• szkolnasciaga.pl

Rozprawka problemowa kryteria oceny

17 stycznia 2020 12:25






Kryteria oceny rozprawki i interpretacji utworu poetyckiego zostały zaczerpnięte z Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego od roku szkolnego 2014/2015, które można pobrać ze strony Centralnej Komisji EgzaminacyjnejKryteria oceny rozprawki i interpretacji utworu poetyckiego zostały zaczerpnięte z Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego od roku szkolnego 2014/2015, które można pobrać ze strony Centralnej Komisji EgzaminacyjnejKryteria oceny roz.Rozwinięcie każdego z nich będzie wymagało napisania wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym: rozprawki problemowej lub interpretacji tekstu poetyckiego.Kryteria oceny pisemnych form wypowiedzi KLASA I Kryteria oceny zaproszenia Numer kryterium Kryteria Liczba punktów I Wskazanie adresata, nadawcy, miejsca, czasu, celu [kogo zapraszamy .Kryteria oceny rozprawki i interpretacji utworu poetyckiego zostały zaczerpnięte z Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego od roku szkolnego 2014/2015, które można pobrać ze strony Centralnej Komisji EgzaminacyjnejObjaśnienia dotyczące kryteriów oceny interpretacji utworu poetyckiego.Kryteria oceny rozprawki i interpretacji utworu poetyckiego zostały zaczerpnięte z Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego od roku szkolnego 2014/2015, które można pobrać ze strony Centralnej Komisji EgzaminacyjnejKryteria oceny wypracowania maturalnego z języka polskiego.1 KRYTERIA OCENY ROZPRAWKI A Sformułowanie stanowiska wobec problemu podanego w poleceniu B stanowiska C rzeczowa D Zamysł kompozycyjny E Spójność lokalna F tekstu G językowa H zapisu 6 Stanowisko jest adekwatne do problemu podanego w poleceniu 18 1 trafne, szerokie i pogłębione trafne i szerokie Brak błędów rzeczowych 6 Kompozycja funkcjonalna Pełna spójność wypowiedzi lub .oceny różnią się ponad dopuszczalną normę, w roli arbitra występuje trzeci oceniający.

Tworzenie nowej skali oceny rozprawki Zespół ekspertów IBE w 2009 roku opraco-wał wzorowany na SAT.

ZasadniczymiKryteria oceny rozprawki Kryteria Punktacja I TEMAT (0 - 8)* 1. Zgodność pracy z tematem 0 - 1p. Sformułowanie tezy 0 - 1p. Użycie co najmniej trzech trafnych argumentów 0 - 1p. 4.Objaśnienia dotyczące kryteriów oceny interpretacji utworu poetyckiego. Koncepcja interpretacyjna jest efektem poszukiwania przez zdającego całościowego sensu utworu, tzn. jest pomysłem na jego odczytanie (wyrażonym np. w postaci tezy lub hipotezy interpretacyjnej). Ocenia się ją ze względu na to, czy jest niesprzeczna z utworem i czy jest spójna,Kryteria oceny pisemnych form wypowiedzi KLASA I Kryteria oceny zaproszenia Numer kryterium Kryteria Liczba punktów I Wskazanie adresata, nadawcy, miejsca, czasu, celu [kogo zapraszamy, kto zaprasza, gdzie, kiedy, na co ] 0-1 p. II Zastosowanie wyrazów o charakterze perswazyjnym - co najmniej jeden 0-1 p. III Spójno ść tekstu 0-1 p.OPOWIADANIE - kryteria oceny; Opis dzieła sztuki. Opis obrazu - kryteria oceny; Opis sytuacji i przeżyć; Podanie; Rozprawka. Od czego zacząć pisanie rozprawki? KROK 1; Rozprawka - ważne informacje (filmik!) Rozprawka z hipotezą - jak pisać? Rozprawka z tezą - jak pisać? Tematy rozprawek; Kryteria oceny rozprawki; Ciekawe www na temat .Kryteria oceniania wypowiedzi pisemnej na Maturze 2015 Ile jest czasu na poszczególne części egzaminu? Pisemny egzamin maturalny na poziomie podstawowym trwa 120 minut i obejmuje: • rozumienie ze słuchu (ok.

20 min), • rozumienie tekstów pisanych, czyli tzw.

czytanie ze zrozumieniem, • znajomość środków językowych,wybranej przez zdającego, np. rozprawki lub szkicu), wymagającej odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego albo teoretycznoliterackiego, albo krytycznoliterackiego. Ujednolicone, stałe formy wypowiedzi sprawdzane na obu poziomach egzaminu w kolejnych latach oraz stałe, uniwersalne kryteria oceniania dla poszczególnych form wypowiedziSchemat zasad oceny rozprawki Szczegółowe kryteria oceniania wypowiedzi pisemnej na poziomie podstawowym Schemat kryteriów oceny rozprawki A. Sformułowanie stanowiska wobec problemu podanego w poleceniuprogramowej powodują obniżenie oceny o jeden poziom. W pracy krótszej od wyznaczonej objętości ocena kompozycji, stylu, języka, ortografii i interpunkcji pozostaje na poziomie 0. Jeżeli uczeń pisze pracę niezgodnąz poleceniem, otrzymuje 0punktów również w pozostałych kryteriach. Cechy uwzględnione na skali:I. O rozprawce maturalnej Na maturze z języka polskiego od roku 2015 na poziomie podstawowym zdający będą mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Rozwinięcie każdego z nich będzie wymagało napisania wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym: rozprawki problemowej lub interpretacji tekstu poetyckiego.KRYTERIA OCENY ZADANIA ROZSZERZONEJ ODPOWIEDZI - rozprawka Kryteria oceny Punktacja I TEMAT (0-7 pkt) 1.

Tekst jest co najmniej w połowie zgodny z tematem.

0-1 2. Rozwinięcie obejmuje: a) opinię odnoszącą się do tezy przedstawionej w temacie, b) podanie dwóch przykładów z dzieł literackich lub filmowychMATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO - STRUKTURA, FORMA I KRYTERIA OCENIANIA Matura z języka polskiego składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.Każda część jest obowiązkowa - przystępują do niej wszyscy maturzyści.Kryteria oceniania i metody sprawdzania osiągnięć ucznia Przedstawione poniżej kryteria oceniania na zajęciach z Informatyki są zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r.Wypisz w brudnopisie wszystkie argumenty, jakie przyjdą ci do głowy, a następnie uszereguj je według jakiegoś kryterium, np.: ważności, siły oddziaływania na słuchacza (czytelnika), stopnia wiarygodności itp. W rozprawce użyj tych argumentów, które uznałeś za najlepsze. Pomyśl, czy do tematu rozprawki pasują jakieś znane ci .W swojej pracy chciałbym udowodnić, że…, Według mnie…, Moim pierwszym argumentem…, Moim drugim argumentem… Dość! Wybucham! Schematyzm pisania przekłada się na schematyzm myślenia, a ja nie chcę pracować z robotami.KRYTERIA OCENY ROZPRAWKI KRYTERIA OCENY 20 pkt ZGODNOŚĆ Z TEMATEM I JEGO ROZWINIĘCIE 1. Praca świadczy o zrozumieniu tematu 0 - 1 2. Tekst jest w pełni zgodny z tematem (ewentualne dygresje są uzasadnione) 0 - 1Chcesz się dobrze przygotować do sprawdzianów i matur? Skorzystaj z wyjątkowego kursu o epokach literackich - w ciekawy sposób zdobędziesz niezbędną wiedzę! .Rozprawka maturalna problemowa to nowy typ pracy pisemnej obowiązujący podczas matury piemnej z języka polskiego od 2015 roku.

Poradnik dla każdego maturzysty.Oznacza to, że najważniejszymi kryteriami oceny interpretacji utworu.

W tym wypadku zdający powinien wskazać całościowy sens utworu, a także przedstawić trafne, pogłębione, powiązane z tekstem argumenty za właściwym jego odczytaniem.KRYTERIA OCENY OPISU PRZEŻYĆ WEWNĘTRZNYCH Kryteria oceny Punktacja TEMAT (0-6 pkt.) 1. Tekst jest we fragmentach zgodny z tematem 2. Rozwinięcie tematu obejmuje: Nazywanie uczuć, Analizowanie uczucia własnego lub postaci fikcyjnej, Odpowiedni dobór i zasób słownictwa nazywającego stany psychiczne, Stosowanie porównań, związków frazeologicznych, Narracja pierwszoosobowa, Opis .W nowej formule egzaminu maturalnego z języka polskiego od 2015 r. abiturient otrzymuje między innymi zadanie napisania rozprawki problemowej. Warto przypomnieć podstawowe zasady realizacji tego zadania, czyli porady dla zdających egzamin.Kryteria oceny rozprawki Punktacja ( 23 pkt.) Temat i forma ( 10 pkt.) Praca świadczy o zrozumieniu tematu. Uczeń rozumie istotę przedstawionego mu problemu. 0-1 Tekst jest w pełni zgodny z tematem (ewentualne dygresje są uzasadnione). Każde zdanie (każda myśl pracy) przybliża ucznia do pełnej realizacji tematu wypracowania,Kryteria oceny rozprawki (0 - 18 p.) Kryteria Punktacja TEMAT (0 - 8)* Zgodność pracy z tematem. Każde zdanie, każda myśl przybliża ucznia do pełnej realizacji tematu wypracowania. Uczeń nie odbiega od tematu. 0 - 1 p. Sformułowanie tezy.Kryteria oceny wypracowań na egzaminie ósmoklasisty. rozprawka, artykuł, przemówienie). Obowiązkowe będzie natomiast odwołanie do treści i problematyki lektury obowiązkowej oraz do utworu samodzielnie wybranego przez ucznia..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz