• szkolnasciaga.pl

Wyniki wyszukiwania dla: Zinterpretuj

Zinterpretuj znaczenie haseł partii w świecie przedstawionym powieści

Partia Zew. - nie korzystali z żadnych przywilejów, są szpiegowani, indoktrynowani, ale zdeklarowali się po stronie sys. prole - stoją na uboczu, nie uwikłani w gry, żyją wg pradawnych zasad i obyczajów, nie wyrzekli się ich, nie ulegli sys.; tania siła robocza, traktowani jak zwierzęta, podludzie obywatel nie może okazywać uczuć .Świat przedstawiony jest składnikiem dzieła literackiego, jest jakby całokształtem zaprezentowanych zjawisk w utworze (najczęściej powieści). Elementami świata przedstawionego są np.: - czas akcji, - miejsce akcji, - bohaterowi (główni, drugoplanowi, epizodyczni), - zdarzenia, - problematyka.Struktura "Zbrodni i kary" wyrażą się w podziale na sześć dużych, niezatytułowanych rozdziałów i niepokaźny, lecz niezwykle ważny Epilog. Pierwsza część to wprowadzenie w św…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tren xi

Tren XI to utwór regularny (wersy trzynastozgłoskowe), ma rymy parzyste (aabb). Środki stylistyczne: wykrzyknienia, powtórzenia („Fraszka, kto się przypatrzy, fraszka z każdej strony!"), pytania retoryczne („Żałości! co mi czynisz?").Zinterpretuj Tren XI Jana Kochanowskiego. Interpretacja Porównaj tren XI z fraszką O żywocie ludzkim. Jakie widzisz podobieństwa ,Dokonaj analizy interpretacji „Trenu XI" Jana Kochanowskiego jako odzwierciedlania buntu bohatera lirycznego wobec ideałów filozoficznych i religijnych Renesansu „Tren XI" jest jednym, z cyklu utworów o charakterze żałobnym, napisanych przez wielkiego polskiego pisarza, okresu renesansu- Jana Kochanowskiego.Zinterpretuj tren XI , odnieś się do innych trenów i pieśni Jana Kochanowskiego. W tym przedstaw światopogląd humanizmu , poka…

Czytaj więcej

Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego uwzględnij odpowiedzi na pytania miasto pełne snów

Zinterpretuj wypowiedź podmiotu lirycznego w wierszu MIASTO PEŁNE SNÓW. Abym cię ujrzał w pełni pychy twojej Abym cię ujrzał w całej dumnej krasie Ty wielkie O ty wszechwładne mocne wielkie piękno! a) Podkreśl sformułowania wskazujące na osobę mówiącą oraz adresata .Logikę tę potęguje fakt, że podmiot liryczny składa egzamin maturalny przed małpami. Pytania dotyczą zaś historii ludzi. Jedna z małp „ironicznie słucha", a więc traktuje abiturientkę z wyraźnym lekceważeniem. Druga natomiast próbuje pomóc poetce w odpowiedzi na pytanie i potrząsa swoim łańcuchem.JAKIE SĄ RELACJE MIĘDZY PODMIOTEM LIRYCZNYM I ADRESATEM JEGO WYPOWIEDZI? Adresatem wypowiedzi jest …. Podmiot liryczny zwraca się do …. Podmiot liryczny jest dla adresata mistrzem, uczniem, synem …. Podmiot liryczny oczekuje od adresa…

Czytaj więcej

Zinterpretuj puentę artykułu

Młoda pracownica pomocy społecznej nie daje za wygraną. Znajduje furtkę. Niemcy panicznie boją się, że szalejąca w getcie epidemia tyfusu przedostanie się poza mury. I choć nie wpu .Plik słoik pełen życia w jakim celu autor artykułu.pdf na koncie.Zinterpretuj puenta artykułu słoik pełen życia. Interpretacje. 7 listopada 2019 22:19 Pobierz: zinterpretuj puenta artykułu słoik pełen życia.pdf → Marcin Jakimowicz → Słoik pełen życia. Słoik pełen życia Irena Sendler denerwuje się, gdy nazywa się ją bohaterką.Pobierz: zinterpretuj sformułowane przez ojca marty puenty historii artykułu ona serze.pdf • przedstawić sposób pracy dziennikarzy w czasopiśmie „Time" • wyliczyć i omówić problemy, z którymizetknęła się Marta podczas wykonywania powierzonego zadania • zinterpretować sformułowaną przez ojc…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tytuł quo vadis

Tytuł powieści nawiązuje do spotkania Chrystusa z apostołem Piotrem uciekającym z Rzymu przed prześladowaniami. Piotr zapytał wówczas Jezusa: „Dokąd idziesz, Panie" („Quo vadis, Domine"), na co Chrystus odpowiedział, że idzie do Rzymu go zastąpić („Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano raz wtóry").Quo vadis z łaciny oznacza dokąd zmierzasz?, dokąd dążysz? W kontekscie powieści oznacza to opowieść o poszukiwaniu sensu swego istnienia. Dlatego właśnie Winicjusz odnalazł Boga. Jego przeżycia nakłoniły go do przemyśleń na temat ,,Quo vadis" ,,dokąd zmierzam". Wynikiem przemysleń było właśnie przejęcie chrześcijaństwa.Recenzja "Quo Vadis". „Quo Vadis" książka Henryka Sienkiewicz jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich ukazuje sytuację chrześcijan w starożytnym Rzymi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj emocje wyrażane przez męskie sylwetki

11 minut o pozowaniu. Jak fotografować męską sylwetkę? SARA WEBER • 6 miesięcy temu • 2 komentarze Australijska fotografka Julia Trotti w niecałe 12 minut opowiada, jak powinni ustawiać się mężczyźni, by korzystnie wyglądać na zdjęciach.Styl męski, czyli noszenie przez kobiety męskich ubrań, można podzielić na kilka rodzajów.Opiszemy najbardziej klasyczny, czyli garnitur plus krawat.Wskazuje osobę, która nie czuje się kobietą albo raczej nie chce się nią czuć. Manifestuje, że dorównuje mężczyznom intelektualnie i nie chce, szczególnie w miejscu pracy, być gorzej od nich traktowana.Czy mężczyźni różnią się w zależności od narodowości: wyglądem, budową ciała, wzrostem czy wagą? W ramach projektu 'Body Measurement Project' porównano męskie sylwetki i sporządzono graficzne wizualizacje typowy…

Czytaj więcej

Zinterpretuj słowa piotra wysockiego nasz naród jak lawa

Piotr Wysocki w zakończeniu "Salonu warszawskiego" (Scena VII - III części "Dziadów") wypowiada następujące słowa: "Nasz naród jak lawa. Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa. Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi. Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi." Ich prawdę udowadnia Adam Mickiewicz w całym utworze.Scenę VII kończy następująca kwestia Piotra Wysockiego: „Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi; Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi". Wypowiadając to, Wysocki dokonał podziału społeczeństwa polskiego, które symbolizuje lawa.Wykorzystaj znajomośc sceny VII ( Salon warszawski ) Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa , lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi Plwajmy na tę skorupę i zstąpm…

Czytaj więcej

Zinterpretuj epitety określające adresata wypowiedzi

Same epitety określają rzeczownik, w tym przypadku osobę, więc z pewnością służą one opisaniu osoby jaką jest właśnie adresat.-określić adresata wypowiedzi, -określić swoistość dialogu -wskazać cechy miłości romantycznej, -określić funkcje paralelizmów, -wyjaśnić, dlaczego Niepewność jest piosenką, -zaproponować wypowiedź kochanki - sformułować prawdy o miłości, - przedstawić podobieństwa między uczuciem podmiotu a postawą werteryczną,Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza - badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja - odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie…

Czytaj więcej

Zinterpretuj hasło brzemię białego człowieka

Uważam, że brzemię białego człowieka miało dobrą i złą stronę. W XIX wieku, kiedy po rozwoju myśli technicznej zapotrzebowanie na surowce i tanią siłę roboczą znacznie wzrosło, słowo kolonializm było na ustach prawie każdego Europejczyka.Za granicą Kipling, autor powieści przygodowych szerzył wizerunek białego człowieka zbliżony duchem do sienkiewiczowskich postaci: nieskazitelni moralnie, ostrożnie ważący słowa, niebywale dumni, ale przy tym mężni i oddający rację słabszym cudzoziemcy traktowali jak misję uczenie "ciemnych tubylców" o walorach europejskiej .Brzemię białego człowieka (ang. The White Man's Burden) - wiersz Rudyarda Kiplinga opublikowany po raz pierwszy w 1899 roku; napisany w kontekście amerykańskiego podboju Filipin i innych kolonii hiszpańskich. Utwór mówi o misji krajów…

Czytaj więcej

Zinterpretuj hymn do miłości ojczyzny

„Hymn do miłości ojczyzny" Święta miłości kochanej ojczyzny, Czują cię tylko umysły poczciwe! Dla ciebie zjadłe smakują trucizny Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe. Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe, Byle cię można wspomóc, byle wspierać, Nie żal żyć w nędzy, nie żal i .Hymn do miłości Ojczyzny - treść wiersza Święta miłości kochanej ojczyzny!Czują cię tylko umysły poczciwe.Dla ciebie zjadłe smakują trucizny;Dla ciebie więzy, pęta nie zelży we!Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny;Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe.Ryle cię można wspomóc, byle wspierać —Nie żal żyć w nędzy .Hymn do miłości ojczyzny - Analiza i interpretacja wiersza W hymn zostało wpisane ponadczasowe przesłanie uświęcające patriotyzm jako najszczytniejszą cnotę społe…

Czytaj więcej

Zinterpretuj hymn dies irae

Dies irae (Ecclesiastical Latin: [ˈdi.es ˈire]; "the Day of Wrath") is a Latin sequence attributed to either Thomas of Celano of the Franciscans (1200 - c. 1265) or to Latino Malabranca Orsini (d. 1294), lector at the Dominican studium at Santa Sabina, the forerunner of the Pontifical University of Saint Thomas Aquinas, Angelicum in Rome.Dies irae, (English: "Day of Wrath"), the opening words of a Latin hymn on the Last Judgment, ascribed to Thomas of Celano (d. 1256) and once forming part of the office for the dead and .This is the beautiful hymn known as the Dies Irae. Included in the video are the original latin lyrics along with an approximate direct English Translation and rhyming translation by William .The Dies Irae was retained only in part by the "Consilium for the Implementation…

Czytaj więcej

Zinterpretuj nike która się waha

„Nike, która się waha" jest przykładem liryki opisowej - ukazuje obraz antycznej bogini w chwili wahania. Przedstawienie pięknej Nike stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat wojny. Opis bogini jest metaforyczny, nieplastyczny, brak w nim epitetów, a porównanie „prawa ręka jak rozkaz" oddaje raczej jej charakter niż wygląd.Nike która się waha. Tytułowa Nike to piękna i dumna grecka bogini zwycięstwa. W rzeźbach przedstawiana jest jako młoda kobieta ze skrzydłami i gałązką oliwną w dłoni, w geście wezwania do walki. Jej postać często zdobi pomniki upamiętniające bitwy.Niejednokrotnie spotykamy się ze zjawiskiem wykorzystania w poezji współczesnej elementów sztuki antycznej. Autorzy robią to z różnych powodów, ale taki zabieg ukazuje uniwersalność motywu. Zbigniew Herbert w omawianym utwo…

Czytaj więcej

Zinterpretuj co to znaczy

Co to znaczy zinterpretuj. Mam Zinterpretowac obraz układ zamknięty Andrzeja Dudzińskiego i niewiem jak to zrobic pomóżcie proszę to pilneCo to znaczy zinterpretować? To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćTę stronę ostatnio zmodyfikowano o 07:53, 6 lip 2019. Statystyki oglądalności strony; Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.Pomoc do słownika synonimów » Co to znaczy wyraz bliskoznaczny » Definicja synonim » Słownik synonimów języka polskiego online » Internetowy słownik wyrazów bliskoznacznych języka polskiego » Synonimy przykłady » Wyrazy bliskoznaczne przykłady » Regulamin » KontaktPod względem budowy jest frazą (stałym związkiem frazeologiczny…

Czytaj więcej

Zinterpretuj zdanie rozpoczynające księgę rodzaju

Księga Rodzaju - dzieje początków świata i ludzkości. wychowania - doskonalenie umiejętności prezentowania własnego zdania, - kształtowanie szacunku dla drugiego człowieka, odmiennych postaw, poglądów, opinii,. Nauczyciel rozpoczyna lekcję od burzy mózgów, .Streszczenie Księga Rodzaju zaczyna się oczywiście od stworzenia świata - to chyba wie każdy. Opisy stworzenia są dwa, przy czym pierwszy zamyka stworzenie w siedmiu dniach tygodnia, zaś drugi kładzie większy nacisk na stworzenie człowieka i jego pierwsze poczynania na młodziutkiej ziemi.Opowiadanie o stworzeniu świata w Księdze Rodzaju Opisy stworzenia świata w kontekście szerszej tradycji biblijnej. Księgę Rodzaju rozpoczynają dwa uzupełniające się wzajemnie opisy stworzenia świata, które stanowią część większej całości - wstęp do hi…

Czytaj więcej

Zinterpretuj tren v

INTERPRETACJA TRENÓW TREN V Tren ten mówi o córce Kochanowskiego-Urszuli, która zmarła jak była bardzo młoda. Śmierć Urszulki przyrównana jest tutaj do uschnięcia drzewka oliwnego, przypadkiem podciętego przez ogrodnika i dlatego następuje nagła śmierć drzewka. Podkreślenie delikatności, wątłości dziecka.Podmiotem lirycznym w trenie V jest nieszczęśliwy ojciec, Jan Kochanowski. W utworze mówi o okolicznościach śmierci córki. Podkreśla przede wszystkim jej bardzo młody wiek. Porównał ją do wschodzącej oliwki, nawiązując w ten sposób do motywów antycznych-poezji starożytnej Grecji lub Rzymu oraz do biblii.Tren IX jest rozliczeniem Kochanowskiego z filozofią stoicką.Stoicy uważali, że człowiek może stać ponad cierpieniem i nędzą, gdy posiądzie mądrość, wyjaśniającą świat (głosił tak między i…

Czytaj więcej

Zinterpretuj puente jaka prawde o alkoholizmie zawiera

" Pijaństwo " J. Krasickiego. Scharakteryzuj krótko osoby występujące w tekście. Zinterpretuj puentę utworu. Jaką prawdę o alkoholizmie zawiera.Mity - to nieprawdziwe przekonania na jakiś temat. Mit - Alkoholizm jest chorobą uleczalną. Prawda - Alkoholizm jest chorobą, którą można tylko powstrzymać. Mit - Alkoholik to menel (brudny, śmierdzący, bez pracy, bezdomny) Prawda - Alkoholik to ta osoba, która ma objawy uzależnienia i straciła kontrolę nad swoim piciem.Wiedziała o losie Rodiona znacznie więcej, niż przypuszczano. Sonia dba o regularną wymianę informacji z rodziną Rodiona, pisząc do Petersburga raz w miesiącu listy zawierające szczegółowe fakty z życia na Syberii. O śmierci matki powiadamia Rodiona z opóźnieniem, ale on wydaje się tym nie przejmować.85% Jak ten sam temat potraktow…

Czytaj więcej

Zinterpretuj puente utworu jaka prawde o alkoholizmie zawiera

" Pijaństwo " J. Krasickiego. Scharakteryzuj krótko osoby występujące w tekście. Zinterpretuj puentę utworu. Jaką prawdę o alkoholizmie zawiera.Odwołując sie do lektury , satyry I. Krasickiego "Pijaństwo" A) scharakteryzuj krótko osoby występujące w tekscie b) zinterpretuj puente utworu.Bohaterami tego utworu jest dwóch szlachciców, z których jeden jest świeżo po alkoholowej libacji i w swojej opowieści przekazuje przyjacielowi historię z dnia poprzedniego. Zarysowany obraz sytuacji przedstawia nie tylko skłonność do nadużywania alkoholu, ale również wykorzystywanie każdej sposobności do napicia się.Mity - to nieprawdziwe przekonania na jakiś temat. Mit - Alkoholizm jest chorobą uleczalną. Prawda - Alkoholizm jest chorobą, którą można tylko powstrzymać. Mit - Alkoholik to menel (brudny, ś…

Czytaj więcej

Zinterpretuj pieśń legionów polskich we włoszech

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech - interpretacja utworu Józefa Wybickiego. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę i treść utworu, analizę środków stylistycznych wykorzystanych w wierszu, charakterystykę podmiotu lirycznego, omówienie najważniejszych motywów literackich pojawiających się w utworze, a także dokładny opis sytuacji lirycznej, czyli .„Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", nazywana również "Mazurkiem Dąbrowskiego", to utwór o charakterze patriotycznym, wyrażający nadzieję na odzyskanie niepodległości. Utwór powstał w 1792 roku jako pieśń mająca uświetnić wymarsz Legionów Polskich na spotkanie z armią Napoleona.Pieśń Legionów Polskich we Włoszech — pierwotny tekst autorstwa Józefa Wybickiego powstał w Reggio nell'Emilia jako żołnierska piosenka śpiewana do po…

Czytaj więcej

Zinterpretuj graficznie układy równań

Podaj liczbę rozwiązań układu równań i jego interpretację graficzną. Interpretacja graficzna układu równań. Układ równań z jednym rozwiązaniem. Wykresy funkcji liniowych. Autor: Jakub GrzegorzekZadanie: proszę o pomoc 2x y 4 0 Rozwiązanie: 2x y 4 0 2x y 8 0 _____ 2y 4 0 2y 4 2 y 2 jest na. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Jak zinterpretować graficznie układ równań?Zadanie: podane układy rozwiąż algebraicznie i graficznie Rozwiązanie:rozw w zał Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Opracowania zadań z popularny…

Czytaj więcej

Zinterpretuj fraszkę na dom w czarnolesie

Geneza fraszki „Na dom w Czarnolesie" Jana Kochanowskiego wiąże się ściśle z biografią renesansowego poety. To właśnie w tej malowniczej wsi, odziedziczonej po śmierci rodziców poeta osiadł na stałe, po latach przebywania na królewskich dworach i poślubieniu w 1576 roku Doroty Podlodowskiej herbu Janina z Przytyka, córki podstolego sandomierskiego.Dołącz do nas i ucz się w grupie. Polski. 5 punktów Zinterpretuj fraszkę: Na dom w Czarnolesie. Plis to na jutro daje naj! Jak ja nawet nwm co to znaczy zinterpretować! Dopytaj ; Obserwuj Zgłoś nadużycie! od Edixll 21.09.2016 Zaloguj .Tytuł fraszki „Na dom w Czarnolesie" wskazuje na tematykę autobiograficzną, jednak jej treść ma charakter raczej religijny. Apostrofa z pierwszych wersów: Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje;/ Raczyż błogosławi…

Czytaj więcej