• szkolnasciaga.pl

Wypracowanie o mniejszościach narodowych w polsce

28 października 2019 21:25






Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce - grupy społeczne zamieszkujące Polskę identyfikujące się z innym narodem niż polski. Według ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym mniejszości te są wyodrębniane na podstawie łącznie sześciu kryteriów, w szczególności mniejszej niż pozostała ludność, liczebności i .Masowa zagłada m.in. ludności żydowskiej, zmiana granic, migracje, a także przesiedlenia powojenne przyczyniły się do radykalnego zmniejszenia liczby mniejszości narodowych w Polsce. Ostatni Narodowy Spis Powszechny, przeprowadzony w 2002 roku, pokazał, iż Rzeczpospolita Polska jest krajem jednorodnym narodowościowo - ponad 96 % .Podsumowując: w Polsce znajduje się 9 mniejszości narodowych i 4 grupy etniczne, dzielą się one na grupy zwarte i rozproszone. Najwięcej na ziemiach polskich znajduje się Niemców, ponieważ jest ich aż 147094, a najmniej Karaimów ? jest ich tylko 43. Po dzień dzisiejszy Polska nie ma ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.Przedstawia on skalę sympatii Polaków do różnych narodów, a także mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce w roku 1991, 1996 i 2002. Z analizy tego źródła wynika, że Niemcy w Polsce są raczej lubiani, natomiast sympatia ta nieznacznie spadła w roku 1996 i utrzymuje się na poziomie 0,8 punktów procentowych.„Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce" SPIS TREŚCI I.

WSTĘP II.

TOŻSAMOŚĆ NARODOWA I ETNICZNA MNIEJSZOŚCI III. TYPOLOGIA MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH IV. CHARAKTERYSTYKA MNIEJSCOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH V. WNIOSKI KOŃCOWE VI. BIBLIOGRAFIA I. WSTĘP Do najczęściej stosowanych kryteriów członkostwa w mniejszościach narodowych i etnicznych zlicza się obok .Do najistotniejszych spraw nieuregulowanych dotychczas jeżeli chodzi o mniejszości narodowe jest określenie w prawie statusu języka litewskiego (również pozostałych języków). Do tej pory obowiązuje akt uchwalony w roku 1945, mówiący iż we wszystkich instytucjach na obszarze Polski dopuszczalne jest używanie wyłącznie języka .W Europie najważniejszym dokumentem regulującym prawa mniejszości narodowych jest Konwencja ramowa Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych. Polska podpisała ten dokument w 1995 r., a ratyfikowała go 10 listopada 2000 r. Kraj nasz stał się stroną Konwencji 1 kwietnia 2001 r. W dniu 12 maja 2003 r.Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce definiuje ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym: 1. Mniejszością narodową, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, .Dokumenty Rady Europy a Mniejszości Narodowe • Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Praw i Wolności (1950) - Powszechnie nazywana Europejską Konwencją Praw Człowieka - podkreślono w niej, że korzystanie ze wszystkich wymienionych w niej praw i wolności powinno być zagwarantowane bez względu na różnice rasy, koloru skóry, języka, wyznania, pochodzenia .Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych z dnia 6 stycznia 2005 r.

definiuje mniejszości narodowe i etniczne w Polsce; stwierdza, że "każda osoba należąca do mniejszości ma.

Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zadeklarowało 8.796 obywateli polskich (wedle danych poprzedniego NSP z 2002 r. liczebność mniejszości rosyjskiej wynosiła 3 244 osób), w tym: w województwie mazowieckim - 1 950 osób (według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i .W 1356 roku kolonie w Kamieńcu Podolskim i we Lwowie uzyskały potwierdzenie swojej autonomii, a Lwów został siedzibą biskupa ormiańskiego Żydzi To mniejszość narodowa, do której przynależność zadeklarowało, podczas przeprowadzonego w 2002 r. narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań - 1 055 obywateli RP w tym: w .W miastach położonych we wschodniej Polsce znaczny odsetek stanowili Żydzi, a w zachodniej Polsce - Niemcy. Najwięcej Polaków mieszkało w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Poznań. Ówczesna Polska była krajem głównie rolniczym, a 65% chłopów stanowili Polacy. W międzywojennej Polsce dominowali katolicy, było ich 62%.Romowie zaczęli osiedlać się w Polsce już w XV wieku, początkowo prowadzili wędrowny tryb życia, by z czasem na stałe osiąść w niektórych rejonach czy miejscowościach.

Obecnie ludność romską można spotkać przede wszystkim w większych ośrodkach miejskich, typu Warszawa,.

o szczegółowych zasadach postępowania przy udzielaniu dotacji na realizację w 2019 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1, 3-9 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach .Pluralizm społeczny zakłada, że społeczeństwo składa się z wielu różnorodnych grup o odmiennych poglądach, konkurujących ze sobą. Różne grupy mają prawo wyrażać swoje poglądy, zróżnicowania społeczne i kulturowe. » Prawa mniejszości narodowych - Prawa mniejszości narodowych w Polsce. OpracowanieMniejszości narodowe w Polsce - przykłady, opis. Opracowanie tematu. Struktura narodowościowa państwa polskiego zmieniała się na przestrzeni wieków. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i ostatecznym ustaleniu granic II Rzeczpospolitej w latach kolejnych Polska stała się państwem wielonarodowym.Mały traktat wersalski został podpisany przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej wraz z traktatem wersalskim. Miał gwarantować ochronę mniejszości narodowych w Polsce. Mały traktat wersalski - geneza. Po zakończeniu I wojny światowej istniała obawa, że nowo powstałe kraje nie będą szanowały praw mniejszości, które znajdą się w ich granicach administracyjnych.W Polsce mniejszości narodowe stanowią około 2,5% całej populacji kraju.

Nie dotyczy to obcokrajowców zamieszkujących kraj - do mniejszości narodowej można zakwalifikować osoby,.

Polska należy do krajów z bardzo niskim odsetkiem mniejszości narodowych. W Polsce są .Poszczególne państwa różnie podchodzą do zagadnienia narodowości i mniejszości narodowych, niektóre (np. Francja) w ogóle nie uznają pojęcia mniejszości narodowej. Prawo mniejszości etnicznych w Polsce gwarantuje Konstytucja oraz Ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.TVP Białystok nadaje raz w miesiącu program, o tematyce związanej z mniejszością tatarską zamieszkującą Podlasie pt. Podlaski Orient (dawniej w programie wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych na Podlasiu pt. Sami o sobie). Edusat nadaje program poświęcony tylko polskim Tatarom rozsianym po całej Polsce pt. Tatarskie ślady.Pojęcie mniejszości narodowych pojawiło się, jako przedmiot zainteresowania badaczy i polityków, dopiero po I wojnie światowej. Według spisu powszechnego z 1931 w Polsce zamieszkiwało wówczas ok. 35% obywateli narodowości innej niż polska. Mniejszość niemiecka szacowana była na 734 tys. i pozycjonowało ją to na 5. miejscu.Władze komunistyczne lansowały model państwa, w którym trudno o miejsce na mniejszości narodowe. Dopiero po 1989 roku pojawiła się możliwość przywrócenia im należnych praw.

Najważniejszym aktem, w którym mowa jest o mniejszościach narodowych jest Konstytucja Rzeczpospolitej.

Zapamiętaj; Przypomnij hasło; Najnowsze zadania z tagiem mniejszości-narodowe 0 głosów. 1 odpowiedź. Wpisz w tabelę po dwa argumenty „za" i „przeciw". Wymień, jakie prawa przysługują mniejszościom narodowym w Polsce.Być MNIEJSZOŚCIĄ w POLSCE - Życie WIETNAMCZYKÓW - Duration: 12:27. Leszek Żebrowski o stosunku mniejszości narodowych do podziemia niepodległościowego! Tylko wRealu24!Konstytucja Rzeczpospolitej Polski z 1997 roku zapewnia mniejszościom narodowym i etnicznym ochronę przed dyskryminacją oraz asymilacją, możliwość podtrzymywania i rozwijania własnej odrębności językowej, religijnej i kulturowej. Jednocześnie nie precyzuje wystarczająco jasno, co rozumie poprzez te pojęcia.Mniejszości narodowe to zbiór mieszkańców danego państwa lub terytorium odmiennych etniczne lub o odmiennej świadomości narodowej. Różnica między mniejszością narodową, a etniczną polega na tym, że mniejszość narodowa jest większością w innym państwie (np. mniejszość niemiecka w Polsce jest większością w Niemczech), a .Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce. Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce są to mniejsze niż dominująca, grupy społecznych zamieszkujących Rzeczpospolitą Polską. Mniejszości narodowe i etniczne stanowią w Polsce kilka procent ludności kraju Polskę zamieszkują przedstawiciele 9.W Polsce działa jeszcze trzecia ważna organizacja łemkowska, partia polityczna o ambicjach stania ponad podziałami w tej mniejszości - jest to Rusiński Demokratyczny Krąg Łemków Hospodar (13). w: Mniejszości narodowe w Polsce, pod red. Kurcza, Wrocław 1997, s.51 3. J .This feature is not available right now. Please try again later..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz