• szkolnasciaga.pl

Wypracowanie o miłości do ojczyzny

16 grudnia 2019 12:16






Umierający mówił o ojczyźnie, pamiątkach po bitwie i miłości do Polski, co natchnęło .„Hymn do miłości Ojczyzny" Ignacego Krasickiego to jedna z pierwszych polskich pieśni patriotycznych. Utwór ma podniosły charakter, ukazuje miłość do ojczyzny jako cnotę. Patriotyzm, za jakim opowiada się autor, jest bardzo wymagający.„Hymn do miłości ojczyzny" przepojony jest wartościami patriotycznymi, mówi o umiłowaniu ojczyzny, uczy szacunku dla rodzinnej ziemi i kraju. „Święta miłości kochanej Ojczyzny, Czują cię tylko umysły poczciwe!". Poeta zwraca uwagę, że zdolni do uczuć patriotycznych są tylko ludzie uczciwi, zacni i szanujący tradycję.Hymn do miłości Ojczyzny stanowi dość szczególny wyjątek w twórczości Ignacego Krasickiego, który kojarzony jest z zwięzłością, ciętym dowcipem i mocnymi, wyrazistymi puentami, w których wyraża swój sceptycyzm wobec prawideł rządzącymi światem i ludźmi.Ten zaś wyjątek z jego twórczości epatuje wzniosłością, patosem i wzruszeniem.„Hymn do miłości Ojczyzny" Ignacego Krasickiego to jedna z pierwszych polskich pieśni patriotycznych. Utwór ma podniosły charakter, ukazuje miłość do ojczyzny jako cnotę. Patriotyzm, za jakim opowiada się autor, jest bardzo wymagający. Za tą miłością muszą iść czyny i gotowość do poświęcenia nawet własnego życia.Utwór ma charakter rozprawy. Na jego wstępie poeta postawił tezę:Miłość do ojczyzny „czują tylko umysły poczciwe".

W część argumentacyjnej mówi o tym, ile trudów i przeciwności trzeba wznosić w kraju, który jest - jak.

Stąd w treści wiersza pojawiają się słowa: więzy, pęta, kalectwo, blizny.Do najbardziej znanych XVIII-wiecznych polskich utworów o tematyce patriotycznej zaliczają się „Hymn do miłości ojczyzny" Ignacego Krasickiego oraz „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" Józefa Wybickiego. Utwór Krasickiego pochodzi z 1774 roku i był debiutem literackim niemłodego już wówczas autora.Pan Tadeusz - żywe dzieło o miłości do ziemi ojczystej. Powieść autorstwa Adama Mickiewicza, wydana w 1834 r. w Paryżu, jest największą polską epopeją narodową, w której został wyrażony ogrom miłości do ziemi, narodu i Ojczyzny. Pan Tadeusz to lektura,… Całe wypracowanie →Kolejnym przejawem miłości do Ojczyzny w utworze Adama Mickiewicza jest ukazana walka o nią. Szlachta litewska, mimo wielkiej swawoli i rozrzutności, wykazywała głębokie przejęcie oraz czuła odpowiedzialność za losy swego narodu, czego przykładem może być szlachta Dobrzyńska.Miłość do ojczyzny obowiązkiem każdego Polaka. Patriotyzm, miłość do ojczyzny, poświęcenie dla niej są to wartości uniwersalne. W każdej epoce i w wszystkich społeczeństwach możemy odnaleźć świadczące o tym po-stawy. Nie stają się nigdy niemodne lub nieaktualne, chociaż na pewno w zależności.Patriotyzm w „Panu Tadeuszu" jest wartością szczególną, immanentnie obecną w poemacie Mickiewicza.

Już sama idea przyświecająca jego powstaniu - chęć podtrzymania rodaków na duchu, pragnienie przywołania.

- Z powstaniem utworu związana jest legenda. Mówi ona o tym, że kareta biskupa Krasickiego, jadącego na czwartkowy obiad, potrąciła starego żołnierza. Umierający mówił o ojczyźnie, pamiątkach po bitwie i miłości do Polski, co natchnęło .Jednak nigdzie nie czuję się tak dobrze, jak w swoim. Tu jest mój dom, moja rodzina i przyjaciele. Tu się wychowałam i tu chcę pozostać. Na razie nie myślę o tym, aby wyjechać do innego państwa, ale czas zmienia ludzi. Jednak (miejscowość) nie zawsze będzie moją „małą ojczyzną", do której będę chętnie powracała.Miłość do ojczyzny ___ Miłość do ojczyzny - Głębokie przy¬wiązanie do kraju rodzinnego, gotowość poświęcenia się dla niego, patriotyzm. Tyrtajos (Tyrteusz) „Rzecz to pięk¬na" - On pierwszy wezwał do obrony ojczyzny w imię miłości do niej i obo-wiązku obywatelskiego, a nie - jak Homer - w imię cnót rycerskich.Wypracowanie na temat stosunku do Ojczyzny. Napisz wypracowanie (na jedna strone A4) w ktorej odpowiesz na nastepujace pytania: - jaki jest twoj stosunek do Ojczyzny, kraju twoich przodkow? - jak troszczysz sie o rozwoj i dobre imie Ojczyzny? - w jaki sposob okazujesz milosc do Ojczyzny? - ile trudu wkladasz w poznawanie swojej Ojczyzny oraz Ojczyzny Jezusa?Przeanalizuj fragmenty powieści Goethego i napisz wypracowanie odwołując się do znajomości całego utworu.Dodaj wypracowanie; Dodaj ściągę.

Czytamy w niej o uczuciu łączącym pary kochanków, miłości braterskiej, miłości rodziców do dzieci, miłość.

Norwid) - Czy troska o piękno naszego języka może być wyrazemHymn do miłości ojczyzny (I. Krasicki) Rodzaj literacki: liryka Gatunek liryki: hymn Wiersz składa się z ośmiu wersów, podmiot liryczny ukrywa się za opisaną sytuacją liryczną. Przedmiotem rozważań jest miłość do ojczyzny, uczucie to zostało określone jako święte.Kraj kochają, służą mu, wspomagają i wspierają ze wszystkich swoich sił ludzie „poczciwi".Aby znaleźć interesują Cię ściągę, prace czy też wypracowanie na temat: Jak realizują miłości do ojczyzny kmiecic. Zapraszamy do naszych zbiorów zgromadzonych w działach: Ściągi gotowce wydrukowane, czy też Ebuda-cd - ściągi na płycie. Oprócz: Jak realizują miłości do ojczyzny kmiecicPóźniej zaś włączył „Hymn" do „Myszeidy", gdzie stanowi piątą oktawę IX pieśni. Posługując się nazwą gatunkową (hymn) w tytule, Krasicki już na początku wprowadza podniosły nastrój. Tematem wiersza jest miłość ojczyzny, nazwana tu „świętą", a więc godną najwyższego szacunku.Ojczyzna (Prolog) O miasta w dole tam, gdzie pułap dymu leży, o rzeki w dole tam, o wsi jak białe stogi, gdzie maszyn ruch i gdzie ociera złote rogi w odbiciu szybkich rzek zielony jeleń chmur.

Obłoki górą płyną, obłoki są jednakie jak ścigający korab albo odbicie fal, które mijają sen i są jak.

W tym krótkim, ale jednak jak wymownym wierszu zauważamy, że miłość do ojczyzny charakteryzuje gotowość oddania życia za ojczyznę, poświęcenia się ojczyźnie. Jest to miłość trudna i ofiarna, ale wierna do końca, bezinteresowna i chwalebna.Jestem do tego miejsca bardzo przywiązana. i zawsze z radością do niego powracam.Co mogę narysowac na konkurs ,,Moja mała ojczyzna. mała ojczyzna to tak jakby ktoś wiedział wszystko o naszej rodzinie np znajomy rpodziny znał by naszych dziatków i przodków i by to wszystko miał napisane ze np twoja babcia nie chciala wyjsc za mąż i .Zapewnia o szczególnej więzi z narodem, a ?Wszystkim Polakom braterstwo ślubuję. W tym krótkim, ale jednak jak wymownym wierszu zauważamy, że miłość do ojczyzny charakteryzuje gotowość oddania życia za ojczyznę, poświęcenia się ojczyźnie. Jest to miłość trudna i ofiarna, ale wierna do końca, bezinteresowna i chwalebna.To wiersz o podobnej trochę do Hymnu… tematyce. Jeśli chcesz zabłysnąć, możesz go przywołać. Ten utwór powstał w tym samym roku, co Hymn do miłości ojczyzny - w 1774 r. Dedykowany był wielkiemu patriocie, bardzo szanowanemu przez współczesnych mu ludzi - Feliksowi Oraczewskiemu.Tytuł wiersza, zawierający określenie gatunkowe (hymn), kieruje naszą uwagę w stronę spraw podniosłych i prymarnych.

Mamy tu do czynienia z uroczystą pieśnią pochwalną o charakterze apostroficznym.

Podmiot zwraca się nie do Ojczyzny, ale do miłości Ojczyzn, nazywając ją świętą, wprowadzą ją w sferę wartości najwyższych:Najczęściej cytowane jest kazanie "O miłości ku ojczyźnie", gdyż autor wymienia w nim i analizuje sześć chorób, które szkodzą Polsce, a mianowicie brak miłości do ojczyzny, brak zgody politycznej, anarchię religijną, osłabienie władzy królewskiej, niesprawiedliwe prawa i niekarność grzechów jawnych.Miłość posiada wiele obliczy: miłość kobiety i mężczyzny, miłość rodziców do dziecka, do ojczyzny, przedmiotu lub zwierząt. W pierwszym wypadku dobrym przykładem będzie powieść Krystyny Siesickiej „Jezioro osobliwości", w której przedstawione są narodziny miłości pomiędzy nastolatkami, a także osobami w pełni .Wypracowanie zawiera 315 słów. „Hymn do miłości ojczyzny" interpretacja wiersza. Krasicki - interpretacja i analiza wiersza „Hymn do miłości ojczyzny". Jest to wiersz o charakterze patriotycznym, w którym podmiot liryczny nawołuje do walki w obronie ojczyzny, bo jest ona warta największych ofiar i poświęceń.Adresatem jest miłość ojczyzny - uczucie, abstrakcja, wzniosłe pojęcie - na co wskazuje początkowa apostrofa: „Święta miłości kochanej ojczyzny.". W wierszu panuje nastrój powagi i wzniosłości. Utwór można traktować jako wyznanie liryczne o zabarwieniu patriotycznym, przedmiotem wzniosłych uczuć jest ojczyzna.Wypracowanie na temat „Natura ojczyzny" powinno być jasne i znacząco. W głównej części uczeń powinien jak można bardziej szczegółowo i barwnie opowiedzieć o swoim mieście i wyjaśnić, dlaczego on go kocha. Ale trzeba to zrobić tak, aby główna część stała się kontynuacją wejścia..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz