Rozprawka kordian i konrad

25 października 2019 19:46


Chcą walczyć o wzniosłe cele i wyróżniają się spośród całej masy społeczeństwa. I Kordian i Konrad cierpią z powodu uczuć, które nimi targają. Kordian jednak toczy wewnętrzną walkę między poetą a patriotą, natomiast twórczość bohatera Mickiewiczowskiego jest siłą, która napędza go dodziałania i buntu przeciw Bogu.Kordian jest po części bohaterem tragicznym, poprzez swoją pychę sprowadził na siebie wszelkie nieszczęścia, co w końcu doprowadziło, że znalazł się w sytuacji, która go przerosła. Kordian i Konrad, główni bohaterowie jednych z największych i najważniejszych dramatów w historii polskiej literatury.Kordian i Konrad wobec niewoli ojczyzny. Porównaj dwa wielkie monologi romantyczne i wskaż podobieństwa oraz różnice w postawach bohaterów. Wykorzystaj konteksty literacko- kulturowe. W historii narodu polskiego rok 1895 to tragiczna data, chwila, w której Polska traci swą suwerenność, a trzej zaborcy Prusy, Rosja i Austria podzielili ojczyznę na.Kordian i Konrad to dwaj bohaterowie romantyczni, którzy posiadają wiele cech wspólnych, ale również charakteryzuje ich odmienność. Łączy ich przeżycie nieszczęśliwej miłości (Kordian zakochany był w Laurze, która go odrzuciła), Konrad, czyli Gustaw popełnił samobójstwo w związki z zawodem miłosnym.Konrad i Kordian to dwaj zasadniczo różni od siebie bohaterowie, mimo że łączy ich jeden cel - walka o wolność ojczyzny.

Do tego celu obaj słynni romantycy zmierzają zupełnie innymi drogami, jednak droga każdego z nich okazuje.

Podobnie jak Konrad formułuje koncepcję jednostkowego działania i poświęcenia za wolność zbiorowości, ale w zetknięciu z rzeczywistością program ten okazuje się jedynie złudnym marzeniem.Podsumowujac, Konrad i Kordian mogliby być herosami czy geniuszami, lecz moim zdaniem choć w ich intencjach jest chęc wyzwolenia Polski to jednak ich plany sa szalone. Konrad pokazuje swoje szaleństwo przez to, ze wymaga od Boga władzy nad duszami ludzkimi oraz porównuje się z Nim. Opętany przez złe duchy wygaduje rzeczy, które saGdy większość nie popiera pomysłu zabójstwa cara, Kordian decyduje się działać samotnie. Ostatecznie do morderstwa nie dochodzi , a przeszkodą okazuje się być on sam. Strach i wyobraźnia biorą nad nim górę. Kordian wierzył w swe idee, lecz nie był typem zabójcy, brakowało mu bezwzględności, miał w sobie zbyt wiele .Za to Konrad jest pyszny, chorobliwie ambitny i pewny siebie, wręcz porównał się z Bogiem, mówiąc: „Nieśmiertelność tworze, cóż Ty większego mogłeś zrobić Boże!". Kordian jest człowiekiem słabym, jest polskim giaurem. Bohatera Słowackiego z tej wegetacji próbuje wyrwać sługa Grzegorz, który staje się jego przewodnikiem.Konrad i Kordian to - mimo wielu podobieństw - dwa różne typy bohatera romantycznego.

Konrad prezentuje bierną postawę patriotyczną, więcej mówi niż faktycznie robi dla ojczyzny.

Kordian zaś poświęca swe życie działaniu. Okazuje się jednak, że to Konrad jest silniejszy .Konrad jest typem bohatera biernego, który uważa, że Polska jako naród wybrany nie musi przyjmować aktywnej postawy - jej niewinna ofiara będzie zbawieniem świata. Kordian potępiał takie zachowanie, uważał, iż jest to usypianie narodu i że jedynym ratunkiem jest ruszenie całego narodu do walki.Podsumowując, Kordian w przeciwieństwie do Konrada, przemyślał i dowiedział się jak ma dalej poprowadzić swoje życie, rodzi się u niego pewna idea, która pomoże mu zrozumieć sens świata i jego losu. Konrad do końca nie wie jaką drogą ma podążać.Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Kordian i Konrad wobec niewoli ojczyzny. Porównaj dwa wielkie monologi romantyczne i wskaż podobieństwa oraz różnice w postawach bohaterów. Wykorzystaj konteksty literacko-kulturowe. Minimum 250 słów.Konrad prezentuje bierną postawę patriotyczną, więcej mówi niż faktycznie robi dla ojczyzny. Wykazuje cechy szaleńca i bluźni przeciw Bogu. Natomiast Kordian poświęca swe życie działaniu, prosi o pomoc ludzi, chce wzbudzić w nich poczucie przynależności do własnego państwa. Nie narzuca jednak nikomu swojej woli.Konrad i Kordian stanowią różne odmiany bohatera romantycznego.

Ich losy zaczynają się podobnie - od miłości.

Miłość przeżywana przez Konrada to uczucie platoniczne, rozgrywające się głównie w wymiarze duchowym. Nie może zostać spełnione, tym bardziej więc powoduje cierpienie bohatera.Niewykluczone, że monolog Kordiana na Mont Blanc powstał jako świadoma aluzja do Wielkiej Improwizacji. Zwróć uwagę: Kordian tak jak bohater Mickiewicza wygłasza wielką, przepełnioną emocjami tyradę, w której manifestuje swój indywidualizm i sięga po rolę przywódcy tak samo wzniosłą i tytaniczną jak prometeizm Konrada.Zadanie: kordian i konrad wobec niewoli ojczyzny porównaj dwa wielkie monologi romantyczne i wskaż podobieństwa oraz różnice w postawach bohaterów wykorzystaj. Zamknij. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w .Kordian, bohater dramatu. jest postacią opozycyjną w stosunku do Konrada (mimo, że mają wiele cech. konrad wallenrod mickiewicz pan tadeusz opis opowiadanie Oświecenie pisanie matura angielski plan wydarzeń pojęcie powieść rozprawka sofokles stefan żeromski streszczenie Szkoła .Różnice możemy zauważyć również w postaciach Konrada i Kordiana. Konrad-prezentuje bierną postawę patriotyczną, więcej mówi niżeli robi dla Ojczyzny. Kordian natomiast poświęca swe życie działaniu. Tak, więc społeczeństwo w „Kordianie" J.

Słowackiego jak i w cz.Charakterystyka porównawcza Kordiana i Konrada (z Dziadów cz.

III). Na przełomie wieków pisarze zajmowali się różnorodnymi postaciami. Opisywali prosty żywot zwyczajnych, szarych ludzi oraz życie elity społecznej.Konrad jest jedyną postacią w literaturze, która nie waha się - w imię swych ideałów - nazwać Boga Carem. Jest to wielka indywidualność, ale nie wolna od błędów. Wydaje się, że również Konrad, podobnie do Kordiana, chciał wziąć na siebie za dużą odpowiedzialność. Nie podołałby temu, co sobie zaplanował.Znasz odpowiedź na pytanie: Kordian i Konrad wobec niewoli ojczyzny.Porównaj dwa wielkie monologi romantyczne i wskaż podobieństwo oraz różnice w postawach bohaterów. Wykorzystaj konteksty literacko-kulturowe ? Kliknij i odpowiedz.„Kordian" jest dramatem romantycznym autorstwa wybitnego polskiego pisarza, Juliusza Słowackiego. Został wydany po raz pierwszy w Paryżu (1834 r.), ale jego oficjalna polska prapremiera odbyła się dopiero w pięćdziesiątą rocznicę śmierci twórcy.Kordian, bohater dramatu Juliusza Słowackiego Kordian, jest postacią opozycyjną w stosunku do Konrada (mimo, że mają wiele cech wspólnych), bo po wizycie u papieża zrozumiał, że tylko na drodze czynu może dojść do wyzwolenia.Sam Kordian zostanie zresztą obdarzony świadomością teatralności swojej postawy: „Posągu piękno mam, lecz lampy brak" - mówi. Jest więc monumentem, źródłem doznań estetycznych, ale brakuje mu prawdy, idei. Kordian na Mont Blanc to raczej parodia bohatera romantycznego, który próbuje przywdziać kostium Konrada.Konrad, główny bohater III części „Dziadów" jest z pewnością postacią romantyczną. Jego kreacja osobowa została ukształtowana z elementów charakterystycznych dla ideologii i estetyki epoki romantyzmu. Mamy więc tu zarówno indywidualizm, jak i wyższy cel działań. Mamy również romantyczny bunt i bezgranicz.Przedstawiamy streszczenie "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Ponadto zapraszamy na stronę gdzie znajdziecie inne streszczenia lektur szkolnych. CategoryKordian i Konrad maja nawet podobne imiona, obaj przechodzą wewnętrzna przemianę, stając się żarliwymi patriotami. Cechują ich podobne charaktery, wrażliwa natura, kierowanie się uczuciem, gwałtowność uczuć i ogromny zapał. Łączy ich także idea, poświecenia dla narodu.Kiedy Kordian, dotknięty załamaniem po nieudanej miłości, postanawia nie popełniać samobójstwa, ale wyruszyć w podróż po Europie, staje się ona dla niego metaforą wewnętrznej przemiany, jak miło to miejsce w przypadku Gustaw przemienionego w Konrada. Podczas tej wyprawy Kordian zrozumiał, że na świecie wcale nie są .Słowacki rozpoczął pisanie „Kordiana" w 1833 roku w Genewie, kiedy wyjechał tam po nieudanym debiucie paryskim jego poezji i krytyce Mickiewicza. Drukiem utwór ukazał się w marcu 1834 roku. BUDOWA UTWORU „Kordian" to dramat romantyczny..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz