• szkolnasciaga.pl

Charakterystyka rejenta i cześnika z cytatami

5 listopada 2019 12:16


Mówi wolno, cicho w bardzo słodko. Nie traci panowania nad sobą w przeciwieństwie do Cześnika. Rejent w swoje wypowiedzi wtrąca zwroty łacińskie, cedzi słówka. Często powtarza zdanie:"Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba."Z pozoru flegmatyczny, powolny, pełen pokory i fałszywej pobożności.Charakterystyka Rejenta Milczka. Mówi, że pragnie zgody z Cześnikiem, a tak naprawdę robi wszystko, aby do owej zgody nie doszło. Świadczy o tym chociażby ten cytat: "Mnie z Cześnikiem? O mój Boże! Któż jej więcej pragnąć może, niż ja, człowiek bogobojny?".Ten wywiązuje się z zadania prawidłowo, ale wkrótce wdówka, namówiona przez Milczka, zrywa zaręczyny. W pierwszym odruchu Cześnik gotów biec do Rejenta i pojedynkować się z nim za taką zniewagę, ale opanowuje gniew i, choć jest nieskory do intryg, wymyśla taką, która przypadkiem przynosi korzyści wszystkim. strona: 1 2 Rejent drobny i chudy nie może się równać, z wielkością i tęgością Cześnika. Cześnik jest ruchliwy, co wynika z jego wielkiego temperamentu. Jest nagły, gwałtowny, czasami szalony, niekiedy groźny. „Cześnik - wulkan aż niemiło. Żebym krótko go nie trzymał, nie wiem, co by z światem było."- tak charakteryzuje Go Papkin.Do Cześnika :" Cześnik - wulkan, aż nie miło. Żebym krótko go nie trzymał, Nie wiem, co by z światem było, " Do Rejenta:" Czy inaczej: Rejent Milczek Słodki, cichy, z kornym licem, Ale z diabłem, z diabłem w duszy.Sytuacja finansowa szlachcica nie była najlepsza, co powoduje, że Cześnik planuje ożenek z Podstoliną, która w jego mniemaniu jest majętna.

Urząd szlachecki, który posiadał, był wyższy od urzędu Rejenta, co mogło być przyczyną niesnasków między.

Rejent był jednak bogatszy od Cześnika.(Akt II, scena 1)Z tej opowieści wynika, że ani słońce nie musi stanąć, ani woda nie musi wysychać, aby nawet między największymi wrogami zapadła zgoda mam jeszcze jedna wersje : Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są głównymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta".Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta (z cytatami!) Z pośród wielu książek przeczytanych przeze mnie, najbardziej utkwiła mi w pamięci Aleksandra Fredry pt: "Zemsta". Głównymi bohaterami są Cześnik Raptusiewicz, oraz Rejent Milczek. Byli oni sąsiadami o przeciwnych cechach, których łączy spór o mur graniczny.Cześnik to tylko tytułowany urząd. Miał szamański tryb życia. Jest wysoki i tęgi, nosi żupan i zarzucony na niego katusz, przepasany jest pasem słuckim z szablą przy boku. Był ubrany po staropolsku. „Cześnik wulkan, aż niemiło…" - to jeden z wielu cytatów opisujących Raptusiewicza,.Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta (z cytatami!). Nie wiem, co by z światem było". Działa gwałtownie z hukiem Rejent: "Cześnik burda - ja spokojny". Cześnika i Rejenta Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza Porównanie Czesnika Raptusiewicza z Rejentem Milczkiem .Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to głównie bohaterowie „Zemsty" Aleksandra Fredry.

Obaj są mężczyznami w podeszłym wieku, są przedstawicielami jednej epoki i należą do tej samej klasy.

Autor komedii ukazał ich na zasadzie kontrastu. Cześnik Raptusiewicz jest mężczyzną wysokim, krzepkim i dobrze zbudowanym, choć z racji podeszłego wieku cierpi .Jednymi z głównych bohaterów komedio-dramatu A. Fredry pt. " Zemsta " sa Cześnik Maciej Raptusiewicz oraz Rejent Milczek. Obydwu bohaterów różni ich zachowanie oraz postępowanie wobec siebie oraz innych ( Już na samym poczštku utworu, czytający zauważają, że nazwiska obu bohaterów dokładnie odzwierciedlajš ich zachowanie ).Jednak Cześnik był też gościnny: „Wszak, gdy wstąpił w progi moje/ Włos mu z głowy spaść nie może". Rejent był milczący, nie okazywał swoich emocji, w przeciwieństwie do Cześnika. Był bardzo skryty i tajemniczy, ale też obłudny i nieszczery.Najtrafniej określił te postacie syn Rejenta - Wacław, mówiąc o nich "Chcieć ich zbliżyć, czasu szkoda. Mało zysku dużo, krzyku tych dwóch ludzi - Ogień, woda. 4) Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są głównymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta".Byli to Cześnik Raptusiewicz oraz Rejent Milczek. Zostali oni stworzeni na zasadzie kontrastu, dlatego każda ich cecha została bardzo wyeksponowana. Aby przedstawić ich dokładną charakterystykę , postaram się pokrótce pokazać ich sylwetki literackie.

Rozpocznę od Raptusiewicza.Cześnik natomiast często nie potrafi znaleźć odpowiednich słów dla swoich.

Obaj mężczyźni ubierają się zgodnie z tradycja szlachecką. Wkładają na siebie żupan, kontusz, buty z wysokimi cholewami. Jednak strój Cześnika jest dużo bardziej okazały i barwny. Rejent jest natomiast człowiekiem drobnym, niskim i szczupłym.Wydawałoby się, że Cześnik chciałby odgrodzić się od znienawidzonego Rejenta, a jednak z uporem godnym wyższej sprawy broni ruin muru, utrzymując, że musi on zostać w takim stanie, w jakim został zakupiony. Cześnik nie radzi sobie z kobietami, a przyczyną tego jest także jego gwałtowność.Polski Sarmata Cześnik Raptusiewicz to jedna z głównych postaci komedii Aleksandra Fredro, pt. „Zemsta". Bohater ten jest typowym przedstawicielem Polski szlacheckiej. Wskazuje na to jego strój, sposób bycia i wyznawane wartości. Cześnik nosi się więc zgodnie z modą sarmacką.Ponadto Cześnik wyznaje zasadę staropolskiej gościnności, wedle której nawet jeśli nie przepada się za gościem, należy godnie go przyjąć. Mimo że ma zatarg z Rejentem, kiedy w jego domu niespodziewanie pojawia się syn sąsiada, mówi: Wszak gdy wstąpił w progi moje, włos mu z głowy spaść nie może.Rejent nie był tak wysoki i dobrze zbudowany jak Cześnik. Podobnie jak jego przeciwnik, Rejent chciał zdobyć rękę Podstoliny, jednak miał otrzymać ją jego syn, Wacław, któremu zresztą pomysł ten wcale się nie podobał, ponieważ od dawna i z wzajemnością kochał się w Klarze.charakterystyka cześnika.

wykorzystaj cytaty.

2str. 0 głosów. 232 wizyt. zredaguję charakterystykę Cześnika Raptusiewicza-bohatera lektury zemsta.wykorzystaj cytaty (2 strony). napisz w formie tekstu dramatycznego dalsze losy cześnika i rejenta.Jest właścicielem drugiej połowy zamku. Cześnik porusza się szybko i żwawo. Wypowiada się krótko, używa zdań wykrzyknikowych. Podczas rozmowy gestykuluje i wymachuje szablą. Rejent Milczek w ruchu i gestach jest powściągliwy. Mówi wolno, cicho. Z pozoru jest flegmatyczny, powolny, pełen pokory i pobożności.Rejent Milczek to jeden z głównych bohaterów komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta". Odbiorca poznaje go jako zamożnego urzędnika sądowego, który wdał się w spór o mur graniczny ze swoim sąsiadem Cześnikiem Raptusiewiczem. Wiadomo, że bohater jest wdowcem i mieszka wraz z synem Wacławem.Aleksander Fredro „Zemsta" - charakterystyka Cześnika. Cześnik Maciej Raptusiewicz to jeden z głównych bohaterów „Zemsty" Aleksandra Fredry. Raptusiewicz jest szlachcicem i patriotą. Jako młodzieniec walczył z Moskalami oraz brał udział w konfederacji barskiej, obecnie jest .Rejent Milczek - charakterystyka szczegółowa. Wie, jak „podejść" Cześnika, z nieznanych źródeł uzyskuje poufne informacje o zaręczynach Podstoliny oraz o młodzieńczym romansie syna z wdową. Wykorzystuje te fakty do swoich celów. • Cytaty z Aleksandra FredryBóg z waszmością, mój cześniku. Pędząc czwałem na rozkazy, Zamęczyłem szkap bez liku, Wywróciłem ze sto razy, Tak że z nowej mej kolaski Gdzieś po drodze tylko trzaski. CZEŚNIK A ja za to ręczyć mogę, Że mój Papkin tu piechotą Przewędrował całą drogę, A na podróż dane złoto Gdzieś zostawił przy labecie." ZEMSTA .Rejent żałuje pieniędzy wszystkim, lecz jest gotowy na ich utratę pod warunkiem, że uda mu się wypędzić Cześnika z zamku: „ Czapkę przedam, pas zastawię. A Cześnika stąd wykurzę. będzie potem o tej sprawie Na wołowej pisał skórze. Lecz tajemne moje wieści Jeśli wszystkie z prawdą zgodne-Tym, czym teraz serce pieści.Rejent Milczek jest wdowcem i posiadaczem połowy zamku, który dzieli z Cześnikiem. Ma dorosłego syna Wacława, który marzy o małżeństwie z Klarą Raptusiewiczówną. Wygląda na człowieka dość silnego. Na ogół Rejent jest spokojnym człowiekiem, który nie lubi się kłócić. Jednak, gdy ktoś nadepnie mu na odcisk - nie popuści.Fredro. Nazwiska Rejenta i Cześnika stanowią dla czytelnika pierwszą informację o ich charakterze, a późniejsze perypetie przynoszą ich potwierdzenie. Cześnik był człowiekiem porywczym, łatwo wpadał w gniew. Z trudnością przychodziło mu wysłuchanie czyjeś wypowiedzi do końca. Przykładem jest rozmowa z Papkinem w I akcie .Cześnik Raptusiewicz jest mężczyzną wysokim, dobrze zbudowanym, krzepkim, zawsze elegancko, po szlachecku ubranym i pochodzącym z rodziny szlacheckiej. Na tym jednak kończy się wytworność Cześnika, który wypowiada się zawsze krótko, ma pospolite słownictwo, a w co drugie zdanie wplata swoje ulubione powiedzonko: „Mocium Panie"..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz