznajemy Kurtza dzięki relacjom Marlowa. Fabrykant cegły na stacji centralnej przedstawia Kurtza jako kierownika stacji w głębi kraju, który wyróżnia się wśród innych agnetów najlepszymi wynikami w zdobywaniu i handlu kością słoniową. Kurtz od roku przebywa sam wśród dżungli z tubylcami, nie ma wiadomości, co z nim się dzieje.6. Scharakteryzuj etos, jakim kieruje się Marlow. Karta pracy nr 1: Projektowane odpowiedzi: 1. Z rozmowy Marlowa z narzeczoną Kurtza dowiadujemy się, Ŝe był człowiekiem szlachetnym, dobrym, posiadającym szacunek i uznanie ludzi, kierującym się moralnymi prawami dekalogu, etosem dŝentelmeńskim.Scharakteryzuj postawy Marlowa i Kurtza. W podanym fragmencie bierze udział: Marlow, który jest wrażliwym na sztukę kapitanem statku, a jednocześnie narratorem opowiadania (narracja retrospekcyjna). Jego marzeniem była wyprawa do Afryki. Fascynuje go Kurtz, który zostal wysłany do Afryki .Marlow - charakterystyka bohatera - strona 2, opracowanie i streszczenie. Na szczególną uwagę zasługuje stosunek Marlowa do Kurtza. Początkowo znał go jedynie z opowieści i z każdą kolejną nabierał podziwu do agenta oraz ochoty na spotkanie z nim.Gdy Narzeczona zapytała o ostatnie chwile Kurtza, bohater skłamał, że tuż przed śmiercią: a) ukochany wypowiedział jej imię b) ukochany pragnął być przy niej c) ukochany kazał zwrócić jej listy d) ukochany opowiadał o niej RozwiązanieMarlow rozmawiał też z kuzynem Kurtza i dowiedział się od niego, że był on właściwie wielkim muzykiem.

Jednak w innych rozmowach słyszy inne wersje, że był dziennikarzem albo malarzem.

Charlie spotkał się też z narzeczoną Kurtza, której wręczył jego prywatne listy.Spotkanie z narzeczoną Kurtza Ważnym momentem opowieści jest spotkanie Marlowa z narzeczoną Kurtza. Kobieta pragnie wiedzieć, jak zginął jej ukochany, o którym wyraża się w samych superlatywach. Dla niej Kurtz pozostał na zawsze ideałem człowieka, najlepszym z ludzi.Widać to na przykład, kiedy decyduje się okłamać narzeczoną Kurtza, chociaż wcześniej powiedział czytelnikom: Wiecie, że nie cierpię, nie znoszę kłamstwa, nie dlatego, abym był bardziej prawy od reszty ludzi, ale po prostu dlatego, że kłamstwo mnie przeraża. Ma na sobie skazę .Marlow podstępem wywozi Kurtza z wioski, ten jednak umiera w drodze powrotnej. Marlowowi pozostanie jedynie odwieźć raporty Kurtza do Europy i poinformować jego narzeczoną o śmierci ukochanego. By nie niszczyć iluzji o Kurtzu, Marlow kłamie, przekazując jej jego ostatnie słowa. Odniesienia filmoweCharlie Marlow jest głównym bohaterem noweli Conrada noszącej tytuł „Jądro ciemności". Poznajemy go jako podstarzałego marynarzem o wyglądzie ascety, który wybiera się właśnie z przyjaciółmi w rejs po Tamizie.Jest to człowiek z upodobaniem uprawiający gawędziarstwo, dzięki czemu poznajemy historię związaną z jego wyprawą do Afryki.Jeżeli chcesz otrzymać bezpłatnego e-book'a - "Techniki skutecznego uczenia się", zapisz się na newsletterJoseph Conrad „Jądro ciemności". Kartkówka z lektury. Format PDF, 128.68 KB. Pobierz. Materiał jest dostępny tylko dla nauczycieli, którzy m.Afryka zmieniła Kurtza. Znalazł się on w głębi kraju, w dżungli, na stacji, którą miał zarządzać. Jego zadaniem było opanowanie powierzonego mu terenu, handel tanimi towarami przeznaczonymi dla tubylców ale przede wszystkim pozyskiwanie kości słoniowej, co było najbardziej opłacalne pod względem finansowym.Scenariusze lekcji dla klasy II szkoły ponadgimnazjalnej. „J ądro ciemno ści" Josepha Conrada Opracowała: Małgorzata Niewiadomska „J ądro ciemno ści" - scenariusze 1 Temat: Wst ępnie o Conradzie i „J ądrze ciemno ści" 2 lekcje lub jedna (bez cz ęści sprawdzaj ącej znajomo ść lektury i ze skrócon ą prezentacj ą biografii orazRozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody właściela serwisu zabronione..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz