• szkolnasciaga.pl

Napisz charakterystykę kreona jako antygona

10 października 2019 08:04






Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona". Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Charakterystyka Kreona. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie. Przekonany o swoich racjach, nie ulegał sugestiom poddanych czy rodziny. Uważał, że jako król ma zawsze rację, a podwładni powinni jedynie być mu posłuszni. Jego lekkomyślność i brak.Napisz charakterystykę antygony i kreona. z języka polskiego pomóżcie mi. Na pewno kocha swojego syna, Hajmona, ale kiedy ten prosi go o łaskę dla Antygony, jako jego przyszłej żony, Kreon hardo odpowiada, że Antygona nie jest godna miłości Hajmona, a tym bardziej niegodna, by .Na pewno kocha swojego syna, Hajmona, ale kiedy ten prosi go o łaskę dla Antygony, jako jego przyszłej żony, Kreon hardo odpowiada, że Antygona nie jest godna miłości Hajmona, a tym bardziej niegodna, by zostać jego żoną. Nakazuje niemal Hajmonowi, by pogardzał Antygoną jak wrogiem królestwa.Te słowa skierowała do władcy Teb, Kreona, mimo iż ten zagroził jej śmiercią w przypadku, gdyby zechciała godnie pochować brata swego, Polinejkesa. Antygona jest bardzo dumna, niezłomna w swych przekonaniach, wierna sobie i wartościom, którymi się w życiu kieruje.A że trochę Wcześniej śmierć przyjdzie, to tylko zysk dla mnie Otwarcie nazywa także Kreona głupim A jeśli ci się zda, że głupstwo robię, Nic to - głupiemu wydawać się głupią Nie przedstawił jednak Sofokles Antygony jako fanatyczki, bezwzględnie postępującej zgodnie ze swoimi zasadami.

Nie jest ona pozbawiona .Kreon jest bratem Jokasty, wujem Antygony.

Został królem po śmierci obu synów Edy­pa, ale z pewnością zdobycie tronu zaskoczyło go. Pragnie być królem sprawiedli­wym, z tego pragnienia wynika pierwszy jego rozkaz: myśl, że sprawiedliwie będzie nagrodzić bohatera, który zginął w obronie ojczyzny, uroczystym pogrzebem, a zdraj­cę ukarać pozbawieniem pogrzebu.Antygona nie zgadzała się z tym, że Kreon uważa, że może karać ludzi według praw ziemskiego, ogólnego, ona uważała, że wymierzać karę powinni bogowie, a niej ludzie. Według niej na ludzi powinno się patrzeć jako na bliźnich, a nie rozpatrywać ich w kategoriach wrogów czy nieprzyjaciół.Sofokles - Antygona - Kreon - charakterystyka bohatera - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury. Kreon jest prawowitym władcą Teb, bratem Jokasty, ojcem Hajmona i szwagrem Edypa. Po śmierci Edypa legalnie przejął tron. Trzyszło mu sprawować rządPierwszy jako bohater - obrońca ojczyzny, drugi jako tchórz. Antygona, siostra Polinejkesa i Eteoklesa, którzy stoczyli bratobójczą walkę o tron, łamie zakaz aktualnego władcy Teb, Kreona, i dokonuje symbolicznego pogrzebu brata - zdrajcy państwa, Polinejkesa. Zostaje za to skazana na śmierć.Antygona jawi się więc jako dobra, szlachetna siostra. Podziw budzi nie tylko jej odwaga, ale i konsekwencja w obronie swoich racji.

Bohaterka udowadnia ją podczas rozmowy z surowym Kreonem wytykając mu bezmyślność, a nawet głupotę.

W finale utworu Antygona decyduje się na drastyczne i ostateczne, ale honorowe wyjście z sytuacji .• Charakterystyka Antygony • Charakterystyka Kreona • Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza • Antygona - pozostali bohaterowie • Oskarżenie i obrona Antygony • Antygona jako tragedia antyczna • Antygona i Kreon - kto jest bohaterem tragicznym? • Antygona - plan wydarzeń; Czytaj książkę w serwisie:Syn Kreona i Eurydyki, zakochany bez pamięci w Antygonie. Gdy dowiaduje się, że dziewczyna złamała rozkaz jego ojca, a tym samym wydała się na śmierć, polemizuje z Kreonem i broni narzeczonej. Nie wyobraża sobie dalszego życia bez ukochanej, a sugestie ojca, żeby znalazł sobie inną kandydatkę na żonę, ignoruje, grozi nawet:Zadanie: napisz charakterystykę antygony sofoklesa w czterech Rozwiązanie:bohaterką dramatu sofoklesa pt ,,antygona 39 39 jest antygona pochodzi ona z rodu labdaików jest siostrą ismeny oraz zmarłych okrutnie poliejksa oraz etedela ta młoda, pełna życia dziewczyna została narzeczoną swego ukochanego hajmona antygona to piękna i zakochana kobieta, która bardzo by chciała żyć .Charakterystyka. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.

Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Kreon - charakterystyka.

Jako nowy władca chce poczuć smak władzy. Dopiero co skończyła się wojna a on chce podjeść do swoich obowiązków jako władcy poważnie. Nie jest jednak pewny siebie w nowej roli - prześladuje go podejrzliwość, która jest osobistą cechą jego .CHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY Kreon mąż Eurydyki i ojciec Hajmona, Sofokles uczynił go drugim ważnym, obok Antygony bohaterem dramatu. Jako brat Jokasty objął po śmierci synów Edypa rządy w Tebach. Już pierwszego dnia dał się poznać jako władca energiczny i zdecydowany.Zaraz .Jako Kreon napisz ogłoszenie dotyczące zakazu pochówku Polinejkesa. Przedstaw Kreona jako władcę i jako opiekuna rodziny. Odwołaj się do cytatów. Napisz charakterystykę Kreona jako Antygona (1), Eurydyka (2), Tejrezjasz (3), Hajmon (4) strażnik (5) lub sam Kreon (6). Przedstaw swoją odpowiedź na pytanie zawarte w temacie.Witajcie. mam do was małą prośbę, czy ktoś mógłby mi napisać charakterystyka "Ramzes XII i Herhor-charakterystyka porównawcza". Większość mojej klasy przpisywała zadanie ze ściąg. Więc jeśli ktoś coś podobnego pisał mógłby mi napisać na tym "forum", lecz żeby to była jego własna praca ponieważ za bardzo nie chce dostać oceny niedostatecznej.Kreon bierze tę groźbę do siebie, lecz Hemon go uspokaja pod tym względem, dodając, że to on sam ojca na wieki pożegna.

Gdy atoli Kreon zjawił się w pieczarze, gdzie już Antygona śmierć sobie zadała, Hemon w pierwszym.

Mimo iż działając na własną rękę dokonała .Głuchy jest na perswazje życzliwego mu przecież syna, traktującego go z szacunkiem i miłością, rani Hajmona boleśnie, lekceważąc jego uczucia do Antygo­ny. Triumfuje i umacnia się w przekonaniu, iż postąpił słusznie, skazując ją na śmierć: „Tak więc wypada strzec prawa i władzy I nie ulegać niewiast samowoli" .Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona". Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Otwarcie nazywa także Kreona głupim A jeśli ci się zda, że głupstwo robię, Nic to - głupiemu wydawać się głupią. Nie przedstawił jednak Sofokles Antygony jako fanatyczki, bezwzględnie postępującej zgodnie ze swoimi zasadami.

Nie jest ona pozbawiona delikatniejszych uczuć, wrażliwości - gdy idzie na stracenie, płacze, ale nie.

Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.Kreon, władca Teb zabronił Antygonie i Ismenie grzebać ich zmarłego brata. Pierwsza z sióstr nie chciała zgodzić się z tym rozporządzeniem. Ismena, młodsza siostra Antygony, była zupełnym jej przeciwieństwem. Chciała podporządkować się rozkazowi Kreona, który zakazał pogrzebu jej brata. Bała się go.Charakterystyka Antygony Tytułowa bohaterka, Antygona, ze sławnej tragedii napisanej przez Sofoklesa jest złożoną i barwną postacią, która zasługuje na uwagę. Sofokles nie napisał nic o jej wyglądzie, ale za to bardzo dokładnie i fascynująco opisał jej charakter.Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona". Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Otwarcie nazywa także Kreona głupim A jeśli ci się zda, że głupstwo robię, Nic to - głupiemu wydawać się głupią. Nie przedstawił jednak Sofokles Antygony jako fanatyczki, bezwzględnie postępującej zgodnie ze swoimi zasadami. Nie jest ona pozbawiona delikatniejszych uczuć, wrażliwości - gdy idzie na stracenie, płacze, ale nie .Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz