• szkolnasciaga.pl

Charakterystyka przedstawicieli chłopów i inteligencji w weselu

18 października 2019 00:25






Obraz inteligencji: Zachwycają się wsią, przyrodą, wiejską ciszą, strojami, obyczajami, ale są to tylko zachwyty pozorne. Popadają w modę chłopomanii. Lekceważą chłopów, gardzą nimi, są przekonani o swojej wyższości. Nie rozumieją życia wsi, nawet nie wiedzą jakie prace odbywają się na wsi np.Charakterystyka chłopstwa w "Weselu" drukuj. poleca 80 %. ale jej nawet zagrozić kosą,-> w świadomości inteligencji i chłopów jest zakorzeniona dawna rzeź galicyjska z 1846 r.-> Pan Młody nie chce zastanawiać się nad przeszłości .Chłopi i inteligencja w "Weselu" Wyspiańskiego. W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" zostały przedstawione stosunki społeczne panujące na ziemiach polskich pod zaborami. W chacie bronowickiej zgromadził poeta przedstawicieli wszystkich ważniejszych ówczesnych grup.Charakterystyka inteligencji w „Weselu" Tym, co od pierwszego dialogu charakteryzuje inteligencję w utworze jest poczucie wyższości nad chłopami. Wielu z nich nie ukrywa, że nie bawią się najlepiej na weselu i są w Bronowicach jedynie z obowiązku.Dziad - nie wierzy w szczerość inteligencji, domyśla się, że chłopomania jest jedynie wyrazem ich znudzenia i próżności, sam był również świadkiem Rabacji Chłopskiej i to właśnie jemu ukazuje się widmo Jakuba Szeli, który uświadamia mu brak możliwości współdziałania chłopów i inteligencji.W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pt.

"Wesele" zostały przedstawione stosunki społeczne panujące na ziemiach polskich pod zaborami.

W chacie bronowickiej zgromadził poeta przedstawicieli wszystkich ważniejszych ówczesnych grup społecznych, a więc inteligencji i chłopów, Kościoła i środowisk żydowskich.W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" zostały przedstawione stosunki społeczne panujące na ziemiach polskich pod zaborami. W chacie bronowickiej zgromadził poeta przedstawicieli wszystkich ważniejszych ówczesnych grup społecznych, a więc inteligencji i chłopów, Kościoła i środowisk żydowskich.„Wesele" - obraz inteligencji Przedstawiciele inteligencji zgromadzeni na bronowickim weselu zostali ukazani jako grupa hermetyczna, niechętna ludowi, mająca do niego dystans i traktująca z wyższością chłopów. Zauważa to Czepiec: „Pon się boją we wsi ruchu./ Pon nos obśmiewajom w duchu".Obraz chłopów Sposobem, w jaki ukazuje chłopów Wyspiański udowodnił, że pomimo, iż sam ożenił się z chłopką, nie jest ludomanem. Dokonał oceny na podstawie własnych obserwacji, przedstawiając chłopów zarówno z ich zaletami, jak i z ich wadami. Chłopi są ukazani jako wielka siła narodu, ale siła ta nie jest wykorzystana.Ceni chłopów o jego stosunek do nich jest bardzie pozytywny niż do inteligencji. Chłopi sa także bardzo zapalczywi, ale za to pełni dobrej chęci.

Inteligencja natomiast zachwyca się wsią, ciszą i wiejskim strojem.

Jest to tzw chłopomania. W rzeczywistości jednak nie znają i nie rozumieją zwyczajów chłopów.Chłopi i inteligencja w ,,Weselu,, Stanisława Wyspiańskiego. Wyspiański poddaje w swoim dramacie ocenia obie warstwy społeczne: chłopów, inteligencję, po pierwsze wydobywając z ich dusz to co prawdziwe, po drugie stawiając przed możliwością wspólnego czynu.Obraz inteligencji i chłopów w „Weselu". Wyspiański trafnie wskazuje, iż w przeciwieństwie do rozrzutnej inteligencji, chłopi zawsze myślą o zabezpieczeniu bytu materialnego. Co więcej, chłopi mają ambicję i ciekawość świata. Przykładem tego jest Czepiec, który próbuje .Należy jednak zaznaczyć, iż Wyspiański skupił się przede wszystkim na przedstawieniu chłopów i inteligencji pochodzenia szlacheckiego, pomijając pozostałe grupy społeczne. Poruszona w dziele problematyka narodowowyzwoleńcza nie oddaje w pełni charakteru społeczeństwa polskiego pod koniec XIX wieku.jeden Sas, a drugi w las". Niechęć do siebie inteligencji i chłopów ma także podłoże historyczne, chodzi tu nie tylko o rzeź galicyjską, ale także wyzysk chłopów w okresie pańszczyzny. Bez zmiany nastawienia do siebie, nie ma szans na wspólne działanie. strona: 1 2 „Wesele" - obraz inteligencji Przedstawiciele inteligencji zgromadzeni na bronowickim weselu zostali ukazani jako grupa hermetyczna, niechętna ludowi, mająca do niego dystans i traktująca z wyższością chłopów.

Zauważa to Czepiec: „Pon się boją we wsi ruchu./ Pon nos obśmiewajom w duchu".Inteligenci w ,,Weselu" nie.

Uważają, iż chłopi nie powinni występować na scenie politycznej kraju, gdyż nie są do tego przygotowani, nie posiadają odpowiedniej wiedzy, jednym słowem, jest to dla nich temat za trudny.Języka, jakim posługują się mieszkańcy Bronowic w Weselu, nie można nazwać gwarą. Jest to, bowiem, język stylizowany na gwarę podkrakowskiej wsi z charakterystyczną dla tego regionu (Małopolska) skłonnością do mazurzenia, czyli wymawiania zamiast „cz" - „c", „sz" - „s", „dż" - „d" itp.Jego skłonność do chłopomanii jest tu pokazana jako obłudna maska, chociaż trzeba dodać, że Pan Młody sam w nią wierzy. Pan Młody kocha to, co wiejskie: krajobrazy, stroje, styl życia (zaczyna nawet iść w ślady chłopów i unikać higieny osobistej, od czego - jak sam mówi - czuje się znacznie lepiej).Rudolf Starzewski (urodził się w 1870, a zmarł w roku 1920) w 1901 roku był współpracownikiem związanego z konserwatystami dziennika „Czas", którego redaktorem został dopiero później. W Krakowie był cenionym znawcą polityki. Darzył wielką sympatią środowisko artystyczne i często wcielał się w rolę krytyka teatralnego."Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to dramat, w którym obserwujemy dwa środowiska - chłopów i inteligencję.

Obie zaprezentowane warstwy społeczne starają się nawiązać ze sobą nić porozumienia, z różnych przyczyn.

Obserwujący 2. Charakterystyka inteligencji i chłopów w Weselu. Przez Madzioonia, 15 Maj 2007 na Szkoły średnie. Recommended Posts. Madzioonia 0 Stały bywalec .charakterystyka i ocena chŁopÓw i inteligencji w „weselu" jak przeszŁoŚĆ wpŁywa na relacje ŁĄczĄce inteligentÓw i chŁopÓw w „weselu"? jak wyglĄdajĄ stosunki inteligencji i chŁopÓw w „weselu" wyspiaŃskiego? w jaki sposÓb ukazuje polakÓw i polskĘ wyspiaŃski w „weselu"?Trzecią grupę symboli w „Weselu" odnajdziemy w poszczególnych scenach i zachowaniu gości. I tak na przykład chocholi taniec oddaje marazm oraz otumanienie, w jakim znajdowała się w owym czasie Polska. Charakterystyka chłopów i inteligencji w „Weselu" .Charakterystyka inteligencji i chłopów w "Weselu" Materiały Wymowa ideowa "Przedwiośnia" Wymowa ideowa Przedwiośnia Z poczynionych ustaleń wynika, że Żeromski z coraz większym niepokojem obserwował scenę społeczno-polityczną w wyzwolonej Polsce.Pokazuje to bezwład i marazm panujący w narodzie na niespełna dwadzieścia lat przed odzyskaniem niepodległości. Konfrontacja chłopów i inteligencji w Bronowickiej chacie okazała się kompromitacją - do pojednania między nimi dojść nie może, a nawet najszczerszy zapał okazuje się słomiany.Nie traktują chłopów godnie. W rozmowie Czepca z Dziennikarzem można zauważyć lekceważący stosunek inteligencji do nich. Dziennikarz kpi z chłopa, wypytując go o wydarzenia polityczne. Sądzi bowiem, że nie ma on o niczym pojęcia. Radczyni choć uczestniczy w weselu, to gardzi jego uczestnikami. Szukają w Bronowicach Arkadii.W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" zostały przedstawione stosunki społeczne panujące na ziemiach polskich pod zaborami. W chacie bronowickiej zgromadził poeta przedstawicieli wszystkich ważniejszych ówczesnych grup społecznych, a więc inteligencji i chłopów, Kościoła i środowisk żydowskich.Wielką sympatię okazują mu Państwo Młodzi, którzy zaprosili go na swoje wesele. Ma on swoje zdanie o stosunkach panujących na wsi, które wyraża w rozmowie z Żydem w momencie, gdy między chłopami wybucha bójka: „A niech się ta chłopy biją. To Mosiek w nich wódkę leje, Żyd, chłop, wódka, stare dzieje". ŻydPolska w „Weselu" jest wszechobecna. Zdaniem wielu badaczy bronowicka chata symbolizowała właśnie ojczyznę. Znaleźli się w niej bowiem reprezentanci najważniejszych grup społecznych, swoisty przekrój społeczeństwa polskiego. Charakterystyka chłopów i inteligencji w „Weselu.


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz