• szkolnasciaga.pl

Scharakteryzuj przestrzeń ukazaną w wierszu zwracając uwagę na kontrasty

26 grudnia 2023 11:00






Na podstawie "ody do młodości" przedstaw, jak Mickiewicz ujął konflikt "młodych" i "starych". Scharakteryzuj oda pokolenia, zwracając uwagę na przypisane im przez poetą postawy życiowe, wartości i celeNa uwagę zasługuje bogata kompozycja utworu. Świadczą o tym liczne parafrazy, rozbudowane porównania „ A jako w krajach zamętu i nocy/ skłóconych żywiołów waśnią,/ jednym <<stań się>> z bożej mocy". W wierszu odnajdujemy także mitologiczne motywy np. Herakles, nektar, pierwotny chaos.Zastanawia-przy straszliwej naturalistycznej deformacji dokonanej na ciele kobiety zakończenie wiersza: „Powiedz, żem ja zachował formę i treść boską / Mojej zbolałej miłości" Poeta zwraca w tym wierszu uwagę, że życie każdego człowieka jest już od chwili narodzin naznaczone śmiercią, że każdy z nas skończy w mogile .„Moja piosnka II" napisana została w 1854, a więc po aresztowaniu poety (1846), które było wynikiem działalności Norwida na niwie politycznej.W tym momencie wrota do ojczyzny zostały dlań zamknięte. Interpretacja. Rozpoczynający utwór wers kieruje słowa i myśli podmiotu lirycznego w stronę ojczyzny.W wierszu Nad wodą wielką i czystą Mickiewicz - co podkreśla M. Maciejewski - staje się przede wszystkim „poetą przestrzeni". Artysta skupia się w nim bowiem na opisie górskiego jeziora, który staje się dla niego punktem wyjścia do refleksji nad życiem, przemijaniem, sensem ludzkiego istnienia.w sto lat będą po mnie…" wygnanie to cecha kondycji człowieka: każdy odejdzie, człowiek wśród ludzi bywa samotny, może odczuwać swoją nicość wobec ogromu świata i potęgi Boga Udowodnij, że świat ukazany w wierszu jest: ogromny i bezkresny, piękny, obcy, wieczny.

Omów środki, które budują obraz świata.Zanalizuj wybrane utwory z literatury polskiej i obcej.

Zwróć uwagę na środki artystyczne zastosowane przez poetów. Motyw lalki i marionetki w literaturze. Analizując utwory prozatorskie i poetyckie pochodzące z 2-3 epok literackich, przedstaw sposoby opracowania tego motywu i jego funkcje. Wiersze w roli manifestu programowego.Pisanie prac maturalnych z języka polskiego. Dwóch studentów filologii polskiej, finalistów olimpiady polonistycznej, oferuje: - pisanie tekstów prezentacji maturalnych - sporządzanie bibliografii i konspektów - poprawianie gotowychUkazując kontrastowe sytuacje poeta zwraca uwagę na zjawisko obojętności wobec ludzkiego dramatu i braku wrażliwości na cierpienie. To, co dla jednych jest tragedią i znakiem śmierci, dla innych może stać się niczym nie znaczącym szczegółem. Strofy te ukazują analogiczny obraz do obrazu zawartego w pierwszej i drugiej strofie.Zwróć uwagę na sposób wypowiedzi bohatera. W jaki sposób w warstwie językowej. nazwiska pojawiają się w opowiadaniu Sobolewskiego. Scharakteryzuj ich wygląd. -----DROGA DO ROSJI - kibitki przemierzają bezkresne przestrzenie Rosji - w drodze na Syberię zesłańcom .Rozważając problem, zwróć uwagę na postępowanie rodziców bohaterów i innych osób w podobnych sytuacjach. Granica (fragment) Musiał mówić.

Uczuwał w tym ulgę, gotową łatwość, gorzką przyjemność.

Wyznawał Elżbiecie swą zdradę - jakby to było już przewidziane, wiadome z góry. Przypominał sobie, jak tak samo ojciec .Artyści i poeci gorączkowo poszukują nowych tematów, próbują znaleźć metodę ukazania swoistej prawdy o człowieku i zwracają uwagę na dwoistość tej prawdy. Andrzej Morsztyn w wierszu pt. „Niestatek" zwraca uwagę, że kobieta może być piękna a jednocześnie bardzo brzydka.Katalog ściąg i wypracowań z zakresu. Zaloguj się, aby móc korzystać z tej opcji13. Kobieta jako bohaterka literatury. Interpretując celowo wybrane przykłady, zwróć uwagę na różnorodność wizerunków kobiet w literaturze różnych epok. Artysta - bohaterem literackim. Przedstaw różnorodne wizerunki artystów, zwracając uwagę na sposoby kreacji bohaterów. Odwołaj się do kontekstów kulturowych. 15.Kontrast jako sposób wyrażania refleksji o świecie i człowieku. Zanalizuj i zinterpretuj wiersz Wisławy Szymborskiej Dom wielkiego człowieka. Zanalizuj i zinterpretuj opowiadanie Sławomira Mrożka Lolo, zwracając uwagę na sposób kreowania bohaterów i paraboliczny charakter sytuacji przedstawionej w tekście. 2.Serwis humanistyczny zawierający wiele materiałów nt. analizy i interpretacji literatury, gramatyki języka polskiego, matury i olimpiady oraz teksty i konteksty literackie, przeznaczony dla uczniów, studentów i nauczycieli.W hymnie Kasprowicz odwołał się do żywej wśród symbolistów i ekspresjonistów techniki wiersza wolnego.

"Dies irae" ma wyraźnie zaznaczoną budowę stroficzną, choć strofy są różnej długości.

Pisząc wiersz wolny autor zastosował tradycyjne systemy wersyfikacyjne: sylabiczny, sylabotoniczny i toniczny. Jana Kasprowicza uważa .Wiersze w roli manifestu programowego. Interpretując wybrane teksty, omów stosunek. zwracając uwagę na konteksty historyczne i kulturowe. Czas i przestrzeń w dramacie antycznym, romantycznym i współczesnym. Omów zagadnienie, nawiązując do kilku reprezentatywnych dzieł.Wizerunek urodziwych dam Baroku przedstawiany w malarstwie lub poezji był mniej więcej jednolity. Nadobna niewiasta zwracała na siebie powszechną uwagę niezależnie od tego czy była złą kobietą, bawiącą się uczuciami innych, czy dobrą i wierną - jakich wtedy było niewiele. Przysłowia bowiem zapewniały: "uroda wielki orator, wielki mocarz", a gdy kobieta była urodziwa .Temat 1. Analizując wiersze Nie wierzę w nic Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Przedśpiew Leopolda Staffa, porównaj ukazany w nich obraz człowieka oraz jego stosunek do życia i świata. Wykorzystaj znajomość odpowiednich kontekstów. ROZWINIĘCIE TEMATU Za rozwinięcie tematu można uzyskać maksymalnie 25 punktów. 1.-Sformułuj program poetycki Leopolda Staffa wyrażony w wierszu z okresu XX_lecia międzywojennego np."Ars poetica". (tekst) -Zinterpretuj wiersz Władysława Broniewskiego pt."Zagłębie Dąbrowskie", zwracając uwagę na nastrój i zjawiska społeczne przedstawione w utworze.

(tekst).w wierszu - omawia osobę mówiącą w wierszu - ustala, czego dotyczą.

przestrzenią ukazaną na obrazie - omawia malarskie sposoby. - opisuje obraz - zwraca uwagę na środki języka malarskiego wywołuje na odbiorcyTechnikum Nr 5 CKZiU w Sosnowcu. Lista tematów na egzamin wewnętrzny z języka polskiego. sesja wiosenna 2015. tematu. temat LITERATURAKarusia kocha miłością prawdziwą, mocną, której nie jest w stanie pokonać nawet śmierć. Zwraca się do zmarłego ukochanego prosząc go o zabranie jej z tego świata. Widzi różnice pomiędzy swoją osobą a tłumem - ludzie nie dostrzegają tego co ona, jednak wierzą w powrót Jasieńka i modlą się.temat, zwracając uwagę na sposób funkcjonowania motywów i jego funkcje. Inspiracje dziełami literackimi w malarstwie. Omów problem, interpretując celowo wybrane przykłady. Zwróć uwagę na sposób nawiązania, cel i funkcje. Topos księgi w literaturze, malarstwie i filmie. Zwróć uwagę na symbolikę i funkcjonowanie motywuZwróć uwagę na kreację osoby mówiącej oraz funkcję motywów czasu i natury. (Żywot człowieka poczciwego - Mikołaj Rej, Prawiek i inne czasy - Olga Tokarczuk) Temat 2. Porównaj konwencje literackie podanych tekstów. Zwróć uwagę na wykreowane w nich przestrzenie i bohaterów literackich.Sugestia odbywa się w wierszu na wielu poziomach. Przede wszystkim zwraca uwagę ukształtowanie formalne wiersza. Pisany regularnym dziewięciozgłoskowcem, składa się z czterech strof o różnej ilości wersów (1. strofa - 14 wersów, 2. - 12, 3. - 13, 4.Znowu zadane wypracowania do napisania? Na naszej stronie znajdziesz bazę kilku tysięcy oryginalnych wypracowań które pomogą Ci przygotować zadanie domowe, prezentacje maturalne, prace maturalne.Dzięki twórczości poety­-myśliciela zweryfikowano poglądy na sztukę, jej pochodzenie i za­dania. Norwid wielokrotnie wypowiadał się w sprawach społecz­nych, zwracał uwagę na nierówność warstw, nędzę i upokorzenie bieda­ków oraz obojętność tych, którzy byliby w stanie odmienić zły los.(tekst) DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE -Sformułuj program poetycki Leopolda Staffa wyrażony w wierszu z okresu XX_lecia międzywojennego np."Ars poetica". (tekst) -Zinterpretuj wiersz Władysława Broniewskiego pt."Zagłębie Dąbrowskie", zwracając uwagę na nastrój i zjawiska społeczne przedstawione w utworze. (tekst)..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz