• szkolnasciaga.pl

Charakterystyka tranzystora bipolarnego

30 listopada 2019 14:58






Tranzystor bipolarny (dawniej: tranzystor warstwowy, tranzystor złączowy) to odmiana tranzystora, półprzewodnikowy element elektroniczny, mający zdolność wzmacniania sygnału. Zbudowany jest z trzech warstw półprzewodnika o różnym typie przewodnictwa. Charakteryzuje się tym, że niewielki prąd płynący pomiędzy dwiema jego elektrodami (nazywanymi bazą i emiterem) steruje .Na rys.4.1.7 pokazana jest charakterystyka wyjściowa tranzystora, która przedstawia zależność prądu kolektora I C od napięcia kolektor-emiter U CE przy doprowadzonym napięciu wejściowym baza-emiter U BE. Z charakterystyki tej można stwierdzić, że: powyżej pewnego napięcia prąd kolektora prawie nie zależy od napięcia U CE,Konstrukcja tranzystora bipolarnego, a głównie małe rozmiary bazy sprawiają, że stosunek między prądem kolektora, a prądem bazy jest stały. Stosunek I C / I B nazywa się współczynnikiem wzmocnienia prądowego prądu bazy (współczynnik wzmocnienia prądowego tranzystora w układzie WE) i oznacza się symbolem b.Charakterystyki pr ądowo - napi ęciowe tranzystora opisuj ą jego zachowanie dla pr ądów stałych, a tak że umo żliwiaj ą analiz ę przenoszenia sygnałów zmiennych. Najwa żniejsze charakterystyki tranzystora bipolarnego, pracuj ącego w układzie wspólnego emitera, który ze- charakterystyki statyczne tranzystora bipolarnego w układzie wspólnego emitera - zakresy (obszary) pracy tranzystora, polaryzacja złącz 2.

Cel ćwiczenia Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z charakterystykami statycznymi tranzystora bipolarnego.

Charakterystyka wyjściowa tranzystora bipolarnego npn (BD145) w układzie WE Na charakterystyce wyjściowej naniesiono dodatkowe linie: · rozdzielającą obszar pracy aktywnej (złącze baza-kolektor spolaryzowane w kierunku zaporowym) i obszar nasycenia (złącze baza-kolektor spolaryzowane w kierunku przewodzenia),W kolejnym tutorialu dotyczącym tranzystorów bipolarnych przyjrzymy się przeciwstawnej formie tranzystora NPN, zwanej tranzystorem PNP. Pokażemy, że tranzystor PNP ma bardzo podobne charakterystyki do bipolarnego tranzystora NPN, z wyjątkiem tego, że kierunki prądu i napięcia są odwrócone.Charakterystyki tranzystora bipolarnego. Witam, Mój problem dotyczy charakterystyki tranzystora bipolarnego.Otóż na laboratorium należało wykonać pomiary dla tranzystora w układzie wspólnego emitera. Zmierzyć charakterystyki Ic(Uce) i Ube(Uce). Charakterystyka pierwsza jest w miarę podobna do właściwej, natomiast dziwi mnie fakt, że mierząc.Charakterystyki tranzystora bipolarnego Witam, razem z moją grupą musimy dołączyć do sprawozdania wykreślone charakterystyki badanego tranzystora bipolarnego. Jednak prowadzący wymaga, aby .Charakterystyki tranzystora polowego Na rysunku 4.2.5 przedstawiona jest charakterystyka wyjściowa I D (U DS) tranzystora MOSFET z kanałem typu n, którego struktura przedstawiona jest na rys.

4.2.4.

Cały obszar charakterystyki wyjściowej można podzielić na dwie części: obszar nasycenia i obszar nienasycenia (liniowy).Rys.2.3 Przykładowe charakterystyki statyczne tranzystora bipolarnego w układzie wspólnego emitera: (a) charakterystyka wej ściowa, (b) charakterystyka przejściowa, (c) charakterystyka oddzia ływania wstecznego, (d) charakterystyka wyjściowa Typowe charakterystyki tranzystora bipolarnego pracującemu w układzie wspólnegoCharakterystyka wejściowa tranzystora bipolarnego npn (BD145) w układzie WE, jej przebieg praktycznie nie zależy od parametru UCE 6 1.4 Parametry małosygnałowe tranzystora bipolarnego Jak widać wszystkie charakterystyki tranzystora bipolarnego są nieliniowe.Pomiar tranzystora bipolarnego, charakterystyka (alfy i h) Na egzaminie z elektroniki pojawiło się takie pytanie. Wogóle nie wiedziałem jak je ruszyć. Oto skan z przepisanego zadania: liczę na to, że jakaś dobra dusza wyjaśnie jak je zrobić (studiuję informatykę, więc elektronika nie jest moim ulubionym przedmiotem).Rys. Statyczne charakterystyki przenoszenia i iC B() tranzystora bipolarnego małej mocy Dla ustalonej warto ści iC wi ększym warto ściom napi ęcia uCE odpowiada wi ększe β. Jest to wpływ modulacji napi ęciowej szeroko ści bazy, bowiem przy wi ększym uCE baza jest cie ńsza i wtedy zarówno współczynnik transportu jak i sprawno ść wstrzykiwania rosn ą.Tranzystor bipolarny npn - charakterystyki przejściowe prądowe.

Charakterystyka przejściowa prądowa tranzystora bipolarnego npn przedstawia zależność prądu kolektora I C.

3.1.1 Charakterystyka wejściowaRys.6. Schemat układu pomiarowego do zdejmowania charakterystyk statycznych tranzystora bipolarnego w układzie OE. Opracowanie wyników wykreślić pomierzone w warunkach izotermicznych charakterystyki badanych tranzystorów (wszystkie charakterystyki jednego tranzystora na wspólnym wykresie, jak pokazano na rys.3),Charakterystyki wyjściowe tranzystora PNP wyglądają bardzo podobnie jak dla komplementarnego tranzystora NPN z tą różnicą, że zostały odbite względem punktu (0,0), aby wziąć pod uwagę odwrotne kierunki napięć i prądów - w tranzystorze PNP prąd wypływa z bazy oraz z kolektora w kierunku masy.W interpretacji graficznej g m oznacza tangens kąta nachylenia stycznej do charakterystyki przejściowej w określonym punkcie. Wyznaczając w analogiczny sposób nachylenie stycznej do charakterystyki wyjściowej w punkcie otrzymać można drugi ważny parametr tranzystora g ds zwany konduktancją drenu lub konduktancją wyjściową.Celem tej pracy jest zapoznanie się z tematyką i zbadanie tranzystora bipolarnego, oraz wyznaczenia jego charakterystyk Ic(Uce) dla różnych prądów bazy.

Oznaczenia E - napięcie zasilania Uwe - napięcie wejściowe Uwy - napięcie wyjściowe Ic - prąd kolektora.

14) Narysuj charakterystyki I(U) nieoświetlonej i oświetlonej fotodiody. Co to jest napięcie fotoelektryczne. 15) Co to jest dioda pojemnościowa i gdzie się ją stosuje? 16) Opisz zasadę działania tranzystora bipolarnego. 17) Narysuj charakterystyki statyczne BJT w konfiguracji CE/CB. 18) Na .statycznych tranzystora. Wybrać punkt pracy ( U CEQ, I CQ) na charakterystyce wyjściowej tranzystora w zakresie średnich wartości napięć i prądów. Następnie zaznaczyć na charakterystyce przejściowej punkt (I BQ, I CQ) i na charakterystyce wejściowej punkt (I BQ, U BEQ). 3.Rys. 4 Charakterystyki prądowo-napięciowe tranzystora. Charakterystyka przejściowa tranzystora to zależność prądu kolektora IC od napięcia baza-emiter UBE. Charakterystyka ta ma charakter wykładniczy: )BE E T U U U (7) Charakterystyka wyjściowa to zależność prądu kolektora od napięcia kolektor-emiter UCEPodstawowe struktury tranzystora bipolarnego EC B NNP P N P Wymagania:1. Tranzystory 4 Charakterystyki I-U tranzystora NPN I C I C 1 1I C 2 2. Charakterystyka wejściowa tranzystora NPN U BE A U CE I B I B [μA] U BE [V] Si U CE =const U CE >U BE 0 0,7V. Tranzystory 6tranzystora bipolarnego typu NPN w układzie wspólnego emitera oraz unipolarnego z kana-łem typu N. 1 Teoria W tym rozdziale zostaną omówione pokrótce poszczególne zagadnienia związane z tematem przeprowadzanego ćwiczenia. 1.1 Tranzystor bipolarny Tranzystory bipolarne są wynikiem połączenia dwóch złącz p-n, tak aby obszar n lub .Pierwsze patenty na tranzystor zostały udzielone w latach 1925 do 1930 w Kanadzie, USA i Niemczech Juliusowi Edgarowi Lilienfeldowi.Jego projekty były zbliżone do tranzystora MOSFET, jednak ze względów technologicznych (głównie czystości materiałów) tranzystora nie udało się skonstruować - stało się to możliwe dopiero w drugiej połowie XX wieku.Zobacz zawartość pliku o nazwie Charakterystyki stałoprądowe tranzystora bipolarnego.doc Plik zamieszczony na forum elektroda.pl w temacie Gotowe projekty i sprawozdania, elektronika laboratoriumCharakterystyki tranzystora bipolarnego. IC=f(IB) przy UCE= const, lecz gdy robimy wykres wygląda on ostatecznie identycznie jak charakterystyka wejściowa Bo tak ma wyglądać - podobnie. - .Zastosowanie tranzystora, który działa jak przełącznik, pozwala bezpiecznie sterować podłączonym generatorem dźwięku. Sterowanie elementem z wykorzystaniem tranzystora W tym układzie, przez wyprowadzenie mikrokontrolera płynie jedynie niewielki prąd , rzędu 0,8mA, a buzzer jest zasilany przez tranzystor..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz