„Kordian" jest dramatem romantycznym autorstwa wybitnego polskiego pisarza, Juliusza Słowackiego. Został wydany po raz pierwszy w Paryżu (1834 r.), ale jego oficjalna polska prapremiera odbyła się dopiero w pięćdziesiątą rocznicę śmierci twórcy.Kordian jest chłopcem niezwykle wrażliwym, lubi czytać Szekspira, jest też sentymentalny, co uwidacznia się gdy daje Laurze kwiat, duży wpływ na jego nastrój ma też otaczająca go przyroda, z którą często się utożsamia. Łatwo go zranić, bardzo emocjonalnie odbiera każde choćby niewinne szyderstwo Laury.Kordian jest dorastającym mężczyzna. Jego psychika ulega wielu zmianom, dopiero poznaje świat, który często w konfrontacji z jego wyobrażeniem wypada bardzo źle. Z tego powodu w Kordianie pojawiają się kolejne pytania, wątpliwości, zastanawia się nad sensem istnienia.Kordian przypomina wielu bohaterów romantycznych, jest bowiem kreacją stworzoną w tym czasie, kiedy pewne konwencje romantyczne, schematy utrwaliły się w kulturze i świadomości, że można było do nich nawiązywać po to, by również bawić się konwencją, parodiować, krytykować. Taką kreacją jest właśnie Kordian.Kordian spotyka Szatana - Doktora także w III akcie. Wino - tajemnicza postać śpiewa pieśń o winie. Motyw ten zazwyczaj kojarzony jest z ucztami i radością. W dramacie Słowackiego znajduje jednak odniesienie do krwi - krwi cierpiącego narodu, ale także krwi Chrystusa.Sam Kordian zostanie zresztą obdarzony świadomością teatralności swojej postawy: „Posągu piękno mam, lecz lampy brak" - mówi.
Jest więc monumentem, źródłem doznań estetycznych, ale brakuje mu prawdy, idei.
Kordian na Mont Blanc to raczej parodia bohatera romantycznego, który próbuje przywdziać kostium Konrada.By ułatwić Ci pracę nad rozprawką, wyróżniłam elementy zakończenia. Nie powinieneś mieć większych kłopotów z napisaniem kilku ostatnich zdań. Jak widzisz, bez względu na to czy fragment należy do epiki, czy dramatu, struktura rozprawki jest taka sama i wcale nie jest to trudne.Kordian, choć podejmuje się zabicia cara, nie jest w stanie wypełnić tych zobowiązać, gdyż jego własny Strach i Imaginacja okazują się zbyt silne, aby umożliwić bohaterowi chwalebny, choć poniekąd i zbrodniczy czyn. Jest on zbyt dwuznaczny moralnie - car jest wszakże koronowanym .Osamotniony w swojej walce był również Kordian. Główna postać dramatu Juliusza Słowackiego. Po przeżyciu nie szczęśliwej miłości do Laury, próbie samobójstwa, po podróży po Europie - postanowił poświęcić się czynnej walce ciemiężycielami ojczyzny. Przygotował spisek, którego celem było zabicie cara Mikołaja.Jak napisać rozprawkę 1) Wstęp- We wstępie należy: - Zasygnalizować jak zrozumiałeś temat - Wprowadzić do tematu krótko i rzeczowo wyjaśniając tezę - Zapowiedzieć dalszy tok rozumowania (Czy warto się zakochać-to jest temat do rozprawki) (Warto się zakochać lub nie warto się zakochać-tezy) 2) Rozwinięcie-argumenty które udowadniają tezę.Pisząc rozprawkę bardzo ważne jest, aby uprzednio napisać jej plan.
Ułatwi to znacznie pracę nad rozprawką i pozwoli przyjrzeć się dokładnie każdemu z punktów, które później.
Plan jest uniwersalny, można go dopasować do każdego tematu rozprawki bez .Celem rozprawki maturalnej jest sprawdzenie umiejętność analizy i interpretacji tekstu literackiego oraz innych tekstów kultury (np. filmów, spektakli teatralnych, dzieł plastycznych), a także odwoływania się do trafnie wybranych kontekstów literackich bądź kulturowych.Charakterystyka bohaterów. Kordian - w I akcie jest to młody 15-letni chłopiec, cierpiący na "chorobę wieku", która w dramacie nosi miano "jaskółczego niepokoju".Kordian odczuwa apatię, nudę, niechęć do życia które według niego jest bezsensowne i pozbawione celu. Przeżywa także nieszczęśliwą miłość do Laury, kobiety starszej od niego, która lekceważy jego uczucie.Znasz odpowiedź na zadanie: Napisz rozprawkę na temat "Kordian winkelried czy nieudacznik ?"? Kliknij i odpowiedz.Słowacki rozpoczął pisanie „Kordiana" w 1833 roku w Genewie, kiedy wyjechał tam po nieudanym debiucie paryskim jego poezji i krytyce Mickiewicza. Drukiem utwór ukazał się w marcu 1834 roku. BUDOWA UTWORU „Kordian" to dramat romantyczny.„Kordian" Juliusza Słowackiego to dramat romantyczny, noszący wyraźne znamiona epoki. Jednym z nich jest kreacja głównego bohatera.
Charakterystyka Kordiana mieści w sobie cechy typowe dla bohatera romantycznego, takie jak indywidualizm,.
Uważam, że główny bohater dramatu Słowackiego, to człowiek, który pomimo poniesionych klęsk, nie zasługuje na potępienie, ale na szacunek.Samotność towarzyszyła także głównemu bohaterowi dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian". Kordian od najmłodszych lat zmagał się z poczuciem osamotnienia. Był nadwrażliwy, nadmiernie uczuciowy i przekonany o tym, że jego życie jest pozbawione sensu, dlatego spotykał się z brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony otoczenia.Drugi akt dramatu Słowackiego Kordian zorganizowany jest wokół motywu wędrówki. Bohater dzieła odbywa serię podróży po Europie, które służą przewartościowaniu ideałów oraz składają się na element romantycznej biografii bohatera. Rozprawka - Motyw podróży w literaturze .Kordian daje jej wiele dowodów swojej miłości, Laura jednak pozostaje wobec niego zimna, nie rozumie go, uważa za szaleńca. Scena III Jest noc, Laura siedzi sama w pokoju przy lampie. Czyta wiersz Kordiana i ma wyrzuty sumienia z powodu tego, że źle go potraktowała podczas przechadzki po ogrodzie.Kordian przyjmuje pogląd Dozorcy, że za pieniądze można kupić praktycznie wszystko, wyjątkiem jest jedynie szacunek.
Kolejnym miejscem do którego przybywa bohater Słowackiego jest miasto Dover w Anglii.
Czytelnik zastaje tam Kordiana podczas lektury „Króla Lira" Szekspira.Streszczenie Kordiana, Juliusz Słowacki - Kordian - streszczenie, opracowanie. PRZYGOTOWANIE Przygotowanie ma miejsce w nocy 31 grudnia 1799 roku.Miejsce akcji jest Chata sławnego niegdyś czarnoksiężnika Twardowskiego w górach Karpackich - przy chacie obszerny dziedziniec.Idea winkelriedyzmu została w „Kordianie" przedstawiona w dwóch wymiarach, globalnym i indywidualnym. W czasie monologu na Mont Blanc, Kordian głosi hasło: „Polska Winkelriedem narodów". W tym znaczeniu cały naród polski miałby ponieść ofiarę, oddać życie dla dobra innych narodów.Kordian reprezentuje spiskowców, jednak nie jest w stanie dokonać zamierzonego czynu, w związku z tym popada w szaleństwo, wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju, dręczy go obawa oraz strach. W swym postępowaniu przyświeca mu myśl o niezwykłej misji, do której młodzi romantycy byli .Kordian i Konrad wobec niewoli ojczyzny. Porównaj dwa wielkie monologi romantyczne i wskaż podobieństwa oraz różnice w postawach bohaterów. Wykorzystaj konteksty literacko- kulturowe. W historii narodu polskiego rok 1895 to tragiczna data, chwila, w której Polska traci swą suwerenność, a trzej zaborcy Prusy, Rosja i Austria podzielili ojczyznę na.rozprawka ,,Kordian" - napisał w Język polski: Siema all potrzebuje rozprawki z Kordiana na temat: zastanawianie się Kordiana nad sensem życiaOczywisce za kazda pomoc bedzie sog Torche mam lipe bo musze to napisac do poniedziałkuJuliusz Słowacki Kordian. Tytułowy bohater jako młody chłopak jest zakochany w starszej Laurze. Jednak kobieta go odrzuca, a nawet trochę z niego szydzi. Kordian, odczuwający „ból istnienia", postanawia popełnić samobójstwo. Kilka lat później miłość znów go rozczarowuje.W rozprawce użyj tych argumentów, które uznałeś za najlepsze. Pomyśl, czy do tematu rozprawki pasują jakieś znane ci cytaty. Jeśli tak, wypisz je i zastanów się, jak wpleść je w tekst. Napisz plan rozprawki i ściśle się go trzymaj. Nie zapominaj o ciekawym wstępie i zakończeniu.Motyw samotności Kordian już jako chłopiec czuje się samotny, niezrozumiany przez otoczenie. Miłość nie spełnia jego oczekiwań. Dla Laury jest tylko niedojrzałym chłopcem, Wioletta widzi w nim atrakcyjnego mężczyznę do momentu, gdy wyznaje, że stracił majątek.przykładowe wypracowania maturalne - udostępniamy bogate zasoby informacji dotyczące tego zagadnienia. Łatwo znajdziesz w naszej bazie wypracowań to, czego szukasz w wielu ujęciach..
Brak komentarzy.