Rozprawka o skąpstwie harpagona

3 grudnia 2019 03:07


Pobierz: rozprawka o skąpstwie harpagona.pdf
"Skąpiec" zachowanie Harpagona, świadczące o jego skąpstwie. przygotowanie przyjęcia, w sposób bardzo, przesadnie oszczędny żałowanie pieniędzy własnym dzieciom podczas zaginięcia szkatułki - nakazał aresztować całe miasto głodzenie swoich koni żałowanie pieniędzy frozynie chęć wydania córki.W jednej ze scen Harpagon posunął się nawet od pobicia swojego sługi - Jakuba. Normalne jest, ze Skąpiec nie chce strącić tego, co posiada, ale jemu wręcz trzęsą się ręce na sama myśl o tym, ze ktoś mógłby, chociaż dowiedzieć się o jego ukrytej szkatułce. Harpagon jest niesłychanie obłudny i fałszywy.Harpagon - glowny bohater ''Skapca'' jest bardzo zachlanny, boi sie ze utraci swoje pieniadze. Sknera nie chce stracic tego co posiada, wrecz trzesa mu sie rece na sama mysl o tym, ze ktos moglby sie dowiedziec o jego majatku. Jest nerwowym, chciwym i nieuczciwym lichwiarzem. Jest czlowiekiem nieslychanie proznym, klamliwym i lasym na komplementy.Nie interesuje się nim, nie pomaga mu w żaden sposób materialny. Kleant, aby uzyskać pieniądze, uprawia hazard. Ojciec dobrze o tym wie, jednak się temu nie sprzeciwia, ma tylko za złe, że syn nie myśli przedsiębiorczo i nie odkłada pieniędzy na procent. To naprawdę może martwić, że skąpstwo ojca odbija się na jego dzieciach.Rola pieniędzy w życiu człowieka jest ważna,lecz nie nadrzędna.Zgadzam się ze stwierdzeniem,że pieniądze szczęścia nie dają.Owszem,pieniądze ułatwiają życie,ale trzeba korzystać z nich z umiarem i rozwagą.Należy pamiętać,że w życiu liczą się bardziej inne wartości,jak zdrowie,uczucie,więź rodzinna.Trzeba zauważyć, że skąpstwo Harpagona staje się źródłem nieszczęść innych ludzi: Marianny, Kleanta, Elizy, Walerego.

Nie chodzi już tylko o miłosne rozterki, ale o to, że całe otoczenie Harpagona zmuszone jest albo przyjąć.

Nie chodzi już tylko o miłosne rozterki, ale o to, że całe otoczenie Harpagona zmuszone jest albo przyjąć posłusznie jego zasady, albo rozpocząć trudną grę opartą na kłamstwach i podstępach.Ewa271199. Eliza do Walerego o mężczyznach: W słowach wszyscy mężczyźni podobni są do siebie; czyny dopiero odsłaniają różnice. Walery do Elizy o naturze ludzkiej: (…) aby pozyskać sobie ludzi, nie ma lepszej drogi, niż stroić się we własne ich skłonności, przejmować się ich mniemaniami, patrzeć z zachwytem na wady i przyklaskiwać wszystkim uczynkom.Gromadził je w szkatułce, którą chował przed światem. Bał się o każdy swój grosz. Skąpstwo Harpagona doprowadziło do rozpadu jego rodziny-dzieci znienawidziły go i pragnęły wziąć odwet za własna krzywdę.

Moim zdaniem bohater „Skąpca" jest podły i odrażający.

Wcale nie śmieszy mnie jego skąpstwo, egoizm i dwulicowość.Odpowiedz na pytania dotycząte Skąpca. 1) Kogo Kleant darzył uczuciem 2) Wymień 2 sytuacje które świadczą o skąpstwie Harpagona 3) Od kogo harpagon dowiedział się o miłości Marianny i Kleanta 4) W jaki sposób Eliza oddalała termin ślubu z Anzelmem 5) Dlaczego Anzelm zrezygnował z poślubienia Elizy 6) Opowiedz o spotkaniu Harpagona z Marianną 7) Dlaczego Harpagon Zgodził się .Na zakończenie wspomnę o filmie pt. "Życie jest piękne" reżyserstwa Roberta Benigni'ego.rola rodziny w życiu człowieka, rozprawka. Na blogu znajdziesz informacje o autorze, streszczenia, plany wydarzeń oraz charakterystyki bohaterów lektur szkolnych, a także różne inne prace.Harpagon z Walerym o wydaniu Elizy za Anzelma - bez posagu .Harpagon oszczędza na wszystkim; głodzi konie, nie kupuje sobie nowych rzeczy- nieustannie gromadzi majątek, chociaż przez swoje skąpstwo nigdy go nie wykorzysta. Bohater obłąkany jest żądzą pieniądza, myśli tylko o tym, jak się wzbogacić.Tytułem wstępu chciałbym oznajmić, iż skąpstwo jest jedną z najgorszych wad człowieka, gdyż pozbawia go rodziny i przyjaciół, a także - choćby najmniejszych - przyjemności, o czym szczegółowo napiszę w kolejnej części tej rozprawki.To właśnie posunęło Harpagona do pomysłu o wydaniu Elizy za bogatego starca Anzelma, który zgodził się na wzięcie dziewczyny bez posagu.

Plany Harpagona dotyczące Marianny także były podszyte skąpstwem i przebiegłością.

Dziewczyna interesowała go tylko dlatego, ze nie była wymagająca i potrafiła być oszczędna.Najprostszą drogą ku osiągnięciu tego celu było oczywiście uczynienie skąpstwa śmiesznym, niczego bowiem nie pragniemy uniknąć tak dalece, jak śmieszności - czy to przez okazanie się osobą naiwną, czy nader egzaltowaną, czy choćby posiadającą błędne pojęcie o modzie. Stąd też skąpstwo Harpagona przede wszystkim jest .Rozprawka na temat Skapca! Cześć muszę napisać rozprawkę z podanego planu na temat lektury ,,Skąpiec "1.Teza: Nie mogłabym polubić Harpagona 2.Argumentacja: 1)Kochał tylko pieniądze 2)Był złym ojcem 3)Traktował służbę z pogarda i lekceważeniem 4) ośmieszał siebie swoim skąpstwem 3.potwierdzenie tezy: Harpagon to odrażający typ człowieka który podporządkował wszystkim .Przez swe chorobliwe skąpstwo Harpagon powoli zaczyna tracić zmysły i po prostu przestaje być człowiekiem. Warto wspomnieć o tym, że ważne jest, czy ktoś zrozumie swój błąd i przestanie zachowywać się w sposób nieludzki, ponieważ taka osoba nigdy nie zazna prawdziwego szczęścia .Skąpiec sprzedał kobietę, która miała zostać jego żoną - oto kolejny argument na poparcie tezy o śmieszności skąpca. Fakt ten sprawił jednocześnie, że Harpagon zaczął budzić lęk innych bohaterów komedii.

Pomimo zgromadzenia wielkiego majątku, skąpstwo Harpagona przeszkadza mu w życiu.Rozprawka na podstawie.

źródła tekstów do znalezienia w internecie. Niedawno czytałem książkę pt „Skąpiec" i musiałem sobie zadać pytanie. Czy Harpagon śmieszy, przeraża, czy budzi politowanie? Początkowo zdawać by się mogło, że jest osobą, która posiada wszystkie te cechy razem.Normalne jest, że nie chce stracić tego, co posiada, ale Harpagonowi wręcz trzęsą się ręce na samą myśl o tym, że ktoś mógłby, chociaż dowiedzieć się o jego majątku. I w ten sposób dochodzimy do głównej, tytułowej, cechy - skąpstwa. Harpagon jest przeraźliwie skąpy.Otóż rozumowanie takie może brzmieć nader przekonywająco, niemniej będzie ono jedynie racjonalizacją; bowiem B w żadnym wypadku nie chce dać A pieniędzy, a […] chociaż wierzy, że powoduje się jedynie troską o dobro A, faktycznie powodowany jest swym własnym skąpstwem. Lagun LagunPo drugie, jego chorobliwe skąpstwo i nieufność do wszystkich, nawet do samego siebie, budzą politowanie. Bojąc się o swój skarb, co chwila sprawdza, czy jest on na miejscu, w ten sposób doprowadzając złodzieja do kosztowności. Kiedy ginie jego ukochana szkatułka, Harpagon wpada w depresję, sprawia wrażenie szalonego.Napisz rozprawkę ze skąpca: Czy o rodzinie harpagona można. - rozwiązanie zadania. lecz bardzo skąpy i chciwy.

Jego skąpstwo objawia się nawet w stosunku do dzieci.

skąpiec ,lichwiarz i brudas, dlatego że Harpagon nie dba o siebie,poniewaz był zbyt bardzo zapatrzony w swój .Harpagon - śmieszy, przeraża czy budzi politowanie? Rozprawka na podstawie „Skąpca" Moliera. Śmieszny, przerażający, budzący politowanie - te słowa najtrafniej określają głównego bohatera utworu Moliera pod tytułem „ Skąpiec". Postać ta jest złożona i uważam, że nazwanie jej tylko jedną cechą byłoby ignorancją.Z powyższych argumentów jasno wynika, iż Harpagon był potworem. W dzisiejszych czasach jest wiele osób zachowujących się równie irracjonalnie. Uważam, że ludzie w końcu powinni przestać zatracać się w pogoni za pieniędzmi i zacząć troszczyć się nie tylko o siebie, ale i innych.Wydaje mi się, że ta druga ocena Harpagona występuje znacznie częściej u czytelników, ponieważ bohater nie ma żadnych skrupułów, jego demoralizujący stosunek do rodziny nie ma żadnego usprawiedliwienia. Trwoga i odraza to uczucia bardziej adekwatne, moim zdaniem, niż litość, jeśli chodzi o sytuację skąpca.Rozprawka na temat:Harpagon-potwór czy ofiara? Głownym bohaterem,,Skąpca"jest Harpagon.Był on chudym,przygarbionym człowiekiem.Miał około 60 lat,był siwy,zaniedbany oraz chorował na astmę.Jego wygląd zawnetrzny wiązał się ze skąpstwem.Gdyby nie był aż tak pazerny,to by .Strzałka rozmawia z Frozyną o skąpstwie Harpagona. Dowiaduje się od niej o planach matrymonialnych ojca swego pana. SCENA VI. Harpagon, Frozyna Druga rozmowa Harpagona z Frozyną dotyczy posagu Marianny. Ponadto kobieta mówi mu liczne komplementy, aby zyskać większe honorarium. Harpagon postanawia mimo to nie płacić jej jeszcze, co .Nieszczęsny sknera gromadzi pieniądze, ale z nich nie korzysta. Ewidentnie śmieszne są w tym świetle samobójcze myśli Harpagona. Moim zdaniem, Harpagon to przerysowany portret wielu ludzi epoki, o którym zdecydowanie można powiedzieć, że śmieszy i straszy w tym samym, wielkim stopniu, w jakim budzi politowanie..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz